رخدادهای فرهنگی، هنری سیرجان

 پاسارگاد: بسیاری از علاقه‌مندان فرهنگ و هنر و شهروندان همیشه این سؤال را مطرح می‌کنند که برای پر کردن اوقات فراغت و یا بیرون رفتن، سیرجان جایی را ندارد. اکثرا هم به این نتیجه می‌رسند که وقت خود را در کافه و با خوردن قهوه و شام سپری کنند. اما سیرجان از جمله شهرهایی است که اکثر اوقات رخدادهای فرهنگی و هنری در آن در حال اجراست و درست است که برخی از این رخدادها از کیفیت لازم برخوردار نیستند اما می‌توان علاوه بر حمایت از اهالی فرهنگ و هنر، دمی هم سرگرم بود و نکاتی را یاد گرفت.

 اکران فیلم از کارگردان همشهری

سینما قدس سیرجان امروز دوشنبه در ساعت 16 یک فیلم از همشهری‌مان محمدجواد علیزاده را نمایش می‌دهد. علیزاده تا‌کنون دو فیلم کوتاه ساخته و «راه هموار نیست» اولین فیلم بلند او محسوب می‌شود. داستان این فیلم 35 دقیقه‌ای در مورد دو شکارچی است که در حین فرار از دست شکاربان‌ها تفنگ خود را پنهان می‌کنند و وقتی به محل برمی‌گردند، اثری از تفنگ نیست. آنها برای پیدا کردن تفنگ تصمیم می‌گیرند روستاهای اطراف را بگردند و در یکی از روستاها متوجه می‌شوند قتلی اتفاق افتاده است. این فیلم در روستاهای بلورد و چهارگنبد فیلمبرداری شده است و بازیگران اصلی آن عرفان  رعایی و علی احمدی‌زیدآبادی هستند که در کنار چند نفر بومی به ایفای نقش می‌پردازند. فیلمبردار این فیلم رامین راستجو است و حمید زیباکلام صدابرداری کار را بر عهده دارد. فیلم«راه هموار نیست» را پوریا مرادی تدوین کرده است. 

 برنامه‌های سینما قدس

البته این تنها فیلمی نیست که امروز در سینما قدس به نمایش در می‌آید. این روزها سه فیلم «لازانیا»، «وای آمپول» و «هشتگ» روی پرده سینما قدس در حال اکران است. امروز دوشنبه ساعت 18 فیلم «لازانیا» و ساعت 20 فیلم «وای آمپول» اکران می‌شوند و از فردا مثل روزهای قبل این سه فیلم روی پرده سینما می‌روند.

 شب‌های پایانی رقص شور

تئاتر «رقص شور» هم شب‌های پایانی را سپری می‌کند و علاقه‌مندان به هنر تئاتر می‌توانند ساعت 18:30 به تماشای آن بنشینند. این تئاتر را محمدعلی سجادیان نوشته و خودش به همراه ابراهیم اسدی‌زیدآبادی آن را کارگردانی کرده‌اند. در این تئاتر که در بخشی از آن حرکات موزون به صورت ضد نور نمایش داده می‌شود علاوه بر نویسنده و کارگردانان مهدی بهره‌مند، میثم اسدی‌زیدآبادی، نجمه اسدی‌فریدونی، مینا محسنی، آیلین خبری، امیرحسین نصرت‌آبادی، مجید عباسپور و محمدعلی ساکی به ایفای نقش می‌پردازند. تئاتر «رقص شور» امشب و فردا شب روی صحنه می‌رود و سه‌شنبه اختتامیه آن است. بعد از این تئاتر قرار است سالن فردوسی برای چند ماهی تعطیل و پس از سال‌ها تعمیر شود. قرار است آقای پورشاه‌نظری مبلغ 500 میلیون تومان برای تعمیر و بهسازی سالن فردوسی هزینه کند و گل‌گهر هم ساخت پلاتویی را در کنار سالن فردوسی آغاز کند. 

 تئاترهای منتظر اجرا

البته چند تئاتر در سیرجان در نوبت اجرا هستند که اگر پلاتوی شهرداری آماده شود از این پس تئاترها در این پلاتو اجرا می‌شوند. تئاتر «ماندن» از رضا زند‌وثوق و «شیهه مادیون» از محمدرضا فهیمی در شورای بازبینی مجوز اجرا گرفته‌اند و در هفته‌های آینده باید منتظر اجرای این دو اثر باشیم. 

 برگزاری نمایشگاه روبان

هفته گذشته نمایشگاه صنایع دستی در نگارخانه راز فرهنگسرای سیرجان پایان یافت و قرار است از یکشنبه آینده نمایشگاه روبان دوزی زهره شهبا در این نگارخانه در معرض دید عموم قرار گیرد. او 38 اثر با ترکیب نقاشی و روبان دوزی را آماده کرده و قرار است از یکشنبه به مدت 10 روز در نگارخانه راز نمایش دهد.

 کنسرت محمدرضا گلزار در سیرجان

قرار است امروز و فردا جشن بهار مهربانی با همکاری اداره ارشاد و شهرداری سیرجان و نجف‌شهر برگزار شود. این جشن امروز دوشنبه، ساعت 19 در سالن امام علی (ع) و فردا شب در نجف‌شهر برگزار می‌شود و هنرمندان بومی در آن اجرا دارند.

با تمام شدن ماه محرم و صفر کنسرت‌های موسیقی در سیرجان شروع شدند. «بهنام بانی» اولین خواننده‌ای بود که در سیرجان اجرا کرد و با استقبال مواجه شد. قرار است «ایوان بند» بیستم و «محمدرضا گلزار» بیست و چهارم همین ماه در سیرجان روی صحنه بروند. 

نمایشگاه کتابی هم در حسینیه ثارالله در حال برگزاری است و این نمایشگاه تا ده روز آینده دایر است.

 رخدادهای معراج اندیشه گل‌گهر

موسسه معراج اندیشه گل‌گهر جلسات شعرخوانی هفتگی را برگزار می‌کند. روزهای شنبه نرگس پورمختار  شاهنامه خوانی، یکشنبه مرجع زاده سعدی‌خوانی و علی اسلام پناه طراحی فیگوراتیو و دوشنبه پورامینایی حافظ خوانی دارند. همچنین هر سه‌شنبه جلسه نقد شعر با مدیریت ابوالفضل عمادآبادی برگزار می‌شود و نرگس پورمختار تاریخ بیهقی را توضیح می‌دهد. چهارشنبه‌ها هم جلسه نقد داستان با مدیریت صدرا پاریزی برگزار می‌شود و محسن پورمختار مثنوی‌خوانی دارد. این جلسات ساعت 16 و در خیابان وحید موسسه معراج اندیشه گل‌گهر برگزار می‌شوند.