دوشنبه, 25 شهریور 1398

هفته‌نامه شماره ۵۷۳:  ۲۵ شهریور ۱۳۹۸

گفت‌و‌گوی پاسارگاد با منصور مکی‌آبادی فرماندار سیرجان

بگویند برو، می‌روم و دیگر برنمی‌گردم

 من فقط برای کار و مردم با آقای حسن‌پور تعامل دارم

 زهرا خواجویی‌نژاد

از عملکردش راضی است و معتقد است اقدامات زیادی در دوره 4 ساله ریاستش بر مهم‌ترین ارگان شهری انجام داده است. 4 سال و 7 ماه از فرمانداری «منصور مکی‌آبادی» در سیرجان می‌گذرد. در این دوران اتفاقات شیرین و تلخ بسیاری بر سیرجان گذشته است، به قول خود مکی‌آبادی بدترین اتفاق دوران فرمانداریش بحث تخلفات در شهرداری و شورای‌شهر بوده است. اگرچه این روزها زمزمه‌هایی مبنی بر رفتن منصور مکی‌آبادی از سیرجان وجود دارد اما خودش به صراحت درباره این موضوع صحبت نمی‌کند و فقط می‌گوید هر زمان گفتند برو دو رکعت نماز شکر هم می‌خوانم.  قرار گفت‌وگوی‌مان با فرماندار سیرجان یک ربع به یازده روز شنبه است، گفت‌و‌گویی که با یک ساعت تاخیر آغاز می‌شود. هنوز 20 دقیقه از شروع مصاحبه نگذشته است که روسای ادارات برای برگزاری جلسه سایت نمایشگاه سیرجان می‌آیند و ادامه گفت‌و‌گو بعد از پایان جلسه انجام می‌شود. در حین مصاحبه تماس‌های تلفنی معاون استاندار، مدیرکل‌ها، بخشدار پاریز و... باعث برهم‌خوردن تمرکز می‌شود اما سعی می‌کند به همه سؤالات پاسخ دهد. از سؤال‌هایی که دوست ندارد با توضیحی کوتاه می‌گذرد و آن‌جا که صحبت از عملکرد است، با توضیح بیشتر و کامل پاسخ می‌دهد. 

 سیرجان چهارسال پیش چه مشکلاتی داشت و امروز چه مشکلاتی دارد؟

سیرجان چهارسال پیش با سیرجان فعلی بسیار تفاوت دارد. شاید خیلی از کارها و اقداماتی که انجام شده برابری کند با چندین سال در زمان‌های گذشته. چهارسال پیش 200 تخت بیمارستانی داشتیم، اما الان این میزان به دو برابر افزایش پیدا کرده است. نزدیک 40 خانه بهداشت در روستاها در این چهارسال احداث شده است. در چهارسال پیش شاید خیلی از جاده‌های ما دوبانده نبود اما الان محور گل‌گهر، بخشی از جاده بافت، جاده سلیمانیه، بخشی از محور کرمان همه دو بانده شد، آزادراه نداشتیم اما الان مراحل ساخت آزادراه بندرعباس شروع شده و جاده فرودگاه، جاده خواجوشهر، ساماندهی ورودی‌ها و... همه انجام شد. در حوزه میراث‌فرهنگی خیلی از آثار ما مرمت نشده بود، اما الان اکثر آن‌ها مرمت شدند از بادگیر چپقی گرفته تا یخدان‌های دوقلو، خانه شوکت‌سعیدی، خانه حسین‌خان بچاقچی، قلعه خان، قلعه درویش، بادگیرهای محمودآباد و... ثبت‌جهانی گلیم را داشتیم، مرکز سیرجان‌شناسی تاسیس شد، در طول مدت گذشته فکر نمی‌کنم فرمانداری بوده باشد که چنین کارهایی انجام داده باشد. روزنامه‌نگاران باید بپرسند در سال‌های گذشته فرمانداران قبلی چکار کردند، ضمن اینکه ما برای همه آثار تاریخی طرح داریم. اگر فرمانداران قبلی یک مقدار در این حوزه کار کرده بودند دیگر مشکلی در بحث میراث ‌فرهنگی نداشتیم و سیرجان یک شهر توریستی بود. در حوزه مسکن شاید نزدیک 2000 قطعه زمین در روستاها و 2500 واحد مسکن اجتماعی را در ورودی جاده بندرعباس به قیمت مناسب به مردم دادیم.

 همه این طرح‌ها با هزینه دولت انجام شد؟

ما در این دوره با کمبود اعتبارات شدید مواجه بودیم. شما فکر می‌کنید این همه کار چگونه انجام شده است. فقط از توان ادارات و تعامل استفاده کردیم. مثلا قلعه درویش را که می‌خواستیم مرمت کنیم دوستان همه خندیدند گفتند با کدام پول می‌خواهید مرمت کنید؟ منتظر اعتبار نماندیم. از امکانات ادارات، بخشداری‌ها، دهیاری‌ها و... استفاده کردیم.

 بعضی می‌گویند شما از جابه‌جایی بودجه‌ها برای اجرای طرح‌ها استفاده می‌کنید که نوعی تخلف است؟

اصلا بودجه‌ای نیست که ما بخواهیم جابه‌جا کنیم. دولت به آن شکل اعتبارات‌اش محقق نمی‌شود. یعنی 40 درصد کل اعتبارات شاید محقق شود و این مبلغ ناچیزی است برای این همه پروژه، ضمن اینکه جابه‌جایی اعتباری که می‌گویند مثلا ما آمدیم جاده پشت امامزاده‌علی را درست کردیم. ما در این پروژه  از محل اعتبارات روستاهای فاقد شورا استفاده کردیم و فقط همین یک مورد بحث جابه‌جایی بودجه را داشتیم. ببینید یک سری از پروژه‌ها به دلیل ضعف قانونی که وجود دارد تا ابد هم نمی‌شود اجرای‌شان کرد. مثلا جاده فرودگاه، همین جاده عزت‌آباد، جاده باغ‌سنگی. هیچ‌کس زیربار ساخت‌شان نمی‌رود. مثلا جاده‌ای که حدود 4-5 میلیارد پول می‌خواست ما با 500-600 میلیون انجام دادیم که آن هم پول قیر بود و از امکانات موجود استفاده کردیم. مثلا می‌گفتیم شرکت همیار دهیار ماشین‌آلات خود را در اختیار ما قرار دهد. خیلی اوقات آقایان زیر بار نمی‌رفتند و باید آنقدر فشار به آن‌ها بیاوری تا آن کار انجام می‌شد. الان در همان جاده عزت‌آباد که بخشدارمان را بازداشت کردند این جاده فقط به دلیل مشکل قانونی و اینکه بین روستاها قرار دارد انجام نشده بود. 

 علی‌رغم فعالیت‌هایی که در بحث عمرانی کردید به نظر می‌رسد بخش آسیب‌های اجتماعی از فقر و اعتیاد گرفته تا حاشیه‌نشینی، مسکن، دلالی و... از دیدتان مغفول مانده است

سیرجان شهر مهاجرپذیری است. ما 5 سال پیش چهارمین شهرستان از نظر جمعیت شهری در استان بودیم، اما بعد از سرشماری امسال به دومین شهرستان پرجمعیت استان رسیدیم. البته ما در این سرشماری تمام‌شماری انجام دادیم تا به این آمار رسیدیم، در سنوات گذشته سرشماری‌ها زیاد جدی گرفته نمی‌شد. ولی ما چون می‌دانستیم که خیلی از شاخص‌های توزیع اعتبار جمعیت است، خیلی دقیق شمردیم. الان طبق سرشماری شهرستان سیرجان 324 هزار نفر جمعیت دارد. 

 این جمعیت واقعی است؟

بله. الان در همه بحث‌ها ملاک همین جمعیت است. ما 30 هزار افغانی داریم که در سرشماری آمارشان ثبت نشده است و ملاک نیستند. ما یک شهر مهاجرپذیری هستیم، در شهرهای مهاجرپذیر حاشیه‌نشینی یک موضوعی‌ست که وجود دارد. سیرجان شاید یکی از اولین شهرستان‌های استان است که با موضوع حاشیه‌نشینی روبروست و این یک معضل جدی است. این هم دلیلش مهاجرپذیری است. الان شما بروید فیروزآباد و مکی‌آباد ببینید اکثرا از اطراف آمده‌اند و اینجا ساکن شده‌اند. هرچه شهر مهاجرپذیرتر باشد معضل حاشیه‌نشینی هم به تبعِ آن بیشتر است. ما یک کارگروه تحت عنوان کارگروه بافت‌های ناکارآمد تشکیل دادیم تا این بافت‌ها را توانمند و ساماندهی کند. کارهای بسیار بزرگی در حاشیه‌ها انجام دادیم. از جمله: اداره برق 130 میلیون تومان هزینه کرد و کل روشنایی محله آباده را انجام داد، سه تا 125 میلیون برای مکی‌آباد، دهیادگار و سعیدآباد در کرمان تصویب شد که به زودی به ما پرداخت می‌شود که ما این سه تا محله را هم روشن کنیم. 600 میلیون تومان تصویب شد برای احداث پاسگاه مکی‌آباد، خیابان امام محمد‌باقر آباده به طول 1100 متر کامل جدول و روکش آسفالت شد، خانه‌ی محله آباده حدود 60 درصد پیشرفت فیزیکی دارد، سالن ورزشی در آباده در حال ساخت است و خیلی کارهای دیگر... یا مثلا در بحث معتادان یک سری مراکزی تاسیس کردیم مثل مرکز بی‌تی‌اس خانم‌ها و آقایان و گرمخانه. 

 فقر با اشتغال رابطه مستقیم دارد، با اینکه آمار اشتغال‌مان خوب است اما همیشه آمار بیکاران‌مان زیاد است و همین بیکاری سرمنشا همه آسیب‌هاست؟

قبول داریم آمار بیکاران‌مان زیاد است و آن هم به دلیل این است که شهر ما مهاجرپذیر است. اما در آینده که بحث آهن و فولاد توسعه یابد دیگر مساله بیکاری در سیرجان نداریم و دیگر نباید یک سیرجانی بیکار باشد. ما الان یک نفر را برای کار معرفی نمی‌کنیم. همه را به اداره کار معرفی می‌کنیم. با آقای حسن‌پور به تفاهم رسیدیم فقط از طریق کانال اداره کار باشد. 

 هفته گذشته خبری از زبان آقای حسن‌پور مطرح شد که هر هفته 50 نفر در سیرجان مشغول به کار می‌شوند 

این طرح بسیار خوبی است و ما تلاش‌مان بر این است که این کار انجام شود. 

 بعد از  خبر جذب 50 نفر هر هفته در گل‌گهر، گل‌گهر سریع واکنش نشان داد، دوباره شما اطلاعیه‌ای دادید و انگار تهدید کردید، پس از آن گل‌گهر سریع تکذیبه داد که ما در راستای مسئولان نظام گام برمی‌داریم، این  به دلیل تهدید شما بود؟

نه. فقط در باب تعامل است. 

 شنیده شده کمک‌های گل‌گهر به فرمانداری نسبت به سال‌های پیش کمتر شده است، این کمتر شدن‌ها نتیجه اختلاف بین فرمانداری و گل‌گهر نیست؟

ما اصلا اختلاف نداریم. این را کی گفته است. اتفاقا تنها زمانی که بیشترین کمک گل‌گهر به شهر، در زمان بنده بوده است. چون بقیه فرمانداران اصلا دنبالش نمی‌رفتند. کی جرات می‌کند پول بگیرد و در این مملکت هزینه کند؟ حدود ده میلیارد کمک از زمان آقای توحیدی مانده بود که جرات نکرده بودند این ده میلیارد را هزینه کنند چون می‌بایست ده جا بروند جواب بدهند. اما ما هزینه کردیم و جوابش را هم می‌دهیم. تازه 30 میلیارد دیگر هم گرفتیم. در هیچ تاریخی سابقه ندارد گل‌گهر 50 میلیارد به شهر کمک کند. 

 فرمانداری توان نظارت بر مجموعه‌ی گل‌گهر را دارد؟

از نظر قانونی گل‌گهر یک موسسه خصوصی است و توسط هیات مدیره اداره می‌شود. آن‌ها زیر نظر وزارت صنایع هستند اما به هر صورت فرمانداری نفوذ دارد. رابطه ما حالت تعاملی دارد و با همین تعامل تا الان خیلی از کمک‌ها را گرفتیم.

 شما در دوره قبلی شورای شهر منتقد شورای چهارم بودید، اما شورای کنونی هم دچار مشکلات زیادی است. 

ما دستگاه نظارتی بر شورای شهر هستیم و هرجا نیاز باشد ورود پیدا می‌کنیم ولی بعضی اوقات مسایل آنقدر پیش‌ پا افتاده و بچگانه است که واقعا در شان ما نیست وارد قضایا شویم. مثلا این چه کاری‌ست که عضو شورا برود کپی کارنامه یکی از اعضا را بگیرد، ریز نمره‌اش را بیاورد. این مسئله خیلی بچگانه است. اصلا به این عضو شورا باید گفت تو چیکاره‌ای رفتی کارنامه یا معدل فلان عضو را پیدا کردی؟ می‌خواهی کارنامه تو را هم نشانت دهیم؟ به هر حال مردم دیگر از این اوضاع و احوال و از این بازی‌های سیاسی خسته شدند.

 هیچ‌وقت به این اعضا تذکر هم دادید؟

این موضوعات آن قدر پیش‌پا افتاده هستند که من وارد این قضایا نمی‌شوم اما اگر ادامه داشته باشد حتما تذکر می‌دهیم. این افراد انگار وقت‌شان زیاد است که به این مسایل می‌پردازند وگرنه یک عضو شورا باید تمام وقتش را صرف رسیدگی به مشکلات مردم کند. 

 عده‌ای معتقدند اگر شهردار قبلی موفق نبود چون حمایت شما و آقای حسن‌پور را نداشت ولی آقای سروش‌نیا حمایت شما و نماینده را دارد. به عنوان مثال بدهی گل‌گهر به شهرداری با وجود پیگیری‌های فراوان در زمان آقای قاسمی پرداخت نشد اما به محض ورود آقای سروش‌نیا پرداخت شد.

خب پول را باید بروند دنبالش تا به دست بیاورند. همین جور که به کسی پول نمی‌دهند. شهردار فعلی بسیار فعال است. کسی که کار می‌کند ما حمایت‌اش می‌کنیم، هرکس می‌خواهد باشد. مردم احساس می‌کنند خیابان فاطمیه ، بلوار سردار جنگل،خیابان ولی‌عصر و... تغییر کرده، این را دیگر نمی‌توان انکار کرد. 

 انتخابات شورای شهر نقطه منفی در کارنامه شماست، این را قبول دارید؟

به هر صورت... ببینید! در انتخابات باید به یک تفکر و خرد جمعی برسیم، به یک فرهنگ برسیم که دست به رفتار غیرمدنی نزنیم. مثلا اگر کسی در تهران بگوید خرید و فروش رای همه می‌خندند چون فضای سیاسی تهران مدنی شده است. همین اتفاق در کرمان هم رخ داده است آن‌هایی که در کرمان رای آوردند، لیست داشتند و احزاب قوی کار کردند. ما باید تلاش کنیم مردم را به سمت رفتار مدنی و تحزب سوق دهیم. در سیرجان هم امیدواریم این اتفاق بیفتد. ما باید تلاش کنیم سطح فرهنگ مردم در این زمینه بالاتر رود. تا زمانی هم این نباشد این اتفاقات رخ می‌دهد. مگر ما می‌توانیم کنار تک‌تک مردم شهر نیرو بگذاریم؟ ...

 پس قبول دارید در این انتخابات خرید و فروش رای انجام شده است؟

ببینید... فقط سیرجان نیست در همه‌ی شهرهایی که تحزب جای نیفتاده است، این مسایل وجود دارد. مخصوصا در جوامع کوچک، من یک زمانی فرماندار شهربابک بودم موقع انتخابات با دادستان می‌افتادیم در بین مردم و مثلا 10 نفر را می‌گرفتیم. ولی باز وجود داشت. به هر صورت وجود دارد. فقط راهش این است مردم خودشان به این جمع‌بندی و فرهنگ برسند. 

 شما قبل از انتخابات گفته بودید مناطق آلوده را شناسایی کردید ولی چرا کاری نکردید؟

خب به هر صورت ما که نمی‌توانیم اراده مردم را شناسایی کنیم. شما یک ذره بروید جلو می‌گویند داری تفتیش عقاید می‌کنی. مثلا آقایی فلان جایی نشسته به 5 تا ماشین هم پول داده است. خب بروند به او گیر بدهند داری چکار می‌کنی؟ به کی می‌خواهی رای بدهی و سؤال بپرسند، می‌شود طبق قانون تفتیش عقاید. قانون جلوی من را می‌گیرد که تو جرم انجام دادی. متن صریح قانون است که تو داری القا می‌کنی به کی رای بده. نیروی انتظامی تو چیکار به این موضوع داری... یا مثلا به تعدادی پول می‌دهند که به فلانی رای بده و باید از رایت عکس بگیری، وقتی به افرادی که دارند عکس می‌گیرند گیر بدهی، می‌گوید؛ می‌خواهم بگذارم تو کارنامه‌ام که رای دادم مگر چه اشکال دارد؟ من دارم ترویج فرهنگ مشارکت را می‌کنم. ببینید ما با انسان‌ها ارتباط داریم و علوم انسانی خیلی با علوم تجربی و ریاضی قوانینش متفاوت است. درعلوم انسانی قوانین ثابت نیست.

 اما یک سری از تخلفات اثبات شدند. چرا انتخابات را باطل نکردید؟

اصلا ما چیزی تحت عنوان تخلف اثبات شده نداشتیم. اثبات کردن تخلفات خیلی دشوار بود و هیچ کدام به نتیجه نرسید. اصلا امکان اثبات تخلفات انتخاباتی وجود ندارد. 

 اما بسیاری از کاندیداهای معترض معتقد بودند این تخلفات اثبات شده، حتی در تهران هم نامه زدند که در انتخابات سیرجان تخلف شده اما چون فرماندار مجری انتخابات بوده نمی‌خواهد انتخابات راباطل کند تا امتیاز منفی در کارنامه‌شان نباشد.

نه اصلا چنین ادعایی صحت ندارد. من در جاهای دیگر هم انتخابات برگزار کردم. این مسایل و مشکلات فقط مختص سیرجان که نیست. این موضوع در کلیه شهرستان‌هایی که رفتار مدنی وجود ندارد اتفاق می‌افتد. 

 به نظرتان نقش احزاب در سیرجان کمرنگ است که این اتفاقات می‌افتد؟

بله به آن شکل فعالیت ندارند. اگر فعالیت‌شان بیشتر شود قطعا افراد می‌آیند بر اساس معیارها به افراد رای می‌دهند.

 ما انتخابات مجلس را در پیش داریم، اگر شما فرماندار سیرجان باشید این اتفاقات باز هم رخ خواهد داد؟

در انتخابات مجلس و ریاست‌جمهوری این اتفاقات به این شکل نمی‌افتد. فقط در شوراها این اتفاقات می‌افتد چون انتخابات محلی و قبیله‌ای است. ما فقط در انتخابات شوراها این مسایل را داریم. در مجلس وجود ندارد مثلا آقای حسینی یا حسن‌پور می‌روند رای می‌خرند؟ من انتخابات مجلس را هم در سیرجان برگزار کردم و واقعا یک مورد هم گزارش نداشتیم. اما در این انتخابات با اینکه پیش‌بینی هم کرده بودیم اما اتفاق افتاد. انگار قبح قضیه شکسته شده است.

  بسیاری معتقدند شما در تصمیمات‌تان تحت تاثیر آقای حسن‌پور هستید. 

من هرکس برای شهر کار کند دستش را هم می‌بوسم. به هر حال آقای حسن‌پور دارد برای سیرجان کار می‌کند. بنده در این راستا تا زمانی که کار کند در خدمتش هستم. همیشه توسعه در سایه اتحاد است. اگر ما اتحاد داشته باشیم، موفق می‌شویم. فرماندار قدرت اجرایی است و نماینده قدرت نظارتی. وزیر که من را داخل دفترش راه نمی‌دهد. من هیچ ساز‌و‌کاری برای نظارت بر وزیر ندارم اما نماینده سازوکار نظارتی بر وزیر را دارد. وقتی من بتوانم با وزیر متحد شوم اتفاقات بزرگی می‌افتد. شما همین جاده سلیمانیه را در نظر بگیرید؛ حداقل 10-12 میلیارد پول می‌خواست. این در سایه همین تعاملی که گفتم انجام شد. من فقط برای کار و مردم با نماینده تعامل دارم و از همه توان ایشان استفاده می‌کنم. 

 این تعامل روی استقلال کاری‌تان تاثیر نگذاشته است؟

اصلا. آقای حسن‌پور تا به حال یک فرد را هم به من معرفی نکرده است که به عنوان مدیر از او استفاده کنم. در انتخاب هیچ مدیری دخیل نبودند. امکان دارد ما از ایشان سؤال کنیم اما اصلا دخیل نبوده‌اند. تازه خیلی جاها مدیرانی که آمدند ایشان مخالف بودند. ایشان 12 سال نماینده بوده است خوب می‌داند وظیفه من چیست و وظیفه ایشان چیست. اگر این‌جور نباشد که نمی‌شود کار کرد. 

 قبل از انتخابات مجلس، آقای حسن‌پور در دفترشان زمین ثبت‌نام می‌کردند. روی چنین مسایلی فرمانداری نظارت می‌کند؟

الان دیگر همه آن مشکلات حل شد.  آقای حسن‌پور دیگر کوچک‌ترین نامه‌ای هم نمی‌دهد. یک مقطعی چنین اتفاقی افتاد گفتیم باید طبق روال قانونی‌اش انجام شود و این روال برچیده شد. 

 می‌گویند شما قرار است معاون استاندار شوید. صحت دارد؟

من دنبال هیچ‌چیز نیستم هر موقع گفتند بروید ما دو رکعت نماز شکرمی‌خوانیم، هیچ موقع به این میز نچسبیدیم. من دو سه روز برای مسایل شهرستان رفتم تهران؛ یکی گفته بود آقای فرماندار دل به کار نمی‌دهد. گفتم خوب است که می‌گویند دل به فرمانداری نمی‌دهم و نمی‌گویند دو دستی به میز فرمانداری چسبیده است. بعضی‌ها آنقدر به میز چسبیدند که وقتی می‌گویند از اینجا برو، مریض می‌شوند. من از روزی اینجا آمدم حتی کلید اتاقم را هم تحویل نگرفتم. هیچ امکاناتی هم در اختیارم نیست، برای کرمان رفتن‌هایم از ماشین شخصی خودم استفاده می‌کنم. اگر بگویند الان باید بروید، می‌روم و دیگر برنمی‌گردم.

 در این چهارسالی که درسیرجان بودید چه چیزی شما را خیلی اذیت کرد؟

من که هیچ‌موقع خسته نشدم. این‌ها مسایل عادی هستند. ولی بعضی اوقات یک سری نگرانی‌ها به وجود می‌آید مثل بحث تخلفاتی که در شورا و شهرداری پیش آمد. این‌ها خیلی ما را اذیت کرد. یا تغییر و تحولات پی‌درپی شهرداران خیلی نگران‌کننده بود. واقعا آدم خسته می‌شود.