سه شنبه, 13 خرداد 1399

هفته‌نامه شماره 605:  29 اردیبهشت  ۱۳۹۹   

 

 

قانون منع به کارگیری بازنشستگان معرفی استاندار کرمان را به تاخیر انداخته است

دست وزارت کشور در پوست گردو

 گروه خبر

بعد از هشتم خردادماه علیرضا رزم‌حسینی از سمت خود استعفا داد و وزیر کشور با آن موافقت کرد. پس از استعفای استاندار با ابلاغ وزیر کشور جواد فدایی معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استانداری با حفظ سمت به عنوان سرپرست استانداری کرمان معرفی شد و استان کرمان در حالی به رکورد چهار ماه بلاتکلیفی در انتخاب استاندار نزدیک می شود که همچنان فدایی گزینه اصلی تصدی این پست است.

در ادامه دلیل این تاخیر را از نمایندگان و تعدادی از فعالان سیاسی استان جویا شدیم. 

 محمد لطیف‌کار: دولت در انتخاب استاندار چابک باشد

محمد لطیف‌کار در نشریه استقامت کرمان نوشت: «زمانی‌که دولت یازدهم زمام امور را به دست گرفت، پروسه‌ی انتخاب استاندار در کرمان خیلی به‌ درازا کشید. حالا هم که بیش از دو ماه است رزم‌حسینی استعفا داده و رفته، وضعیت و رویه‌ی دور قبل دارد تکرار می‌شود.» وی در این یادداشت به اختیارات اندک سرپرست اشاره می‌کند: «یک سرپرست هر مقدار هم توانمند و کاربلد باشد به خودش اجازه‌ی هیچ برنامه‌‌ریزی زمانی نمی‌دهد. در بهترین حالت او فقط می‌تواند به امور روزمره و جاری بپردازد.»

لطیف‌کار در این یادداشت اتفاق نظر همه چهره‌های فعال استان بر روی یک گزینه (محمدجواد فدایی) را بی‌سابقه دانست: «به‌گمان من، این یک‌پارچگی و اتفاق نظر را باید به ‌فال نیک گرفت، و از آن به سود برنامه‌های توسعه‌ی استان بهره برد. اجماعی که روی دکتر فدایی وجود دارد، علاوه بر این‌که دست وزارت کشور را برای تسریع در انتخاب استاندار باز می‌کند، این مزیت را هم دارد که دکتر فدایی پس از دریافت حکم، بتواند با همدلی و همراهی گروه‌های مختلف سیاسی و با آرامش بیش‌تری، امور ضروری استان را پیش ببرد.»

 احمدعلی مقدم: سهم‌خواهی اصلاح‌طلبان و اعتدالیون موجب تأخیر در معرفی استاندار شده است 

دبیر حزب مؤتلفه اسلامی استان کرمان با اشاره به تأخیر وزارت کشور در معرفی استاندار خواستار توجه جدی به حساسیت‌های ویژه این استان شد و گفت: «برای توسعه استان بهتر است بدون تعصبات جناحی و سهم‌خواهی‌ها، فردی بومی و متعهد را به‌عنوان استاندار کرمان معرفی کنند.» احمدعلی مقدم با اظهار تأسف از اینکه کمتر به این استان توجه می‌شود، ادامه داد: «نمونه آن همین بس که مدتی است استان از نظر استاندار و معاون سیاسی و امنیتی به‌صورت سرپرست اداره می‌شود و این تعلل وزارت کشور قابل توجیه نیست. سؤالم این است که چرا قبل از اینکه فرد جایگزینی را برای سکانداری امور اجرایی استان تعیین نکردند اصرار بر تغییر رزم‌حسینی استاندار سابق داشتند که وی مجبور به استعفا شود؟ آیا بهتر نبود که قبلاً در مورد جایگزین وی به توافق می‌رسیدند سپس دست به تغییر می‌زدند؟» احمدعلی مقدم استان کرمان را دارای نیروی کارآمد زیادی دانست و ادامه داد: «به‌حمدالله در استان کرمان قطع‌الرجال نیامده که تعیین فرد واجد شرایط برای وزیر کشور سخت شود. چنانچه شنیده می‌شود سهم‌خواهی اصلاح‌طلبان و اعتدالیون موجب تأخیر در معرفی استاندار شده است.»

این فعال سیاسی در ادامه افزود: «اگر این موضوع صحت داشته باشد باید گفت، سیاسیون اصلاح‌طلب و اعتدالیون دلسوز مردم استان نیستند و منافع جناحی خود را به منافع استان ترجیح می‌دهند. از طرف دیگر اگر وزارت کشور و دولت به ‌فکر استان و مردم این خطه بودند بلافاصله فرد جایگزین را به هیئت دولت معرفی می‌کردند که امور استان دستخوش رکود نشود».

 محمدرضا پورابراهیمی: وزارت کشور در معرفی استاندار کرمان کم کاری کرده است

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تأخیر قابل توجه در معرفی استاندار کرمان گفت: «مجمع نمایندگان بعد از استعفای رزم حسینی برای تسریع در انتخاب استاندار جدید با وزارت کشور وارد مذاکره شد و در نهایت دو گزینه نهایی را معرفی کرد؛  فدایی و  حسن‌پور گزینه‌های مجمع بودند که بعدا مشخص شد دولت و مجلس با جدا شدن نمایندگان از مجلس و ورود به بدنه دولت موافق نیستند و حسن‌پور از بین گزینه‌ها حذف شد.» رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: «تاکنون وزارت کشور هیچ اطلاعی در خصوص گزینه‌های مدنظرش نداده است و با توجه به خواست مردم و تأخیری که به وجود آمده است تسریع در معرفی استاندار ضروری است. بدون شک در این خصوص از سوی وزارت کشور کم کاری شده است و با وجود بار‌ها تذکر و پیگیری همچنان وضعیت مدیریت استان کرمان مشخص نیست. با توجه به وقت باقیمانده از دولت فعلی فردی باید انتخاب شود که با استان کرمان آشنایی داشته باشد و به صورت جدی با انتخاب فرد غیر‌بومی مخالف هستیم».

 حسین امیری: تاکید مجمع بر انتخاب گزینه بومی است

رییس مجمع نمایندگان استان انتخاب استاندار کرمان را درگیر پروسه اداری دانست: «احتمالا وزارت کشور به دنبال مشخص شدن قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان است چرا که با توجه به این قانون تعداد زیادی از استاندارهای کشور نیاز به تغییر دارند که البته با توجه به اینکه دکتر فدایی دانشگاهی هستند این قانون شامل ایشان نمی‌شود.» امیری در ادامه افزود: «طی پیگیری‌های انجام شده برای تسریع در انتخاب استاندار، در این زمینه وزرات کشور به مهلت قانونی اشاره می‌کند و می‌گویند طبق قانون برای انتخاب استاندار چهار ماه مهلت داریم و هنوز این فرصت تمام نشده است.»  رییس مجمع نمایندگان استان گزینه اصلی این مجمع را محمدجواد فدایی اعلام کرد: «تاکید مجمع بر انتخاب گزینه بومی است». 

 شهباز حسن‌پور: قصدی برای فعالیت در استانداری ندارم و هر گونه شایعه‌ای در این زمینه را تکذیب می‌کنم

نماینده مردم سیرجان و بردسیر از به تاخیر افتادن بیش از حد معرفی استاندار کردن ابراز تاسف کرد: «انتظار این است که دولت هر چه سریع‌تر تعیین تکلیف کند. در تماسی که با جناب آقای سامانی معاون پارلمانی وزیر کشور امروز داشتیم ایشان اعلام کردند؛ در قانون برای تصدی سرپرستی سمت‌ها دوره زمانی مشخص شده که در این خصوص در مهلت مقرر قانونی هستیم و کاملا منطبق با قانون رفتار شده است. باید توجه داشته باشیم که استعفای استاندار قبلی با اصلاحیه قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان در مجلس همزمان شد لذا با توجه به اینکه با ابلاغ این مصوبه جدید، تعدادی از استانداران مشمولان خواهند بود، در شرایط جدید و قانون جدید ما صرفا برای یک استان دست به انتخاب نمی‌زنیم. بلکه دامنه انتخاب افراد و به تبع آن بررسی گزینه‌های مختلف برای تصدی تعداد بیشتری از استانداری‌ها در دستور کار وزارت کشور قرار گرفته است. منتظر هستیم با اعلام نظر شورای نگهبان و ابلاغ قانون بتوانیم گزینه‌های پیشنهادی خودمان را با اولویت استان کرمان به هیئت دولت معرفی کنیم.» حسن‌پور در ادامه افزود: «از سوی وزارت کشور این قول داده شده که بعد از تعطیلات تاسوعا و عاشورا راجع به این موضوع نشست‌های تخصصی خواهیم داشت و تکلیف استان کرمان هم روشن خواهد شد. ‌»‌نماینده مردم سیرجان و بردسیر همچنان بر موضع خود باقی است: «‌قصدی برای فعالیت در استانداری ندارم و نمایندگی مردم را ترجیح می‌دهم و هر گونه شایعه‌ای در این زمینه را تکذیب می‌کنم.» گزینه اصلی فدایی و تاکید مجمع نمایندگان استان بر بومی بودن است.