سه شنبه, 23 مهر 1398

هفته‌نامه شماره 577:  22 مهر ۱۳۹۸

دیگران پل کاشتند ما برداشتیم

 احمد زیدآبادی*

سیمای هر شهر پدیده‌ای است که در زمانی طولانی شکل می‌گیرد. در این میان با توجه به سلایق و شرایط شهرداران وقت در یک برهه زمانی خاص، طرحی به اجرا می‌رسد و توسط شهرداری دیگر، تخریب می‌شود.

این امر در شهرهایی که فاقد طرح تدوين شده هستند چشمگیرتر است. تدوين اصول براي طراحي نماهاي شهري داراي اهميتي خاص است و بايد متناسب با زمينه و شرايط فيزيكي و به صورت موردي صورت پذيرد. ارایه الگوي طراحي که پس از مطالعه و ترسیم هویت بصری به تایید کارشناسان رسیده باشد مي‌تواند تاثيري مثبت بر ساخت و سازها برجاي نهد و از تخریب‌های احتمالی بکاهد. هزینه مطالعه و تحقیق و تدوین این الگوی شهری به مراتب کمتر از هزینه‌هایی است که صرف تخریب آن می‌گردد. این مهم زمانی بارزتر می‌شود و اهمیت بیشتری می‌یابد که حاصل این فرایند را نتیجه نابخردی مدیران شهری می‌داند و سرانجام از عدم تعلق آنها به موطن‌شان می‌کاهد. نتیجه آن هم مشارکت نکردن آنها در پرداخت عوارض و... است.

آلودگی‌های بصری و نمادی در چهارراه رضوی سبب شده  بود  که این فضا به طور فشرده مملو از پیام‌های ضد و نقیض شود. استفاده از تابلو در این فضای شهری به جای آنکه به روشن شدن محیط کمک کنند آن را مخدوش کرده بود. ذهن بیننده با انبوهی از اطلاعات که برای جلب توجه وی رقابت می‌کردند خسته و آزرده می‌شد و پس از جمع آوری موجب شادی و شعف شهروندان گردید و احساس کردند دستی که گلوی‌شان را می‌فشرد کنار رفت.

 «آشفتگی» و «هرج و مرج» به معنای واقعی، بی‌نظمی در خط آسمان، عدم مقیاس، تبلیغات محیطی ناموزون، عدم استفاده از کاربری اصلی و نبود فضایی مناسب برای تردد،  کم رنگ شدن روابط اجتماعی، عدم تعلق محیط، از دست دادن هویت، تنوع بی‌حد و حصر و کنترل نشده در رنگ‌ها، نفسگیر بودن واحساس خفگی عمده‌ترین معایب این پل‌ها بودند 

هنر مدیریت شهری ایجاد کالبد مناسب و قابل قبول یک شهر است. چهارراه‌ها جزو اصلی از کالبد یک شهر هستند و باید بتوان انسان‌ها را با خیابان‌ها و گذرگاه‌ها مانوس کرد. اگر بتوان گذرگاه‌های زیبا و آرامبخش در شهر به وجود آورد، شهروندان در آن شهر تا حدود زیادی احساس آرامش می‌کنند، خیابان و گذرگاه‌های آنها باعث زیبایی و نشاط می‌شود که باعث بالارفتن بهره‌وری کاری، سلامت انسان‌ها و در نتیجه سلامت جامعه خواهد شد.

* کارشناس ارشد طراحی شهری