برگزاری سوگواره تعزیه استان کرمان

 گروه فرهنگ‌وهنر

دبیر سوگواره تعزیه استان کرمان گفت: بیست و دومین سوگواره تعزیه استان کرمان از اول تا دهم بهمن ماه در پارک مطهری کرمان برگزار می‌شود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، عباس سالاری دبیر سوگواره تعزیه استان کرمان گفت: برای شرکت در بیست و دومین سوگواره تعزیه استان کرمان ۱۴ گروه با ۱۷۷ اثر متقاضی شرکت در سوگواره بودند که پس از اعلام نظر هیئت بازبینی؛ ۱۰ مجلس تعزیه برای اجرا در سوگواره انتخاب شدند. وی افزود:هیئت بازبینی؛ متشکل از اعضای هیئت مدیره انجمن تعزیه کرمان و همگی از پیشکسوتان تعزیه کرمان هستند. وی تصریح کرد: سوگواره تعزیه کرمان از سال ۷۳ با برگزاری اولین دوره سوگواره تعزیه آغاز به کار کرد.

سالاری ادامه داد: همچنین در سال‌های ۸۷، ۸۹ و ۹۱ این سوگواره به صورت ملی و با حضور ۱۰ گروه تغزیه از استان‌های کشور در کرمان برگزار شده است.

وی ارتقای تعزیه استان کرمان را یکی از اهداف برگزاری این سوگواره برشمرد و افزود: هدف از برگزاری بیست و دومین سوگواره تعزیه؛ بسترسازی برای ارتقای تعزیه کرمان و تبادل تجربیات بین گروه‌های تعزیه است.

 

نماینده انجمن تعزیه ایرانیان در کرمان اظهار کرد: احیای جشنواره تعزیه استان پس از دوره‌ای وقفه برای اعضای هیات مدیره انجمن یکی از نکات قابل اهمیت است و لازم بود که در اسرع وقت برگزار می‌شود. وی گفت: به همین دلیل فراخوان این سوگواره در مرداد ماه ۱۳۹۷ صادر شد و قرار بود که این سوگواره در ایام اربعین اجرا شود؛ اما با توجه به این که در آن ایام تعدادی از تعزیه‌خوان‌ها در راهپیمایی اربعین شرکت کردند؛ هیئت مدیره انجمن تصمیم گرفت تا زمان برگزاری این سوگوار را به زمان فعلی یعنی اول تا دهم بهمن‌ماه تغییر دهد.