سه شنبه, 23 مهر 1398

هفته‌نامه شماره 577:  22 مهر ۱۳۹۸

 مسئولان سیرجان در سال 97 چقدر پاسخگوی نشریات و خبرنگاران بودند

فرمانده انتظامی سیرجان بیشترین تعامل را داشته است

 گروه خبر

«اگر توفیقی هست بخش عمده‌ی آن به واسطه‌ی اطلاع‌رسانی به موقع، شفاف و چشمان باز دستگاه‌های نظارتی مخصوصا خبرنگاران است، همه‌ی خبرنگاران بدون استثنا گلایه داشتند که مدیران سیرجانی درِ اتاق‌شان بسته است و حاضر نیستند پاسخگو باشند، خواهش می‌کنم برای رضای خدا هم شده همه‌ی مدیران کنفرانس‌های مطبوعاتی را برگزار کنند. بگذارید چهار تا انتقاد هم بشود، چهار تا عیب‌های‌مان هم گفته شود، چه می‌شود؟» این بخشی از سخنان نماینده مردم سیرجان است که در سومین جلسه‌ی شورای اداری عنوان کرد.  فرماندار سیرجان هم در نشست مطبوعاتی‌اش که چندماه پیش برگزار شد، بر لزوم پاسخگویی مدیران به نشریات تاکید کرد؛ «دو سه تا از روزنامه‌ها مطالبی علیه بعضی مسئولان نوشتند که پاسخگو نبودند. به بعضی از آن هم زنگ زدم گفتم چرا شما نرفتید مصاحبه کنید و تذکر دادم. حالا شما بزرگواری کنید و مسئولان را به چالش بکشید. هیچ مدیری حق ندارد پاسخگوی نشریات نباشد.»

با توجه به تاکید مسئولان ارشد شهرستان چرا بسیاری از مسئولان از پاسخگویی به نشریات و برگزاری نشست‌های مطبوعاتی طفره می‌روند؟ همچنین مسئولان سیرجان در سال 97 چقدر پاسخگوی نشریات و خبرنگاران بودند؟

 

در سیرجان حدود 60-70 اداره وجود دارد. وقتی آرشیو نشریه پاسارگاد و سایر نشریات را ورق می‌زنیم از روی مصاحبه‌ها و گزارش‌ها به راحتی در می‌یابیم کدام مسئولان پاسخگوی نشریات بودند و کدام‌ها نبودند. براساس بررسی‌های پاسارگاد از ابتدای امسال تا نیمه بهمن‌ماه  19 نشست مطبوعاتی برگزار شده است. بالاترین آمار برگزاری نشست‌های مطبوعاتی مربوط به فرمانده انتظامی شهرستان سیرجان است که با برگزاری سه نشست مطبوعاتی در سال 97 در رده اول قرار دارد. بعد از فرمانده نیروی انتظامی، رییس دانشکده علوم‌پزشکی و رییس بیمارستان امام‌رضا(ع) با برگزاری 2 نشست در سال 97 بیشترین آمار برگزاری نشست‌ها را به خود اختصاص می‌دهند. بعد از آن‌ها نماینده مردم، فرماندار، دادستان، رییس دادگستری، رییس تربیت‌بدنی، مدیر غذا و داروی دانشکده علوم‌پزشکی سیرجان، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان، اداره برق، شرکت گهرزمین، شرکت جهاد نصر، بهزیستی، نیروی دریایی، هلال‌احمر و... با برگزاری یک نشست در رده‌های بعدی قرار دارند. اینکه در میان ادارات سیرجان فقط 16 مسئول اقدام به برگزاری نشست کرده‌اند نشان‌می‌دهد؛ علی‌رغم اینکه سیرجان شهر رسانه‌ای لقب گرفته است، مسئولانش علاقه‌ای به شفافیت و اطلاع‌رسانی ندارند. علی‌رغم برگزاری ده‌ها جلسه در ادارات مختلف نه تنها از خبرنگاران دعوت نمی‌شود بلکه درصورت حضور سرزده در جلسات مدیران یا مطالب مهم را عنوان نمی‌کنند یا اگر بکنند تاکید می‌کنند فلان قسمت را چاپ نکنید. علاوه بر برگزاری نشست‌های مطبوعاتی، پاسخگو نبودن مدیران یکی از مشکلات اساسی خبرنگاران است. همچنین براساس آمار اعضای شورا و شهردار سیرجان بیشترین پاسخگویی را به خبرنگاران داشتند و بعد از آن‌ها رییس محیط‌زیست، رییس اداره کار، رییس آموزش‌و‌پرورش، رییس آبیاری، رییس استاندارد، رییس آب و فاضلاب روستایی، فرمانده پلیس‌راه، رییس راهنمایی‌و‌رانندگی، رییس تامین‌اجتماعی، رییس جهادکشاورزی، رییس ثبت‌احوال، رییس دامپزشکی، رییس فرودگاه، رییس اداره ارشاد، مدیر منطقه‌ویژه، رییس هواشناسی، رییس مخابرات و... قرار دارند. در مقابل اما امام جمعه سیرجان که سال‌های گذشته نشست مطبوعاتی برگزار می‌کرد، امسال هیچ نشستی برگزار نکرده است. فرماندهی بسیج سال‌های قبل در طول سال یکبار نشست مطبوعاتی برگزار می‌کرد اما از زمانی جناب سرهنگ مهدوی آمده است این دست از نشست‌ها برگزار نشده است، رییس اوقاف یکی دیگر از مسئولانی است که نشست برگزار نمی‌کند، رییس ثبت‌اسناد، بنیاد مسکن، مسکن و شهرسازی، آب و فاضلاب شهری، مدیرعامل مجتمع صنعتی و معدنی گل‌گهر، مدیرعامل باشگاه گل‌گهر، روسای دانشگاه‌ها و... از جمله مراکزی هستند که شاید کم‌ترین پاسخگویی به نشریات را دارند.