سه شنبه, 31 ارديبهشت 1398

هفته‌نامه شماره 559:  30 اردیبهشت 1398

مراسم اختتامیه بیستمین دوره جایزه کتاب سال استان کرمان با حضور وزیر فرهنگ وارشاد برگزار شد

رعایی و نیک‌نفس در میان برگزیدگان

 گروه فرهنگ و هنر

 در بیستمین دوره جایزه کتاب سال استان کرمان نام عرفان رعایی (عرفان محمود) شاعر سیرجانی و حمید نیک‌نفس شاعر و طنزپرداز در بین برگزیدگان به چشم می‌خورد. 

در مراسم اختتامیه که عصر پنجشنبه هفته گذشته در کرمان برگزار شد، سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: در حوزه جنسیت مؤلفان زن در کشور، ایران در این ۴۰ ساله جهش قابل توجهی داشته است؛ در سال ۵۸، چهار درصد مؤلفان خانم بودند که این آمار در سال ۹۶ به ۳۲ درصد افزایش یافته است.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان، نیز با بیان اینکه ما جزو اولین استان‌هایی هستیم که مراسم رونمایی از کتاب را برگزار کردیم، گفت: انتخاب کتاب سال کاری علمی و دانشگاهی است و انتشار فصلنامه‌های پژوهشی و کمیته علمی انجمن آثار و مفاخر استان از جمله ارتباطات خوب بین دانشگاه و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی است .

 محمد علیزاده با بیان اینکه حوزه نشر از سال ۷۷ دارای هیئت چاپ و نشر شده و جز استان‌های پیشتاز بوده‌ایم، افزود: تعداد کتاب‌های منتشر شده از سوی ناشران محلی و استانی سه هزار و 100 عنوان کتاب با شمارگان بیش از ۵ میلیون نسخه است و خرید کتاب از مؤلفان و ناشران از سال ۹۲ روند رو به رشدی داشته است.

 احمد یوسف‌زاده، دبیر علمی بیستمین دوره جایزه کتاب استان کرمان، نیز در این مراسم بیانیه این رویداد را قرائت و در آن به رشد در زمینه کتاب اشاره کرد و گفت: ۵۵۵ کتاب به دبیرخانه با موضوعات مختلف ارسال شد و مورد داوری قرار گرفت. در پایان در حوزه‌های ادبیات کودک، شعر، پزشکی و بهداشت، علوم تربیتی و اجتماعی، داستان، رمان و... ۳۰ کتاب شایسته تقدیر شدند.

عرفان رعایی شاعر کتاب «بر دیوار غار» به پاسارگاد گفت: هر سالی که می‌خواهند کتاب سال انتخاب کنند کتاب‌هایی که سال قبل از سوی نویسندگان کرمانی چاپ شده باشند، بررسی و داوری می‌شوند. کتاب را از ناشران می‌گیرند و داوری انجام می‌شود. امسال من در رشته شعر برگزیده شدم. وی ادامه داد: این کتاب که نشر نون آن را منتشر کرده عمدتا شعر کلاسیک است و دو بخش دارد. بیش از سی شعر کلاسیک شامل غزل‏، چارپاره و ... و در انتها چند شعر سپید در این کتاب منتشر شده اما غلبه با شعر کلاسیک است. وی گفت: مثل هر شاعر دیگری من هم همه نوع شعر را تجربه کرده‌ام اما اگر از خودم تعریفی داشته باشم، خودم را شاعر کلاسیک می‌دانم و شعر کلاسیک را با زبان امروزی می‌گویم. بر دیوار غار اولین کتاب منتشر شده این شاعر سیرجانی ‌است.  به گفته‌ی رعایی اکثر شعرهای این کتاب مربوط به ده سال اخیر است. ولی چند شعر مربوط به قبل از سال 1385 هم هست. وی در پاسخ به این سؤال که چرا تا کنون این اشعار را منتشر نکرده‌اید؟ گفت: در واقع اشتباه می‌کردم. من یک ذهنیت داشتم که الزاما باید صبر کنم تا یک مجموعه بسیار عالی و بدون عیب منتشر کنم. غافل از اینکه این دیدگاه اشتباه است و باید زودتر منتشر می‌کردم. این اتفاق وقتی می‌افتد که شما کتاب را منتشر کنی و مورد نقد قرار بگیری و بگویند کجای کار خوب  است و کجای کار بد. این‌گونه مجموعه بعدی بهتر می‌شود این فکری که اولین کار باید بهترین باشد اشتباه است. وی به دیگر شاعران هم توصیه کرد که اگر مجموعه‌ی قابل ارایه‌ای دارید حتما چاپ کنید. رعایی در مورد این‌که ازین‌پس شاهد چاپ بیشتر آثار شما هستیم گفت: قاعدتا! هم در حوزه شعر و هم در حوزه ترجمه داستان. وی گفت اثری را برای ترجمه در دست کار دارم و اسمش را به دلیل اینکه ناشر اجازه نمی‌دهد نمی‌توانم بگویم. برای انتشار مجموعه شعر هم زمانی مشخص نمی‌کنم و هر موقع اشعارم به اندازه یک مجموعه باشد آن را منتشر می‌کنم ولی این دفعه مثل قبل زمان نمی‌برد. وی که فرزند مرحوم محمود رعایی است، در مورد این‌که چگونه با شعر آشنا شده گفت: اینکه پدرم و پدربزرگم شاعر بودند یک زمینه برای من بود. من از کودکی با شعر بزرگ شدم و سعی می‌کردم یک‌سری مطالب وزن‌دار بگویم که اشتباه هم در آنها وجود داشت. ولی شروع کار جدی من در سال 73 و  در انجمن شعر دانشگاه بود. 

 

حمید نیک نفس هم که با مجموعه شعر «دل پسنگو» برگزیده بیستمین دوره جایزه کتاب سال استان کرمان شده به پاسارگاد گفت: «دل پسنگو» یعنی دل نگرانی و این کتاب در بخش ادبیات محلی استان کرمان مورد بررسی قرار گرفت و در بخش شعر جزو کتاب‌های برگزیده بود. وی ادامه داد این کتاب طنز نیست و در مورد گویش کرمانی است. به گفته‌ی وی در این کتاب ضرب‌المثل‌های کرمانی به صورت شعر درآمده‌اند و نشر نون آن را منتشر کرد. وی ضمن تقدیر از نشر نون گفت: این نشر از نویسندگان و شاعران کرمانی حمایت می‌کند. این هفتمین کتاب این شاعر و نویسنده است و قبل از این هم کتاب «چغوت اوچکو» را در بحث گویش محلی چاپ کرده است. او می‌گوید: خودم از آن کتاب خیلی راضی نبودم البته از این کتاب هم خیلی راضی نیستم و معتقدم گویش کرمانی خیلی جا برای کار دارد. به عنوان ادای دین و یک حرکت کوچک این کار را انجام دادم.