تحویل عقاب به محیط زیست

 گروه حوادث

یک نفر دوست‌دار طبیعت با مراجعه به اداره محیط‌زیست یک بهله پرنده شکاری عقاب طلایی را تحویل داد.

به گزارش روابط عمومی اداره حفاظت محیط‌زیست پس از معاینات اولیه مشخص شد که این پرنده دچار سوتغذیه شده و قادر به پرواز نیست که پس از تیمار از سوی دامپزشک در زیست‌گاهش رها‌سازی می‌شود.

محمود علیرضایی رییس اداره حفاظت محیط‌زیست سیرجان گفت: عقاب طلایی به عنوان یکی از بهترین پرندگان شکاری در نیمکره شمالی شناخته شده‌است. رنگ این پرندگان قهوه‌ای تیره، به همراه پرهای طلایی رنگ در سر و گردن و روی شانه‌ها است. به طور متوسط طول دو بال‌ آن ها بیش از دو متر و طول پرنده یک متر است. این پرنده معمولا در ارتفاع ۳۶۰۰ متری زندگی می‌کند و لانه‌ی خود را بر روی درختان بلند، در صخره‌ها  می‌سازد. عقاب طلایی به طور معمول سالی دو جوجه می‌آورد. این پرنده تمام عمر با جفت خود زندگی می‌کند. عقاب‌های طلایی ماده جثه‌ی بزرگ‌تری نسبت به جنس نر دارند. عقاب‌های طلایی به دلیل داشتن بال‌های بزرگ نیاز زیادی به بال زدن در آسمان ندارند و روی لایه‌های هوا سر می‌خورند. سرعت معمولی این پرندگان ۵۰ کیلومتر است اما هنگام شیرجه زدن می‌توانند سرعت‌شان را تا ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت افزایش دهند. عقاب طلایی با استفاده از چابکی و سرعت و همچنین با استفاده از پنجه‌های قدرتمند خود می‌تواند طعمه‌های کوچک خود از جمله خرگوش، موش‌کوهی(مارموت)، سنجاب زمینی و حتی پستانداران بزرگ مانند روباه، گربه وحشی یا بز کوهی و آهوها را شکار کند. 

مرگ دختربچه در دیگ حلیم

 پاسارگاد

دختربچه‌ای در شهرستان منوجان بر اثر بی‌احتیاطی والدین در دیگ حلیم افتاد و جان باخت.

به گزارش فانوس، محمد حجتی‌فر فرماندار منوجان گفت: زهرا سالاری دختر بچه سه ساله اهل روستای عباس‌آباد پاتَک از توابع بخش نودژ منوجان هنگام پختن حلیم بر اثر بی‌احتیاطی والدین در دیگ حلیم افتاد و دچار سوختگی شد.

وی ادامه داد: بلافاصله این کودک به بیمارستان منتقل شد اما به دلیل سوختگی بالا، جان خود را از دست داد.