یکشنبه, 11 خرداد 1399

هفته‌نامه شماره 605:  29 اردیبهشت  ۱۳۹۹   

 

 

توصيه در خصوص پيشگيري از سرقت منزل

 گروه خبر: معاونت اجتماعی فرماندهي انتظامي شهرستان سيرجان در خصوص پيشگيري از سرقت منزل و اماكن از شهروندان خواست در زمان مسافرت منزل خود را به شخص امين بسپارند. به گفته‌ی سرگرد رضا افشارجهانشاهی در زمان عوض شدن مستاجر قبلي حتماً توپي قفل در‌هاي ورودي و اصلي تعويض شود.

در مجتمع‌هاي مسكوني در زمان به‌كارگيري از نيروهاي خدماتي (مستخدم) در انتخاب افراد دقت و تحقيق شود و بعضا از شركت‌هاي معتبر نيرو در خواست شود.

وی ادامه داد: از نگهداري وجوه نقد و طلای زياد در منزل و در يك مكان ناامن خودداري شود.

همچنین سوابقي از مشخصات و جزیيات اموال با ارزش تهيه و داشته باشيد كه به محض وقوع سرقت بتوان از آن استفاده کرد. سرگرد جهانشاهی افزود: از روشن گذاشتن مدام لامپ خودداري شود و از تايمر برای روشنايي منازل در شب استفاده شود. وی از شهروندان خواست به موارد ايمني اماكن به اندازه زيبايي و نمای منزل توجه داشته باشند. همچنین به اعضای خانواده آموزش دهيد قبل از شناسايي كامل افراد از بازكردن در منزل خودداري کنند.

به گفته‌ی وی سارقان معمولا تحت عنوان مهمان همسايه، مامور تاسيساتي و خدماتي آب، برق، گاز و ... از ساكنان مي‌خواهند در را براي آنان باز كنند.

همچنین در مسافرت‌هاي طولاني موضوع را به پاسگاه و كلانتري محل سكونت اطلاع داده شود و تلفن‌هاي تماس پاسگاه و كلانتري محل را ياداشت و به خاطر داشته باشيد.

معاونت اجتماعی فرماندهي انتظامي شهرستان سيرجان ادامه داد اگر در يك مجتمع چند واحدي زندگي مي‌كنید به نحوي برنامه‌ريزي كنيد كه كل ساختمان خالي از سكنه نباشد. وی با توجه به تعطیلات عید تاکید کرد اگر اخيرا دسته كليد منزل را مفقود كرده‌اید نسبت به تعويض قفل‌ها اقدام كنید . به گفته‌ی وی سارقان حرفه‌اي از محل‌هاي احتمالي، نگهداري و اختفای طلا و جواهر و وجوه نقد اطلاع دارند اگر نمي‌خواهيد زيورآلات قيمتي را در مسافرت‌‌ها همراه خود داشته باشيد به صندوق‌هاي امانات بسپاريد.

 

همچنین عده‌اي از سارقان با همراه داشتن گل و شيريني و تحت پوشش مهماني كه به دنبال آدرس مي‌گردد، نسبت به شناسايي منازل خالي از سكنه اقدام مي‌كنند. وی از شهروندان خواست در صورت مشاهده موضوع مشکوک پلیس 110 را در جریان بگذارند.