چهارشنبه, 07 خرداد 1399

هفته‌نامه شماره 605:  29 اردیبهشت  ۱۳۹۹   

 

 

بیمه روستایی-عشایری همان بیمه قالیبافی نیست

 پاسارگاد

هفته گذشته خبری در کانال‌های خبری با این عنوان«فرصت بیمه‌ای بی‌نظیر برای شهروندان سیرجانی» دست به دست شد. در این خبر آمده بود؛ «تمام همشهریان سیرجانی زن و مرد از ۱۸ تا ۵۰ سال که تاکنون هیچ بیمه‌ای نشدند می‌توانند با مراجعه به اتحادیه فرش دستباف بیمه شوند.» بعد هم برای جذب افراد اعلام شده بود این بیمه با پرداخت ماهیانه ۴۵ هزار تومان شامل بیمه بازنشستگی نیز خواهد شد.  دوسال پیش رییس وقت تامین‌اجتماعی سیرجان از قطع بیمه برخی قالیبان سیرجانی خبر داد. در آن برهه علت قطع بیمه؛ «قالیباف نبودن» آن‌ها عنوان شده بود؛ «بیش از 5 هزار بیمه شده قالیبافی داریم که نصف آن‌ها قالیباف نبودند و بیمه آن‌ها را قطع کردیم» حالا بعد از آن اتحادیه فرش دوباره آمده است تحت عنوانی جدید«بیمه روستایی عشایری» درصدد بیمه کردن قالیبافان و  افراد غیرقالیباف است و به گفته‌ی رییس تامین‌اجتماعی درصدی هم بابت ثبت‌نام می‌گیرد.

 همه افراد می‌توانند بیمه شوند

خانم امینی رییس اتحادیه فرش دستباف می‌گوید: «‌ما کارگزاری بیمه داریم و مجوزی به نام بیمه روستایی عشایری گرفتیم، خانم‌ها و آقایان از 18 سال تا 50 سال می‌توانند بیمه شوند، هیچ محدودیتی هم ندارد. یعنی هر شغلی داشته باشند مشکلی ندارد.» به گفته‌ی او بعد از سخت‌گیری تامین‌اجتماعی در خصوص افزایش تعداد بیمه شده قالیبافی یک تعداد را حذف کردند؛ «‌نزدیک 8 هزار بافنده بیمه‌شده داشتیم که بیمه 4 هزار نفرشان قطع شده است که یک تعداد تایید نشدند، یک تعداد هم فراموش کردند حق بیمه شان را بپردازند.» بیمه روستایی عشایری در راستای همان بیمه قالیبافی است؟ «‌بله. این بیمه روستایی عشایری است. ما دنبال مجوز بودیم که یک مجوز جدید بگیریم. که یک سهمیه جدید بگیریم اینکه بتوانیم بافنده‌هایی که بیمه‌شان قطع شده است بیمه‌شان وصل کنیم. خیلی رایزنی کردیم. چند سری شرکت ملی فرش ایران رفتیم. چندین بار تهران دفتر حاج آقا حسن‌پور رفتم. یک بار به اتفاق ایشان و نماینده مردم تهران پیش آقای دکتر کارگر برای بحث بیمه قالیبافی رفتیم. گفتند ما پیگیر می‌شویم خبر می‌دهیم. خرداد امسال نامه‌ای به ما زدند که بیمه قالیبافی نمی‌شود شما تمام بافنده‌هایی که بیمه‌شان قطع شده یا متقاضی جدید هستند را بیمه روستایی عشایری‌ کنید. خود اتحادیه مجوز کارگزاری را گرفت و خودمان اینجا کارهای‌شان را انجام می‌دهیم و بیمه‌شان می‌کنیم و به جایی معرفی‌شان نمی‌کنیم». او در پاسخ به این سؤال که این باعث نمی‌شود عده‌ای سواستفاده کنند، گفت: «این نوع بیمه منع قانونی ندارد. من در کرمان هم صحبت کردم گفتم خانمی هست دانشجو است و می‌خواهد بیمه شود گفتند هیچ منع قانونی ندارد. شما می‌توانید افرادی هم که بافنده نیستند بیمه کنید. چون این مختص بافنده‌ها نیست، این یعنی همه اقشار می‌توانند بیمه شوند.» امینی با بیان اینکه این بیمه قبلا هم مختص عشایر و روستاییان بوده است، گفت؛ «آن‌هایی که در روستاها بودند می‌بایست حتما دهیاری روستا تاییدشان کند تا بتوانند بیمه شوند. الان دیگر نیازی به تاییدیه نیست. این مجوز را به ما دادند که همه افراد بدون هیچ محدودیتی بیمه شوند. خیلی افراد هستند می‌خواهند بیمه شوند می‌روند تامین‌اجتماعی می‌گویند باید ماهی 300 هزار تومان بپردازند یا 150 هزار تومان بدون دفترچه بپردازند. ولی 45 هزار تومان یک مبلغ ناچیز است. البته من سقفش را می‌گویم 45 هزار تومان، ما 8 تا کد داریم، بالاترین کد ماهی 45 هزار تومان است. فردی که ماهیانه 45 هزار تومان می‌پردازد حقوق پایه‌اش از 900 هزار تومان شروع می‌شود.» به گفته‌ی او؛ «در جلسه آخری هم که رفتیم گفتند تکمیلی هم دارند. یعنی فرد 20 سال بیمه پرداخته است باید 25 سال بپردازد، 5 سال آخرش را می‌گوید به جای 45 هزار تومان می‌خواهد 60 هزار تومان بپردازد به همین نسبت حقوقش افزایش پیدا می‌کند».  او با تاکید بر اینکه این طرح را دو سه هفته است اجرا کردیم، می‌گوید:« در این مدت 150 نفری تقریبا ثبت‌نام کردند البته ما فرصت نکردیم همه‌ را ثبت‌نام کنیم. ما روزانه 40-50 نفر را بیمه می‌کنیم، چون کارهای اتحادیه را هم انجام می‌دهیم. این‌ها هرکدام که پرونده‌شان صادر می‌شود با آن‌ها تماس می‌گیریم و می‌آیند فیش‌های‌شان را می‌گیرند و می‌روند بانک می‌پردازند و می‌آیند فرم قراردادشان را امضا می‌کنند و بیمه می‌شود و تا سال دیگر اینجا هیچ کاری ندارند، این‌ها فیش‌های‌شان یک ساله  صادر می‌شود».

 فقط می‌خواستند مردم را به سمت دفترشان بکشانند

مشتاق پورحاجبی رییس تامین‌اجتماعی سیرجان می‌گوید؛ این خبری که پخش شده بیمه قالیبافی نیست و  بیمه روستایی-عشایری است؛ «این خبری که پخش شد مبهم بود و بیشتر می‌خواهند بازاریابی کنند و مردم را سمت دفتر خودشان هدایت کنند و از هرکدام یک سوبسیدی بگیرند، بعد به ما معرفی‌شان می‌کنند.» به گفته‌ی او بیمه‌های روستایی- عشایری سال‌هاست با مبلغ ماهیانه 45 هزار تومان ارایه می‌شود؛ «با این حق بیمه نه دفترچه‌ای به آن‌ها تعلق می‌گیرد، مستمری هم که برای آن‌ها پرداخت می‌شود مستمری‌اش مثل تامین اجتماعی نیست. این اصلا عنوانش بیمه قالیبافی نیست. بیمه روستایی- عشایری است و الان افرادی که در روستاها هستند از مدت‌ها پیش این بیمه هستند و دارند حق بیمه‌شان را پرداخت می‌کنند.» وی افزود: «دولت فعلا زیر بار بیمه شده جدید قالیبافی نمی‌رود. سازمان هم چون هر بیمه شده جدیدی اضافه شود خدمات می‌خواهد، زیر بار نمی‌رود. نمی‌شود که مردم بیمه شده مجانی باشند. آن‌ها که قبلا بیمه قالیبافی ثبت‌نام کردند و بیمه‌شان قطع نشده آن‌ها مشکلی ندارند.اما برای گرفتن بیمه‌شده جدید مجوز صادر نشده است».