یکشنبه, 26 خرداد 1398

هفته‌نامه شماره 561:  20 خرداد 1398

من احمدی‌نژاد نیستم، 

من دکترحسن نصرالله‌پور هستم

- تحت هر شرایطی حق با بیمار است

- پاسارگاد: نشست خبری رییس بیمارستان امام‌رضا(ع) چهارشنبه گذشته در محل این بیمارستان برگزار شد. دکتر حسن نصرالله‌پور خودش را جزو معدود مدیرانی دانست که هیچ نکته منفی از حوزه‌های مدیریتی وی در نشریات چاپ نشده است. وی بنا را بر تعامل با نشریات گذاشت و هدف از تلاش‌‌ها را توسعه و تعالی کشور و شهرمان برشمرد؛ «لازم است با یک سری مسایلی که حل نمی‌شود جدی برخورد شود. حق مردم است که بدانند در حوزه سلامت چه فعالیت‌ها و مشکلاتی هست». نصرالله‌پور طرح تحول سلامت را موهبتی برای مردم به ویژه قشر آسیب‌پذیر دانست؛ «بیمه سلامت باید به موارد نیازمند تعلق بگیرد. به همین منظور دولت سیستم استحقاق‌سنجی را پیاده کرده است». رییس بیمارستان امام رضا(ع) از بهبود کیفیت خدمات در این بیمارستان خبر داد؛ «خدمات‌مان نسبت به سال گذشته بهتر خواهد بود. تلاش می‌کنیم پرداختی‌ها نسبت به سال گذشته بیش‌تر شود». وی در همین رابطه به تلاش شهباز حسن‌پور برای ورود پنج میلیارد تومان به سیستم بهداشت و درمان اشاره کرد که با ورود سه میلیارد تومان آن به سیستم دانشکده و بیمارستان خیلی از مشکلات حل می‌شود. همچنین گفت: «در صورت وصول طلب 13 میلیاردی از بابت حوادث ترافیکی، سال بهتری نسبت به قبل پیش رو است. قول می‌دهیم در سال 97 هر ماه حداقل یک پرداختی را داشته باشیم.» وی ادامه داد: «از سال 96 حدود 27 میلیارد تومان از بیمه‌ها طلب داریم. اگر تمام مطالبات‌مان را دریافت کنیم هیچ بدهی نخواهیم داشت.» نصرالله‌پور نوید راه‌اندازی بخش‌های تخصصی بیمارستان را داد؛ «مجوز دریافت پنج تخت و دستگاه آی‌سی‌یو نوزادان را گرفتیم که هزینه هر تخت 700 میلیون تومان است». او با اعلام کمبود 50 درصد، نیروی پرستاری گفت: «یک هفتم نیروی مورد نیاز را داریم. به ازای هر دو تخت باید یک بهیار باشد اما به ازای هر 11 تخت یک بهیار داریم». عیسی نژادمنساری مدیر داخلی بیمارستان در تکمیل این بحث گفت: «این کمبود را با شیفت‌های فشرده جبران می‌کنیم». 

نصرالله‌پور نوید آوردن فوق تخصص ریه را داد و شرط اضافه کردن فوق تخصص‌های دیگر را داشتن دانشکده پزشکی که دانشجوی پزشکی تربیت کند، عنوان کرد؛ «امیدواریم سال آینده سه دانشکده در رشته‌‌های مختلف پزشکی و پیراپزشکی با 30-35 دانشجو راه‌اندازی شود تا مقدمه‌ای برای دانشگاه شدن و باز شدن پای فوق تخصص‌ها باشد». رییس بیمارستان امام‌رضا(ع) دلیل رفتن بیماران به شهرهای دیگر را رضایت‌مندی مریض از انجام سریع‌ کار و وجود همراه‌سرا برای همراه بیمار دانست. در همین رابطه وی خبر از ساخت یک همراه‌سرا با کمک خیرین داد. نصرالله‌پور از افتتاح بخش غربالگری(تشخیص) سرطان و راه‌اندازی بخش شیمی‌درمانی و ساخت بخش اعصاب و روان خبر داد.  وی در پاسخ سئوال یکی از خبرنگاران درباره کیفیت خدمات سلامت بیمارستان اعلام کرد؛ «به نسبت پرسنل، فضا و تجهیزات موجود وضعیت مطلوب است. نسبت به نُرم جهانی مشکل داریم. اما یک‌شبه نمی‌توان مشکلات را برطرف کرد. اگر بیمارستان استاندارد باشد ما می‌توانیم خدمات استاندارد بدهیم. بیمارستان ام‌آر‌آی ندارد و ما مجبوریم بیمار را به بیرون بفرستیم. این‌ها جزو تجهیزات است ولی کیفیت خدمات با تجهیزات است».

نصرالله‌پور به موضوع یکی از نشست‌های سال گذشته مبنی بر قرار گرفتن 400 بیمار در انتظار عمل پروتز، واکنش نشان داد: «پزشک خاصی شیطنتی می‌کند ومی‌گوید 400 مریض پشت خطی داریم. بیماران پشت خط نیستند و ما مشکل نداریم. این‌ بیماران چند سال مشکل داشته و اورژانسی نیستند که سریع عمل شوند. موارد اورژانسی به هیچ‌وجه پشت خط نخواهند ماند. راحت می‌توان تخریب کرد و هر ادعایی کرد. من با مستندات علمی پاسخگو هستم که کدام مریض در اولویت است. یک پزشک خاص گفته به خاطر نبود امکانات در بیمارستان سیرجان عمل جراحی پروتز انجام نمی‌دهند.» نصرالله‌پور ادامه داد: «بعضی‌ها گفته‌اند که احمدی‌نژادی تصمیم می‌گیرم. اگر احمدی‌نژاد بعضی تصمیماتش مثل من بوده به او افتخار می‌کنم و دستش را می‌بوسم. احمدی‌نژاد اشتباهات زیادی داشته اما من احمدی‌نژاد نیستم. من دکتر حسن نصرالله‌پور هستم با خصوصیات خودم و هر‌جا صلاح بدانم و مسئولی خطایی داشته باشد، برخورد می‌کنم. هر پزشکی که بخواهد سلامت مردم را به خطر بیاندازد برخورد می‌کنم. تغییر افراد جزء کوچکی ازتغییرات‌ است. بیش‌تر تغییرات، تغییر رویه و هماهنگی است. برای تسهیل کارها و خدمات‌دهی به مردم قوانین و بخش‌نامه‌های درون‌بیمارستانی را تغییر می‌دهیم. مدیران گروه‌های تخصصی را تغییر دادم تا با افرادی که به بخش‌نامه‌های وزارت بهداشت عمل می‌کنند،کار را پیش ببریم». رییس بیمارستان امام‌رضا(ع) بسیاری از شکایات درباره بیمارستان را ناآگاهانه می‌داند: «جایی که با سلامت مردم در ارتباط است شکایات بیش‌تر است اما همه شکایات حق نیست. باید بررسی کنیم. تحت هر شرایطی حق با بیمار است و این شعار من و کل جامعه پزشکی دنیا است».