یکشنبه, 30 تیر 1398

هفته‌نامه شماره 566:  24 تیر 1398

گزارش مسابقه والیبال فولاد ایرانیان سیرجان و شهرداری ارومیه از زبان یک خبرنگار زن

ورود خانم‌ها ممنوع است

 زهرا خواجویی‌نژاد

یکشنبه‌ی هفته گذشته برای تماشای مسابقه والیبال فولاد ایرانیان سیرجان و شهرداری ارومیه به ورزشگاه گل‌گهر رفتم. خیابان ورودی ورزشگاه مملو از ماشین‌های پارک شده‌ بود و جمعیت در حال رفتن به ورزشگاه. بدون توجه به اطراف دوان دوان به سمت ورزشگاه رفتم، هرکسی از کنارم رد می‌شد با تعجب نگاهم می‌کرد، بلد نبودن مسیر باعث شد پشت سر جمعیت حرکت کنم، به در ورودی که رسیدم، همه اطرافیانم وارد ورزشگاه شدند اما همین که خواستم وارد شوم، مامور حفاظت جلویم را گرفت و  گفت ورود خانم‌ها ممنوع است. گفتم بازی فوتبال که نیست، گفت فوتبال و والیبال ندارد، خانم‌ها حق حضور در ورزشگاه را ندارند. گفتم من خبرنگارم و حضور خبرنگاران ممنوعیتی ندارد. گفت برو از در آن طرفی ببین بهت اجازه می‌دهند داخل شوی. نگاهی به ساعتم انداختم زمان زیادی تا شروع بازی نبود. دوان دوان به سمت در دیگر رفتم. باز هم جلویم را به بهانه زن بودنم گرفتند. گفتم خبرنگارم، گفتند پس یونیفرمت کو؟ گفتم نمی‌دانستم باید یونیفرم خاص بپوشم. گفت: خانم تو رو خدا برای ما دردسر درست نکن! گفتم چیکار شما دارم می‌خواهم بروم از بازی گزارش تهیه کنم، کارت خبرنگاری هم دارم. گفت؛ می‌دانم اما اگر به گوش [...] برسد ما را بیچاره می‌کند. گفتم نمی‌رسد نگران نباشید. رییس هیات والیبال را صدا زدند و گفتند اگر آقای شریف‌پور اجازه بدهد ایرادی ندارد. شریف‌پور نگاهی به من کرد و بعد از معرفی خودم با انتقاد از نشریات گفت: 23 هفته تیم ما دارد بازی می‌کند هیچ کدام از نشریات گزارش تهیه نکردند. با وساطت وی به جایگاه مسئولان راهنمایی شدم. 

دیدن بازی از جایگاه مسئولان تجربه‌ی جدیدی بود. سال‌ها پیش که هنوز حضور بانوان سیرجانی برای دیدن بازی‌های والیبال محدودیت نداشت، بارها از روی سکوها بازی‌ها را دیده بودم و برایم سؤال بود چرا سال‌ها پیش مشاهده بازی‌ها برای خانم‌ها محدودیت نداشت و الان دارد؟ نه نوع بازی تغییر کرده بود و نه لباس بازیکنان والیبال و نه در زنان تغییری ایجاد شده بود.

در تمام بازی نگاهم بر روی نیمکت‌ها بود که یک تماشاگر زن یا حتی یک مسئول زن ببینم. به جز دو دختر بچه 4-5 ساله که به همراه پدرشان به ورزشگاه آمده بودند زن دیگری را ندیدم. آن روز سهم زنان فقط 3 جایگاه بود. 

چند دقیقه‌ای از شروع بازی گذشت روابط‌عمومی تیم فولاد ایرانیان و چند نفر از مسئولان به جایگاه آمدند، مازیار عباسلو روابط عمومی تیم فولاد ایرانیان مدام حرص و جوش می‌خورد؛«در تیم سیرجان سه ملی‌پوش سابق حضور دارند و یکی از بازیکنان به اردوی تیم ملی دعوت شده است. ما باید این بازی را ببریم تا بتوانیم به مرحله‌ی پلی‌آف صعود کنیم و در آن مرحله به تیم‌های سبک‌تری بخوریم، بازی رفت‌مان را در ارومیه 3-0 برده بودیم، جالب است ما در این فصل در خارج از خانه امتیازهای بیشتر و بهتری گرفتیم.» لیدرهای تیم سیرجان با سردادن شعارهایی تماشاگران را به تشویق وا می‌داشتند و با هر سرویسی که منجر به امتیاز برای تیم سیرجان می‌شد ورزشگاه به هوا می‌رفت. به گفته‌ی عباسلو؛ « لیدر نقش مهمی در برد و باخت تیم‌ها دارد،  در بازی قبل‌مان 2-0 عقب بودیم اینقدر لیدرها تشویق کردند که بازی را بردیم. تیم فولاد ایرانیان دو سرلیدر و 5 لیدر دارد که در هربازی سنگ تمام می‌گذارند.»  او سپس با تمجید از مهدی مهدوی پاسور سابق تیم ملی گفت؛ «مهدوی این فصل برای تیم سیرجان سنگ تمام گذاشته و بسیار با تعصب بازی کرده است.» وی افزود؛ «به جز مهدوی 10 بازیکن غیر‌بومی دیگر هم داریم که یک خوابگاه مجهز در اختیارشان قرار دادیم. در تیم سیرجان 9 بازیکن سیرجانی وجود دارد که آقای سعید رنجبر بازیکن سیرجانی به تیم ملی راه یافته است.» او معتقد است یکی از نقاط ضعف تیم سیرجان نداشتن بازیکن در پست سرعتی‌زن است؛ «ابتدای فصل می‌خواستیم آقای محمودی سرعت‌زن تیم ملی را بگیریم اما به دلیل بالا بودن رقم قرارداد امکانش مهیا نشد و نتوانستیم برای پست سرعتی‌زن بازیکن بگیریم اما با توجه به نتایج خوب تیم احتمالا سال آینده برای این پست بازیکن می‌گیریم».

بازی به ست چهارم رسید و فریادها بیشتر شد، و در نهایت با تشویق‌های لیدرها بازی با نتیجه 3-1 به نفع سیرجان به پایان رسید. در ورزشگاه خیلی از تماشاگران و بازیکنان با تعجب نگاه می‌کردند که چگونه یک زن توانسته است وارد ورزشگاه شود، علی‌رغم شورو هیجان فراوان در ورزشگاه هیچ شعار و رفتار غیراخلاقی مشاهده نمی‌شد و به نظر می‌رسید با توجه به وجود سکوهای جدا از هم، حتی در صورت حضور خانم‌ها در ورزشگاه هم هیچ اتفاقی نمی‌افتد، تنها اتفاقش شاید برخورداری زنان از حداقل حقوق‌شان و شریک شدن در شور و نشاط بود.

 تیم فولاد ایرانیان سیرجان به مرحله‌ی پلی‌آف صعود کرد

هفته پایانی دور گروهی لیگ برتر والیبال و آرایش تیم‌ها در پلی‌آف دیروز با برگزاری 6 دیدار مشخص شد. لیگ برتر والیبال بعد از 25 هفته رقابت میان 13 تیم حاضر به هفته پایانی خود رسید تا آرایش نهایی جدول رده بندی مشخص شود. هفته بیست‌وششم مسابقات در شرایطی برگزار شد که پیش از این تکلیف 8 تیم صعود‌کننده به پلی‌آف مشخص شده و تیم‌های شهرداری ورامین، پیکان تهران، خاتم اردکان، پیام خراسان، کاله مازندران، سایپا تهران، فولاد سیرجان ایرانیان و شهرداری گنبد به مرحله بعدی صعود کرده بودند. 

 

تیم فولاد ایرانیان سیرجان در هفته پایانی میزبان تیم خاتم اردکان بود و موفق شد در حضور سرپرست فدراسیون والیبال کشور با نتیجه 3 بر صفر این تیم را شکست دهد و با کسب 45 امتیاز به رده چهارم جدول برسد. تیم سیرجان موفق شد به تیم‌های حاضر در پلی‌آف اضافه شود. تیم والیبال سیرجان با نتایج به دست آمده، این هفته میزبان تیم پیام مشهد در سیرجان است و یکشنبه آینده در مشهد بازی برگشت را برگزار می‌کند. در صورت برد، تیم فولاد ایرانیان سیرجان به مرحله یک چهارم نهایی صعود می‌کند. تیم سیرجان در صورت حضور در بین چهار تیم باید به تبریز برود، قرار است مسابقات نیمه‌نهایی و فینال در این شهر برگزار شود.