پنج شنبه, 27 تیر 1398

هفته‌نامه شماره 566:  24 تیر 1398

واکنش به اظهارنظر فرمانده انتظامی سیرجان

قطع درخت امنیت نمی‌آورد

  فرمانده انتظامی شهرستان سیرجان: اگر 4 تا درخت کاج بریده شود و به جایش چند درختچه کاشته شود چه ایرادی دارد؟ از سروصدای دوستان محیط‌زیست هم نترسید

  مدیرعامل سازمان سیما،منظر و فضای سبز شهری:قطع درختان به خاطر اینکه امنیت ایجاد شود، کار غیر‌معقولی است

  محمدحسین ایران‌نژاد، استاد دانشگاه: حذف درختان به بهانه ایجاد امنیت به نوعی پاک کردن صورت مسئله است

 گروه خبر

«تصور می‌شود اینکه نباید درختی قطع شود وحی منزل است... تغییرات بدهید و از سروصدای دوستان محیط‌زیست هم نترسید» این بخشی از اظهارنظر فرمانده انتظامی شهرستان سیرجان است که در جلسه هفته گذشته شورای شهر بیان شد. این جلسه با هدف ساماندهی پارک‌ها تشکیل شده بود. معاون سیاسی‌ امنیتی فرماندار و مدیرعامل سازمان سیما،منظر و فضای سبز شهری در این جلسه حضور داشتند و هیچ واکنشی در برابر این اظهارات نشان ندادند. شهردار و رییس اداره بهزیستی هم اگرچه دعوت شده بودند اما غایبان جلسه بودند.

 شهرداری فقط به دنبال چاه آب پارک گل‌گهر است 

سال‌ها برسر مالکیت و مسئولیت رسیدگی و نگهداری پارک گل‌گهر بین شهرداری و شرکت گل‌گهر اختلاف وجود دارد و این پارک به مامنی برای خلافکاران و معتادان تبدیل شده است. سرهنگ محمدرضا ایران‌نژاد معتقد است از میان پارک‌های شهر تنها دو پارک 17 شهریور و پارک گل‌گهر درگیر معضلات اجتماعی هستند و ریشه معضلات این پارک‌ها را در تاریکی و درختان هرس نشده می‌داند: «پارک گل‌گهر نیاز به تامین روشنایی و مهندسی پارک و هرس دارد که باید هرچه سریع‌تر نسبت به تعیین تکلیف آن تصمیم‌گیری شود. اگر بحث بر سر موتور آب این پارک است که هیچ یک از پارک‌های شهر موتور آب ندارند. پس لازم است سر این موضوع توافق انجام شود.» سرهنگ ایران‌نژاد ساماندهی پارک‌بانان را یکی از راهکارها برای رفع معضلات می‌داند: «‌نمی‌خواهیم توجیه بیاوریم و همدیگر را محکوم کنیم و به هم انگ کم‌کاری بزنیم. باید با لباس فرم خاص به پارک‌بانان شکل بدهیم که با نیروی انتظامی همکاری داشته باشند. اما متاسفانه پارک‌بانان حاضر به همکاری نیستند و معتقدند سری که درد نمی‌کند دستمال نمی‌بندند.»

بهاالدینی معتقد است شهرداری فقط به دنبال چاه آب پارک گل‌گهر است: «در پارک گل گهر جرایم زیاد است چون روشنایی ندارد و ساماندهی نیست. من فقط دلم برای جوانان می‌سوزد. باید تکلیف این پارک را مشخص کنید. مدیران گل‌گهر حاضرند پارک و سند مالکیت آن را به شهرداری واگذار کنند. فقط بحث روی چاه آب واقع در پارک است که گل‌گهر آن را واگذار نمی‌کند.» میرعامل سازمان فضای سبز شهرداری هم از رایزنی با مدیران گل‌گهر برای ساماندهی پارک گل‌گهر گفت: «بحث با گل‌گهر بر سر تامین آب مورد نیاز برای آبیاری درختان بود که نپذیرفتند. نهایتا خروجی سه جلسه با مدیران این شرکت امضای تفاهم‌نامه ای بود که بر اساس آن گل‌گهر به مدت 4ماه موظف است تمام کارها و خدمات مورد نیاز پارک را انجام دهد. چنانچه در مدت تعیین شده بعد از بازدید این کار انجام نشود شهرداری این پارک را تحویل می‌گیرد. مدیران گل‌گهر حسن نیت خود را نشان داده‌اند و کپی قراردادی که به مبلغ 350 میلیون تومان با پیمانکار بسته‌اند را برای ما ارسال کرده‌اند و امید داریم که ظرف 4 ماه آینده تمام کارهای پارک انجام شود.»

 از سروصدای دوستان محیط‌زیست  نترسید 

دیگر پارکی که در این جلسه بر سر معضلات آن بحث شد پارک 17 شهریور بود. فرمانده انتظامی سیرجان قطع درختان در پارک 17 شهریور را به عنوان یکی دیگر از راهکارها برشمرد: «‌پارک 17 شهریور هم بحث توزیع داروهای متادون توسط بخش خصوصی است و عده‌ای از معتادان آنجا منتظر می‌ایستند تا این سهمیه دارویشان را بگیرند. تصور می‌شود اینکه نباید درختی قطع شود وحی منزل است. در پارک 17 شهریور اینهمه درخت اضافی به چه درد می‌خورد. حالا اگر 4 تا درخت کاج بریده شود و به جایش چند درختچه کاشته شود چه ایرادی دارد. باید تغییرات بدهید و از سروصدای دوستان محیط‌زیست هم نترسید. شاید سر و صدا در بیاید قبلش اطلاع‌رسانی کنید که ما در این پارک می‌خواهیم تعدادی درخت را قطع کنیم. نترسید که اگر من این درخت را بریدم فردا باید جوابگو باشم. پله پله بروید و با برنامه‌ریزی این پارک را از این وضعیت در بیاورید.»

 قطع درختان جز سیاست شهرداری نیست 

مصطفی اسفندیارپور نماینده شورای شهر در سازمان فضای سبز شهرداری در پاسخ به این سؤال که چرا در جلسه شورا نسبت به موضوع قطع درختان هیچ موضعی نگرفتید گفت: «چون مشخص بود که چنین کاری امکان ندارد.» وی در توضیح بیشتر گفت: «سرچهارراه دانشگاه آزاد در لچکی گردش به راست یک درخت قرار دارد که قصد قطع آن را داشتند اما ما در جلسه به شدت مخالفت کردیم و اجازه قطع آن را ندادیم، به هیچ عنوان چنین اجازه‌ای داده نخواهد شد و به شدت با این موضوع مقابله و برخورد خواهیم کرد.» بابک سعیدی هم با این عضو شورا هم‌عقیده است و درباره دلیل عدم موضع‌گیری‌اش در جلسه شورای شهر گفت: «فقط به دلیل رعایت احترام هیچ حرفی نزدم و موضع نگرفتم ولی به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی درختی را حذف نمی‌کنیم.» سعیدی معتقد است: «‌بحث امنیت هیچ رابطه‌ای با قطع درختان ندارد. در پارک 17 شهریور مشکل روشنایی پارک را داریم که باید تامین شود ولی اینکه بخواهیم درختی را حذف کنیم به خاطر اینکه امنیت ایجاد شود، کار غیر‌معقولی است.» سعیدی در توضیح بیشتر گفت: «با اینکه در برابر درختان اوکالیپتوس هجمه‌های زیادی وجود دارد و به دلیل مشکلاتی که ایجاد می‌شود نظر به حذف آنها داده شده است اما با آن موافقت نشده است، چه برسد به آن درختان پارک 17 شهریور که قدمت‌شان بالای 50 سال است.» مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری قطع درختان را غیرممکن می‌داند: «حذف و قطع درختان جز سیاست شهرداری نیست و به هیچ عنوان چنین اتفاقی نخواهد افتاد و تحت هیچ شرایطی زیر بارآن نخواهیم رفت که درختی را به خاطر بحث امنیت قطع کنیم و اینکه امینت در سایه قطع درختان تامین شود معقول نیست.»

 با قطع درختان به بهانه تامین امنیت مخالفم 

به عقیده محمدحسین ایران‌نژاد فعال محیط‌زیست و استاد دانشگاه؛ از نگاه سلامت و شادابی و پرپشتی درختان هیچ جایی در سیرجان بهتر از پارک 17 شهریور نداریم.

وی به شدت با قطع و کم کردن از تعداد درختان این پارک به بهانه تامین امنیت مخالف است: «‌پارک17 شهریور به عنوان یک فضای تنفسی برای شهر است که موضوع امنیت آن هم مهم است ولی اینکه بخواهیم بدون فکر کردن درختان را قطع کنیم تا امنیت برقرار شود اصلا قابل قبول نیست. این کار به نوعی پاک کردن صورت مسئله است. یعنی هر جایی که درخت نداشت امنیت دارد؟ باید همه جا را بیابان کنیم که امنیتش برقرار باشد؟» این فعال محیط‌زیست در ادامه از وجود راهکارهایی برای تامین امنیت پارک‌ها می‌گوید: «اینکه وجود نقاط کور در پارک‌ها امنیت آنها را پایین می‌آورد درست است اما برای رفع این موضوع راهکارهای دیگری وجود دارد مثل اینکه تاج‌های درخت روی سطح زمین نباشند و تنه درختان هرس شود که در پارک 17 شهریور درختان کاج واقعا عالی هستند و هیچ مشکلی ندارند.» وی در ادامه افزود: «علاوه بر این، بخشی از تامین امنیت پارک به نیروی انتظامی و مدیریت پارک‌ها برمی‌گردد که مایه بگذارند و خودی نشان بدهند تا بزه‌کاران احساس کنند که پارک مکان امنی برایشان نیست وگرنه صرف اینکه درختان را قطع کنیم و درختان کوتاه را جایگزین کنیم امنیت تامین نمی‌شود. با این نیت باید تمام درختان پارک قطع شوند در کل پارک فقط چند درختچه کاشته شود بقیه پارک چمن‌کاری شود البته با کدام آب؟»

ایران‌نژاد ادامه داد: «این پارک ویژگی مثبتی دارد که چهار طرفش خیابان است که برای اصلاح  دست را باز می‌گذارد. اگر زیرساخت‌ها تقویت شوند و با پتانسیلی که این پارک دارد اگر شهرداری یک مجموعه خدماتی در آن عرضه کند مثل پارک شادی که بتواند خانواده‌ها را به آنجا بکشاند و در کنار آن افرادی که متصدی هستند و نیروی انتظامی هم حضور پررنگی داشته باشد به مرور زمان مسئله حل است و خود‌به‌خود امنیت تامین می‌شود».