دوشنبه, 29 دی 1399

هفته‌نامه شماره ۶۳۷| ۲۲ دی ۱۳۹۹

 

 

در پی خبر جذب هر هفته 50 نفر نیرو در شرکت‌های معدنی و صنعتی سیرجان

آیا این طرح اجرا می‌شود؟

 گروه خبر

نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی هفته گذشته در حاشیه کلنگ‌زنی کتابخانه مرکزی سیرجان گفت: «از امروز تا پایان امسال، هر هفته ۵۰ نفر متقاضی اشتغال، جذب شرکت‌های معدنی و صنعتی سیرجان می‌شوند.» حسن‌پور گفت: طی جلساتی که با وزیر کشور، وزارت راه‌‌و‌شهرسازی، مجموعه صنعتی‌ومعدنی‌های شهرستان داشتیم توافق کردیم هر هفته 50 نفر استخدام جدید داشته باشیم».

شهباز حسن‌پور در گفت‌وگو با پاسارگاد گفت: در جلسه‌ای که با معاون وزیر داشتیم قول‌‌هایی مبنی بر حمایت از واحدهای صنعتی معدنی سیرجان گرفتیم و پس از آن طی جلساتی که با مدیران شرکت‌ها داشتیم قرار شد از این به بعد هر هفته 50 نفر در سیرجان از طریق آزمون در شرکت‌های صنعتی‌معدنی سیرجان مشغول به کار شوند. او در پاسخ به این سؤال که دقیقا کدام شرکت‌ها گفت: شرکت‌هایی نظیر: فولاد ایرانیان، گهرزمین، شرکت توسعه آهن، جهان فولاد، معدن 2، 4، 5، دره‌زار و... خوشبختانه در گام اول شرکت گهرزمین با آگهی جذب نیرو توانست این مهم را در هفته اول عملی کند. وی افزود: همچنین در جلساتی که با مدیران کشوری بانک‌های سپه، ملی و... داشتیم مقرر شد به مدیران استانی ابلاغیه‌ای مبنی بر تسریع در پرداخت وام‌های اشتغالزایی داده شود. او در پاسخ به این سؤال که آیا اولویت با نیروهای بومی است، گفت: بله، قرار است 85 درصد نیروها بومی باشند و فقط در تخصص‌هایی که در سیرجان وجود ندارد از نیروهای غیربومی استفاده شود. حسن‌پور در پاسخ به این سوال که ضمانت اجرایی این طرح چیست، گفت: مردم می‌توانند هر زمان خواستند به اداره کار مراجعه و یا سامانه وزارت کار وارد و  لیست افراد جذب‌شده را ببینند. او اظهار امیدواری کرد کار بزرگی در حال انجام است که مشکل عمده بیکاری شهرستان را رفع می‌کند.

 این خبر در بین مردم سر و صدای زیادی به پا کرد که گاهی منجر به بروز شایعاتی نظیر«شرکت‌های گل‌گهر فقط تا پایان سال نیرو می‌گیرند و از ابتدای سال جدید دیگر نیرو نمی‌گیرند» شده  و باعث نگرانی‌ها و عجله‌ی مردم برای ثبت‌نام شده است. همین موضوع باعث واکنش شرکت گل‌گهر شد. این شرکت در بیانیه‌ای در واکنش به این خبر گفته بود؛ «در پي اظهار نظر برخي مسئولان مبني بر جذب جدید هفتگي نيروي كار در شرکت‌های صنعتی معدنی سیرجان به اطلاع مي‌رساند همانطور كه قبلا نيز در خصوص سیاست‌های جذب نیرو در منطقه گل‌گهر اعلام كرده‌ايم جذب نيروی انسانی جدید در منطقه گل‌گهر بنا به نيازهاي شغلي منطقه و طبق شيوه‌نامه‌ها و آيين‌نامه‌هاي جذب نيرو در منطقه گل‌گهر و از طريق اطلاع‌رساني عمومي از طريق اعلام در نشريات محلی و استانی و برگزاری آزمون و ‌مصاحبه صورت خواهد پذيرفت.»

رییس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه این موضوع صحت دارد، گفت: منظور جناب حسن‌پور مجموعه شرکت‌های گل‌گهر و شرکت‌های تابعه‌شان هست. از هفته پیش این طرح با آگهی جذب نیروی شرکت گهرزمین شروع شد؛ آگهی‌ای برای جذب فوق‌دیپلم‌ها. انشالله هر هفته این اتفاق صورت خواهد گرفت. هادیان گفت: این طرح براساس برنامه‌ای که گل‌گهر برای استخدام جوانان بیکار شهرستان در پروژه‌های مختلف بسته است، اجرا می‌شود. این اشتغال در همه مقطع‌ها از دیپلم گرفته تا فوق دیپلم و لیسانس خواهد بود. او با بیان اینکه شرکت‌ها باید نیروهای بومی بگیرند، تاکید کرد: همه آگهی‌هایی که دارد زده می‌شود در آن‌ها نوشته شده فقط نیروهای بومی مگر اینکه واقعا تخصص مورد نیاز در شهرستان وجود نداشته باشد که باز اطلاعیه می‌زنیم اگر در مرحله اول و دوم چنین نیرویی نبود با در نظر گرفتن اولویت برای نیروی بومی می‌توانند نیروی غیربومی بگیرند. 

هادیان اظهار امیدواری کرد: با اجرای این طرح آمار بیکاری‌مان خیلی خیلی کم می‌شود ما از سال قبل تا الان نزدیک 13 هزار نفر اشتغال جدید ثبت سامانه رصد شده است. و انشالله با آزمون‌های جدید و جذب نیرویی که صورت می‌گیرد نرخ بیکاری ما خیلی کاهش پیدا می‌کند. به گفته هادیان؛«نرخ بیکاری براساس آخرین سرشماری که سال 95 انجام شد 8/11 دهم درصد است ولی نرخ بیکاری سال‌های بعد را نداریم. چون براساس آخرین سرشماری است». 

حال باید دید که این گفته نماینده مردم سیرجان عملی می‌شود یا مانند صحبت‌اش در جلسه‌ای که با حضور رییس کمیته امداد کشور شهریورماه سال گذشته در فرمانداری تشکیل شد، خواهد بود. او گفته بود: «ما در سیرجان 12 هزار 500 تحصیل‌کرده بیکار داریم. برای این تعداد باید حداقل 12 هزار پرونده وام تشکیل دهیم تا مشغول به کار شوند. تا پایان سال 2 هزار نفر در گل‌گهر مشغول به کار می‌شوند.» او همچنین گفته بود: «برنامه‌مان این است در 5 سال آینده نرخ بیکاری در سیرجان صفر شود.» گفته‌ای که همان سال با واکنش رییس اداره کار مواجه شد؛ «اینکه گفتند 12500 فارغ‌التحصیل بیکار داریم اشتباه است، ما کلا 12 هزار نفر نیروی بیکار داریم و چنین نرخی وجود ندارد. همچنین نرخ بیکاری را می‌توانیم کاهش  دهیم اما اینکه صفر کنیم هیچ شهرستانی فکر نکنم در کشور وجود داشته باشد که نرخ بیکاریش صفر باشد».

 با وجود 12 هزار و 500 بیکار در سیرجان و در صورت جذب هر هفته 50 نفر نیروی کار و وجود 17 هفته تا پایان سال، حدود 900 نفر مشغول به کار خواهند شد که  از آمار بیکاری حدود 1000 نفر کم خواهد کرد.