پنج شنبه, 27 تیر 1398

هفته‌نامه شماره 566:  24 تیر 1398

چهره‌ای بر زمین افتاده

 گروه فرهنگ و هنر

دوران بازنشستگی‌اش را سپری می‌کند. بیماری صعب العلاج نروپاتی که امانش را بریده و حتی حس درست راه رفتن را از پاهایش گرفته است. 

 از جرگه هنرمندان و شاعران باسابقه سیرجان است. می‌گوید: دوست داشتم روزی دردهایم را با خود به خاک ببرم.

۳۰ سال است که شعر می‌سراید: هر جا صحبت از جشن‌های انقلاب و سایر جلسات ادبی بود، بدون هیچ چشم‌داشتی دعوت را قبول می‌کردم تا با سرودن اشعار انقلابی، ولایی و موضوعات آزاد روشنی بخش محافل باشم . 

چند سالی‌است که به بیماری‌های قلبی، دیسک‌های متعددگردن و کمر، دیابت شدید، اعصاب و روان، بینائی و نروپاتی دچار شده است. 

او هنوز هم پس از بازنشستگی از انجام شغلی که درآمد‌زا باشد هراسی ندارد. زیرا حقوق یک میلیون و دویست هزار تومانی بازنشستگی او از پس مخارج سنگین درمان و کنترل بیماری‌ها به همراه هزینه‌های جنبی زندگی و اجاره‌نشینی برنمی‌آید. زمانی او در یک شرکت معتبر دولتی مشغول به کار بود و در دفاع از حقوق از دست رفته خود و همکارانش با شرکت درگیری هایی داشتند که متاسفانه به جایی نرسید . 

داروهای ایرانی به درمان بیماری‌هایش جواب نمی‌دهد. او می‌گوید: هزینه تامین داروهای خارجی بسیار بالاست. بطوری‌که تنها یک قلم از داروهای ماهانه هزینه‌ای برابر ۷۰۰ الی ۸۰۰ هزار تومان دارد. فرزندش به دلیل نبود بودجه از شرکت در مسابقات انفرادی کشور باز مانده، حال آنکه کمربند مشکی ورزشی فرزندش و گواهینامه ورزشی‌اش در خانه خاک می‌خورد. او می‌گوید: زمانی پیچ چهارسانتی‌متری در کفش و پایم فرو رفت که به دلیل بی‌حسی کف پاهایم، پس از حدود ۴ ساعت پیاده روی در شهر، هنگام برگشت به منزل متوجه کفش پر از خون و سوراخ شدن پایم شدم. 

جهت درمان نروپاتی پاها به تهران مراجعه کرده، با توجه به هزینه سرسام آور درمان و هزینه‌های بالای نگهداری پس از درمان، از انجام عمل‌های جراحی منصرف و به سیرجان بازگشته است. وی افزود: چنانچه سریعا به مشکل بیماری پاها رسیدگی نشود، هر زمان احتمال قطع پاها وجود دارد و این می‌تواند تبعات منفی زیادی را برای زندگی‌ام به همراه دارد. 

او ادامه داد: مگر می‌توان با این‌همه درد و هزینه‌های سنگین درمانی و با این حقوق یک میلیونی کرایه‌خانه داد، خرج و مخارج منزل را تامین کرد و به درمان بیماری‌های صعب العلاج پرداخت؟ الان چندین ماه است که کرایه منزلم، اقساط بانکی وام‌های درمانم معوق شده است و منزل استیجاری‌ام که در تملک یک تبعه افغانی‌ست  را نیز بایستی تحویل دهم. 

رو به با دولتی‌ها و مجلسی‌ها گفت: بیایید حقوق‌هایمان را با هم عوض کنیم. یک‌سال شما با حقوق ناچیز من زندگی کنید و یک‌سال هم من با حقوق شما و آیا این است عدالت اسلامی؟  

حرف دیگرش  با سایر هنرمندان این بود که: وضعیت اسف بار مرا ببینید و بدانید که در آینده چنانچه مشکلاتی برایشان پیش آید دولت حمایت خاصی از ایشان نمی‌کند.

کرمان میزبان آثار تصویرگری دوسالانه براتیسلاوا

 گروه فرهنگ و هنر

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان کرمان گفت: آثار منتخب تصویرگری دو سالانه براتیسلاوا در موزه معاصر صنعتی کرمان به نمایش گذاشته می‌شود.

محسن روحی روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: در این نمایشگاه 42 اثر از تصویرگران ایرانی و اسلواک که تاکنون موفق به دریافت جایزه این مسابقه شده‌اند در معرض دید بازدید کنندگان قرار می‌گیرد که از میان این آثار 29 تصویرگری از اسلواک و 13 اثر از ایران است.

وی تصریح کرد: علاوه بر این، 25 اثر تصویرگری جایزه بزرگ( گرند پرایز) نیز در این نمایشگاه به نمایش گذاشته می‌شود که مربوط به تصویرگرانی است که موفق به دریافت جایزه این رقابت شده‌اند.

وی تصریح کرد: دوسالانه‌ تصویرگری براتیسلاوا مهم ترین و منحصر به فردترین رویداد در زمینه‌ی تصویرگری کتاب کودک و نوجوان است که با پشتیبانی یونسکو و همکاری شعبه‌های ملی دفتر بین المللی کتاب برای نسل جوان در کشور اسلواکی برگزار می شود.

وی خاطرنشان کرد: بعد از کردستان، کرمان دومین استانی است که میزبانی برپایی این نمایشگاه را از 24 تا 30 مرداد برعهده دارد.

روحی افزود: دوره بعدی این مسابقه شامل بخش انتخاب آثار، سمپوزیوم و کارگاه تصویرسازی در سال 2019 برگزار می‌شود که فراخوان آن در حال توزیع است.