آمار بالای نزاع در جامعه و افزایش نگرانی‌ها  

 ایرنا: آمار بالای نزاع در جامعه نگرانی‌ها را افزایش داده و کارشناسان علوم اجتماعی ریشه آن را درعوامل ساختاری جامعه جستجو می‌‌‌کنند، عواملی که تحمل شهروندان را کم و خشم آنها را زیاد می‌کند تا جایی که منجر به خشونت و نزاع در جامعه می شود. به گفته امید محبی دبیر ستاد ملی صبر (صلح، بخشش و رضایت) قوه قضائیه، شمار زیادی پرونده‌های قصاص وجود دارد که به خاطر بوق زدن و جای پارک، فردی کشته شده و اغلب این افراد از نظر اجتماعی سطح پایین نیستند و بعضا دارای تحصیلات عالی و شغل مناسب هستند.

این مقام مسئول در قوه قضاییه، با این گفته زنگ خطر را نسبت به نزاع در جامعه و عوامل شکل‌گیری آن به صدا درآورد و کارشناسان نیز پیش از این بارها نسبت به شمار زیاد نزاع در جامعه هشدار داده‌اند.

صحنه‌های گاه و بیگاه از نزاع در سطح شهر نیز گواه این است که درگیری بین افراد آن هم بر سر مسائل پیش پا افتاده (از نحوه رانندگی گرفته تا جای پارک و کرایه تاکسی) روبه افزایش است. همچنان که آمارهای رسمی هم وضعیت «نزاع» را در کشور نگران کننده نشان می‌دهد.

سازمان پزشکی قانونی آمار مصدومان نزاع را که پارسال به مراکز این سازمان مراجعه کرده اند، 547 هزار و 21 نفر اعلام کرده که حدود دو سوم آن مردان هستند.

قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی، نزاع را دومین عامل مرگ و میر ناشی از حوادث در کشور پس از تصادفات رانندگی اعلام کرده است.  کارشناسان، بر این باورند که حجم بالای پرونده های نزاع ریشه در مسائل اجتماعی دارد.

محمد زاهدی مدیرگروه مددکاری اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی علت اصلی آمار بالای نزاع را پایین آمدن آستانه تحمل افراد دانست و گفت: عوامل محیطی، عوامل اقتصادی و ناامنی در جامعه از مهمترین عواملی است که آستانه تحمل افراد را پایین می‌آورد. یک عضو هیات علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی نیز دراین خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: نزاع و درگیری یک رفتار خشونت بار است که در مقوله رفتارهای پرخاشگرانه جای می‌گیرد.

ستار پروین اظهار کرد: خشونت رفتاری است که یک فرد یا گروهی با برنامه یا بدون برنامه به شکل عینی و ذهنی علیه خود یا دیگری صدمات روانی، اجتماعی و و جسمی اعمال می کند.

وی تصریح کرد: آمار آسیب‌های اجتماعی به طور کلی در کشور بسیار بالاست، این مساله نشان می‌دهد نباید صرفا به دنبال عوامل خرد و فردی در شکل‌گیری آنها باشیم، بلکه حجم بالای انواع آسیب‌های اجتماعی از جمله نزاع و درگیری بیانگر آن است که ریشه این مسایل، عوامل ساختاری جامعه است.