جمعه, 01 تیر 1397

هفته‌نامه شماره 516: 28 خرداد 1397

در پی مشکلات داروخانه‌ی هلال‌احمر بیماران کلیوی با مشکلات زیادی مواجه شدند
کمبود و گرانی داروی بیماران کلیوی
- بتول بلالی
«داروخانه هلا‌ل‌احمر سیرجان دیگر داروهای پیوند کلیه را ندارد.» خبری که بیماران پیوند کلیه را شوکه کرده و آن‌ها را برای تهیه دارو روانه شهرهای دیگر کرده است. پایان کار داروخانه هلال‌احمر در سیرجان آغاز مشکلات بیماران پیوندی و دیالیزی شهرمان شده است. درِ خانه‌ی امید پیوندی‌ها، بسته شده است. قریب 30 سال همه هلال‌احمر را با نام داروخانه می‌شناسند اما 4 ماه است که این داروخانه‌، داروی دولتی ندارد و فقط داروی آزاد می‌فروشد. کشمکش مسئولان هلال‌احمر با مسئولان دانشگاه علوم‌پزشکی کرمان بر سر دادن مجوز به داروخانه هلال‌احمر سیرجان به قیمت افزایش گرفتاری و ناراحتی‌ بیماران پیوندی و دیالیزی تمام شده است. سیرجان بالای 100 بیمار پیوندی دارد.
مشکلات دارویی بیماران کلیوی
60 سال دارد و سه سال پیوند کلیه شده است. از اسفند سال گذشته از کرمان و رفسنجان دارو می‌گیرد؛ «50 هزار تومان هزینه می‌دهم، داروهایم را می‌آورند. 70 هزار تومان هم هزینه دارو می‌شود.» با گرفتن وام 15 میلیون تومانی برای خرید کلیه اقدام کرده است: «هلال‌‌احمر می‌گوید دارو نمی‌آوریم. داروخانه دکتر اطمینان هم زیر بار نمی‌رود. به موسسه ثامن‌الحجج هم مراجعه کردم. اگر قرص مصرف نکنم کلیه پس می‌زند و کار نمی‌کند. یا باید دیالیز شوم یا از بیمارانی که قرص دارند، قرض بگیرم. چه‌کار کنیم به کی بگویم. رفسنجان و کرمان هم می‌گویند در شهر خودتان دارو بگیرید.»
بیمار پیوندی دیگری که از کرمان و رفسنجان دارو می‌گیرد، می‌گوید: «یک‌سری از داروخانه دکتر اطمینان دارو گرفتم و تعداد کمی دارو دادند و گفتند سهمیه کم داریم. روزی 6 عدد قرص باید بخورم و‌گرنه فسفر بدنم بالا می‌رود. بدن شروع به خارش می‌کند و استخوان‌درد می‌شوم.»  اوادامه داد:«داروخانه هلال‌احمر می‌گوید، فعلا داروی  دولتی نمی‌دهند و دارو به صورت آزاد دارند. اخیرا داروها را با هزار مکافات از رفسنجان می‌گیرم. سخت است و هزینه‌ی رفت و آمد زیاد. قیمت داروها بالا است. 10 عدد قرص را آزاد، 40 هزار تومان باید پول بدهم اما با بیمه تمام داروهایم 140-120 هزار تومان می‌شود».
بیمار دیگری هم که به سختی دارو تهیه می‌کند، گفت؛«هنوز دارم قسط کلیه‌ی 5 سال پیش را می‌دهم. زورمان نمی‌رسد داروی آزاد بخریم. حیران شدیم. دارو گیر نمی‌آید. رفسنجان هم نصف دارو را دادند و گفتند کمبود است.»
یکی از بیماران کلیوی که مرتب دارو مصرف می‌کند، عنوان کرد: «به دلیل تخلف و گرفتن پول بابت داروهای بیماران خاص، بازرس به بیمارستان امام‌رضا(ع) آمد و مسئولان داروخانه هلال‌احمر در این‌ باره به بازرسان می‌گفتند به ما دستور دادند پول بگیریم. اما مسئولان به خاطر پست و مقام‌شان تکذیب می‌کنند.» او گفت:«10 درصد بیمه شامل بیماری‌های خاص نمی‌شود. بازرس به ما توضیح داده که حتی ویزیت هم نباید به دکترها بدهیم.»
از بین بیماران پیوندی فقط یک نفر توان خرید داروی آزاد دارد. گاهی از کرمان و گاهی از یزد دارو تهیه می‌کند. دیالیزی‌ها نسبت به پیوندی‌ها وضعیت نسبتا بهتری دارند حداقل بیمارستان امام‌رضا(ع) برخی داروها را در اختیارشان می‌گذارد. هرچه‌ هست سر و صدای داروخانه‌های شهرهای دیگر هم از بابت مراجعه‌ی بیماران سیرجانی به دلیل کمبود سهمیه داروی پیوند کلیه درآمده است.
داروخانه هلال‌احمر توان بهتری برای آوردن داروها دارد
 عدالت اسدی مسئول خیریه ثامن‌الحجج سیرجان می‌گوید: «هلال‌احمر یک موسسه مردمی است که دولت به آن عنایت دارد. نهادها، تشکیلات مردمی و خیرین هم به هلال‌احمر کمک می‌کنند. سرمایه شخصی نیست و نسبت به داروخانه‌های خصوصی بهتر است.»
هنوز پول داروهای سال 94 و 95 را از بیمه  طلب هستیم
سیدحسین حسینی رییس هلال‌احمر سیرجان درباره عدم فعالیت داروخانه‌ی هلال‌احمر گفت: «تمام بیمه‌ها با ما قطع همکاری‌ کردند. این داروخانه موافقت کمیسیون ماده 20 را که مجوزو پروانه به داروخانه‌ها می‌داده است دارد اما کرمان مجوز و پروانه کار را نداده است.» او می‌گوید: «داروسازها‌ هیچ‌وقت دل‌شان نمی‌خواهد هلال‌احمر فعالیت کند چون داروهای این‌جا ارزان‌تر است. تمام داروهای بیماران خاص را هلال‌احمر می‌داد. کلیه بیمه‌ها به هلال‌احمر بدهکارند. از سال 94 و 95 حدود 700-800 میلیون تومان فقط از تامین اجتماعی طلب هستیم. بالای 8 میلیارد داروخانه‌‌های کرمان- رفسنجان و سیرجان از بیمه تامین اجتماعی طلبکار هستند. هنوز پول داروهای سال 94 و 95 گیر ما نیامده است. هلال‌احمر پشتوانه‌ی خوبی برای داروهای بیماران خاص است و تعطیلی داروخانه به ضرراین بیماران است.»
حسینی گفت: «آقای حسن‌پور با معاون وزیر بهداشت و رییس سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت صحبت کرد. وی دستور همکاری لازم را داد اما مسئولان دانشگاه و سازمان غذا و داروی دانشگاه علوم‌پزشکی کرمان که همه داروساز هستند، موافقت نمی‌کنند. خودم 16 خرداد با آقای دیناروند صحبت کردم و ایشان به معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کرمان نوشت که مساعدت گردد ولی او گفت داروخانه‌ی هلال‌احمر سیرجان همین‌جور ادامه بدهد تا ببینیم چه می‌شود و قرار شد نامه‌ی معاون وزیر را در کمیسیون ماده 20 استان و کمیته بیمه‌ها مطرح کنند و نتیجه را بدهند». رییس هلال‌احمر گفت: «فرماندار و استاندار هم در این زمینه نامه نوشتند. دکتر دیناروند دو‌بار دستور همکاری به معاونت غذا و داروی دانشگاه کرمان را دادند اما نشد.» او ادامه داد: «فروش ما به صفر رسیده و حقوق کارمندان ما بالاتر از فروش فعلی است.» به گفته‌ی حسینی؛ «15 نفر در این داروخانه بیکار شدند که برخی 26 سال سابقه کار دارند.» او گفت: «درآمد داروخانه را دارو می‌خریدیم و به بیماران می‌رساندیم و از بیمه‌ها طلب می‌شدیم. داروخانه سودی نداشت و هنوز پول داروها را دریافت نکردیم.» از نظر وی اختلاف قیمت دارویی بین هلال‌احمر و داروخانه‌های دیگر جدایی انداخته است.
حسینی ادعای یکی از بیماران را مبنی بر تعطیلی داروخانه‌ی هلال‌احمر به دلیل تخلف را رد کرد؛ «فقط به دلیل نداشتن پروانه فعالیت‌مان کم شده است. براساس مجوز، بیمه در سایت اعلام می‌کند و سراسری است که گاهی اوقات 10 درصد از بیماری‌های خاص بگیرید. حتی حق فنی را 700 تومان می‌گرفتیم و دیگر داروخانه‌ها 3700 تومان می‌گیرند.»
داروهای پیوندی‌ها در تعهد ما نیست
دکتر رضا اطمینان مسئول داروخانه (بوعلی‌سابق) تهیه داروهای بیماران خاص من‌جمله پیوند کلیه و دیالیز را از نظر مالی مشکل اعلام کرد و گفت: «تعهدی نسبت به داروهای کلیوی(دیالیز و پیوندی) نداریم. توان مالی و توان کاربری و وقت‌ پیدا کردن داروها را نداریم. اگر در آینده وضع دارو خوب شود و بتوانیم، انجام می‌دهیم. هلال‌احمر برایش پول مهم نبود». دکتر اطمینان با اشاره به سهمیه کم، مشکلات زیاد و عدم سود داروهای خاص،گفت: «برای این داروها سرمایه‌ی میلیاردی نیاز است که حتی از جیب هم باید هزینه کنیم. برای داروی دیالیز هم سایت ارزان‌ترین قیمت را قبول می‌کند و مریض باید تفاوت قیمت داروی خارجی و ایرانی را بدهد.»
از نظر سازمان غذا و دارو، داروخانه‌های بدون مجوز باید بسته شود
به گفته‌ی دکتر جهانشاهی معاون درمان دانشکده پزشکی سیرجان، هلال‌احمر یک NGO و زیر نظر دانشگاه علوم‌پزشکی و وابسته به آن نیست؛ «تعطیلی داروخانه هلال‌احمر نداشتن پروانه بهره‌برداری است و بیمه‌ها با داروخانه‌های بدون پروانه، قرارداد نمی‌بندند. از نظر سازمان غذا و دارو داروخانه‌های بدون مجوز باید بسته شود.» وی گفت: «حمایت مالی خوبی در بحث درمان نداریم. طلب‌های ما از بیمه‌ها وصول نشده. داروهای بیماران خاص خصوصا پیوند کلیه گران‌قیمت است. بیمه باید مطالبات داروخانه‌ها‌یی را که این داروها را می‌آورند، بدهد.» جهانشاهی ادامه داد: «مگر داروخانه‌ها چقدر سرمایه دارند که دارو را به بیمار بدهند و سرمایه‌شان بماند، سپس بیمه با تاخیر 6 یا یک ساله به داروخانه پول بدهد. عدم پرداخت به موقع مطالبات داروخانه‌ها از بیمه‌ها یکی از چالش‌های عمده‌ی ما است. اگر سازمان‌های بیمه‌گر قول بدهند که مطالبات داروخانه‌ها را بدون تاخیر و در یک بازه‌ی زمانی مشخص حداقل در رابطه با بیماری‌های خاص بدهند، مشکل تامین دارو‌ی بیماران خاص سریع‌تر رفع می‌شود و‌گرنه روز‌به‌روز مشکلات بیش‌تر می‌شود.»
جهانشاهی یادآور شد: «علی‌رغم مشکلات عدیده‌ تلاش ‌می‌کنیم داروخانه‌های سطح شهر، داروهای پیوند را بیاورند. با یک شرکت دارویی رایزنی کردیم اما مشکلات زیاد است. هدف اصلی ما تامین داروهای بیماران و خدمت به آن‌ها‌ست. به داروخانه‌های شهر تحکم نمی‌کنیم بلکه باید یک همکاری دوستانه با دانشکده سیرجان داشته باشند. در صورت موافقت آن‌ها با بیمه‌ها رایزنی می‌کنیم که پول داروخانه‌ها را زودتر بدهند.» او گفت: «با هلال‌احمر همکاری کردیم تا  زمان صدور مجوز، داروخانه بسته نباشد اما دادن مجوز فعالیت، مربوط به دانشکده سیرجان نیست. سازمان غذا و دارو و رییس دانشگاه کرمان باید برای مجوز موافقت کنند. شاید مسایل و منافع دیگری است و سنجیده‌اند و چنین کاری کرده‌اند.»