شنبه, 26 مرداد 1398

هفته‌نامه شماره 569:  14 مرداد 1398

ورزشی‌ترین چهره سیرجان

 امین شول زیدآبادی

این روزها چهره شهر از هر زمانی ورزشی‌تر است.

از فوتبال گل‌گهر که در لیگ دسته اول یکه‌تازی می‌کند و همه علاقه‌مندان را به موفقیت و صعود به لیگ برتر امیدوار کرده است تا والیبال فولاد سیرجان ایرانیان که از چهارشنبه کار خود را در لیگ برتر والیبال استارت می‌زند.

به اینها اضافه کنید حضور تیم‌های امید، جوانان و نوجوانان گل‌گهر در لیگ‌های برتر کشور، آرمان‌گهر در لیگ دسته دوم و صدرنشینی‌اش که امکان صعود به لیگ دسته اول را دارد، حضور فوتبال بانوان شهرداری سیرجان در لیگ برتر بانوان و برگزاری مسابقات  مهم و مختلف کشوری در سیرجان. هر یک از این اتفاقات می‌تواند سوژه خوب و مهمی در عرصه ورزش یک شهرستان باشد اما همه این اتفاقات در شهر سیرجان در سکوت نسبی خبری در حال روی دادن است.  واقعیت این است که علی‌رغم شرایط و پتانسیل خوبی که ورزش در سیرجان دارد اما مسئولان کمتر از این تیم ها حمایت می‌کنند و حضور مسئولان رده بالای شهرستان در محل برگزاری مسابقات به ندرت اتفاق افتاده است. 

حضور و حمایت مناسب مسئولان است که مردم و هواداران را به حمایت از تیم‌های‌شان دلگرم‌تر می‌کند.

در کنار اینها حمایت و حضور پرشور مردم و هواداران در ورزشگاه ها بی‌شک به ایجاد فضایی پرشور و نشاط و نهایتا موفقیت تیم‌های ورزشی نیز کمک شایانی می‌کند. 

به نظر می‌رسد اکنون که تیم‌های گل‌گهر و آرمان‌گهر در فوتبال نتایج خوبی رقم زده و امکان صعود به رده‌ی  بالاتر دارند و فولاد ایرانیان نیز در والیبال سرمایه‌گذاری کرده است، تیم‌های بیرون از زمین نیز باید جدی‌تر از گذشته به کمک این تیم‌ها بیایند. 

رسانه‌های محلی و خبرنگاران حوزه ورزش با حمایت و اطلاع‌رسانی کافی از یک سو و حضور مسئولان و هواداران در ورزشگاه‌ها از سوی دیگر می‌تواند در توسعه ورزش حرفه‌ای و حتی همگانی در شهر پرپتانسیل سیرجان نقش خوبی ایفا کند.

راه‌اندازی کانون‌های هواداری و سازماندهی هواداران از سوی باشگاه‌ها و فراهم کردن شرایط مناسب برای هواداران نیز لازمه دیگری است که باید روی آن برنامه‌ریزی و هزینه کرد.

ورزشی شدن فضای هر شهر به نشاط اجتماعی و اتحاد دسته‌جمعی آن کمک می‌کند و البته انگیزه‌ای است برای نسل‌های آینده و استعدادهای ورزشی آن شهر. بی‌شک حمایت همه‌جانبه مسئولان، هواداران و رسانه‌ها به موفقیت تیم‌ها منجر می‌شود و موفقیت تیم‌ها به توسعه اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و در نهایت ورزشی سیرجان کمک شایانی خواهد کرد.