برخی از هنرمندان شهر به دنبال خانه دکتر صادقی برای تاسیس خانه هنرمندان هستند

درانتظار مرمت

 گروه فرهنگ‌وهنر

«خانه دکتر صادقی» هم یکی از مشکلات حل نشده این شهر است و گهگاهی خبری از آن منتشر می‌شود که به زودی این اتفاق برایش می‌افتد و قرار است پس از مرمت فلان کاربری را داشته باشد. در آخرین پیشنهاد قرار است پس از مرمت و کمک هنرمندان به خانه‌ی هنرمندان سیرجان تبدیل شود. «خانه هنرمندان سیرجان» هم خواسته‌ای بود که برخی از هنرمندان ماه قبل در دیدار با مدیرکل ارشاد استان کرمان مطرح کردند و حالا به دغدغه‌ای تبدیل شده که دنبال آن بروند تا بلکه رنگ واقعیت به خود بگیرد. 

 بهترین مکان برای خانه هنرمندان

محمد‌حسین خاکسارپور مسئول بسیج هنرمندان و کارگردان تئاتر در این باره می‌گوید: یک سال و نیم دنبال راه‌اندازی خانه هنرمندان هستم. حدود یک سال پیش رفتم خدمت آقای بهالدینی معاون فرماندار و عنوان کردم که هنرمندان سیرجان به یک خانه نیاز دارند و خانه دکترصادقی که متعلق به آستان قدس رضوی است بهترین مکان برای خانه هنرمندان است. معاون فرماندار اعلام کرد که ما خانه دکتر صادقی را برای مرمت و استفاده به دانشکده علوم پزشکی اجاره داده‌ایم و یک آدرس دیگر برای این کار پیشنهاد داد آن خانه هم مربوط به آستان قدس بود که آن را  برای یک کار دیگر اجاره داده بودند و آنها هم داشتند تعمیر می‌کردند. خاکسار ادامه داد چند روز پیش آقای علیزاده مدیرکل ارشاد به سیرجان آمد و اسم خانه هنرمندان آمد و من هم دوباره پیگیر این موضوع شدم. به هنرمندان گفتم قول همکاری بدهید من هم دنبال خانه دکتر صادقی می‌روم. متوجه شدم خانه دکتر صادقی برای مرمت در اختیار انجمن خیرین سلامت است و به همین دلیل برای مذاکره نزد آقای قربانی مسئول انجمن خیرین سلامت رفتیم. ایشان هم استقبال کرد. خاکسار افزود: این خانه با توجه به تفاهم‌نامه از سال 95 ده سال در اختیار علوم پزشکی بوده اما دانشکده هیچگونه فعالیتی نداشته و در ظرف سه سال کاری نکردند و قرارداد فسخ شده است. خاکسار ادامه داد: قرار است با یک خیر هماهنگ کنیم و از خانه دکتر صادقی بازدید کنیم اما این طرح باید پخته شود.

 برای ما مهم است که این مکان حفظ شود

یدالله قربانی رئیس انجمن خیرین سلامت هم گفت: ما گفتیم هنرمندان بیایند کمک بدهند ما هم به آنها کمک می‌کنیم. به گفته وی الان مشغول بردن آوارها هستیم. اول باید این خانه درست شود. دنبال اسپانسر می‌گردیم. برای ما مهم است که این مکان حفظ شود و چه کسی از آن استفاده می‌کند برای ما اولویت نیست. وی ادامه داد: این یک منزل و یادگاری از دکتر صادقی بوده و باید حفظ شود، اگر پاتوق هنرمندان هم بشود چه اشکالی دارد. ولی اول باید پای کار بیایند و کمک بدهند. خانه دکتر صادقی اجاره دانشکده علوم پزشکی بود و آنها کاری نکردند و قرارداد فسخ شد، ما آن را گرفتیم تا تعمیر و بهسازی کنیم و به کسی که می‌تواند استفاده کند بدهیم. ما واسطه خیر هستیم. وی ادامه داد: الان هیچ کاربری برای آن تعیین نشده و مهم حفظ این خانه است.

 حمایت می کنیم

سهراب بها‌الدینی معاون سیاسی امنیتی فرماندار سیرجان هم گفت: ما هم موافقیم. آقای خاکسار پیش ما آمد و ما دو خانه را پیشنهاد دادیم یکی ساختمانی در خیابان امام که هتل کسری بود و دیگری خانه دکتر صادقی. خودشان علاقه‌مند بودند خانه دکتر صادقی برای این کار مناسب‌تر است. ما هم موافق این طرح هستیم. ابتدا اینکه خانه دکتر صادقی حفظ می‌شود و بعد هم هنرمندان صاحب یک مکان می‌شوند.

 خانه برای ما معضل شده است

 

احمد صالحی مدیر آستان قدس دفتر سیرجان در این رابطه به پاسارگاد می‌گوید: خانه دکتر صادقی برای ما معضل شده است. دانشکده علوم پزشکی سه سال با هزار ضرب و زور این را از ما اجاره کرد ولی کاری انجام نداد. چندین متقاضی برای این خانه داشتیم که آنجا را مرمت کنند ولی آنها اجاره کردند و سه سال دست نزدند. به گفته صالحی باران آمد و دو سه تا از سقف‌های این خانه ریختند و دوباره جایگاه معتادان شد. ما هم قرارداد را فسخ کردیم. ما کارگر گرفتیم و آشغال‌ها را بیرون آوردیم و حالا آماده کار است. پیمانکار مشخص شده و آجر هم از یزد خریداری شده است. صالحی ادامه داد: دو سه روز پیش آقای خاکسار آمد و ما هم گفتیم ما از خدایمان است که این کار انجام شود و یکی بیاید این بنای ارزشمند را مرمت کند و بعد هم از آن استفاده کند. در وقف‌نامه خانه دکتر صادقی نوشته عوایدی آن برای بیمارستان امام رضا (ع) هزینه شود و برای خانه پشتوانه‌ای نگذاشته‌اند. این خانه مستهلک شده و باید یکی آن را اجاره کند و ما هم همکاری می‌کنیم. اگر این خانه مرمت نشود به زودی تخریب می‌شود. اگر یکی آنجا هزینه کند  ما هم به اندازه هزینه از اجاره کم می‌کنیم. ما از طرح خانه هنرمندان استقبال می‌کنیم. ما به آنها گفتیم شما این ساختمان را مرمت کنید و چند سال با اجاره پایین به دلیل هزینه‌ای می‌کنید از آن استفاده کنید.