شنبه, 26 مرداد 1398

هفته‌نامه شماره 569:  14 مرداد 1398

در پی درخواست معاونت فنی و شهرسازی شهرداری

نایب‌رییس شورا اصلاحیه بودجه را به باد انتقاد گرفت

 سارا پورمختار

«شهردار روزی که کاندیدای شهرداری شد به وضعیت شهر آگاه بود. ایشان شهردار شهری نشد که آن را نشناسد. آقای سروش‌نیا می‌دانست این شهر کلاف سردرگمی دارد به نام «زیرگذر صنعت» که هنوز املاکش تملک نشده و دردسر و هزینه دارد، با این حال این مسئولیت را قبول کرد و اتمام این پروژه هم جزو برنامه‌هایش بود، اما حالا نامه زده که 950 میلیون تومان از بودجه زیرگذر مکی‌آباد را حذف کند و به جایش در فلان پارک چمن بکارد.» این‌ها اظهار‌نظر نایب‌رییس شورا در واکنش به نامه درخواست اصلاح بودجه‌ سال 97 است که برای تصویب به شورای شهر ارسال شده است و مخالفت تعدادی از اعضا را به همراه دارد. در جلسه هفته گذشته شورای شهر بیشترین مخالفت‌ها از سوی امین صادقی و محمدرضا عرب‌گویینی بود و در تمام طول جلسه اسماعیل خواجویی رییس شورا تمام قد از شهردار و شهرداری حمایت کرد.

 شهرداری برای کار فرهنگی رغبتی ندارد

در نامه اصلاح بودجه ارسالی، به درخواست معاونت فنی و شهرسازی ردیف‌های بودجه پروژه‌های ترمیم کانال‌های سطح شهر، زیرگذر صنعت، سالن همایش‌ها و احداث مقبره جهانبخش صادقی حذف شده‌اند. حذف این موارد به گفته نایب‌رییس شورا نشان از آن دارد که «عملا شهرداری رغبت و میل آنچنانی ندارد که در زمینه فرهنگی کار کند.» امین صادقی در شروع اعتراضاتش نسبت به عملکرد شهرداری گفت: « اگر بنا بر این باشد که در بحث فرهنگی اتفاق کوچکی از سمت شهرداری در این شهر رقم بخورد همین احداث سالن همایش‌ها و مجموعه مشاهیر قدم مثبتی بود که قرار است بودجه‌اش در جای دیگری هزینه شود. از فرهنگسرایی هم که قرار بود در سمت غرب شهر راه‌اندازی شود و یا پارک بانوانی دیگر هم اثری نیست».

 شهردار حرف‌های تکراری می‌زند

اجرای زیرگذر مکی‌آباد کلاف سردرگمی‌‌ است که هم مردم و هم شهرداری را کلافه کرده است. بحث ساخت زیرگذر مکی‌آباد از دوره شورای چهارم در شهرداری و شورای‌شهر مطرح بوده و علی‌رغم اینکه هر سال در بودجه سالانه برای آن اعتباری در نظر گرفته می‌شود اما با گذشت سال‌ها هنوز به سرانجام نرسیده و هر بار که صحبت آن به میان آمد شهرداری مشکلات این پروژه را به گردن سه عضو شورای اهالی مکی‌آباد انداخت که در اثر فشارهای آنها این پروژه استارت خورد و شورا هم توپ را به زمین شهرداری انداخت که چرا قبل از اینکه امکلاک را تملک کند عملیات اجرایی را شروع کرده است. تملک املاک مسیری اصلی‌ترین مشکل است که بر سر اجرای این پروژه وجود دارد و برای رفع آن شهرداری مسیر دادگاه را در پیش گرفته است. در نامه درخواست اصلاح بودجه، شهرداری قصد دارد 950 میلیون تومان از ردیف بودجه این پروژه را حذف کند و این موجب اعتراض تنها نماینده اهالی مکی‌آباد در این دوره شورا را به همراه داشته است.: «از توضیحاتی که شهردار درباره رفع مشکل زیر‌گذر مکی‌آباد می‌دهد به هیچ عنوان قانع نمی‌شوم چرا که حرف‌های تکراری می‌زند و از رفع نقص چیزی نمی‌گوید».

  چرا باید از بودجه زیرگذر حذف کنند؟

صادقی اینکه مدام توپ به زمین شورا و یا شهرداری انداخته شود را بحثی تکراری می‌داند: «اصلا قبلا هر اشتباهی شده الان وضعیت موجود را در نظر بگیریم، تا کی بگوییم زیرگذر صنعت در بحث تملک املاکش مشکل دارد. آقای سروش‌نیا شهردار شهری شد که می‌دانست کلاف سردرگمی دارد به نام زیرگذر صنعت که هنوز املاکش تملک نشده، دردسر و هزینه دارد با این حال این مسئولیت را قبول کرد و اتمام این پروژه هم جزو برنامه‌هایش بود. الان دوباره شهردار می‌خواهد در توجیه بگوید قرار است 25 قطعه زمین از مسکن شهرسازی بگیریم و مشکل تملک‌ها رفع می‌شود، اصلا چه کسی به شهردار گفته از محل این زمین‌ها تملک املاک مسیری پل زیرگذر صنعت را انجام دهد؟ یک پروژه‌ای شروع شده و مردم بیچاره آن منطقه بیش از 4 سال درگیر هستند. نمی‌توانند حتی به بیمارستان غرضی بروند و ما هم فقط توجیه می‌کنیم.» و اشاره می‌کند به مواردی چون ایجاد فضای سبز و احداث پارک‌های محله‌ای که در ردیف مواردی که قرار است بودجه در آنجا هزینه شود و ادامه می‌دهد: «در اصلاح بودجه آورده‌اند؛ احداث پارک محله‌ای: 600 میلیون تومان. همین پارک‌های محله‌ای را که داریم حفظ کنیم باید کلاه‌مان را بیندازیم بالا، اما حالا نامه زده‌اند که 950 میلیون تومان از بودجه زیرگذر مکی‌آباد را حذف کنند که به جایش در فلان پارک چمن بکارند». محمد‌رضا عرب‌گویینی دیگر عضو منتقد شورا در تایید صحبت‌های نایب‌رییس شورا می‌افزاید: «چرا باید از بودجه زیرگذر حذف کنند؟ برای ما سؤال است که چرا آقای سروش‌نیا بعد از گذشت یک سال از روند اجرا و تعداد تملک‌ها گزارش دهد نه اینکه بعد از گذشت یک سال نامه بزند که زیرگذر را نمی‌توانم انجام دهم و به هر دلیلی بودجه‌اش را می‌خواهم حذف کنم و ببرم در یک محل دیگر هزینه کنم».

 قرار نیست پروژه‌ای متوقف شود

رامین یگانه معاونت فنی و عمرانی شهرداری اعتراض‌ها و مخالفت‌ها با درخواست اصلاح بودجه را نتیجه سوءتفاهم می‌داند: «ذهنیت بدی ایجاد شده، اصلا اینجور نیست که برای پروژه‌هایی که لیست‌شان برای حذف بودجه آمده برنامه‌ای نداریم. مثلا در مورد پل زیرگذر صنعت یکی بحث تملک است و بعد از آن بحث طراحی‌ها، انتخاب پیمانکار و بعد هم اجرای کار. با توجه به اینکه 6 ماه از سال گذشته است، اگر روال عادی را هم که طی کنیم تا تملک‌ها انجام شود و خانه‌ها تخریب و تخلیه شوند یکی دو ماه طول می‌کشد بعد از آن خاکبرداری را داریم. باید مناقصه برگزار کنیم و پیمانکار انتخاب شود. با این حساب در صورت اجرای پروژه در ماه‌های انتهای سال پرداخت صورت وضعیت‌های پیمانکار در سال آینده است؛ یعنی از بودجه سال 98.»

شهردار هم معتقد است این درخواست اصلاح بودجه به معنای متوقف شدن پروژه‌ها در سال جاری نیست: «هر کدام از این پروژه‌ها مشکلات خاص خودشان را داشته‌اند و چنانچه تا زمان متمم بودجه مشکل‌شان حل شود در آن زمان اصلاح می‌شوند. فعلا یک سری پروژه‌هایی با اولویت بیشتر بودند و مجبور شدیم اصلاح بودجه بزنیم و از ردیف برخی بودجه‌ها کم کنیم و به بقیه اضافه کنیم.» رضا سروش‌نیا در رابطه با پروژه زیرگذر صنعت می‌گوید: «پل صنعت بحث دادگاهی دارد و تا دادگاه رای صادر نکند ما نمی‌توانیم کاری انجام دهیم. پیگیر حل مشکلات این پروژه‌ها هستیم ولی فعلا پروژه‌های دارای اولویت را در دستور کار قرار دادیم.»  شهردار درباره دلیل اینکه چرا ساخت پارک محله‌ای را در اولویت بیشتری نسبت به زیرگذر مکی‌آباد قرار دارد، گفت: «برای احداث پارک نیکان در شهرک 120 هکتاری 880 میلیون تومان اوراق از دولت گرفته‌ایم، برای ساخت این پارک نیازبه مبلغ بیشتری داشتیم و برای اینکه آن 880 میلیون از دست‌مان نرود 200 میلیون تومان هم از سوی شهرداری روی آن گذاشتیم.»

  مقبره جهانبخش صادقی زیر دکل‌های فشار قوی قرار گرفته است

در آذرماه سال 91 پس از تشییع پیکر جهانبخش صادقی هنرمند نقاش و معلول، خبر از عملیات احداث فرهنگسرای زنده‌یاد «جهانبخش صادقی» در جوار مزار وی داده شد تا محل خاکسپاری او مکانی برای توسعه فرهنگ و هنر باشد. این فرهنگسرا قرار بود در زمینی به مساحت 3هزار مترمربع که از سوی شورای اسلامی شهر و شهردار سیرجان به این مکان اختصاص داده شده است، احداث شود. حالا قرار است 450 میلیون تومان در ردیف بودجه این پروژه در سال 97 حذف شود. آن هم به گفته اسماعیل خواجویی رییس شورای شهر به این دلیل که «‌اداره برق ایراد گرفته و باید جا به جا شود.» همین حرف باعث عصبانیت امین صادقی شد:«‌حاج آقا! به امام حسین دارند دبه در می‌آورند ولله خدا می‌داند دارن وقت می‌خرند. مگر می‌شود قبر جهانبخش صادقی را از اینجا برداریم و ببریم جای دیگری این چه حرفیه؟»

شهردار هم با اشاره به اینکه «مقبره جهانبخش صادقی زیر دکل‌های فشار قوی قرار گرفته است.» توضیح بیشتر را به معاون فنی و عمرانی اش ارجاع می‌دهد. رامین یگانه می‌گوید: «متاسفانه اداره برق نامه‌ای نوشته بود که جایی که جانمایی طرح مقبره جهانبخش صادقی شده به دلیل اینکه زیر دکل‌های فشار قوی قرار گرفته باید جا‌به‌جا شود. نه اینکه خود مقبره بلکه آن ساختمان‌های جانبی باید چند متر جلوتر ساخته شوند. یک سری نامه‌نگاری‌هایی انجام دادیم و حریم که مشخص شد باید جا‌به‌جایی‌ها انجام شود. همچنین بحث انتخاب پیمانکار جدید را داریم.» تلاش برای شنیدن اظهارنظر مدیران اداره برق بی‌نتیجه ماند.

  داستان همچنان ادامه دارد

در تمام این موارد و پروژه‌هایی مشابه ردپای بی‌تدبیری و بی‌برنامه‌گی در شورا و شهرداری در همه دوره‌ها دیده می‌شود. قبل از اینکه پروژه‌ای کلنگ‌اش زده شود، جوانب آن سنجیده نمی‌شود و هر که زورش بچربد حرفش را به کرسی می‌نشاند. از پروژه زیرگذر مکی‌آباد که بلاتکلیف باقی مانده گرفته تا خرید و نصب پیش سردکن کشتارگاه که درگیر نوسانات قیمت‌ها شده و پروژه ترمینال مسافربری و تغییر نام خیابان‌ها. دود تمام این بی‌تدبیری‌ها جز چشم شهروندان راه به جایی نمی‌برد. این داستان همچنان ادامه دارد تا جایی که کمیسیون عمران شورا اخیرا به این نتیجه رسیده است که زمینی را که در دوره شورای چهارم در زمین پارک‌سوار (روبروی مهدیه) برای ساخت پایگاه در اختیار پلیس راهور داده‌اند، پس بگیرند آن هم در زمانی که بخش زیادی از ساختمان آن ساخته شده است. و در ازای آن در جایی دیگر زمینی به همراه هزینه‌ ساخت ساختمان را به پلیس راهور بپردازند چرا که معتقدند ماهی را هر وقت از آب بگیرند تازه است و ارزش این زمین خیلی بیشتر از این‌هاست که بخشی از آن را ببخشند.