پنج شنبه, 27 تیر 1398

هفته‌نامه شماره 566:  24 تیر 1398

کرمان دومین استان گرفتار کم‌آبی

 مهر: رئیس محیط زیست کشور درخصوص آتش سوزی در تالاب هورالعظیم گفت: آتش سوزی در یک باریکه محدود ادامه دارد و همین مسئله شائبه عمدی بودن آتش سوزی را تقویت می کند 

عیسی کلانتری ظهر یکشنبه در جلسه شورای اداری استان کرمان با اشاره به اینکه مسئله محیط زیست مسئله کشوری و منطقه ای نیست، اظهار داشت: کره زمین تحمل این مقدار مصرف و فشار را ندارد تغیر اقلیم، پسماند زباله، مصرف انرژی و ... تحمل زمین را کم کرده است.

وی افزود: سرانه تولید زباله در کشور ۸۰۰ میلیون تن است که از این نظر بعد از قطب شمال و جنوب تاثیرگذارترین کشور در اقلیم هستیم. کلانتری بیان کرد: در حوزه محیط زیست در کشور سرمایه گذاری حدود ۱۰ درصد هم صورت نگرفته است و این یکی از مشکلات ما در محیط زیست است. رئیس سازمان حفاطت از محیط زیست کشور تصریح کرد: مردم در آینده در زمینه محیط زیست باید مشکلات زیادی را تحمل کنند. وی ابراز داشت: امروز در دنیا معادل ۳۲۰ میلیون بشکه نفت انرژی مصرف می شود و کره زمین از پس این آلودگی بر نمی آید و قدرت پالایش خود را از دست می دهد.

 کلانتری عنوان کرد: کرمان دومین استان بعد از خراسان رضوی گرفتار کم آبی شدید است و هر کار دلمان خواست نمی توانیم با آب انجام دهیم. آب سرمایه ملی محسوب می شود و در کشور ما دیگر منبع تجدید پذیر کامل وجود ندارد و تجدیدپذیر و تجدیدناپذیر قرار گرفته است. ۶۰ درصد جمعیت کشور با کمتر از ۶۰۰ مترمکعب آب زندگی می کنند کلانتری با اشاره به اینکه سرانه آب مصرفی بیش از ۶۰ درصد جمعیت کشور کمتر از ۶۰۰ میلیمتر است، گفت: تمام استانداردهای مصرف آب چه فنی و زیست محیطی باید رعایت شود. متوسط تولید یک متر مکعب مصرف آب در کشور ۵۰ سنت است و هیچ تصمیمی نباید برای منافع ملی و مصرف انرژی و آب داشته باشیم. وی با اشاره به مصرف ۱۳۳ درصد آب های تجدید پذیر در مشهد و ۱۲۳ درصدی  در کرمان گفت: براساس نُرم جهانی هر کشوری که بیش از ۴۰ درصد آب تجدید پذیرخود را مصرف کنند دچار مشکل خواهد شد. کلانتری ادامه داد: سازمان محیط زیست شش هزار و ۸۰۰ نفر کارمند دارد که سه هزار نفر آنها محیط بان هستند و ما بدون همکاری مردم نمی تواینم محیط زیست را حفظ کنیم. معاون رئیس جمهور گفت: اگر خیلی از پروژه های بزرگ ما مطالعه زیست محیطی داشت دیگر مشکلات زیست محیطی نداشتیم. 

وی با اشاره به اینکه آب یک کالای مصرفی است، عنوان کرد: آبهای سطحی و زیرزمینی مصرف شده و در حال دسترسی به آبهای ژرف بالای دو هزار متر هستیم.وی عنوان کرد: سیاست های نادرست در حفر چاه باعث شده با کسری ۲۲ میلیارد مکعبی آب در سال مواجه باشیم کلانتری تاکید کرد: نمی‌گذاریم جلوی کارها کشور به بهانه محیط زیست گرفته شود و مگر اینکه به خلاف مصالح کشور باشد. ما رفتار افراطی را انجام نمی‌دهیم و می توانیم جلوتر طرح را مطالعه و بعد اجرا کنیم.