چهارشنبه, 05 آذر 1399

هفته‌نامه شماره ۶۲۹ | ۲۶ آبان ۱۳۹۹

 

 

تعطیلی شرکت‌ها شن و ماسه در چند روز گذشته

 گروه خبر

 کارگروه شن و ماسه شهرستان با حضور مدیرانی از صنعت‌و‌معدن استان و شهرستان و نمایندگان واحدهای شن و ماسه برای رسیدگی به مشکلات این شرکت‌ها دیروز در فرمانداری برگزار شد. 18 شرکت فعال شن و ماسه در سیرجان طی روزهای گذشته با مشکلاتی از جمله؛ تمدید مجوز برداشت و نبود سوخت و قیمت فروش مواجه بودند.

به گفته‌ی مسئول یکی از شرکت‌های شن و ماسه، سهمیه مخصوص سوخت آن‌ها از اول شهریور قطع شده است. هر شرکتی با ذخیره سوخت کار کرده و با تمام شدن ذخیره سوخت، تعطیل شده است. برخی شرکت‌ها بیش از بیست روز و برخی 4 الی 4 روز تعطیل شده‌اند. او ادامه داد: «مسئله دیگر گرانی لوازم یدکی است. از سوی اداره صنعت‌‌و‌‌معدن، فرمانداری و استانداری حمایت نمی‌شویم. به فرمانداری و صنعت ‌و ‌معدن نامه‌نگاری کردیم اما ترتیب اثر ندادند. سه سال است که قیمت شن و ماسه تغییر نکرده در صورتی که هزینه‌های بالا رفته است. مردم هم نیاز به مصالح دارند و اعتراض دارند ولی کاری از دست ما برنمی‌آید». 

مسئول شرکت‌ شن و ماسه دیگری به پاسارگاد گفت: «هر سال برای تمدید پروانه‌ فعالیت به کرمان می‌رویم اما یک روز مدیر‌کل نیست، یک روز کارشناس. شش ماه می‌رویم و می‌آییم. ادارات جواب استعلام را نمی‌دهند. چند سال طول می‌کشد تا قرارداد تمدید شود. اداره صنعت‌و‌معدن گفته تا قراردادها تمدید نشود، تاییدیه سوخت برای شرکت نفت نمی‌دهیم. استان یک قیمت لحاظ کرده اما فرمانداری می‌گوید این قیمت بالا است و قبول نداریم. لاستیک و قطعات ماشین‌ها گران است. تمام وسایل دستگاه‌ها روز‌به‌روز بالا می‌رود. با همین شرایط و با همین مشکلات کار می‌کردیم اما سهمیه سوخت ما را قطع کردند. قیمت‌ها را مشخص نمی‌کنند. هفته گذشته در فرمانداری جلسه‌ای گذاشته شد و قرار شد تا سه ماه به ما سوخت بدهند». 

مسئول شرکت دیگری عنوان کرد: «هر تن ماسه‌ 15 هزار تومان برای ما هزینه دارد و باید تنی 8 هزار تومان بدهیم. ما نمی‌توانیم ضرر بدهیم برخی شرکت‌ها حدود 30- 40 نیرو دارند. استانداری قیمت‌ها را تعیین کرده ولی فرمانداری می‌گوید باید زیر قیمت بدهید. افزایش بی‌رویه لوازم یدکی، روغن و... هست. ما شروع به کار می‌کنیم به شرط اینکه قول بدهند بقیه مشکلات ما را هم حل کنند.» 

 پروانه‌ شرکت‌های شن و ماسه باید تمدید شود

شهبا رییس اداره صنعت‌و‌معدن سیرجان درخصوص تعطیلی شرکت‌های شن و ماسه گفت: «سازمان صنعت‌و‌معدن نامه زده شرکت‌هایی که تمدید قرارداد نمی‌کنند جلوی سوخت آن‌ها را بگیرید. طی هماهنگی با فرمانداری مهلت سه‌ماهه‌ای به این شرکت‌ها داده شد تا پروانه‌ها را تمدید کنند و در طول این مدت هر کدام از شرکت‌ها که نامه از فرمانداری بیاورند به آن‌ها تاییدیه سوخت می‌دهیم. به این شرکت‌ها اعلام کردیم که دنبال تنظیم پروانه و تمدید آن بروند و هر کجا که به مشکل برخوردند اعلام کنند تا پیگیر مشکل‌شان شویم. البته به تعطیلات برخورد کردیم و سایت شرکت نفت از 25 تا یکم بسته می‌شود و شرکت‌ها نمی‌توانند ثبت‌نام کنند. سوخت به این شرکت‌ها می‌دهیم ولی باید دنبال تمدید پروانه‌شان باشند. بحث قیمت‌ها هم در ستاد تنظیم بازار مشخص می‌ِشود. این شرکت‌ها می‌خواهند قیمت‌شان مثل استان باشد اما هزینه‌ها در شهر کرمان بالاتر از شهرستان است». 

 مشکلات شرکت‌های شن و ماسه برطرف شده است

به گفته‌ی محسن آرش مدیران ادارات آب‌‌منطقه‌ای و محیط‌زیست در این جلسه حضور داشتند و قرار شد در اسرع وقت جواب استعلام‌ها داده شود. معاون عمرانی فرمانداری سیرجان گفت: «رییس شرکت نفت نیز در جلسه حضور داشت و قرار شد شرکت‌های شن و ماسه ظرف مدت دو روز از زمان ارسال تقاضا، سوخت مورد نیازشان را تحویل بگیرند.» مشکل بعدی نرخ و قیمت فروش هر تن شن و ماسه بود که آرش افزود: «‌طبق آخرین قیمت‌های شن و ماسه استان (هر تن شن و ماسه 9 هزار تومان) نیز در ستاد تنظیم بازار سیرجان تایید شد.» 

معاون عمرانی فرماندار گفت: «کمبودهای چند روز گذشته و مشکلات شرکت‌های شن و ماسه برطرف شده و نهایتا ظرف دو روز آینده شرکت‌ها شروع به کار می‌کنند. هماهنگی انجام دادیم که مجوزها تمدید شوند. قرار شد در یک فرصت یک‌ماهه سوخت شرکت‌ها تامین شود و در این مدت نیز آن‌ها اقدام به تمدید مجوزها کنند».