شنبه, 25 آبان 1398

هفته‌نامه شماره 581:  20 آبان ۱۳۹۸

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سیرجان:
این رویداد برنامه محور بود

 پاسارگاد
بازدید هنرمندان کشوری از باغ سنگی در راستای رویداد دوباغ حاشیه‌های زیادی داشت و برخی به شیوه اجرایی آن نقدهایی وارد کردند. مجید پورمحسنی رییس اداره ارشاد شهرستان سیرجان در گفت‌وگو با پاسارگاد به این انتقادات پاسخ داد.
 به نظر می‌رسد برنامه‌ریزی برای این رویداد ملی به خوبی صورت نگرفت.
ما برای این رویداد فرصت زیادی نداشتیم. شاید بعضی از دوستان هنرمند از قبل خبر داشتند اما من که کارمند ارشاد هستم یک هفته قبل خبردار شدم. مسئولان برگزاری رویداد دوباغ به فرماندار مراجعه کرده بودند. ستادی در فرمانداری تشکیل شد و برنامه‌ها را مشخص کردند. ما خیلی تلاش کردیم این رویداد به بهترین نحو برگزار شود. این رویداد در سه فاز تعریف شده و در اولین فاز جمعی از هنرمندان حوزه هنرهای تجسمی به اتفاق بعضی از هنرمندان حتی در حوزه موسیقی، مجسمه‌سازی، گرافیک، حوزه فیلم، عکس، سینما و... حضور دارند. سال‌ها در سیرجان در حوزه هنرهای تجسمی اتفاقی از این دست نیفتاده است. این رویداد زمینه آشنایی هنرمندان را فراهم می‌کرد.
 در این رویداد شام به برخی نرسید و همین موضوع باعث انتقادهایی شد.
برای این کار ستادی تشکیل شد و جای تشکر از مسئولان شهر دارد. همه پای کار بودند. در این مواردی که نقدی وجود دارد مقصر من و یا بخشدار بودیم که احتمال نمی‌دادیم این تعداد از عموم بیایند و بعد شام کم آمد.
ما می‌خواستیم منطقه را قرق کنیم ولی این کار درستی نبود. حق اهالی آنجا هم بود که بیایند. این هنرمندان در این حد پذیرایی از ما نخواسته بودند ولی ما به رسم میهمان‌نوازی این کار را کردیم. پایان شب هم تشکر کردند. بعد از آن از کرمان با ما تماس گرفتند و گفتند سیرجان خیلی کار کرده بودند.
 روزنامه‌نگاران به نبود وسیله برای حمل و نقل هم گلایه داشتند؟
درست است! در این رابطه بحث‌هایی شده بود. حوزه خبرنگاری یک حوزه تخصصی است. کسانی که در مورد فرهنگ و هنر می‌نویسند باید متخصص این کار باشند نه این که یک عکاس بیاید آنجا و به خودش اجازه بدهد در مورد فرهنگ و هنر مطلب بنویسد و قضاوت بکند. اگر این فرد ده خط در مورد حوزه هنرهای تجسمی توانست صحبت کند و بنویسد من می‌گویم خبرنگار حوزه فرهنگ و هنر. وقتی ماشین داغ کرده و مجبور شدند ماشین را عوض کنند ما چه بکنیم؟ قرار بود قطار هنرمندان ساعت 11 به کرمان برسد با سه ساعت تاخیر ساعت دو بعد از ظهر رسیدند این گناه ما بود؟
ماشین دیر آمد بعد ما با ماشین خودمان ده نفر را آوردیم و یک ماشین هم خود بچه‌های خبرنگار آورد. ما از آنها عذرخواهی هم کردیم.
 برخی روزنامه نگاران اطلاعی هم از نحوه برگزاری این رویداد نداشتند.
قرار نبود آنجا اتفاقی بیافتد. این رویداد مخاطب‌محور نبود، برنامه محور بود. مخاطب خاص داشت. جشن و جشنواره نبود. قرار بود جوری تدارک ببینیم که آدم‌های خاص بیایند. برخی از هنرمندان و روزنامه‌نگاران وقتی دیدند شام کم است بدون هیچ‌گونه حرفی خداحافظی کردند و رفتند.
 حجاب برخی هنرمندان هم با انتقاد مواجه شده بود؟
به این هنرمندان گفته‌بودند شما به بیایان می‌روید و هوا خیلی گرم است. بعد هم غروب و شب آنجا هستید که تاریک است. این هنرمندان با پوشش مناطق کویری و تابستانی آمده بودند. طوفان هم گرفت البته آنها هم رعایت می‌کردند. ما شاهدهای زیادی داریم که این جوری گفته شده نبوده است. پوشش‌شان تابستانی بود و فکر می‌کردند تاریک است. جنبه‌های مثبت این رویداد خیلی زیاد بود.