دوشنبه, 25 شهریور 1398

هفته‌نامه شماره ۵۷۳:  ۲۵ شهریور ۱۳۹۸

 چهار ماه مانده به پایان سال «رضا سروش‌نیا» شهردار سیرجان خبر داد:

بودجه شهرداری محقق شد

 امسال نقش مشارکت مردم بسیار پررنگ بود و به شهرداری کمک کرد

بودجه 107 میلیارد و 700 میلیون تومانی  شهرداری سیرجان محقق شد. اتفاقی که در چند سال‌ گذشته به آرزویی تبدیل شده بود که تحقق نمی‌یافت. علی‌رغم اوضاع نامساعد اقتصادی امسال در حالی که هنوز چهار ماه به پایان سال مانده بودجه برآورده شده است. اگرچه عوامل زیادی در نیل به این موفقیت دخیل بودند اما تحقق بودجه نشانگر این واقعیت است که انتخاب فردی از بدنه شهرداری به عنوان شهردار نتیجه داد و شورای پنجم پاداش اعتمادش را گرفته است. رضا سروش‌نیا ثابت کرد شهرداری کسی را می‌خواهد که با فضا و مناسبات شهرداری آشنا باشد و مدارج را یکی یکی طی کرده باشد. شهردار سیرجان محقق شدن بودجه امسال را چیزی جز لطف خدا، مشارکت مردم فهیم سیرجان، همراهی و همکاری اعضای شورا و همکارانش در مجموعه شهرداری نمی‌داند و نقش حمایت همه‌جانبه مسئولان  را بسیار تاثیرگذار می‌داند. سروش‌نیا در گفت‌وگوی پیش‌رو از روند جذب بودجه سال 97 و برنامه‌هایش برای شهر و سازمان تحت مدیریش در ماه‌های پایانی امسال و ردیف‌های هزینه‌کرد متمم بودجه می‌گوید.

 جناب سروش‌نیا شما موفق شدید در دوره مدیریت خود به رکورد جدیدی در تحقق بودجه برسید، بودجه پیشنهادی که رقمی بالای 100 میلیارد تومان بوده است در هشت ماهه اول سال محقق شد. این موفقیت را حاصل چه پارامترهایی می‌دانید؟

امسال تجربه نوعی مدیریت جدید بود. این سخن رهبری را که باید ‌با «احساس‌ تکلیف‌، بدون‌ توقع‌، فداکارانه‌، بدون‌ خودنمایی‌ و برای‌ رضای‌ خدا کار کرد و حتی‌ یک‌ روز را برای‌ خدمت‌ به‌ مردم‌ از دست‌ نداد.» سرلوحه‌ی کار قرار دادیم و بر اساس آن حرکت کردیم. در شرایط بد اقتصادی که دلار به بالای 16 هزار تومان رسید و در سراسر کشور مردم اعتصاب‌هایی داشتند و شرایط معیشتی مردم بسیار سخت بود، باید جوری مدیریت می‌کردیم که نه تنها برای جذب بودجه به مشکل برنخوریم بلکه در هشت ماهه اول سال کل بودجه پیش‌بینی شده محقق یابد. این جز لطف خدا نبود و در چهار ماه پایانی سال باید برای بالا بردن رقم متمم بودجه تلاش کرد. البته تاکید کنم که برای رسیدن به این مهم منِ «سروش‌نیا» تنها نبودم بلکه یک مجموعه با هم تلاش کردیم که البته خیلی سخت بود و خیلی هم زحمت کشیدیم. در کنار تمام تلاش‌ها، حمایت اعضای شورای شهر، نماینده و فرماندار و امام‌جمعه محترم شهر، رؤسای ادارات نقش به سزایی داشتند که جا دارد یک تشکر ویژه و خداقوت خدمت همه آنها اعلام کنم.

 چه تفاوت‌هایی بین بودجه سال 97 با بودجه سال‌های قبل وجود دارد؟

اگر بخواهیم مقایسه‌ای بین تحقق بودجه امسال با سال‌های گذشته داشته باشیم، امسال بی‌سابقه بوده است. در سال 96 بودجه پیش‌بینی شده 110 میلیارد تومان بود که 102 میلیارد تومان آن محقق شد. سال 95 بودجه 74 میلیارد تومان بود که 70 میلیارد آن محقق شد. سال 94 هم از 84 میلیارد تومان بودجه پیش‌بینی شده تنها 64 میلیارد تومان آن وصول شد.

 شما حدود 9 ماه از سال 96 مدیریت شهرداری را بر عهده داشتید، اما هشت میلیارد از بودجه آن سال محقق نشد. دلیل پیشرفت امسال را در چه می‌دانید؟

اوایل خردادماه سال 96 که داوود قاسمی‌نژاد از شهرداری رفت تا پایان سال، حدود 80 میلیارد تومان از بودجه را جذب کردیم. دلیل اینکه هشت میلیارد تومان از بودجه سال 96  جذب نشد، قسمتی از آن برمی‌گردد به اینکه من سرپرست شهرداری بودم و شاید در آن دوره مشارکت مردم و همراهی مسئولان کمتر بود. در سال 97 که بودجه را برای تایید به شورا فرستادیم همه می‌گفتند این رقم محقق نمی‌شود اما ما اصرار کردیم و در نهایت هم بودجه محقق شد.

 بیشترین بخش بودجه‌ای که جذب شده از چه طریقی بوده است؟

بخش اعظم آن برمی‌گردد به حق آلایندگی و ارزش افزوده شرکت‌های صنعتی و معدنی. در کنار این دو مورد که هر ساله نقش موثری در جذب بودجه داشته‌اند، امسال نقش مشارکت مردم بسیار پررنگ بود و به ما کمک کرد. همچنین مدیریت درآمد، سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مردمی و همچنین شهردارهای مناطق خوب و تاثیرگذار کار کردند.

 مبلغ محقق شده در همان ردیف‌هایی که پیش‌بینی کرده بودید جذب شده است؟

در زمان بودجه‌نویسی بحث اصلی منابع جذب درآمد، روی شهرداری‌های مناطق و پولی که می‌توانستیم از طریق پلاک‌هایی که خلاف ساخته‌اند بود، که دستاویزی برای آوردن این پلاک‌ها در کمیسیون و جریمه کردن آنها نداشتیم. با توجه به رایی که اخیرا از کمیسیون ماده 5 گرفته‌ایم راه برایمان باز شده است که با اطلاع‌رسانی و تشکیل کارگروه می‌توانیم به نتیجه برسیم.

 این رای چه بوده است؟ 

پلاک‌هایی تجاری در سطح شهر وجود دارد که چندین سال پیش بدون پروانه ساخته شده‌اند. تا پیش از این وقتی  این پلاک‌ها را برای جریمه به کمیسیون ماده 100 می‌فرستادیم به دلیل اینکه کاربری ملک با کاربری طرح تفصیلی مغایرت داشت، کمیسیون نمی‌توانست هیچ رایی برای آنها صادر کند. اخیرا از طریق کمیسیون ماده 5 یک رای و مجوز کلی را برای شهر گرفتیم تا در مسیرهایی که قابلیت تجاری دارند، پلاک‌هایی که خلاف مقررات ساخته‌اند، از طریق کمیسیون ماده 100 جریمه شوند.

 صدور این رای تا چه اندازه در جذب بودجه تاثیر دارد؟

70 میلیارد تومان از بودجه 107 میلیارد تومانی که محقق شده از محل ارزش افزوده و حق آلایندگی بوده است، توقع این است که با صدور این رای این رقم برعکس شود یعنی 70 میلیارد تومان از محل مشارکت مردم باشد (عوارض نوسازی، خدمات و عوارض پروانه) تا خیلی به ارزش افزوده و حق آلایندگی دل خوش نکنیم و کم‌کم وابستگی بودجه به این موارد کم شود.

 باتوجه به بحث استانی شدن ارزش افزوده، قطعا این اتفاق تاثیر منفی بر رقم بودجه شهرهای صنعتی مثل سیرجان دارد.

قطعا همین‌طور است و ای کاش آن زمانی که باید، از پتانسیل‌ها بیشتر استفاده می‌شد و یکسری درآمدهای پایدار را برای شهرداری تعریف می‌کردند.

 شما به فکر درآمد پایدار برای شهرداری هستید؟

بله. صرفا نه از سمت گل‌گهر بلکه از طریق پیگیری طرح‌های مطرح شده در هیئت عالی سرمایه‌گذاری. قطعا ارزش افزوده از زمانی که استانی شد ما و دوستان شهرداری را به این فکر وا داشت که چگونه باید سازمان را بدون وابستگی به ارزش افزوده و حق آلایندگی مدیریت کرد. به همین دلیل برای پیگیری طرح‌هایی که از طریق هیئت عالی سرمایه گذاری و بحث اقتصاد مقاومتی مطرح شده بودند، کارگروهی تشکیل دهیم تا به دنبال مواردی باشند که برای شهرداری درآمدزا باشند و به اداره بهتر شهر کمک کنند. از جمله سلول‌های خورشیدی یا فتوولتایی (تولید برق از خورشید) بازارچه‌های محلی، دهکده‌های گردشگری و.... که در حال بررسی هستند.

 در رسیدن به این موفقیت و تحقق بودجه در هشت ماهه اول سال عوامل زیادی را موثر دانستید از جمله تلاش نیروهای شهرداری. در سال‌های اخیر ذهنیتی به وجود آمده که نیروهای شهرداری انگیزه و توانایی انجام کارها را ندارند، اما گویا این ذهنیت کم کم باید تغییر کند.

دقیقا. نیروهای انسانی مجموعه سهم بزرگی در محقق شدن بودجه داشتند و ثابت کردند که پرسنل تحصیل‌کرده و مجرب شهرداری اگر بخواهند می‌توانند این شهر را بسازند و همراهی همکاران و معاونان با شهردار بود که باعث شد این اتفاق خوب به سرانجام برسد.

 همسویی شما با مسئولان شهری چطور؟

همیشه ‌‌گفته‌ام هوشیاری یک مدیر است که به موقع بتواند از روابطش استفاده کند. شاید در ماه‌های اول سال زیاد نبود ولی در ماه‌های پایانی، همراهی نماینده محترم و فرماندار ارجمند خیلی به من کمک کرد. همینطور همراهی رییس شورا و اعضای محترم شورا که جای تقدیر دارد.

 از ابتدای روی کار آمدن شورای پنجم و به خصوص در موعد انتخاب شهردار کنش‌هایی بین برخی از اعضای شورا و شما به وجود آمد، با این وجود شما همراهی همه اعضای شورا را در رسیدن به این مرحله سهیم می‌دانید.

همکاری نکردن بعضی از اعضای شورا روحیه من را برای کار کردن دوچندان کرد و باعث انگیزه بیشتر من شد که بیاییم و ثابت کنیم نیرو‌های جوان و با انگیزه شهرداری هم ‌می‌توانند. حال از این دوستان هم ‌می‌خواهم که آنها هم بیایند و با مجموعه شهرداری همراهی کنند چرا که واقفم آنها هم دغدغه مردم را دارند، ما هم برای مردم کار ‌می‌کنیم و اگر گاهی به نظر ‌می‌رسد که جایی کم کاری شده به این دلیل است که یک سری ردیف بودجه‌ای و مشکلات و معضلاتی داریم. اگر 300 میلیارد تومان هم بودجه شهر را ببندیم باز هم مشکلات ما زیاد است. برای نمونه شهرک‌ها و حاشیه‌هایی که اطراف وجود دارد، خیلی بیشتر از اینها باید پول داشته باشیم تا بتوانیم مشکلات اولیه مردم این مناطق را رفع کنیم. 

 در آغاز دوره مدیریت شما بر شهرداری تغییراتی در چارت نیروی انسانی دادید، حال نتیجه این تغییرات مشخص شده است.

بله اعتقاد من بر این است که باید به نیروهای جوان و باانگیزه میدان داده شود. نه فقط سروش‌نیا که 1157 نفر نیروی شهرداری اگر بخواهند ‌می‌توانند. نیرو‌های مالی درآمدی، شهرداری‌های مناطق و سازمان‌ها همه با هم کمک کردند. برای نمونه در سازمان مشاغل شهری و کشاورزی، کشتارگاه ماهیانه 100 میلیون تومان درآمد داشته است. بعضی از سازمان‌ها همچون سازمان عمران هم نسبت به حجم کاری که داشته، هم به لحاظ بحث علمی و هم از لحاظ کارکردی با سال‌های قبل اصلا قابل مقایسه نیست.

 امسال بسیاری از سازمان‌ها و شرکت‌ها در سراسر کشور تعدیل نیرو داشتند و یا اینکه در پرداخت حقوق‌ها معوقات چند ماهه داشتند. خوشبختانه این اتفاق به شهرداری سیرجان سرایت نکرد.

بله با توجه به شرایط حاکم بر مملکت از نقاط مختلف اخباری را می‌شنیدیم که یا پرداخت حقوق‌ها عقب افتاده است و یا اعتصاباتی داشتیم، در این برهه از زمان خدا کمک کرد و ما هیچ گونه حقوق و یا اضافه‌کار معوقه‌ای نداشتیم و سعی کردیم هر ماه حقوق‌های پرسنل زحمتکش را به روز و به موقع پرداخت کنیم.

 در بین صحبت‌های‌تان از نقش مشارکت مردمی گفتید، آیا از میزان مشارکت شهروندان راضی هستید؟

امسال همراهی و مشارکت مردم کمک بزرگی به شهرداری کرد. ممکن است بخشی نارضایتی وجود داشت ولی عمده شهروندان رضایتمند بودند چرا که فشار خیلی زیادی نیاوردیم و همین که مردم دلشان برای شهر می‌سوزد جای خوشحالی دارد و تمام سعی و تلاش‌مان را می‌کنیم که جوابگوی نیازهای شهروندان باشیم.

 بحث آسفالت یکی از نیازهای اصلی همه شهروندان سیرجانی است.

به دنبال این هستیم که بحث آسفالت را برای همیشه حل کنیم و یکی از بحث‌های‌مان در متمم بودجه همین موضوع آسفالت است. قرار است پیمانکاری بگیریم تا با کار در کنار نیرو‌های شهرداری در عملیات آسفالت تسریع داشته باشیم. از طرفی که در روزهای پیش‌رو بارندگی و سرمای هوا را داریم شاید نتوانیم مثل قبل با قدرت کار کنیم اما برنامه‌ریزی کردیم که اکثر معابر اصلی بخصوص مسیر اصلی مسافران نوروزی از جمله بلوار سید جمال را در دستور کار آسفالت و روکش قرار گیرند و این قول را ‌می‌دهم که بخش زیادی از آسفالت را تا پایان سال انجام دهیم.

 با توجه به کمکی که گل‌گهر جهت خرید قیر به شهرداری کرد این‌گونه به نظر می‌رسد که در این زمینه مشکلی نداشته باشید.

متاسفانه وضعیت اقتصادی امسال، شرایط بدی را به وجود آورد. در خرداد ماه امسال دقیقا سه هزار تن قیر را از شرکت نفت به مبلغ پنج میلیارد تومان خریداری کردیم. اخیرا گل‌گهر دو هزار تن قیر را به مبلغ هشت میلیارد تومان برای ما خرید. تناژ نسبت به آن تناژی که ما خریداری کردیم هزار تن اختلاف دارد و کمتر است، البته با قیمت بالاتر.

 وقتی شنیده شد گل‌گهر هشت میلیارد تومان برای شهرداری قیر خریده است این طور برداشت شد که تناژ بالایی است.

بله این شبهه به وجود آمد در صورتی که چنین چیزی نبوده و تناژ قیر خریداری شده دو هزار تن بوده است و همان زمان هم تعداد خیابان‌ها و متراژی که می‌شود با این مقدار قیر آسفالت کرد را اعلام کردم.

 با توجه به چهار ماه باقیمانده تا پایان سال، قطعا بودجه امسال متمم می‌خورد. پیش‌بینی شما برای رقم متمم بودجه چقدر است؟

در شرایطی منطقی که غلو نکنیم و خیلی دستمان را بالا نگیریم، این قابلیت وجود دارد که تا پایان سال مبلغ وصولی به 130 میلیارد تومان برسد.

 از آنجایی که اصولا بیشتر مبلغ ارزش افزوده و حق آلایندگی در ما‌های پایانی سال به حساب شهرداری‌ها واریز می‌شود، این مبلغ از همین محل‌ها تامین می‌شود؟

بله و در کنارش به دنبال تعریف درآمدهای پایداری برای شهرداری هستیم و هیچ درآمدی پایدارتر از عوارض نوسازی و خدمات نیست که عینا مثل قبض آب و برق ماهیانه تکلیفی برای پرداخت آن وجود دارد. مشارکت مردم با شهرداری باعث می‌شود که هم شهروندان به حق و حقوق‌شان برسند و در بحث سند، پروانه و پایان‌کار قانونمند شوند، هم شهرداری عوارضش را وصول کند.

 چه برنامه‌هایی برای هزینه‌کرد متمم بودجه دارید؟

یک تیم از نیرو‌ها در حال برنامه‌ریزی و اهم و مهم کردن موارد هستند و قطعا نیازهای همشهریان در اولویت قرار دارند.

 آیا پروژه‌های عمرانی که چندین سال است بلاتکیف باقی مانده اند در متمم بودجه جایی دارند؟

در بحث پل زیرگذر صنعت (مکی‌آباد) در جلسه هفته گذشته شورای شهر این موضوع را مطرح کردم که مصوبه‌ای بگذرانیم تا در صورتی که کمیته انطباق آن را تایید کند، پلاک‌هایی را که در مسیر این طرح قرار دارند، امسال تملک‌ کنیم که حدود 15 میلیارد تومان بایستی پرداخت شود. بعد از تملک، پروژه به لحاظ اجرایی هزینه زیادی ندارد، شاید با پنج میلیارد تومان کل پروژه جمع شود. قطعا اگر این مصوبه در کمیته انطباق تایید شود پل صنعت در اولویت قرار دارد. علاوه بر این در بحث سرمایه‌گذاری، سالن همایش‌ها و همچنین ترمینال مسافربری در اولویت‌اند و پیگیر هستیم که این سه پروژه تا پایان سال به نتایجی قابل قبولی برسند و اتفاقات مثبتی بیفتد.

همین جا لازم است دو نکته را اضافه کنم اول اینکه توقع است در پروژه‌های عمرانی، مردم با شهرداری همراه باشند وقتی قرار است اتفاق خوبی بیفتند که به نفع شهر است مردم با شهرداری کنار بیایند و همراهی کنند و مسئله بعد اینکه شهروندان در حفظ و نگهداری شهر کوشا باشند.

 برای بودجه سال آینده چه رقمی را مد نظر دارید؟

برای سال آینده باید برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشیم چراکه شرایط اقتصادی مناسبی پیش‌رو نداریم. توضیح دادم که این شهر به حدی جای کار دارد که اگر 300 میلیارد تومان هم بودجه برای آن ببندیم، باز هم کم است. با این وجود اگر بخواهیم مردم تغییرات اساسی را در شهر احساس کنند باید بالای 200 میلیارد بودجه بسته شود. اعتقادم بر این است که همان طور که امسال خدا کمک کرده و همراهی مردم و همکاران خدوم بوده است، مجموعه شهرداری این قابلیت را دارند که اگر بودجه را روی 150 میلیارد تومان ببندند، با همراهی و همدلی شهروندان، پرسنل و معاونان شهرداری و مسئولان شهری و اعضای شورا این بودجه هم محقق خواهد شد.

 در انتقاد از عملکرد شما، افرادی شما را شهردار عمرانی می‌دانند و گفته می‌شود به مسایل فرهنگی شهر توجه کمتری دارید.

شاید این سوءتفاهم از آنجا پیش آمده که مدرک تحصیلی بنده معماری است و در این رشته فعالیت دارم. به همین دلیل بنده را یک شهردار فنی و عمرانی می‌دانند که کارهای عمرانی را در اولویت قرار داده‌ام. این برداشت اشتباه است و نگاهی به فعالیت‌های بنده در همین مدت کوتاه این را ثابت می‌کند.

 چند مورد از این فعالیت‌ها را  عنوان کنید.

اگر دوستان منتقد خاطرشان باشد موزه گلیم، ساختمان، خیابان و المان‌هایی را در بحث فرهنگ این شهر که جز وظایف ذاتی شهرداری بود در راس امور قرار دادم. همچنین ساختمان پلاتو را که چندین سال به حال خود و نیمه‌تمام رها شده بود، در اولویت گذاشتم. همچنین طی جلساتی که با دوستان هنرمند داشتیم به این اجماع رسیدیم که روند پروژه سالن فردوسی را که در دست تعمیر بود، تسریع ببخشیم و همانطور که امروز شاهد هستیم دوستان از آنجا استفاده می‌کنند که البته یک نواقصی دارد که آن هم در دست اقدام است و به امید خدا تا پایان سال رفع می‌شود. از دیگر فعالیت‌های فرهنگی شهرداری شروع کارهای مطالعاتی ساخت کتابخانه صفر انرژی در یکی از بوستان‌های سطح شهر است.

 منظور از صفر انرژی استفاده از انرژی خورشیدی است؟

این پروژه دو قابلیت دارد هم برای مطالعه و استفاده از کتاب‌ها و محیط کتابخانه است و هم در بحث فرهنگ‌سازی و استفاده از انرژی پاک خورشیدی کاربرد دارد چراکه این کتابخانه بدون استفاده از برق و گاز شهر است و تنها از منبع انرژی خورشیدی استفاده می کند.

 احداث کتابخانه مرکزی که اخیرا کلنگ آن زده شد هم یکی از اقدامات مثبت به شمار می‌آید.

دقیقا و در ضلع جنوبی مجموعه آبی دلفین زمینی را برای این منظور اختصاص دادیم و مصوبه شورا را هم گرفتیم. درست است که کتابخانه‌هایی در نقاط مختلف شهر همچون کتابخانه مرحوم تخشید، پارک 17 شهریور، پارک هادی و... وجود داشت اما همیشه از زمانی که خودم برای کنکور درس می‌خواندم این دغدغه برایم وجود داشت که چرا نباید یک مرکز مطالعه بزرگ با قابلیت کتابخانه‌های مرکزی در یکی از بهترین نقاط شهر داشته باشیم. در همین راستا احداث این کتابخانه که بزرگ‌ترین کتابخانه مرکزی در جنوب کشور است را پیگیری کردیم، خیّر این کار هم آماده است. برای ساخت این مجموعه بنده و مجموعه شهرداری این قابلیت را داریم که در زمینه صدور پروانه و زیرساخت‌های اولیه هر کاری که از دست‌مان برمی‌آید به نحو احسنت انجام دهیم.