پارک بانوان و نگاه‌های مزاحم

 مدیرعامل شرکت پیمانکار هتل: دریچه‌های هتل را طوری طراحی می‌کنیم که به پارک دید نداشته باشند

 مسئول پارک بانوان: ۵۰ الی ۶۰ کارگر داخل ساختمان هتل در حال کار هستند اما تاکنون اعتراضی از سوی خانم‌ها دریافت نکرده‌ایم

 

 مدیرعامل سازمان فضای سبز شهرداری سیرجان: پارک بانوان را جابجا می‌کنیم

 هدی رضوانی

سال ۹۰ پارک بانوان سیرجان در بلوار نماز احداث شد. زمانی که پارک بانوان در این بلوار احداث می‌شد کسی به فکر این نبود که سال‌ها بعد هتلی در کنار آن سر بر‌خواهد آورد و جایی را که برای بانوان در نظر گرفته شده است تا بتوانند در آن آزادانه و بدون حجاب به تفریح و ورزش بپردازند، با مشکل روبرو کند.

 زمین هتل را که گرفتیم، اصلا پارک بانوان وجود نداشت 

هتل ۴ ستاره ممتاز در ۱۴ طبقه و در زمینی به مساحت 7/2 هکتار و با زیربنای ۶۸ هزار متر مربع در حال احداث است. منصور زیدآبادی مدیرعامل شرکت پارس زیگورات و پیمانکار ساخت هتل در خصوص همجواری پارک بانوان و هتل چنین پاسخ می‌دهد: فکر نمی‌کنم مشکل آنچنانی پیش بیاید، چون از هم دور هستند. مگر اینکه کسی بخواهد با دوربین از هتل محوطه پارک را ببیند که این هم بعید است. از طرفی ما برنامه‌هایی هم برای این همجواری داریم، دریچه‌های آن قسمت که مشرف به پارک بانوان است را طوری طراحی می‌کنیم که قابل باز و بسته کردن نبوده و به پارک دید نداشته باشند و با شیشه‌های دودی آن‌ها را مسدود خواهیم کرد. وی اضافه می‌کند: دنیا پیشرفت کرده است. در تهران تمام خانه‌ها و آپارتمان‌ها به هم اشراف دارند. اگر بخواهیم سنتی عمل کنیم باید جلوی رشد و پیشرفت شهرها و کشورها را بگیریم. الان تمام خانه‌های قدیمی را می‌کوبند و چند طبقه می‌سازند و آپارتمان به خانه همسایه مسلط می‌شود و این امر منع قانونی هم ندارد. زمانی که این زمین را برای ساخت هتل در نظر گرفتند، اصلاً پارک بانوان وجود نداشت. این زمین خیلی وقت پیش و در دوره اول احمدی‌نژاد برای ساخت هتل در نظر گرفته شده بود و هنوز پارک بانوان احداث نشده بود. از نظر من مشکلی پیش نخواهد آمد مگر اینکه کسی واقعاً قصد و غرضی برای ایجاد مشکل داشته باشد. 

 فعلا کسی اعتراضی نکرده است

افسانه شکاری مسئول پارک بانوان است، وی استقبال از این پارک از سوی خانم‌ها را بسیار خوب عنوان می‌کند و می‌گوید: ما هر روز در زمستان بالای ۳۰۰ نفر ورزش‌کننده در پارک بانوان داریم که ۶۰ نفر آن‌ها ورزشکار ثابت هستند. تابستان این آمار چندین برابر می‌شود و عصرها هم آن‌قدر شلوغ می‌شود که قابل شمارش نیست. خانم‌ها در این مکان بدون حجاب و به راحتی می‌توانند تفریح و ورزش کنند و اوقات فراغت خود را سپری نمایند. مشکل همجواری پارک بانوان و هتل در دست احداث را با مسئول پارک نیز مطرح می‌کنم، وی می‌گوید: نمی‌دانم قرار است چه تصمیمی گرفته شود. خانم‌ها دوست دارند اینجا راحت باشند اما نمی‌دانم چه جور تصمیم می‌گیرند. شکاری اضافه می‌کند: در حال حاضر هم حدود ۵۰ الی ۶۰ مهندس و کارگر داخل ساختمان در حال کار هستند اما تاکنون اعتراضی از سوی خانم‌ها دریافت نکرده‌ایم. زمانی هم که هتل افتتاح شود واقعا نمی‌دانم می‌خواهند چه کار کنند. 

 به دنبال جابجایی پارک بانوان هستیم

بابک سعیدی مدیرعامل سازمان فضای سبز شهرداری از جابجایی پارک بانوان در آینده خبر می‌دهد و می‌گوید: مشکل همجواری پارک بانوان و هتل در دست احداث را با هیات مدیره مطرح کردیم و قرار شد یک جانمایی جدید در نظر گرفته شود و پارک بانوان در جای دیگر احداث شود. در حال حاضر بانوان مشکلی ندارند اما برای آینده باید فکری کرد. هیئت‌مدیره موافق جابجایی پارک بانوان هستند و قرار شد سازمان فضای سبز جای جدید را پیشنهاد بدهد. سعیدی در خصوص طولانی شدن زمان پیشنهاد جای جدید می‌گوید: ما باید جایی را انتخاب کنیم که قرار نباشد دوباره جابه‌جا شویم. متاسفانه نقاطی را که ما معرفی می‌کنیم در آینده معلوم نیست چه چیزی قرار است در آنجا ساخته شود. باید جایی را انتخاب کنیم که دوباره به مشکل بر نخوریم. در حال حاضر شاید بیشتر از دو الی سه طبقه مجوز ندهند اما در آینده ممکن است به طبقات اضافه شود. باید جایی را انتخاب کنیم که وقتی این همه هزینه می‌شود در آینده با مشکل روبرو نشود. 

 مجوز ساخت از بالا صادر شد

سرلشکر ایران‌نژاد عضو شورای سوم شهر سیرجان در خصوص جانمایی پارک بانوان و صدور مجوز ساخت می‌گوید: زمانی که پارک بانوان ساخته می‌شد هنوز بحث ساخت هتل مطرح نبود. اگر به نقشه‌های آن زمان در دفاتر فنی شهرداری مراجعه کنید متوجه می‌شوید که کاربری زمین هتل در آن زمان فضای سبز بوده و هنوز کاربری انبوه‌سازی یا بلند‌مرتبه‌سازی برای آن تعریف نشده بود. بعداً پرونده این زمین را به صورت خاص به کمیسیون ماده ۵ کرمان بردند و مجوز تغییر کاربری گرفتند. دقیق خاطرم نیست که پارک بانوان چه سالی ساخته شد اما می‌دانم که در شورای دوم بحث آن مطرح شد و در شورای سوم تکمیل و افتتاح شد. از ایران‌نژاد می‌پرسم زمان صدور مجوز هتل شما در شورا بودید، چرا با ساخت این هتل در کنار پارک بانوان موافقت شد؟ پاسخ می‌دهد: مسئولان ساخت هتل یک زمانی تلاش کردند از طریق شورا و شهرداری مجوز بگیرند. پیشنهاد اولیه شورا هم این بود که مثلاً هتل در یک زمین دیگر ساخته شود. چند نقطه دیگر هم از جمله مسیر حاشیه جاده کرمان و یا حتی شهرک سمنگان را به آن‌ها پیشنهاد کردیم اما گروهی که آمده بودند برای کارشناسی انگشت روی زمین فعلی گذاشته بودند و برای اینکه بتوانند مجوزشان را بگیرند، از طریق کرمان وارد عمل شدند. شورا نمی‌توانست روی مجوز کرمان اعتراض بزند چرا که کمیسیون ماده ۵ یک مرجع بالادستی شورا و شهرداری سیرجان است. 

 شهرداری منطقه یک متولی صدور مجوز بود

داوود قاسمی شهردار وقت می‌گوید: صدور پروانه‌ها در شهرداری منطقه اتفاق می‌افتد. آن زمان هم شهرداری منطقه یک متولی امر بوده و شهردار آن هم آقای سروش‌نیا بود. حتی مجوزی هم که از کمیسیون ماده پنج استان برای ساخت این هتل گرفته شده بود، قبل از ورود من به شهرداری بود. گویا مدارک خود را به کمیسیون ماده ۵ استان برده و مجوز طبقات را از آن جا گرفته بودند. البته آن طور که فکر می کنم افزایش یکی دو طبقه از این هتل در زمان من اتفاق افتاد، اما اصل پروانه و تعداد طبقات مذکور در زمان شهرداری من رخ نداد.  از قاسمی می پرسم چرا با توجه به اینکه مجوز ساخت هتل صادر شده بود، شما نیز مجوز ساخت پارک بانوان را در مجاورت آن صادر کردید؟ پاسخ می‌دهد: سال ۸۸ و در دور اول شهرداری من بودجه ساخت پارک را شورا مصوب کرد. طرح اولیه، پیگیری، اختصاص بودجه و اجرای آن در زمان من بود. نظر شورا در آن زمان این بود که پارک در این مکان اجرا شود. جایی مناسب‌تر از این نداشتیم. شما خودتان به عنوان یک خانم کجا را برای احداث پارک بانوان پیشنهاد می‌دهید؟ الان کنکاش 10 سال قبل را می‌کنید. من آن زمان این پارک را ساختم که مردم 10 سال استفاده کنند و در مدت این 10 سال یک فکر دیگری برای آن کنند. وی اضافه می‌کند: جابجایی پارک هم هزینه‌ای ندارد، یک دیوار دارد آن هم پیش ساخته است و هر لحظه و هر شهرداری که اراده کند می‌تواند آن را بردارد و بگذارد دور یک پارک دیگر. الان بروند یک جای دیگر را در نظر بگیرند و این دیوارهای پیش ساخته را هم آنجا کار بگذارند، اسمش را بگذارند پارک بانوان. آن روز من اگر پیشنهاد می‌دادم پارک بانوان را کنار آن کشتارگاهی که فرهنگسرا کردم؛ بسازیم، آنجا آباد نبود و خانم‌ها نمی‌رفتند استفاده کنند. الان آنجا احیا شده و بلوار شهید زندی‌نیا کامل شده. پارک را ببرند آنجا و دیوار‌ها را کار بگذارند، هزینه جابجایی آن ۵۰ میلیون تومان هم نمی‌شود.

 آن زمان من شهردار منطقه یک نبودم

رضا سروش‌نیا شهردار سیرجان درباره تاریخچه ساخت هتل می گوید: «قرارداد ساخت هتل در سال 84 بین شهرداری و شرکت مشاوره طرح آفرینش بسته شد.» وی در ادامه افزود: «در همان سال و در دوره مدیریت منصور آبیار بر شهرداری پس از چندین جلسه در شورای شهر مصوب می‌شود که شهرداری در قالب مشارکت 20 هزار متر زمین بعد از تغییر کاربری در اختیار شرکت طرح آفرینش قرار دهد و در همین راستا در سال 85 پروانه 44 هزار و 953 متر بر روی این زمین صادر شد و پیمانکار کار خود را شروع کرد.» سروش‌نیا  در ادامه درباره دلیل واگذاری کار ساخت هتل به شرکت پارس زیگورات می‌گوید: «بعد از صدور پروانه، شرکت پیمانکار کار قطع درختان و حفاری و خاکبردار را انجام داد و به همان شکل رها شد. نهایتا طی نامه‌نگاری‌های متعدد 41 ماه بعد از اینکه کاری انجام نشد، در سال 91 این زمین به شرکت پارس زیگورات واگذار می شود و بر خلاف ادعای آقای داوود قاسمی مبنی بر اینکه این اتقاق در زمان مسوولیت من در شهرداری منطقه صورت گرفته، در سال 92 و زمانی که مهندس مهدی محمدی شهرداری منطقه را عهده دار بود در تاریخ 15/2/92 پروانه‌ای به نام شرکت پارس زیگورات به مدیرعاملی محمد حسن‌پور به متراژ 50 هزار متر مربع صادر می‌شود.» 

هتل مذکور با شتاب هر چه تمام‌تر در حال ساخت است و روز‌به‌روز به بهره‌برداری و افتتاح نزدیک می‌شود و از طرفی به نظر می‌رسد یکی از راه‌کارها برای نگه داشتن پارک بانوان در مکان فعلی استفاده از شیشه‌های مات برای هتل است.