شنبه, 08 آذر 1399

هفته‌نامه شماره ۶۲۹ | ۲۶ آبان ۱۳۹۹

 

 

در پی اجرایی شدن قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان در گل‌گهر

بازنشستگانی که راهی خانه شدند

 از 19 نفر بازنشسته مشغول به کار در شرکت گل‌گهر 17 نفر آنها تسویه‌حساب شده‌اند

 با نیمی از حدود 70 نفربازنشسته‌ی مشغول به کار در شرکت‌های تابعه گل‌گهر تسویه‌حساب مالی صورت گرفته است

 سردار ایران‌نژاد: جانباز بالای 50 درصد هستم و شامل قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان نمی‌شوم

 ابوذر حلوایی: امکان شاغل شدن مجدد این افراد، در دیگر شرکت‌های زیرمجموعه گل‌گهر وجود ندارد

 گروه شهر

 «پایان کار بخش عمده‌ای از نیروهای بازنشسته گل‌گهر تا آخر شهریورماه» این عنوان خبری بود که ناصر تقی‌زاده مدیرعامل گل‌گهر در 29 مردادماه سال جاری و بعد از نشست شورای معاونان این شرکت اعلام کرد. در ادامه این خبر تعداد این افراد 80 درصد بازنشستگان اعلام شد: «‌تنها تعداد محدودی از نیروهای بازنشسته در پست‌های تخصصی و حساس باقی خواهند ماند تا در حوزه آموزش نیروهای جوان از خدمات آنها استفاده شود.» 

حال که شهریورماه به پایان رسیده تا حدود زیادی به این وعده در شرکت گل‌گهر عمل شده است. به جز مدیرعامل‌های شرکت‌های تابعه که از اول هم از این قاعده مستثنا بودند، از 19 نفر بازنشسته مشغول به کار در این شرکت 17 نفر آنها تسویه‌حساب شده‌اند. محمود زیدآبادی معاون مالی و اقتصادی به دلیل ارایه فرم بازگشت به کار به سازمان تامین اجتماعی بر طبق قانون بازنشسته محسوب نمی‌شود. سعید رحیمی‌پور انارکی قائم‌مقام مدیرعامل و حسین سلیمانی مدیر حراست شرکت صنعتی و معدنی گل‌گهر جز همان20 درصد استثنا هستند که همچنان به کار خود ادامه می‌دهند.

 اگر همه بازنشستگان گل‌گهر بروند من هستم

درشرکت گل‌گهر از میان لیست 80 درصدی بازنشستگانی که باید تا پایان شهریورماه به کار خود پایان می‌دادند تنها سردار محمدعلی ایران‌نژاد مدیر موسسه معراج اندیشه همچنان در پست خود باقی مانده‌ است. وی اخطار مبنی بر خاتمه کار را دریافت کرده اما معتقد است ارسال اخطاری که جهت خاتمه کار به ایشان ابلاغ گردیده از روی ناآگاهی بوده است: «من جز این افراد نبودم چرا که من جانباز بالای 50 درصد هستم و شامل قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان نمی‌شوم.» وی که پس از ابلاغ قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان مدارک خود دال بر افزایش جانبازی بالای 50درصد را ارایه داده‌، می‌گوید: «تا پیش از این مدارکم را ارایه نداده بودم چرا که نیاز نبوده است. نمی‌توانستم پرچم علم کنم که این‌قدر جانبازی دارم. آخرین کمیسیون پزشکی که گرفته شده مربوط به  سال 92 است که از آن موقع 5 سال و نیم می‌گذرد. مهم این است که مدارک من قانونی هستند، حال چه از سوی بنیاد جانبازان باشد یا هر نهاد دیگری.  مدارک را ارایه داده‌ام و قبول کردند و برای ادامه کار هم مشکلی وجود ندارد.» مؤسس و مدیر معراج اندیشه پیگیری اجرایی شدن قانون از سوی مطبوعات را نتیجه سوگیری آنها می‌داند: «همه چیز قانونی است. انگار کسی به شما مأموریت داده که به من پیله کنید و حتما باید ته این مطلب را در بیاورید. دلیل اینکه مطبوعات به یک جانباز پیله می‌کنند و از کجا خط می‌گیرند را نمی‌دانم.» وی بر قانونی بودن ادامه فعالیتش تاکید دارد: «اگر بنا بر این باشد که 100 درصد بازنشستگان گل‌گهر تسویه حساب کنند و بروند، من و یک نفر دیگر که جانبازی‌مان بالای 50 درصد است، هستیم.» وی در پاسخ به این سؤال که آیا مخالف قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان هستید، می‌گوید: «‌من مؤسس معراج اندیشه هستم و مؤسس یک مجموعه همیشه احترام ویژه و خاص خودش را دارد. قبل از من این شهر بود، همه این مجموعه‌ها بودند ولی کسی به فکرش نرسید این کارها را انجام دهد. بازنشستگان یا کسانی که تجربه‌ای در این مملکت دارند، هر کجا که باشند نیرویی ارزشمند برای نظام هستند و ممکن است خودشان مبدأ یک‌سری خیرات باشند که اگر آنها نباشند خیرات کلا منتفی شوند. به جای این می‌توانستم برای زندگی خودم کار کنم و بهره اش را ببرم تا الان هم کسی این سؤالات را از من نپرسد».

 مهلت چندماهه خواسته‌ایم

از میان نزدیک به 70 نفر بازنشسته‌ای که در شرکت‌های تابعه گل‌گهر مشغول به کار بودند، آمار افرادی که تسویه حساب شده‌اند کمتر از 50 درصد است که ظاهرا مدیر عاملان و معاونین در این آمار جایی ندارند. در این میان شرکت‌های جهان‌فولاد و گهرزمین بیشترین تعداد بازنشسته مشغول به کار را در اختیار داشته‌اند این آمار را نزدیک به 80 درصد وعده داده شده اعلام می‌کنند.

مسعود میر‌محمدی رییس دفتر مدیرعامل جهان‌فولاد می‌گوید: «بازنشسته‌هایی که طبق قانون برای ادامه کار ممنوعیت داشتند تسویه شده‌اند که اکثرا هم افراد کلیدی نبودند و توانستیم برایشان جایگزین بگذاریم و تعدادی که همچنان مشغول هستند قطعا تا چند ماه آینده تسویه‌حساب می‌شوند.» وی در توضیح دلیل این تاخیر می‌گوید: «یک سری پست‌ها کلیدی هستند و نمی‌شود کسی جایگزین‌شان کرد.» میرمحمدی  از تسویه حساب مابقی افراد بازنشسته طی ما‌های آینده خبر می‌دهد: «‌جهان‌فولاد یک شرکت نوپا و جوان است و با توجه به عمر کوتاه و نداشتن سابقه طولانی مجبور است از تجربیات افراد بازنشسته استفاده کند. برای رعایت کامل قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان مهلت چند‌ماهه خواسته‌ایم چرا که در رده‌های مدیریتی انتخاب جایگزین زمانبر است.»

 صددرصد قانون اجرا می‌شود

بابک رحیمیان مدیر روابط عمومی شرکت گهرزمین هم از اجرا صددرصدی قانون در این شرکت می‌گوید: «صد‌در‌صد اگر قانونی ابلاغ شود که شرکت گهرزمین هم مشمول آن شود حتما شرکت گهرزمین هم آن را اجرا می‌کند.» وی تعداد بازنشستگانی را که همچنان در این شرکت مشغول به کارهستند، یکی دونفر می‌شمرد: «اگر این افراد هم مشمول قانون باشند حتما تسویه حساب می‌شوند.»

  به وعده‌مان عمل کردیم

مدیر روابط‌عمومی‌شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر با اعلام این خبر که  بالای ۸۰ درصد بازنشستگان گل‌گهر تسویه حساب شدند گفت: «قبل از این‌که قانون مصوب مجلس شورای اسلامی مبنی بر منع به‌کارگیری بازنشستگان به تایید شورای نگهبان برسد، در این امر پیش‌قدم شد و به مردم وعده دادیم که تا پایان شهریور‌ماه سال جاری، با 80 درصد از بازنشستگان شاغل در این شرکت تسویه‌حساب کنیم. امروز  هم اعلام می‌کنیم زودتر از بسیاری از نهادها و ارگان‌ها، این قانون را به ‌ اجرا گذاشته‌ایم. بر همین اساس و در عمل به وعده داده شده، بالای 80 درصد از بازنشستگان این شرکت تا پایان شهریور‌ماه تسویه حساب مالی شدند.» حلوایی در پاسخ به این سؤال که آیا این امکان مشغول به کار شدن این افراد در سایر شرکت‌های تابعه و تحت عنوان مشاور وجود دارد اظهار داشت: « خاتمه‌ی کار با این افراد ‌به صورتی اعلام شد که امکان شاغل شدن مجدد این افراد، در دیگر شرکت‌های زیرمجموعه گل‌گهر هم وجود نداشته باشد.» مدیرروابط عمومی گل‌گهر درباره سیاست شرکت در خصوص افراد باقیمانده گفت: «مابقی همکاران بازنشسته که حدود سه تا چهار نفر هستند به دلیل عدم وجود فرد متخصص و صلاحیت‌دار برای جایگزینی آ‌ن‌ها و ‌در عین حال آموزش نیروهای جوان همچنان در شرکت مشغول به کار خواهند بود. ضمن این‌که به شرکت‌های تابعه گل‌گهر نیز ابلاغ شده تا با بازنشستگان خود تسویه‌حساب کنند که بر اساس آخرین آمار تا این ساعت از 65 بازنشسته‌ی مشغول به کار در سایر شرکت‌ها با نیمی از آنها تسویه‌حساب مالی صورت گرفته و در روزهای آینده نیز این روند ادامه خواهد داشت.» 

 مهلت دوماهه برای ترک پست از اول مهرماه

در آخرین اخبار رییس سازمان بازرسی کل کشور خطاب به بازنشستگان شاغل گفت: «فقط ۶۰ روز برای ترک پُست فرصت دارید.»

به گزارش ایسنا، قاضی ناصر سراج با اشاره به تایید «طرح اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان» در شورای نگهبان اظهار داشت: از تاریخ ابلاغ این قانون، به کارگیری بازنشستگان یا بازخرید شده‌ها در دستگاه‌های دولتی و همه دستگاه‌‌هایی که به هر نحوی از بودجه عمومی کل کشور استفاده می‌کنند، به جز مقامات مصرح در قانون مذکور ممنوع است.»

وی با تاکید بر اینکه دستگاه‌های مشمول مکلفند تا ۶۰ روز از تاریخ ابلاغ این قانون، افرادی را که مشمول این قانون می‌شوند، از خدمت منتزع و با آنان تسویه حساب کنند، تصریح کرد: «افراد مشمول این قانون نیز باید در مهلت قانونی مقرر، سمت و پست خود را ترک کنند. پرداخت هرگونه وجهی پس از این مهلت از هر محل و تحت هر عنوان در حکم تصرف غیرقانونی در اموال دولتی است و با متخلفان برخورد قانونی خواهد شد.» رییس سازمان بازرسی کل کشور ضمن اشاره به تکلیف قانونی بازرسان سازمان مبنی بر نظارت بر اجرای قانون مذکور گفت: «از دستگاه‌های مشمول انتظار می‌رود ضمن رعایت دقیق قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان، افراد مشمول را به این سازمان معرفی کنند. طرح اصلاح قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان در جلسه علنی دوم مرداد ماه ۹۷ در مجلس، به تصویب رسید و ۲۱ شهریور در شورای نگهبان تأیید شد».

قانون منع به کارگیری بازنشستگان هیچ استثنایی ندارد

نماینده مردم سیرجان و بردسیر هم در خصوص تصویب نهایی قانون عدم به‌کارگیری بازنشستگان گفت: در بخش دولتی استان کرمان تعداد مدیرانی که بازنشسته باشند، نداریم. این شامل همه شرکت‌هایی که طبق قانون اساسی ۲۰ درصد سهام آنها سهام عدالت نیز بوده، می‌شود. بنابراین تعداد بازنشستگانی که در استان کرمان هم مشغول به کار بوده، زیاد هستند. وی ادامه داد: در این قانون هیچ استثنایی برای هیچ کسی وجود ندارد و بازنشستگان باید محل کار خود را حداکثر ظرف مدت ۶۰ روز ترک کنند.