دوشنبه, 22 مهر 1398

هفته‌نامه شماره 577:  22 مهر ۱۳۹۸

گزارشی از حواشی بازی فوتبال بانوان شهرداری سیرجان و ذوب‌آهن اصفهان
مشت اول، عکس آخر

 گروه خبر
همه چیز از یک تعویض در دقیقه 83 بازی شروع شد و بازی فوتبال زنان را به خشونت کشاند. تیم فوتبال بانوان شهرداری سیرجان که جمعه‌شب مهمان بانوان فوتبالیست اصفهانی بود، به دلیل حواشی به وجود آمده به صدر اخبار کشوری رفتند. خبرهایی با عنوان: «زد و خورد شدید در لیگ برتر فوتبال بانوان، خشونت در فوتبال به بانوان هم رسید، مشت و لگد به سبک مبارزات خیابانی، بزن بزن به سبک دختران فوتبالیست، کتک‌کاری در فوتبال زنان و...» همراه با عکس‌هایی که بیشتر بازیکنان سیرجان در حال درگیری و کتک زدن بودند. در کنار همه این‌ها کامنت‌های مردم زیر پست‌های اینستاگرامی نشان از تعجب‌شان دارد. تعجبی که گاه توام با طنز و شوخی‌های جنسیتی شده است. حالا همه نگاه‌ها به حکم کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال است تا ببینند در نهایت مقصر کدام تیم است و محرومیت در انتظار کدام‌هاست.
 پس از بررسی همه مستندات بازی تصمیم‌گیری می‌کنیم
مسئول برگزاری مسابقات بانوان سازمان لیگ فوتبال ایران به «ورزش سه» می گوید پس از بررسی مستندات موجود درباره دیدار ذوب‌آهن و شهرداری سیرجان، گزارش آن را سریعا به کمیته انضباطی انتقال خواهیم داد. گلاره ناظمی درباره اتفاقات این دیدار می‌گوید: برای بررسی موضوعاتی این‌چنینی مهم‌ترین اسناد به گزارش داور و ناظر بازی بر‌می‌گردد. به هرحال با توجه به برگزاری بازی در ساعت 20:30 باید منتظر می‌ماندیم تا داوران و ناظر بازی به تهران برسند و گزارش‌های مکتوب خود را ارایه دهند. وی ادامه داد: هر آنچه که تاکنون بوده مربوط به تماس‌های تلفنی با مسئولان برگزاری آن بازی است اما در این رابطه شنیده‌ها و گفته‌ها نمی‌تواند مورد قضاوت قرار بگیرد و به همین دلیل مهم‌ترین اسناد برای ما، گزارش‌های مکتوب داور و ناظر بازی است. ناظمی در پایان گفت: با توجه به تصاویر و فیلم‌های فراوانی که از این بازی به دست ما رسیده است همه مستندات را مورد بررسی قرار خواهیم و پس از آن نیز سریعا نتیجه کار را به کمیته انضباطی منتقل خواهیم کرد تا در رابطه با اتفاقات موجود تصمیم‌گیری نهایی انجام شود. به هرحال ممکن است اتفاقات این دیدار در برخی رسانه‌ها بزرگ‌نمایی شده باشد و به همین دلیل می‌گویم تا پس از بررسی همه مستندات بازی نمی‌توان درباره آن صحبت کرد.
 تیم سیرجان شروع به وقت کشی کرد
اگرچه بیان محمودی سرمربی تیم ذوب‌آهن تمام تقصیرها را بر گردن تیم سیرجان انداخته است و به ورزش سه گفته است؛ «امروز روز خوبی برای فوتبال بانوان نبود. متاسفانه امروز ما به حواشی و البته اشتباه فاحش کمک داور باختیم. ما یک گل عقب افتادیم و ‌تیم حریف از همان نیمه اول شروع به وقت‌کشی کرد. طوری که داور پانزده دقیقه وقت اضافی گرفت. بازیکنان حریف روی اعصاب بازیکنان من بودند. در نیمه دوم درگیری‌ها شدت گرفت و به بازیکنان من حمله کردند. هنوز یکی از بازیکنان من به خاطر ضربه‌ای که به سرش وارد شده در بیمارستان است. در نهایت فقط دو نفر از بازیکنان سیرجان اخراج شدند که قطعا باید حداقل چهار ‌نفر اخراج می‌شدند. متاسفانه مربی تیم حریف با فحاشی به پدر دروازه‌بان ما از کلمات بسیار زشتی استفاده کرد. ما نباید به هر قیمتی برنده بازی باشیم. بردید و مبارک شما ولی فوتبال فراتر از این فحاشی‌ها و ضرب و شتم هاست. امیدوارم کمیته انضباطی فدراسیون این قضیه را به طور جدی دنبال کند.»
 بازیکنان ذوب‌آهن به دلیل باخت دست به جوسازی زدند
اما مریم جهان‌نجاتی سرمربی تیم فوتبال شهرداری سیرجان نظرات دیگری دارد، او در توضیح روند بازی به پاسارگاد گفت: «این بازی از سری مسابقات هفته شانزدهم لیگ برتر بود، لیگ به هفته‌های پایانی خودش دارد نزدیک می‌شود و مسابقات هم حساسیت‌شان بالاست. هر تیمی که برنده‌ی این بازی می‌شد جایگاه‌اش در رده دوم و سوم مسجل می‌شد. به خاطر همین از لحاظ امتیازی خیلی بازی مهمی بود. ما در نیمه اول یک گل زدیم و نیمه دوم در دقیقه 75 گل دوم را به ثمر رساندیم، دقیقه 83 بازی بود- تمام کارشناسان ورزشی می‌دانند تیمی که دو بر صفر از حریف جلو است دنبال ایجاد درگیری، تنش و حاشیه برای خودش نیست، ما بازیکن‌مان را به دلیل مصدومیت تعویض کردیم و بازکن تعویضی چون مصدوم بود به آرامی از زمین بیرون آمد، بازیکنان ذوب‌آهن تصمیم گرفتند به جای داور دخالت کنند و بازیکن ما را از زمین سریع‌تر بیرون کنند. آن‌ها بازیکن ما را به بیرون زمین هل دادند و تمام نیمکت ذوب‌آهن به سراغ بازیکن ما رفت و درگیری از آنجا شروع شد.» جهان‌نجاتی در ادامه گفت: «تیم ذوب‌آهن در جدول فقط سه باخت دارد که دو باختش مقابل ما بوده است، بازی رفت‌شان در سیرجان را سه بر صفر باخت، این بازی را هم وقتی دیدند دو بر صفر عقب هستند و احتمال به دست آوردن عنوان دوم و سوم جدول را به طور کامل از دست دادند آمدند دست به جوسازی زدند، و می‌خواستند کاری کنند که بازی نیمه‌کاره تمام شود که این نتایج ضعیف تیم ذوب‌آهن مخفی بماند. در صورتی که بهتر است ما ورزشکاران هر چیزی را که داریم در زمین ورزش پیاده کنیم نه اینکه بخواهیم با حواشی به دست آوریم.» وی ادامه داد: «بعد آمدند یکسری عکس‌ها را منتشر کردند که فقط درگیری بازیکنان ما را نشان می‌داد و این کمال بی‌انصافی بود و از درگیری‌ها و کتک‌خوردن‌های بچه‌های ما چیزی را منتشر نکردند ولی ما همه چیز را به گزارش کمیته داوری منوط می‌کنیم، ما به مسئولان برگزاری مسابقه مطمئن هستیم و می‌دانیم آن‌ها عادلانه‌ترین افراد هستند و قضاوت کاملی خواهند کرد».
او در پاسخ به این سؤال که فقط از این مسابقه عکاس ذوب‌آهن عکس گرفته است و چرا تیم سیرجان عکاس نداشته، گفت: «ما چون در اصفهان بازی داشتیم شرایط میهمانی برای ما سخت بود که بخواهیم خودمان آنجا عکاس و فیلمبردار بیاوریم.» یعنی شما معتقدید بچه‌های سیرجان فقط کتک خوردند و اصلا نزدند؟ «بحث نزدن نیست وقتی همه می‌ریزند سرت و می‌زنندت تو هم مجبوری واکنش نشان دهی. مهم این است که چه کسی این درگیری را شروع می‌کند. من بیایم شما را بزنم شما از خودت دفاع نمی‌کنی؟ شما کتک نمی‌زنی؟ صددرصد این کار را انجام می‌دهی، و از نظر کمیته داوری و سازمان لیگ مهم شروع کردن ایجاد تنش است. الان با جوسازی می‌خواهند بگویند ما کتک خوردیم».
او در پاسخ به این سؤال که نشریات کشوری نوشتند شما فحاشی کردید، گفت: «من از سال 85 مربی لیگ برتر هستم و از سال 90 مربی تیم ملی هستم، یعنی 8 سال متمادی مربی تیم ملی هستم. هرگز کسی نمی‌تواند در سابقه و گذشته من پیدا کند که من به کسی فحش داده باشم. دوم اینکه من بابت هر اهانت و توهینی که کرده باشم از طرف کمیته انضباطی باید محروم و محکوم شوم، این‌ها آرزوی‌شان این است مربی تیم ملی باشند ولی می‌خواهند ره صدساله را یک‌شبه بروند و نمی‌دانند که باید خودشان رشد کنند که مربی تیم ملی شوند و نمی‌دانند با پایین کشیدن آدم‌ها نمی‌توانند به جایی برسند. گزارش کمیته داوری و ناظر بازی همه چیز را مشخص می‌کند و آن وقت می‌خواهم خانم محمودی را ببینم که چه حرفی برای گفتن دارد. اینکه من به چه کسی فحش دادم، چون باید در گزارش داوری و ناظر قید شده باشد.» گزارش چه زمانی آماده می‌شود؟ «احتمالا سه چهار روزی طول می‌کشد و تا آخر هفته مشخص می‌شود.» دو بازیکنی که از تیم سیرجان اخراج شدند چه کسانی بودند؟ «سارا ظهرابی و ندا رضاپور.» شما می‌گویید شروع‌کننده نبودید و مقصر هم نبودید پس دلیل این اخراج چه بود؟ «ببینید سارا ظهرابی کارت زرد دوم را گرفت یعنی لحظه‌ای که این درگیری برایش پیش آمد کارت زرد دوم را داور به او داد و اخراج شد. ندا رضاپور هم در این درگیری‌ها چون وارد درگیری شده بود و کتک‌کاری کرده بود مستقیم کارت قرمز گرفت.» از بازیکنان آن‌ها هیچ‌کدام کارت قرمز نگرفتند؟ «قرمز نه اما چند نفرشان کارت زرد گرفتند.» فکر نمی‌کنید وقتی تیم ما دوتا اخراج داشته نشان دهنده خشونت بیشتر بازیکنان ما بوده است؛ «نه یکی از اخراج‌ها به دلیل کارت زرد قبل بوده است و با کارت زرد دوم بازیکن‌مان اخراج شد، و انگار فقط یک اخراج مستقیم داشتیم.» خودتان پیش‌بینی‌تان چیست؟ چه حکمی در انتظار تیم سیرجان است؟ «ما کاملا حرفه‌ای هستیم و حرفه‌ای عمل کردیم حتی در صحنه درگیری، درگیری در ورزش پیش می‌آید ولی همه چیز را به نظر مسئول برگزاری مسابقات، فدراسیون فوتبال منوط می‌کنیم و منتظر می‌مانیم و هر تصمیمی آن‌ها بگیرند ما تابع هستیم».
 من در بازی جمعه‌شب نبودم
مدیرعامل باشگاه شهرداری سیرجان هم علاقه‌ای به توضیح پیرامون این ماجرا ندارد:«ما همه چیز را به گزارش ناظر و داوری منوط می‌کنیم. من در بازی جمعه‌شب نبودم اما شرح واقعه چنین بوده است که تیم ذوب‌آهن می‌بایست حتما می‌برد تا به رده دوم جدول برسد یعنی اگر ما می‌بردیم 6 امتیاز جلو می‌افتادیم. ما دقیقه 10 یک گل زدیم و دقیقه 65 هم یک گل زدیم و دو هیچ جلو افتادیم تا اینکه دقیقه 83 خانم ظهرابی مصدوم می‌شود و سرمربی می‌آید آن را تعویض کند او یواش یواش از زمین بیرون می‌آید اتفاقی که در فوتبال معمول است. بازیکنان آن‌ها با بدحرفی کردند و بازیکن ما را می‌خواستند با فشار از زمین بیرون کنند که همین منجر به درگیری شده است و متاسفانه نیمکت آن‌ها هم وارد زمین شدند که در عکس‌ها مشخص است متاسفانه بازی 5-6 دقیقه‌ای قطع می‌شود و بعد از آن بازی ادامه پیدا می‌کند و دو نفر از بچه‌های ما اخراج می‌شود و علیرغم 9 نفره شدن در این 15 دقیقه باقی‌مانده ذوب‌آهن زورش به ما نرسید».
جهانشاهی با بیان اینکه ما تا پایان فصل 6 بازی داریم، گفت: «‌دوتا بازی خارج از خانه و 4 تا بازی داخل خانه داریم.» او پیش‌بینی می‌کند: «اگر اتفاق خاصی نیفتد تا 70-80 درصد امکان نایب‌قهرمانی داریم اما قهرمانی بعید است. چون 7 امتیاز با تیم رده اول یعنی شهرداری بم اختلاف داریم و بعید می‌دانم اتفاق خاصی بیفتد».