چهارشنبه, 07 خرداد 1399

هفته‌نامه شماره 605:  29 اردیبهشت  ۱۳۹۹   

 

 

هر قراردادی برای کشتن سگ غیرقانونی است

 گروه حوادث

ساماندهی سگ‌های ولگرد چند سالی است که سروصدای زیادی در شهرها به راه انداخته است. شهرداری هرازگاهی پیمانکاری را به کار می‌گیرد و این پیمانکار با تفنگ به جان سگ‌های ولگرد می‌افتد. گروه‌های حامی حیوان‌ها هم ساکت ننشسته‌ و با تلاش‌های خود و آگاه کردن جامعه نسبت به این خشونت تا حدودی جلوی این کار را گرفته‌اند. حالا انجمن «حمایت از حیوان‌های سیرجان» نسبت به مناقصه‌ای که جدیدا برگزار شده و قرار است سگ‌های ولگرد در آن ساماندهی شوند اعتراض دارد. امیر فیروزآبادی دبیر انجمن حمایت از حیوان‌های سیرجان به پاسارگاد گفت: چند وقت پیش یک مناقصه از سوی شهرداری برگزار شد و باید برای ساماندهی سگ‌ها قیمتی را مشخص می‌کردیم. ما هم قیمت خودمان را اعلام کردیم اما یک نفر از قیمت اعلامی ما مطلع شده بود و بعد از آن قیمت خود را پایین‌تر اعلام کرد و برنده مناقصه شد. طبق قانون هم اولویت با انجمن‌های زیست محیطی است. وی گفت اما مثل اینکه شهرداری می‌خواهد با پیمانکار جدید سگ‌کشی راه بیندازد. طبق اطلاعاتی که ما کسب کرده‌ایم و در برگه‌های برآورد هزینه مشخص شده، آنها می‌خواهند دو هزار و 200 سگ را بکشند و فقط 300 سگ را زنده‌گیری کنند. این موضوع غیرقانونی است و ما به سازمان بازرسی و اداره کل حفاظت محیط زیست شکایت می‌کنیم. اگر آنها می‌خواهند با این توجیه که دو هزار و 200 سگ آلوده و بیمار در شهر داریم آنها را بکشند باید بدانند اگر ما این تعداد سگ آلوده داشته باشیم نمی‌شود در شهر نفس کشید. فیروزآبادی گفت: حالا هم می‌خواهند با اسلحه بکشند زیرا در برآورد قیمت فشنگ هم آورده شده است. 

محمود علیرضایی رییس اداره حفاظت محیط زیست به پاسارگاد گفت: هر قراردادی که برای کشتن سگ باشد غیرقانونی است. طبق دستورالعمل‌های محیط زیست، سگ‌های ولگرد باید زنده‌گیری شده و جایی نگهداری و قرنطینه شوند. به گفته‌ی علیرضایی پس از آن سگ‌های مفید باید جدا سازی شوند. این مرکز باید زیر نظر مرکز بهداشت‏، محیط‌زیست و دامپزشکی باشد. نهایتا سگ‌های مفید به فروش برسند. سگ‌هایی که بیماری دارند باید از با روش‌های جدید از بین بروند. سگ‌هایی که بیماری ندارند و خریدار هم ندارند باید عقیم‌سازی و سپس رها شوند. وی ادامه داد اگر محیط‌زیست سگ‌کشی ببیند قطعا برخورد می‌‌کند. ما گزارش‌های زیادی در این مورد داشتیم ولی آنها شبانه کار غیرقانونی انجام می‌دهند و بعد سگ‌ها را جمع‌آوری می‌کنند. ما صدای شلیک می‌شنیدیم و می‌رفتیم ولی منطقه خالی بود. وی گفت: وزارت کشور به شهرداری‌ها ابلاغ کرده که حق کشتن سگ را ندارند و انجمن‌های حمایت از حیوانات برای ساماندهی در اولویت هستند.

حسین افشار زیدآبادی معاون خدمات شهر شهرداری سیرجان کشتن سگ‌ها را اصلا قبول ندارد و عنوان می‌کند: اصلا ما قرادادی در مورد کشتن سگ نداریم. وی ادامه داد: در حوزه فعالیت‌های شهرداری ساماندهی سگ‌های ولگرد وجود دارد که باید سگ‌ها کنترل‏، شناسایی و جدا‌سازی شوند. سگ‌هایی که مفید هستند جدا می‌شوند. سگ‌هایی که نژاد ندارند و مفید نیستند را زیر نظر دامپزشکی عقیم‌ و سپس رها می‌کنند. در این بین سگ‌های بیمار وجود دارد که طبق دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌ها ما آنها را نمی‌کشیم ولی با مرگ خاموش از بین می‌بریم. افشار گفت: اصلا غیر‌ممکن است که ما با اسلحه آن‌ها را بکشیم. از اسلحه برای بیهوش کردن استفاده می‌کنیم تا بتوانیم آنها را به مکانی برای معاینه منتقل کنیم. البته برای زنده‌گیری هم از تور، قلاب‌ها هم استفاده می‌کنیم. ولی چیزی به عنوان کشتن آن هم با شلیک وجود ندارد. 

وی در مورد قرار داد کشتن دو هزار و 200 سگ بیمار گفت. این فقط یک برآورد است. مثلا ساختمانی را می‌خواهند بسازند برآورد هزینه می‌کنند که ساختمان این‌قدر است و بر همان اساس تصمیم می‌گیرند. مثلا می‌گویند در سطح شهر دو هزار و 200 سگ وجود دارد‏، چقدر از این‌ها سالم است و چقدر معدوم شوند. این یک میانگین است برای اینکه بدانیم سقف هزینه‌مان چقدر می‌شود و این روال قانونی است. وی در مورد آگهی مناقصه هم گفت: آگهی مناقصه طبق دستورالعمل‌های شهرداری برگزار شده است. وی گفت: من این خاطرجمعی را به همه می‌دهم که سگ‌ها پس از زنده‌گیری صددرصد معاینه می‌شوند و اگر تایید شود سگ بیمار است معدوم می‌شوند. اگر دامپزشک تایید کند که سگ بیمار است با روش‌هایی که تایید شده ما آنها را از بین می‌بریم.