شنبه, 26 مرداد 1398

هفته‌نامه شماره 569:  14 مرداد 1398

نشست هم‌اندیشی مدیران و صاحبان کارخانه‌ها و صنایع منطقه ویژه با رییس و اعضای هیات‌مدیره مدیرعامل سازمان عمران کرمان

منطقه ویژه اقتصادی سیرجان صددرصد غیردولتی است 

 گروه خبر

مدیران و صاحبان کارخانه‌ها و صنایع منطقه ویژه اقتصادی سیرجان چهارشنبه هفته گذشته نشست هم اندیشی با رئیس هیات مدیره و مدیرعامل جدید سازمان عمران کرمان و مدیران منطقه ویژه سیرجان داشتند تا برای آنچه شرایط حساس اقتصاد کشور خوانده می‌شود و صنایع و تولیدات را شدیدا تحت تاثیر قرار داده است هم اندیشی و راه‌کارهایی جستجو شود. در این مراسم که اکثریت صاحبان صنایع منطقه ویژه حضور داشتند فرماندار سیرجان خاطر نشان کرد بایستی همت و تلاش مضاعف را دستمایه کار قرار داد و با بهره وری از ظرفیت‌های موجود مشکلات را پشت سر گذاشت. نمی توان منتطر ماند که روزی شرایط ایده آل فراهم شود. ولی اضافه کرد ما در کنار صنایع خواهیم بود و آنچه در توانمان است را برای تسهیل فضای سرمایه گذاری انجام خواهیم داد. 

در ابتدای جلسه نصرالله ضیا شهابی مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی ضمن خیر مقدم به مدیران و صاحبان صنایع عنوان داشت: همه میدانیم که کشور در شرایط سختی است و دشمنان دست به دست هم داده اند و بحران آفرینی می کنند. آنچه در بازار ارز اتفاق افتاده است و محدودیت هایی که برای کشور اعمال کرده اند کار را برای تولیدکنندگان و سرمایه گذاران دشوار ساخته است اما همانطور که در گذشته نیز مردم ایران از این تنگناها به سلامت عبور کرده اند این بار هم بدون شک با همدلی و پشتکار و مجاهدت به سلامت از این مرحله عبور خواهند کرد. وی از آیت الله هاشمی رفسنجانی به عنوان بزرگ معمار منطقه ویژه اقتصادی یاد کرد و ابراز امیدواری کرد که با تلاش و کوشش آنچه را که مد نظر پایه گذاران منطقه بوده است بیش از پیش محقق شود و فضایی ایجاد شود تا منطقه ویژه اقتصادی سیرجان بستری باشد برای سرمایه گذاری های بدون دغدغه و سودآور. 

محمدرضا شه بخش رئیس هیات مدیره سازمان عمران کرمان و مدیرعامل کرمان موتور سخنران دیگر مراسم بود که از برگزاری چنین جلساتی که ماحصل آن هم‌اندیشی و یافتن راه‌هایی برای گذر از مشکلات و پیشنهاد برای تغییر و تصحیح قوانین است استقبال کرد و اظهار داشت: یکی از اهدف برگزاری جلسه امروز معرفی جناب آقای افخمی است که مسئولیت سازمان عمران کرمان را پذیرفته‌اند. امیدواریم حضور ایشان، توانمندی‌ها و تجارب ایشان در بالاترین سطوح مدیریت‌های صنعتی کشور سبب شود مناطق ویژه و به خصوص منطقه ویژه اقتصادی سیرجان با تغییرات لازم در  قوانین رونق مضاعف و بستر مناسب سرمایه گذاری شوند. 

شه‌بخش به پیشینه‌ی ایجاد منطقه ویژه اقتصادی و سازمان عمران کرمان اشاره کرد و گفت:  لازم می دانم مروری بر فعالیت‌های منطقه ویژه داشته باشیم. منطقه ویژه در قالب اولین منطقه غیر دولتی و خصوصی بدون هیچ کمک مالی از سوی دولت و با کمک سرمایه گذاران خصوصی فعالیت خود را آغاز کرد و از موفق ترین‌ها در سطح کشور بوده است. اخیرا تعدادی سرمایه گذار جدید از گل گهر به این منطقه پیوسته‌اند که به آنها خیر مقدم می گوییم. منطقه ویژه اقتصادی سیرجان در کشور به عنوان یک منطقه الگو مورد توجه قرار دارد چرا که اولین منطقه ویژه اقتصادی است که در کشور ایجاد شده است و همچنین در تهیه بسیاری از آیین نامه‌ها و قوانین مورد نیاز برای تسهیل سرمایه گذاری در مناطق ویژه، پیشگام در ارایه و پیشنهاد قوانین بوده است. در حال حاضر 16 منطقه ویژه در کشور وجود دارد که از نظر ما به جز سه منطقه بقیه همه دولتی محسوب می شوند چون متولی آنها دولت است. اما منطقه اقتصادی سیرجان و ارگ بم این افتخار را دارند که به صورت صد درصد غیر دولتی فعالیت می کنند. در طول سال‌های گذشته همانند همه‌ی سرمایه گذاری‌هایی که در کشور انجام شده است مناطق ویژه هم فراز و فرود بسیاری را تجربه کرده اند. ولی همواره سعی کرده‌ایم فضایی را برای فعالیت‌های اقتصادی با حداقل مشکلات ایجاد کنیم. تلاش زیادی برای نگارش قوانین مناطق ویژه انجام شد و بعد از اینکه قانون مناطق نوشته و تصویب شد و آیین نامه مناطق آمد بسیاری از مشکلاتی که با دستگاه‌های دولتی داشتیم مرتفع شد. انشالله در دوره جدید باز هم مشکلات کمتر شود تا سرمایه گذار با کمترین دغدغه به فعالیت بپردازد. 

رئیس هیات مدیره سازمان عمران کرمان اضافه کرد: برای آشنایی بیشتر با ساختار سازمان عمران کرمان لازم است توضیح دهم که سازمان عمران کرمان یکی از شرکت‌های وابسته به گروه خیریه مولی الموحدین است. گروه مولی الموحدین یک موسسه غیرانتفاعی خیریه است که در زمان استانداری آقای مرعشی به عنوان یک نهاد عمومی غیردولتی تشکیل شد. این گروه علی‌رغم اینکه یک نهاد دولتی نیست اما یک نهاد خصوصی از نوعی که در آمد آن به فرد یا افرادی برسد هم نیست. بلکه درآمد آن بایستی به شکل سرمایه‌گذاری و توسعه فعالیت‌های شرکت هزینه شود. مولی الموحدین در سطح استان چهار نهاد اصلی دارد. سازمان عمران کرمان که مسئولیت آن صنایع عمومی و فعالیت های صنعتی است. دیگری گروه ماهان است. صنایع خودرو سازی کرمان دیگر شاخه این گروه است. همچنین در  بخش گردشگری شرکت عمران علوی بازوی گروه مولی الموحدین است. اولویت این نهاد خیریه ابتدا استفاده از امکانات موجود برای توسعه استان  و دوم رسیدن به بازار بین المللی برای ارتقا، پیشرفت و توسعه در سطح استان است. 15 درصد  از درآمد این نهاد صرف امور خیریه در استان میشود. مانند مراکزی که برای نگهداری از نابینایان و بیماران ام اس در استان وجود دارد.  85 درصد درآمد گروه مولی الموحدین صرف توسعه و ارتقا فعالیت‌های آن می‌شود و شما شاهد هستید که با وجود همه مشکلات کشور این گروه همواره در مسیر توسعه فعالیت خود گام برداشته است. نمونه آن شرکت ماهان است که سیرجان بعد از کرمان بیشترین بهره برداری را از این شرکت میبرد و بعد از کرمان، سیرجان با هفت پرواز در هفته بیشترین پرواز را دراستان دارد. در بخش صنایع خودرو سازی کرمان به طور واقعی سومین قطب تولید خودرو در کشور است با تولید 134 هزار خودرو در سال و این پیشرفت با توجه به مشکلات و محدودیت‌های موجود بسیار ارزنده است. 

سازمان عمران به عنوان زیرمجموعه گروه مولی الموحدین  هم فعالیت‌های متعددی را به عنوان یک هلدینگ در کشور انجام میدهد یکی از بزرگترین سرمایه گذاری‌های این سازمان که وقت و انرژی زیادی برای آن صرف شده است منطقه ویژه اقتصادی سیرجان است. همچنین یک مجموعه نیروگاهی داریم که 7000 مگاوات برق تولید و به شبکه ارائه میدهد. همچنین در سطح کشور 15 هزار مگاوات تولید برق در دست سرمایه گذاری داریم که یک نیروگاه 1000 مگاواتی در استان و در شهرستان کهنوج است. 

شرکت جوپار با بیش از 100 واگن مسافربری بزرگترین شرکت بخش غیردولتی در بخش مسافری است که متعلق به سازمان عمران است. در بخش توریستی هم بزرگترین سرمایه گذاری ما همچنان هفت باغ علوی حدفاصل کرمان تا ماهان است که در حال پیگیری است. 

مهندس شه بخش ضمن معرفی مدیرعامل جدید سازمان عمران کرمان افزود: مهندس افخمی با یک تجربه خوب در سرمایه گذاری‌های کلان و سال‌ها تجربه در بخش صنعت و سیاست  کشور در اینجا حضور دارند و انشالله که از ظرفیت‌های ملی و توانمندی ایشان استفاده کنیم تا مسایل مناطق ویژه را دوباره مطرح کنیم و مشکلات را به حداقل برسانیم. حضور ایشان و همدلی شما صاحبان صنایع و سرمایه گذاران و ارتباط مستمرشما سبب رفع موانع و ایجاد فضای مناسب تولید می شود.

شه بخش در پایان صحبت‌هایش افزود: تولید در کشور ما دشوار است و با توجه به فشارهای خارجی بیشتر شده است اما شاید این بتواند یک فرصت باشد برای رونق اقتصادی در بخش صنعت که با افزایش کیفیت به صادرات فکر کنیم. صادارت مقوله‌ای است که باید به آن بیشتر توجه کرد. موضوعی که در زمان تشکیل مناطق ویژه مد نظر بود و در طی این سالها به دلیل نیازهای کشور به محصولات تولیدی مغفول افتاده است. امیدواریم این فضای جدید بتواند شرایطی را ایجاد کند که بتوانیم بحث صادرات را جدی‌تر دنبال کنیم. برای رسیدن به این اهداف بایستی مشکلات تولید و بروکراسی‌های اداری را برای سرمایه گذاران به حداقل برسانیم. تلاش برای معافیت مالیاتی و کسب بیمه های خارجی امتیازاتی است که تلاش داریم از دولت اخذ کنیم و مشکلات بیش از پیش مرتفع شود. لازم میدانم از ادارت  و نهادهایی که با ما همکاری دارند تشکر کنم فرمانداری، گمرک، اداره استاندارد در طول سالهای گذشته همکاری خوبی با ما داشته اند. 

ولی الله افخمی مدیرعامل جدید سازمان عمران کرمان ضمن تشکر از حضور سرمایه گذاران و صاحبان صنایع منطقه ویژه اقتصادی در خصوص مشکلات قوانین موجود مناطق ویژه گفت: ما همواره در تعامل و مذاکره با دولت‌ها پیگیر این بوده و هستیم تا قوانین که در مورد ایجاد مزیت برای مناطق ویژه است را اجرایی کنیم تا سرمایه گذار بتواند در این مناطق انگیزه کار داشته باشد. اخیرا به دلیل افزایش نرخ ارز محدویت‌هایی برای مناطق ویژه ایجاد شده است و کار را در این مناطق دشوار کرده است. ورود بدون انتقال ارز که یکی از مزیت‌های مناطق ویژه بود را حذف کردند. تلاش می‌کنیم که قانون ورود بدون انتقال ارز را برای مناطق ویژه باز گردانیم. تا تولید کنندگان بتوانند مواد مورد نیاز خودر ا بدون هیچ مشکلی وارد کنند و پس از پروسه صادر و یا به فروش داخلی برسانند.  همچنین خواهان تشکیل کمیته بازرسی در دبیرخانه مناطق آزاد هستیم تا  با بررسی‌های دقیق قوانین را اصلاح نماییم تا با ایجاد فضای مناسب انگیزه سرمایه گذاری در مناطق ویژه را افزایش دهیم. این یکی از وظایف سازمان عمران کرمان است تا بتواند با همفکری و همراهی و پیشنهادهای شما فضای مناسب را برای سرمایه گذاری ایجاد کند. 

منصور مکی آبادی فرماندار سیرجان ضمن تبریک حضور مهندس افخمی در سازمان عمران کرمان ابراز امیدواری کرد که تجارب ایشان باعث رشد و شکوفایی منطقه ویژه اقتصادی سیرجان شود، افزود: از سرمایه گذاران و تولید کنندگان و صنعتگران تشکر میکنم و دست شما را می فشارم. یک نکته مهم این است که تلاش کنیم محدویت ها را به فرصت تبدیل کنیم و از قوانین و امکانات کشور حداکثر استفاده را ببریم. بایستی از پتانسیل ها و قوانین و ایین نامه ها استفاده کنیم و کار و فعالیت خود را ارتقا ببخشیم. همچنین در این مراسم رئیس گمرک سیرجان، رییس اداره محیط زیست، رئیس اداره استاندارد، رئیس اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای و جمعی از مدیران منطقه ویژه حضور داشتند.