جمعه, 02 آبان 1399

هفته‌نامه شماره ۶۲۵ | ۲۸ مهر ۱۳۹۹

 

 

افتتاح بازارچه صنایع دستی در مجتمع تجاری مهر

 گروه فرهنگ‌وهنر
بازارچه صنایع دستی سه‌شنبه همین هفته در مجتمع تجاری مهر افتتاح می‌شود.
محمود عسگری نماینده شورای صنایع دستی گفت: پس از راه‌اندازی شورای صنایع دستی در بهمن‌ماه سال قبل جلسه‌ای با هنرمندان گذاشتیم و هنرمندان صنایع دستی را دور هم جمع کردیم. به گفته‌ی وی اکثر آنها به یک محل برای ارایه آثارشان و کارگاه محل آموزشگاه نیاز داشتند. ما با مجتمع تجاری مهر جلسه‌ای در فرمانداری گذاشتیم و بنا بر این شد که این مجتمع طبقه زیرزمین را برای بازارچه صنایع دستی یک سال بدون هزینه پول پیش و کرایه و شارژ نیم بها به مبلغ 100 هزار تومان در اختیار ما قرار دهد. هنرمندان برای 25 غرفه مشارکت کرده‌اند. قرار است افتتاحیه به مناسبت روز صنایع دستی سه‌شنبه همین هفته برگزار شود. به گفته‌ی عسگری قرار است همین روز از 20 نفر از پیشکستوتان صنایع دستی هم تجلیل به عمل آید. وی گفت این 25 مغازه اکثرا صنایع دستی سیرجان هستند و چند نفری هم صنایع دستی از شهرهای دیگر آوردند. هنوز هم مغازه داریم و کسانی که علاقه‌مند هستند بیایند استفاده کنند. وی گفت: حدود 35 نفر در این بازارچه مشغول به کار می‌شوند.
گلیم‏، سفال گری‏، منبت، معرق، چرم، سنگ‌های قیمتی، فلزات، چاقوسازی، نگارگری، عروسک، عروسک پته، پته بافی، مینا کاری، فیروزه کوبی، نقطه کوبی و ... در این بازارچه فعال است. وی در پاسخ به این سوال که چرا هیچ‌گونه تبلیغاتی برای این بازارچه انجام نشده گفت: برای تبلیغات هیچ حمایتی از بچه‌ها نشده، خودشان پول جمع کرده‌اند که چشمگیر نیست. ما نامه نگاری کرده‌ایم هنوز هیچ کمکی نشده است از رسانه‌ها می‌خواهیم کمک‌مان کنند.
اکثر رشته‌ها در این بازارچه هستند اما هنرمندان فعال امیدی ندارند. ما این کار را کردیم که بچه‌ها جایگاهشان را بشناسند و استفاده ابزاری از آنها نشود. اما برخی از آنها نیامدند. وی در توضیح شورای صنایع دستی گفت: در انتخابات این شورا 10 نفر انتخاب شدند. در اکثر زمینه‌ها هستند. جلسات اولیه بهمن ماه شروع شد. همچنین شورا در این چند وقت کلاس آموزش بسته بندی صنایع دستی برگزار کرده است.