هشدارهای آتش‌نشانی برای شروع فصل سرما

 پاسارگاد: زمستان سال گذشته یک نفر در سیرجان بر اثر گاز گرفتگی جانش را از دست داد و چند نفر هم در همین رابطه مسموم شدند. به گزارش روابط عمومی سازمان آتش‌نشانی زمستان سال قبل یک نفر در خودرو برای گرم کردن پیک‌نیک روشن کرد و بر اثر گاز گرفتگی جانش را از دست داد. پس از آن نیز چند نفر در اثر بی‌احتیاطی در منزل دچار گاز گرفتگی با مونواکسید کربن شدند. استاندارد نبودن بخاری دلیل اکثر این حوادث بود. اما حوادث دیگری هم ممکن است با شروع فصل سرد سال رخ بدهد. مهدی فیروزآبادی مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی سیرجان گفت: استفاده از وسایل برقی برای گرمایش و طولانی بودن روشنایی‌ها در شب در اماکن فرسوده و قدیمی احتمال بروز آتش‌سوزی را در این فصل بالا می‌برد. وی گفت: حتما توصیه می‌شود قبل از استفاده از این وسایل حتما از سالم بودن سیم‌کشی ساختمان مطمئن شوند. وی در مورد گازگرفتگی هشدار داد: انتهای کلیه دودکش‌ها باید حداقل یک متر از سطح بام و حداقل یک متر از دیوار جانبی بام فاصله داشته و دارای کلاهک مخصوص به شکل H باشد. دودکش و اتصالات آن باید از جنس مقاوم و بدون هیچ منفذ نشتی در سرتاسر آن باشد. به گفته‌ی فیروزآبادی به کارگیری لوله‌های آکاردئونی آلومینیومی مجاز نیست. شیب لوله‌های افقی در داخل واحدها باید رو به بالا و ارتفاع عمودی لوله‌ها در بیرون حداقل سه برابر طول افقی آن باشد. قطر لوله دودکش باید مساوی یا بزرگ‌تر از قطر لوله خروجی دستگاه گازسوز باشد. فیروزآبادی معتقد است اگر فضای خانه و یا محیط کار را با شوفاژ  گرم می‌کنید، به منظور جلوگیری از اتلاف حرارت منافذ را ببندید. البته اگر از بخاری‌های گازسوز به منظور گرمایش محیط استفاده می‌کنید برای تهویه از درزبندی و بستن منافذ خودداری کنید.

وی گفت: به کار بردن پیک‌نیک و وسایل پخت‌وپز برای گرم کردن محیط بسیار خطرناک است.

زمان روشن بودن بخاری اگر لوله دودکش بخاری سرد باشد دلیل آن خارج نشدن محصولات احتراق وگازهای سمی از دودکش است در این صورت باید ضمن رفع نقص به طور موقت با باز کردن قسمتی از در یا پنجره تهویه مناسب در محیط ایجاد کنید.

وی ادامه داد: از به کاربردن وسایل گرمایشی بدون نصب دودکش و یا دارای نقص در دودکش جدا خودداری کنید.

به گفته‌ی فیروزآبادی به کارگیری آبگرمکن‌های دیواری در فضاهای بسته یا مکان‌های فاقد جریان هوا مجاز نیست. هر وسیله گاز سوز باید یک دودکش مستقل و منتهی به فضای بیرون داشته باشد. سرتاسر مسیر دودکش‌ها را کنترل کنید. وی تاکید کرد: اگر رنگ شعله بخاری آبی نباشد ممکن است هوای کافی به بخاری نرسیده و تولید گاز مونواکسید کربن کند. وی گفت بعضی فکر می‌کنند قرار دادن لوله بخاری در آب باعث از بین رفتن مونواکسیدکربن می‌شود اما این موضوع خطرناک است و من از شهرواندان می‌خواهم از قرار دادن لوله خروجی بخاری در ظرف آب خودداری کنند. استفاده از شیلنگ‌های بلند هم در سیرجان بسیار مشاهده می‌شود ولی طول شیلنگ گاز نباید بیشتر از یک ونیم متر باشد.