جمعه, 24 آبان 1398

هفته‌نامه شماره 581:  20 آبان ۱۳۹۸

مشاور توانمندسازی حوزه زنان در سمینار سیرجان:

طلاق عاطفی یک شبه به وجود نمی‌آید

 هر زن دارای چهار شخصیت است که باید آنها را با هم متعادل کند

 پاسارگاد 

سمینار رازهای زنان خوشبخت سه‌شنبه هفته گذشته در تالار شمس برگزار شد. در این سمینار پریسا نصری که در برخی از سایت‌ها از او به عنوان مشاور توانمندسازی زنان نام برده شده سخنرانی کرد. بهای بلیط این سمینار 60 هزار تومان بود و فقط زنان می‌توانستند در آن حضور داشته باشند. بخش‌های کمی از این سمینار چهار ساعته را در ادامه می‌خوانیم.

 زن‌ها با چهار شخصیت

به گفته‌ی پریسا نصری هر زنی دارای چهار شخصیت است و در آنِ واحد چهار زن در وجودش است. این چهار زن شامل زن آمازون، زن مادر، زن مادونا و زن معشوقه می‌شود. وی ادامه داد: زن آمازون یک زن قوی و استقلال‌طلب است. مدیر و رهبر است. یک کار را به بهترین نحو انجام می‌دهد. نصری گفت: این‌گونه زن‌ها اگر قرار باشد کسی کاری برایشان انجام بدهد و او کار را انجام ندهد، خودش کار را انجام می‌دهد. وی مثالی هم در این رابطه زد: این زن‌ها طرف را تشنه لب جوی می‌برند و تشنه برمی‌گردانند. وی به مشکلی هم که این زن‌ها دارند اشاره کرد و گفت: چون آنها همه کارها را خودشان انجام می‌دهند معمولا مردها مسئولیت‌پذیر نمی‌شوند. وی معتقد است این‌گونه زن‌ها برای زندگی خیلی مناسب نیستند. دو پادشاه در یک اقلیم نمی‌گنجند و مردها نمی‌توانند با این زن‌ها زندگی کنند. وی در مورد زن‌های مادر گفت: زن‌های مادر خیلی بیش از اندازه مهربان هستند و به اطرافیان عشق می‌دهند. آن‌ها همه کارهای اطرافیان را انجام می‌دهند. در اصطلاح می‌گوییم که آن‌ها برای همه مادری می‌کنند. این زن‌ها معمولا حس زن بودن را از مرد می‌گیرند و حس مادر بودن به آن می‌دهند. آنها غیر از خانواده به دیگر افراد هم چنین حسی دارند. مثلا فلانی می‌خواهد خانه‌تکانی کند می‌روند کمک می‌دهند. فلانی می‌خواهد خرید برود با او می‌روند. مادری آنها فقط برای شوهر نیست ولی در زندگی خیلی بیشتر است. این مورد زن‌ها مشکل بزرگی را به وجود می‌آورند. بیش از اندازه به مرد محبت می‌کنند و مرد خودش را گم می‌کند و می‌گوید من کی هستم! هر کس پیمانه و ظرفیتی دارد و این زن‌ها معمولا بیش از اندازه در پیمانه مردها محبت می‌ریزند و این پیمانه لبریز می‌شود. گروه بعد زن‌های مادونا هستند که پر از عشق و محبت‌اند، ایمان قوی‌ای دارند و سرشار از ایثارند. آنها کنار هر مردی که باشند مرد خیلی پیشرفت می‌کند. معمولا مردها خیلی رشد می‌کنند و پله‌های ترقی را سریع طی می‌کنند اما این زن‌ها معمولا پیشرفت نمی‌کنند. مردها وقتی می‌بینند زن پایین است و پا‌به‌پای خودش رشد نمی‌کند، راحت این زن را کنار می‌گذارند. در واقع زن خودش، خودش را حذف می‌کند. اما گروه چهارم زن‌های معشوقه‌اند که بسیار شاد و شیطون هستند. نصری ادامه داد: این زن‌ها سیاست دارند و می‌دانند چگونه رفتار کنند. این زن‌ها حتی ممکن است ظاهر خوبی نداشته باشند ولی هر جا که می‌روند می‌دانند چکار کنند و می‌توانند جای خود را باز کنند. وی معتقد است؛ زن‌ها باید این جنبه از خودشان را خیلی رشد بدهند. به گفته وی بخشی از معشوقه بودن در ذات زن‌هاست و بخشی اکتسابی است. البته زن معشوقه باید حواسش باشد. او مثل یک باغ پر از گل ولی بدون حصار می‌ماند. یعنی در این رفتارها زیاده‌روی می‌کند و ممکن است مردها سمتش بیایند و از او سوءاستفاده کنند و بروند. 

 تعادل را برقرار کنید

وی پس از معرفی چهار نوع زن گفت: یک زن معمولا باید تعادل بین این چهار زن را برقرار کند و هر چهار مورد را داشته باشد. به گفته‌ی این مشاور توانمندسازی زنان معمولا در یکی دو  مورد قوی‌تر هستند ولی باید تعادل داشته باشند. مثلا برخی از زن‌ها مادرند یا زیادی محبت می‌کند ولی زن ایده‌آل زنی است که هر چهار مورد را به صورت متعادل داشته باشد. 

 زن و مرد متفاوتند

وی ادامه داد برخی می‌گویند زن و مرد مثل هم هستند و فقط در بعد جنسی متفاوتند ولی این موضوع درست نیست. زن و مرد در روح، جسم، روان، جنس و ... با هم متفاوتند و اصلا شبیه هم نیستند. فاصله بین هوش، کلام و درک مردها حداقل بیست دقیقه است یعنی اگر شما توقع داشته باشید که وقتی یک حرفی می‌زنید مرد بلافاصله بشنود و عکس‌العملی که می‌خواهید را نشان بدهد، درست نیست. این فعال حوزه زنان معتقد است؛ پذیرش فمینیسم بودن مساوی با پذیرش ضعیف بودن است. زن و مرد اصلا با هم شبیه نیستند. ما به مردها نیاز داریم نه اینکه اصلا نیاز نداشته باشیم. مردها هر چه رابطه جنسی داشته باشند فرسوده‌تر می‌شوند اما زن‌ها هر چه رابطه جنسی داشته باشند شاداب‌تر و جوان‌تر می‌شوند.

 اولویت خودتان باشید

وی ادامه داد باید اولویت خودتان باشید. اول باید خودتان را خوشبخت کنید و بعد می‌توانید دیگران را خوشبخت کنید. به گفته وی مردها وقتی که عصبانی می‌شوند انقباض عضلانی‌شان بیشتر می‌شود و ممکن است توانایی کتک زدن و شکستن را پیدا کنند ولی زن‌ها در عصبانیت توانایی‌شان در زبان‌شان می‌آید و همه چیز یادشان می‌آید مثلا دعواهای چند سال پیش و چیزهایی که نباید بگویند در عصبانیت می‌گویند. 

 آدم ها تغییر نمی‌کنند

وی گفت: یک بحث وجود دارد که زن‌هایی می‌خواهند ازدواج کنند فکر می‌کنند مرد وقتی ازدواج می‌کند تغییر می‌کند و با این امید ازدواج می‌کنند. ولی این موضوع درست نیست. آدم‌ها در گذر زمان و زندگی هر آنچه هستند «تر» می‌شوند. اگر مهربانند مهربان‌تر می‌شوند. اگر بداخلاق هستند بداخلاق‌تر می‌شوند. این‌گونه نیست که بتوانید آدم‌ها را تغییر دهید مگر آنکه خودشان بخواهند. کودک درون مردها خیلی وقت‌ها لج باز است و دنبال بهانه گرفتن است. به گفته‌ی وی دیالوگ‌های زن‌ها، مردها را خسیس یا دست و دلباز می‌کند. اگر با سیاست رفتار نکنید مردها خسیس می‌شوند. چه دلیلی دارد که با شوهرتان بیرون می‌روید دانگی حساب کنید. مثلا می‌گویید: شام برویم بیرون مهمان من! این اصلا درست نیست. باید سیاست داشته باشید که با مرد جوری رفتار کنید که حتی اگر سر کار هم می‌روید. مرد باید مسئولیت تو را بپذیرد. 

 مردها بدجنس نیستند

وی معتقد است؛ مردها بالذات بدجنس نیستند. شما باید بلد باشید چگونه با آنها رفتار کنید. باید بتوانید تاییدشان کنید، اعتماد به نفس به آنها بدهید و آنها را زیر سؤال نبرید. مشکل زن‌ها این است که دیالوگ‌های‌شان خیلی وقت‌ها مشکل دارد. برای همین فکر می‌کنند مردها بد هستند. در صورتی که مردها بد نیستند. ما باید بلد باشیم چگونه رفتار کنیم.

وی ادامه داد بزرگ‌ترین مشکل زن‌ها در ارتباط کلامی است. یعنی نمی‌دانند چه کلمه‌ای حس خوب می‌دهد یا حس بد! شما باید توانایی داشته باشید که چه کلمه‌ای حس بهتری را به مرد می‌دهد. ما ارتباط کلامی خوب برقرار نمی‌کنیم حس خودمان را به خوبی عنوان نمی‌کنیم. مثلا خوشحال می‌شویم ولی نمی‌گوییم خوشحال شده‌ایم. یا کاری برایمان می‌کنند تشکر نمی‌کنید و فکر می‌کنیم طرف وظیفه‌اش بوده است. چون برای مردها عنوان نمی‌کنیم مردها هم در مقابل‌مان همین کار را می‌کنند و بیان نمی‌کنند. 

 طلاق عاطفی یک شبه به وجود نمی‌آید

وی در بخش دیگری از این سمینار به طلاق عاطفی اشاره کرد. او گفت: طلاق عاطفی یک‌شبه اتفاق نمی‌افتد. به گفته وی یک سری کینه و سردی در رابطه به وجود می‌‎آید و کم‌کم زیاد می‌شود تا دو طرف دچار طلاق عاطفی بشوند. پس از گذشت چند سال از زندگی بعضی هیجانات فروکش می‌کنند دوباره باید هیجانات به رابطه بدهید. مثل تفریحات یک‌روزه، وقت گذاشتن برای همدیگر و... شما باید سردی که رابطه پیدا می‌کند را با رفتارتان گرم کنید. اگر نقطه‌ضعف‌های یک رابطه را پیدا کنید و این نقطه ضعف‌ها را به هیجان تبدیل کنید سردی رابطه از بین می‌رود. 

 

وی درمورد خیانت گفت: دنبال دلیل خیانت نباشید. اگر طرف مقابل خیانت کرده دنبال این نباشید که آن زن را پیدا کنید، فحش بدهید، دعوا راه بیاندازید. شما باید سعی کنید رابطه را برگردانید. در یک خیانت هر دو طرف مقصر هستند. به گفته وی بدترین خیانت برای زن‌ها خیانت عاطفی و برای مردها خیانت جنسی است.