سه شنبه, 13 خرداد 1399

هفته‌نامه شماره 605:  29 اردیبهشت  ۱۳۹۹   

 

 

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان کرمان

ثبت بیش از 3000 طلاق در هفت ماهه نخست سال جاری در استان

 گروه اجتماعی

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان کرمان از ثبت بیش از 3000 طلاق در هفت ماهه نخست سال جاری خبر داد. به گزارش ایسنا  رضا طالبی زاده در جلسه شورای معاونین این اداره کل با اشاره به آمار موجود در زمینه طلاق در استان گفت: در هفت ماهه نخست سال جاری تعداد 3055 طلاق در سطح استان ثبت شده است.  وی ادامه داد: این میزان طلاق نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش 5 درصدی را نشان می دهد و می بایست خانواده ها و دستگاه های متولی امر با افزایش مهارت زندگی زناشویی و سواد همسرداری، آموزش تفاهم و تعامل در تمامی امور، زوج و زوجه را مسئولیت پذیر نمایند تا بیش از پیش شاهد کاهش میزان طلاق باشیم.

این مقام قضائی با اشاره به تجربیات قضائی خود، دخالت اطرافیان در زندگی مشترک را یکی از دلایل مهم طلاق برشمرد و افزود: وضع مالی نامناسب تنها دلیل طلاق نمی باشد و در هفت ماهه نخست سال جاری در شهر کرمان 1050 طلاق ثبت شده و بسیاری از این طلاق ها متعلق به افرادی با بضاعت مالی مناسب بوده اند.

وی خاطر نشان کرد: آمارهای ثبت شده حاکی از آن است که در هفت ماهه نخست سال جاری در مقابل هر ۱۰۰ ازدواج، 19 طلاق در سطح استان به ثبت رسیده است. مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان کرمان ادامه داد: آمارهای پنج سال گذشته نیز نشان می دهد که قریب یک پنجم ازدواج های صورت گرفته به طلاق ختم می شوند.

طالبی زاده در ادامه با اشاره به تشکیل 3393 پرونده مطالبه مهریه در هفت ماهه نخست سال جاری در واحدهای اجرای ثبت استان گفت: با اجرایی شدن قانون برنامه ششم توسعه کشور تمام پرونده‌ های مطالبه مهریه ابتدائا در واحدهای اجرای اسناد رسمی مطرح می شوند و در صورتی که اموالی از بدهکاران شناسایی نشود پرونده به دادگستری ارجاع داده خواهد شد و این امر تاثیر زیادی در افزایش حجم کاری ادارات اجرا داشته است. وی با اشاره به آمار ازدواج و طلاق در سال گذشته در استان کرمان تصریح کرد: 14 هزار و 143 مورد واقعه ازدواج در هفت ماهه نخست سال جاری در سطح استان ثبت شده که در مقایسه با سال 96 میزان 14 درصد کاهش داشته است.