چهارشنبه, 05 آذر 1399

هفته‌نامه شماره ۶۲۹ | ۲۶ آبان ۱۳۹۹

 

 

زنگ مهر در دبیرستان هیات امنایی اشرف یونسی به صدا درآمد

همه چیز از دولتی سر شما دانش‌آموزان است

 گروه خبر

دختران نوجوان به صف شده‌اند و لباس فرم آبی‌شکل به تن دارند. نگاه‌ها به یک سمت دوخته شده است؛ تابلوی فلزی که یک طرفش نوشته شده مهر و روی دیگرش مقاومت. امسال قرعه‌ی زنگ مهر به نام دبیرستان هیات‌امنایی اشرف یونسی خورد. مسئولان صبح یکشنبه آمده‌ بودند تا زنگ مهر و مقاومت را به صدا در آورند. دختری به دوستش می‌گوید زنگ مقاومت دیگر چیست؟ دوستش هم می‌خندد و می‌گوید چم. لحظه‌ای طول نمی‌کشد که مجری می‌گوید به مناسبت اول مهر زنگ مهر و به مناسبت هفته دفاع مقدس زنگ مقاومت به صدا در می‌آید. چکش که بر روی تابلوی فلزی می‌خورد صدایی قدیمی در گوش‌ها طنین‌انداز می‌شود و آدم را به سال‌های دور می‌برد.

 افتتاح مدرسه 6 کلاسه و سالن ورزشی

بر در و دیوار مدرسه بنرهای زیادی نصب شده است. تا همه چیز برای یک افتتاحیه‌ی پر و‌ پیمان آماده باشد. افتتاح مدرسه خیرساز 6 کلاسه و سالن ورزشی در جنب ساختمان مدرسه جمعیت را پشت مسئولان این ور و آن ور می‌کشد. روبان‌ها با سلام و صلوات  قیچی می‌شوند، خنده بر روی لب نشان از رضایت همه دارد. افتتاح که تمام می‌شود همه برای اجرای مراسم به سالن تازه افتتاح شده می‌روند. مسئولان ردیف جلو و دانش‌آموزان پشت سرشان می‌نشیند. مسئولان یکی پس از دیگری پشت تریبون می‌آیند و از عملکردشان می‌گویند. 

 حذف آزمون تیزهوشان دغدغه والدین را کم کرده است

میهمان امروز مراسم معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استان کرمان است. عباس ضیاء کلامش را با این جمله آغاز می کند «همه چیز از دولتی سر شما دانش‌آموزان است.» دختر کناریم ابرویی به نشانه اینکه خوشش آمده است بالا می‌اندازد. «‌شهرستان سیرجان در بین 32 شهرستان استان در دو سال اخیر جز رتبه‌های عالی استان بوده است.» او در ادامه پای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش را وسط کشید و گفت: آنچه در مدارس اتفاق می‌افتد باید براساس سند تحول باشد. در این سند رکن اصلی مدرسه است، برای اجرای برنامه بیشترین مسئولیت با مدیر مدرسه است، عنصر تاثیرگذار بعدی در مدرسه معلم است معلم علم را به دانش‌آموزان گره می‌زند.» او این‌ها را گفت که به اینجا برسد مدیرکل آموزش و پرورش استان سه شعار راهبردی برای امسال پیش‌بینی کرده است؛ اولین شعار راهبردی تکریم معلم است، دومین مدیریت منابع و سومین مدرسه پویاست. همان موقع در سالن در حال پذیرایی قطاب، کلمپه و شیرکاکائو بودند، برای میهمانان در لیوان‌های کاغذی شیرکاکائو ریخته شده بود و برای دانش‌آموزان در لیوان‌های یک بار مصرف شفاف.

معاون مدیرکل آموزش و پرورش از راهکار دیگری سخن می‌گوید؛ «‌برای دانش‌آموزان پایه چهارم تا نهم برنامه‌ریزی شده، در راستای سیاست مدرسه محوری دو ساعت از ساعات درسی را به مدرسه، دانش‌آموز و اولیا واگذار شود. در مجموع سال تحصیلی 60 ساعت می‌شود که همه در راستای سیاست سند تحول و مدرسه محوری است. بحث این است که در هر صورت دانش‌آموزان و معلمان هم در برنامه‌های خودشان دخیل باشند و قرار نباشد مدام از بالا برنامه داده شود و اینجا کار انجام شود.» او در ادامه از اجرای  پروژه کیف در مدرسه سخن گفت اینکه  در برنامه پایه اول تا سوم ابتدایی پیش‌بینی شده که بچه‌ها کیف‌های سنگین را با خود خانه نبرند و در خانه تکلیف انجام ندهند، اما تکلیفی از نوع تکلیف فعالیت محور انجام شود؛ «اینکه ما به دانش‌آموز بگوییم برو خانه به جای مشق شب نحوه صحیح مسواک زدن را یاد بگیر به مراتب خیلی بهتر است، باید دانش‌آموزی را برای جامعه آینده پرورش دهیم.» دختر کناریم باز به دوستش می‌گوید کاشکی ما هم کیف در مدرسه داشتیم و باهم می‌خندند. او در پایان سخنانش تاکید کرد که از امسال عقد هرگونه قرارداد با هر موسسه‌ای یا هر مجموعه‌ای که کتاب کمک آموزشی بخواهد بفرستد ممنوع است و جلوی‌شان گرفته می‌شود. او از حذف آزمون تیزهوشان و پیک نوروزی  به عنوان کارهایی یاد کرد که دغدغه والدین و دانش آموزان را کم کرده است 

 امسال زمستان مدرسه‌ای نداریم که با بخاری نفتی گرم شود

رییس آموزش و پرورش سیرجان که دست پر آمده بود هم از عملکردش گفت. اینکه 62 هزار دانش‌آموز امروز صبح پشت صندلی‌های کلاس‌های درس نشستند، نزدیک به 6 هزار نوآموز پیش دبستانی در سیرجان وجود دارد. اکبر محیاپور تاکید کرد که  امروز سال تحصیلی را در حالی آغاز می‌کنیم که به جرات می‌توانم بگویم در مجموعه آموزش و پرورش مشکل حادی نداریم. همان موقع کبوتری در سالن می‌چرخد و حواس‌ها را پرت می‌کند.  به گفته‌ی او در سیرجان 70 درصد دانش‌آموزان‌ پسر تحت پوشش فنی و حرفه‌ای و کاردانش هستند تا در آینده با مشکل  اشتغال مواجه نشوند، 98 درصد کودکان واجد شرایط در مراکز پیش دبستانی ثبت‌نام کردند و این در کشور یک رکورد است. محیاپور از دغدغه‌های سال گذشته‌اش گفت اینکه  سال گذشته  بخاطر مدارس نفتی و مدارسی که در کلاس‌ها چراغ نفتی روشن می‌کردند خواب نداشته است؛ «اما الحمدالله امسال زمستان ما مدرسه‌ای نداریم که با بخاری نفتی گرم شود، دانش‌آموزی نداریم که نوبت عصر سرکلاس بیاید.» حدود چهار سال پیش مدرسه‌ای در روستای خیرآباد خالصه بخاری نفتی‌اش در کلاس آتش گرفت و اگرچه خسارت آنچنانی بر جای نگذاشت اما زنگ خطر را به صدا درآورد.  او با تشکر از خیرین گفت؛ «خیرین الان 40 پروژه در دست اجرا دارند که 18 پروژه مهرماه امسال به بهره‌برداری رسیده است.» مهم‌ترین مشکل مدارس از نظر رییس آموزش و پرورش حیاط و محوطه‌سازی مدارس است.

 شهرداری یک میلیارد تومان به محوطه‌سازی مدارس اهدا کرد

 فرماندار سیرجان با گفتن امروز یک خبر خوش برای شما دارم سخنانش را آغاز کرد؛«چند روز پیش با امام جمعه بازدیدی از مدارس داشتیم و رییس آموزش و پرورش گفت مدارسی داریم که حیاط‌های‌شان دچار مشکل است همان جا هماهنگ شد و سه تا مدرسه را واحد نوسازی قبول کرد و آقای شهردار هم 5 مدرسه را قبول کردند. شهرداری یک میلیارد تومان از جایی طلب داشت که آن را  برای محوطه‌سازی و آسفالت مدارس در اختیار گذاشت. الحمدالله مشکل محوطه‌سازی 8 مدرسه حل شد.» او از شعارش گفت؛«ما یک شعار داریم اینکه آموزش و پرورش متعلق به همه است. یعنی همه باید همت کنند. هیچ کس نمی‌تواند ادعا کند که وابستگی به آموزش و پرورش ندارد».

 درد و دل خیرین

دو خیری که مدرسه 6 کلاسه و سالن اجتماعات را ساختند هم پشت تریبون گرفتند و از مشکلات‌شان گفتند. آقای اطمینان خیر مدرسه 6 کلاسه گفت؛ حدود 15 سال است درگیر ساخت این مدرسه شده است و بعد از سختی‌های فراوان در نهایت امسال موفق شده است آن را تکمیل کند. 

اشرف یونسی که نامش بر سر در مدرسه است به عنوان موسس وخیر گفت: «خدا را شاکرم که امروز وارد سومین سال تاسیس این مدرسه شدیم. روز اول ساخت مدرسه‌ را با سرمایه بسیار ناچیز آغاز کردم و توانستیم این مدرسه را ظرف یک سال بسازیم. بعد که ساخته شد در سال اول حدود 120 دانش‌آموز داشتیم، سال دوم تعداد دانش‌آموزان بیشتر شد و امسال هم حدود سیصد و خوردی دانش‌آموز داریم.» او گفت: دو سال پیش احساس کردیم هیچ مکانی برای فعالیت‌های فرهنگی‌ دانش‌آموزان نداریم بچه‌ها نمازشان را در حیاط برگزار می‌کردند، تمام کارهای‌شان در راهروهای مدرسه انجام می‌دادند آمدیم این سالن چند منظوره را واقعا با دست خالی شروع کردیم و توانستیم کار را امسال تکمیل کنیم».

 طرح پرابهام

بعد از اتمام مراسم معاون مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمان در گفتگو با پاسارگاد گفت؛ «طرح کیف در منزل امسال قرار است به شکل پایلوت امسال در شهرستان بردسیر اجرا شود، و در صورت تایید سال‌های آینده به تمام استان تعمیم داده شود.» او در مورد 60 ساعت در نظر گرفته شده در مدارس هم گفت: پیش‌بینی شده دو ساعت در پایه‌های چهارم تا نهم در هفته و در مجموع 60 ساعت در سال تحصیلی به عنوان برنامه ویژه در نظر گرفته شود به عنوان مثال  دانش‌آموزی که چند روز دیگر از مدرسه می‌رود برای معاش حلال زندگی خودش بتواند تصمیم بگیرد.» او در حالی که توی برگه‌هایش می‌گردد و می‌گوید ببینید اینجا هم نوشته زمینه‌های ویژه مثلا مدرسه در خصوص انتخاب موضوعات و محتوی برنامه ویژه مدارس دارای اختیار است و می‌تواند در زمینه‌های مختلفی از ساعت‌های شش‌گانه تعلیم و تربیت استفاده کند. از جمله این مهارت‌ها، مهارت تامین معاش حلال است. به گونه‌ای دانش‌آموز در هنگام خروج از نظام تعلیم و تربیت توانایی تامین زندگی خود و اداره آن را داشته باشد یا فعالیت‌هایی مثل مشاهده طبیعت، بازدید از موزه‌ها، نمایشگاه‌ها، مراکز علمی، صنعتی، تولیدی و... بتواند این کارها را انجام دهد، یا کلاس‌های کمک آموزشی.» در کل به نظر می‌آید خیلی کلی محور است؛ «این باید در طول سه سال اجرا شود و قرار است امسال به شکل پایلوت در کرمان و شهرستان‌ها اجرا شود، مثلا به شهرستان سیرجان اعلام می‌کنند هرکدام از مدارس آمادگی دارند این طرح را اجرا کنند». 

 روز اول مدرسه می ترسیدم

فرماندار در پاسخ این سوال که سال اول دبستان کدام مدرسه بودید،گفت: مدرسه شهید مدنی دهیادگار بودم. خاطرات زیادی دارم.» شاگرد درس‌خوان بودید؟ «نه شاگرد متوسط بودم.» خاطره‌ای از سال اول دبستان ندارید؟ «طبیعتا مثل همه‌ی بچه‌ها می‌ترسیدم، آدم استرس دارد، البته اخوی بنده آن زمان مدیر مدرسه بود و استرسم کمتر بود.» 

 سال اول مدرسه رد شدم

شهردار سیرجان هم در حالی که در حال خارج شدن از مدرسه است در جواب سؤالی مبنی بر اینکه این یک میلیاردی که برای آسفالت و محوطه‌سازی مدارس اختصاص دادید، از کجا آوردید؛ «از شرکت جهاد نصر طلب داشتیم و قرار است در پروژه محوطه‌سازی مدارسه خرج شود.» زمینی که به آموزش و پرورش دادید بصورت رایگان دادید؟ «‌از زمین‌های خود شهرداری و بصورت رایگان بعد از اخذ مجوزات لازم از شورای شهر اهدا شد. چون منطقه مالک‌اشتر فضای‌آموزشی کم داشت و این زمین را در اختیار آموزش و پرورش گذاشتیم تا خیرین آنجا را بسازند.» خاطره‌ای از روز اول مدرسه‌تان دارید؟ «کلاس اول دبستان مدرسه شهید میرزایی بودم. یادم هست مادرم دستم را گرفت و به زور به مدرسه برد، ما را سرکلاس نشاند و رفت وقتی آمد خانه و در را باز کرد دید من زودتر خودش از روی دیوار رفته بودم  تو خانه. آن سال مدرسه رفتم اما رد شدم.» شهردار با خنده می‌گوید: «چون می‌گفتند کلاس اول اگر رد شوی پایه‌ات قوی می‌شود و این همیشه در گوش من بود».

رییس سپاه هم فقط به این جمله اکتفا می‌کند که من سال اول دبستان کرمان بودم و چون سال‌های زیادی گذشته است خاطره‌ای در ذهنم نیست. امام‌جمعه سیرجان در برابر سؤال پاسارگاد می‌گوید شما اول بگویید که هستید؟ «خواجویی هستم از نشریه پاسارگاد». اصلا مصاحبه نمی‌کنم. «چرا؟» آمادگی ندارم. «فقط یک سؤال داشتم می‌خواستم ببینم سال اول مدرسه کدام مدرسه بودید» اما او بی‌اعتنا به سوالم تند می‌رود و سوار ماشینش می‌شود.