برکناری معاون مالی و اداری شهرداری حاشیه‌ساز شد

زینلی علیه معتمدی

 ابوذر زینلی: بزرگ‌ترین فساد تاریخ شهرداری سیرجان در دوران معاونت آقای معتمدی‌زاده اتفاق افتاد

 محمد معتمدی‌زاده: حرف‌هایی که از طرف این عضو شورا زده شده دیکته‌ای است از سوی کسانی که ایشان مهره آنهاست

 سارا پورمختار

 یک سال مانده به موسم انتخابات مجلس، حال و هوای شهرداری و شورای شهر رنگ و بوی انتخاباتی گرفته و از هر تغییری و سخنی برداشت سیاسی می‌شود و در راستای تخریب رقیب مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این میان اختلافات درون حزبی آن هم در جناح اصولگرایان نمود بیشتری پیدا کرده است. 

چندی پیش شهردار سیرجان در معاونان خود تغییراتی ایجاد کرد. محمد معتمدی‌زاده از سمت معاون مالی و اداری برکنار و به عنوان مشاور فرهنگی منصوب شد. حسین افشار از معاونت خدمات شهر به مدیریت پایانه‌ها رفت و فرهاد افصحی که تا پیش از این شهردار منطقه 2 بود، به جای او نشست. هیچ کدام از این تغییر و تحولات به اندازه برکناری معاونت مالی و اداری حاشیه و حرف و حدیثی به همراه نداشت.

محمد معتمدی‌زاده دلیل برکناری‌اش از پست معاونت شهرداری را در نتیجه سخنرانی‌اش در مراسم روز نهم دی‌ماه در دانشگاه آزاد می‌داند: «این روزها کلیپی از صحبت‌های اینجانب در خصوص مبارزه با فساد برخی مسئولان منتشر شد که باعث ناراحتی و نگرانی برخی فاسدان گردید و منجر به برکناری اینجانب از سمت معاونت شهرداری سیرجان شده است.» وی در بخش‌هایی از این کلیپ عنوان می‌کند: «آنجایی اعتماد مردم به نظام و مسئولان خدشه‌دار می‌شود که مسئولی به دنبال فساد، رانت و ویژه‌خواری و دست و پا کردن رانت برای اطرافیانش باشد.» اگر چه در این سخنرانی از شخص خاصی نام برده نمی‌شود اما کدهایی داده می‌شود که مشخص است، مقصود وی شهباز حسن‌پور نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی است: «متاسفانه در مجلس برخی از نمایندگان حتی در فراکسیون‌های مستقلان ولایی مجلس هستند اما در فتنه 88 سکوت کردند، در بحث CFT غیبت غیرموجه داشتند. در مسئله برجام آنچنان از هول حلیم در دیگ افتادند که سردار حاج قاسم را در کنار آقای ظریف با آن خنده‌های آنچنانی در برابر سران استکبار، می‌گذارند.» معاون برکنار شده شهرداری در ادامه این نارضایتی‌ها در گفت‌و‌گو با هفته‌نامه نگارستان از شورا و شهرداری انتقاد کرد که همین باعث بروز واکنش از سمت ابوذر زینلی عضو شورای شهر را به همراه داشت.

 بزرگ‌ترین فساد تاریخ شهرداری سیرجان در دوران معاونت شما اتفاق افتاد 

ابوذر زینلی عضو اصولگرا و از جبهه نزدیک به امام‌جمعه که به نوعی رقیب درون‌حزبی محمد معتمدی‌زاده برای کاندیداتوری نمایندگی مجلس هم محسوب می‌شود، در جلسه چهارشنبه شورای شهر نسبت به اظهار نظر‌های منتشر شده از سوی معاون برکنار شده شهردار واکنش نشان داد و وی را به باد انتقاد گرفت: «من از ایشان چند سؤال دارم، اگر شورا ضعیف بوده چرا در زمان انتخاب شهردار صبح، ظهر و نیمه‌شب یا از طریق تماس تلفنی یا آمدن در خانه اعضای شورا و یا فرستادن واسطه به دنبال رای اعضای شورا بودید. اینکه گفته‌اند یکی از کارمندان شهرداری از اقوام کسی است که ایشان را منصوب کرده، من از شما می‌پرسم، خود شما با چه رابطه و ضابطه و قانونی بر مسند پست معاونت شهرداری تکیه زدید؟ غیر از اینکه یک رابطه سیاسی بوده است؟ چرا با حیثیت مردم این شهر بازی می‌کنید و با «محاسن» و ادا و اطوارهایی که در می‌آورید، چهره موجه و توجیه‌پذیری برای خود ساخته‌اید؟ شما که سینه‌چاک می‌دهید که در برابر تضعیع حقوق بیت‌المال قد علم کرده‌اید و انتشار کلیپ صحبت‌های شما  دلیل برکناری بوده، باید بگویم شما عملکردتان ضعیف بوده و ما هم با کسی عهد اخوت نبسته‌ایم. شما تخلف کرده‌اید، بزرگ‌ترین فساد تاریخ شهرداری سیرجان در دوران معاونت شما اتفاق افتاد که آبرو و حیثت شهر رفت. چرا یک کلام از مردم معذرت‌خواهی نکردید؟ اگر نمی‌خواستید معذرت‌خواهی کنید باید استعفا می‌دادید. این اواخر هم بعد از اشتباهاتی که در احکام پرسنل به وجود آمد کارگزینی را مقصر برشمردید و گفتید من فقط امضا کرده‌ام. مگر شهرداری ماشین امضا استخدام کرده بود؟ شما خیانت و جنایت کردید چرا که اگر تخصص نداشتید نباید این کار را بر عهده می‌گرفتید. مگر در روایات و احادیثی که دم از آنها می‌زنید نیامده اگر جایی مثمر‌ثمر نیستید، باید آنجا را ترک کنید؟ می‌گویید من به پست و صندلی نچسبیده‌ام، بیشتر از همه چسبیده بودید و خودتان را منتسب به فلان شخص اول یا دوم شهر دانستید و به واسطه این افراد پست و صندلی را برای خودتان حفظ می‌کردید. 

در جای دیگری از گفت‌و‌گو گفته‌اید؛ در شهرداری و شورا بذل و بخشش صورت گرفته و شهرداری دو دستگاه ماشین در اختیار فرمانداری قرار داده است. اگر بذل و بخششی بوده در حوزه کاری شما بوده که با بهانه‌ها و پیشنهادهای مختلف و بذل و بخشش‌هایی از جیب بیت‌المال اتاق‌تان را برای دنبال کردن اهداف خاص به کمیته امداد تبدیل کرده بودید. شما که داعیه‌دار مبارزه با فساد و مطالبه‌گری هستید به یک مورد اشاره کنید که در مقابل فسادی که در مجموعه خودتان بوده به شورا آمده باشید. اگر مدعی هستید در شهرداری طرح و برنامه ای وجود ندارد، شما به عنوان معاون شهردار در این سال‌ها کدام طرح و پیشنهاد را به شهردار دادید که قبول نکرد. شما که معتقدید فضای شهرداری و شورا جایی است که فرهیختگان و نخبگان نمی‌توانند ورود پیدا کنند، یا خودتان را فرهیخته می‌دانید و بقیه جامعه را عقب‌مانده که البته عملکرد شما فرهیختگان هم در این سال‌ها مشخص است. یا مثل کبک سرتان را زیر برف کردید و نمی‌خواهید واقعیت را ببینید. جامعه دنبال این مغلطه‌بازی‌ها نیست. جامعه آرامش می‌خواهد. شما نمی‌توانید یک مجموعه را زیر سؤال ببرید که هر آنچه شما می‌گویید درست است و بقیه هر چه می‌گویند در راه خدا و مبارزه با فساد نیست؟

 آقای حسن‌پور هم از خودتان است 

محمد معتمدی‌زاده در پاسخ به این انتقادات می‌گوید: «‌خداوند متعال را شاکرم که امروز وامدار برخی سیاسیون شهر سیرجان نیستم و پیش از اینکه به معاونت شهرداری سیرجان منصوب شوم، بیش از هشت سال دهیار و دو سال‌و‌نیم شهردار هماشهر بودم و چندین سال مدیرعامل شرکت بیمه کشاورزی سیرجان بودم و در بدو ورودم به شهرداری سیرجان با ورود سازمان بازرسی دست کسانی که در شهرداری به بیت‌المال دست‌درازی می‌کردند قطع شد و قطعا اگر مشکلی از بنده می‌دیدند پیگیری می‌کردند. در سال ۹۳ به عنوان شهردار سیرجان انتخاب شدم اما با پیگیری برخی سیاسیون که ترس از دست دادن جایگاه‌شان را داشتند، حکم‌ام  امضا نشد. در جلسه شورای شهر آقای ابوذر زینلی حرف‌هایی را با ادبیاتی بسیار قابل تأمل زده‌اند که هر چند می‌دانم حرف‌هایی که از طرف این عضو شورا زده شده دیکته‌ای است از سوی کسانی که ایشان مهره آنهاست. امروز کسانی در این شهر سرشان را زیر برف کرده‌اند که فسادها را می‌بینند و دم نمی‌زنند و توپ انتخاب‌ها و کم‌کاری‌شان را در میدان دیگران می‌اندازند و با بازی‌های سیاسی می‌خواهند برای خود وجهه‌ای دست و پا کنند. امروز پس از گذشت یک سال و نیم از عمر شورای پنجم باید شورای شهر پاسخگوی افکار عمومی ‌مردم باشند که چه کار مثبتی را برای شهروندان انجام داده‌اند. جناب زینلی شما بگویید ظرف این مدت که در شورا مسئول کمیسیون فرهنگی شورا بوده‌‌اید و یک سال نایب‌رییسی چه طرح‌ و برنامه فرهنگی برای محلات شهر و شهروندان اجرا کرده‌اید؟ شمایی که ماهانه حداقل سه میلیون تومان حق‌الجلسه گرفته‌اید، به مردم بگویید خنثی بوده‌اید یا فعال؟ و کدام موضع‌گیری مثبت را در دفاع از حق مردم داشته‌اید؟ این عضو شورا گفته که شهرداری و شورا بذل و بخشش نکرده و فقط دو دستگاه خودرو به فرمانداری و استانداری داده آیا حق مردمی‌که در حاشیه شهر با هزاران مشکل چشم‌شان به خدمت صادقانه شوراست باید بشود دو دستگاه ماشین گرانقیمت چهارصد میلیون تومانی که دیگران گازش را بدهند. بنده سالیان سال کارم در سیستم‌های اداری بوده و افتخارم خدمت به مردم بوده است و قطعا اگر مثمر‌ثمر نبودم خودم می‌‌رفتم و افتخار می‌کنم که به اقشار ضعیف خدمت کرده‌ام و به قول شما کمیته امداد شده‌ام. آقای عضو شورا الان که دیگر معتمدی‌زاده نیست تا شما گریبان چاک دهید و فریاد وا‌اسفا سر دهید. این گوی و این میدان! به مردم خدمت کنید، الحمدلله نماینده شهرستان آقای حسن‌پور هم که از خودتان است». 

 از دیدگاه تخصصی تصمیم گرفتم نه فشارهای سیاسی

اگر چه رضا سروش‌نیا شهردار سیرجان را از نزدیکان و حامیان جدی شهباز حسن‌پور می‌دانند اما معتقد است؛ این هوشمندی یک مدیر است که از روابطش برای پیشبرد کارهای شهر استفاده ببرد. وی در توضیح دلیل تغییرات در مجموعه تحت مدیریتش و حاشیه‌های پیرامون آن می‌گوید: «‌بعد از انتخابم به عنوان شهردار، سعی کردم از مدیرانی که سال‌ها در بدنه شهرداری همکارم بودند استفاده کنم و در همین راستا آقای معتمدی‌زاده در پست معاونت مالی و اداری باقی ماند. بعد از جلسات متعدد و ارایه راهکارهایی از سوی بنده، ایشان نتوانست خود را با من و مجموعه شهرداری هماهنگ کند. بارها از ایشان خواستم که در چارچوب سازمان و در جهت خدمت به شهر گام برداریم که قول و قرارهایی با هم گذاشتیم. در نهایت بعد از گذشت یک سال، کارایی پرسنل و همراهی ایشان در تخصص‌های مختلف برایم روشن‌تر شد و ایشان نتوانست رضایت بنده را جلب کند. از این رو با شناخت بیشتر دست به تغییراتی در جهت بهبود کارکرد و افزایش بهره‌‌وری بدنه مدیریتی شهرداری زدم. مسلما تغییر در معاونت‌های شهرداری بی‌حاشیه نخواهد بود اما در خصوص اینکه این تغییرات در اثر فشارهای سیاسی صورت گرفته باید عرض کنم که بنده خودمختار تصمیم می‌گیرم و وابسته به هیچ طیف و جناحی نیستم و هیچ‌کس در این تغییرات نقش نداشته است. از چندی پیش به دنبال نفرات تخصصی‌تر در حوزه‌های مالی، اداری و خدمات شهری بودم و پس از نهایی شدن تصمیمم اقدام کردم. همزمان با تغییر معاون مالی و اداری چندین تغییر دیگر چون معاونت خدمات شهر و شهردار منطقه 2  نیز تغییر کردند که حاشیه‌ای هم نداشت. آقای معتمدی در پی اختلافات پیش آمده در مورد احکام پرسنل اعلام کرده بودند که در این زمینه تخصص ندارند. رشته تحصیلی و تخصصی ایشان مهندسی کشاورزی است و قطعا در حوزه تخصصی خودشان مثمر‌ثمر‌تر خواهند بود».

 حتما از سوی بنده کم‌لطفی شده است 

اگرچه شهباز حسن‌پور همیشه مورد انتقاد محمد معتمدی‌زاده بوده است اما شهباز حسن‌پور تمایل چندانی به اظهارنظر در این باره ندارد: «الحمدالله این کلیپ را اصلا ندیده‌ام و به دنبال این بحث‌ها نیستم. من پدر خانواده شهرستان سیرجان هستم و پدر خانواده باید همه را به یک چشم دوست داشته باشد. در این دوره هم وقتی از بنده برای انتخاب شهردار مشورت خواستند یکی از پیشنهادهایم آقای معتمدی بود که شورا قبول نکرد. بنده با آقای معتمدی‌زاده هیچ مشکلی نداشته و ندارم و اسم وجود تفاوت در دیدگاه‌های سیاسی را اختلاف نمی‌گذارم. خادم همه ولی‌نعمتانم هستم و هر کدام از این ولی‌نعمتان می‌توانند هر انتقادی را نسبت به خادم خودشان داشته باشند. از اینکه مورد نقد دوستانم قرار می‌گیرم خدا را شاکرم و از همه منتقدانم سپاسگزار هستم. حق با آقای معتمدی‌زاده است. حتما از سوی بنده نسبت به ایشان کم لطفی شده و خطایی سر زده که از من دلگیر هستند».