گفت‌و‌گوی پاسارگاد با دکتر حسن‌نصرالله‌پور رییس بیمارستان امام‌رضا(ع)

استعفایم صوری نبود

 گروه خبر

«با توجه به کمبود رادیولوژیست در شهرستان و صلاح و مصلحت شهروندان و جهت جلوگیری از مراجعه آن‌ها به کرمان و رفسنجان جهت انجام سونوگرافی، بدین‌وسیله از ریاست بیمارستان استعفا داده و در بخش رادیولوژی آماده خدمت به همه همشهریان عزیز هستم.» این متن استعفای یک ماه پیش دکتر حسن نصرالله‌پور؛ رییس بیمارستان امام‌رضا(ع) بود. او کمبود رادیولوژیست را دلیل استعفای خود عنوان کرده بود اما گفته شد با توجه به عدم همکاری برخی مسئولان او برای تحت فشار قرارداد مسئولان ارشد استعفا داده است. ده روز پس از این استعفا او با پادرمیانی مسئولان از جمله نماینده مردم سیرجان به کارش بازگشت. دکتر نصرالله‌پور شنبه‌شب مهمان پاسارگاد بود تا از دلایل واقعی استعفا و مشکلاتش  بگوید. اگرچه موضوع گفت‌وگو استعفا و مشکلات درمانی بود اما در پایان به بحث‌های سیاسی کشیده شد.

 سال پیش در گفت‌وگو با پاسارگاد گفتید تا زمانی هستید که به حالت روزمرگی نرسید، یک ماه پیش به روزمرگی رسیدید که استعفا دادید؟

استعفایم در همان چهارچوبی بود که گفته بودم. قرار بود شرایط تغییر کند و همکاری‌های مسئولان شهرستان در قبال بیمارستان بهتر شود که نشد و مسایلی پیش آمد که استعفا دادم اما بعد از برطرف شدن مسایل و مشکلات، قول‌های لازم داده شد و در نهایت برگشتیم.

 چه مشکلاتی؟

مشکل خاصی نبوده که بخواهم عنوان کنم.

 اگر مشکل خاصی نبوده پس چرا استعفا دادید؟

مشکل خاصی که جنبه‌ی مطبوعاتی داشته باشد نبوده است. اگر مشکل خاصی بود که برنمی‌گشتم. البته در یک سری مشکلات شخصی هم بود که نیاز بود به آن‌ها برسم. با لطفی که دوستان مخصوصا مجموعه‌ی پزشکان، پرستاران و کادر درمانی داشتند و با مراجعه‌ای که به فرماندار، نماینده و هیات‌رییسه داشتند و پیام‌هایی که در فضای‌مجازی و تلفنی به بنده داشتند صلاح دانستم احترام بگذارم و برگردم. در فضای بهداشت‌و‌درمان و بیمارستان تصورش را نمی‌کردم چنین پشتیبانی از من ایجاد شود. همه‌ی پزشکان و پرسنل و حتی کسانی که من در این مدت توبیخ‌شان کرده یا تذکر کتبی داده بودم، آمدند پشتیبانی کردند و به شدت پیگیر بودند، برگردم. 

 شما در مصاحبه‌ی قبلی‌تان قول داده بودید در سال 97 همه‌ی معوقه‌ها را پرداخت می‌کنید اما الان پزشکان 9 ماه و پرستاران 7 ماه معوقه دارند، به قول‌تان عمل نشد؟

در آن مصاحبه گفتم که من قول می‌دهم معوقات پرسنل هرگز اضافه نشود و سعی می‌کنیم معوقات به روز شوند. در این 12 ماهی که من بودم 16 پرکیس یعنی 4 ماه از معوقات را جبران کردیم و الان هم پیگیر هستیم ظرف دوسه ماه آینده معوقات را به روز کنیم

 به چه شکل؟

تلاش‌مان بر این است که تسهیلات بگیریم و طی سه چهارسال به بانک برگردانیم. 

 بعضی‌ها معتقدند استعفای‌تان صوری بوده و می‌خواستید با این روش مسئولان را تحت فشار بگذارید و به خواسته‌های‌تان برسید؟

اگر صوری بود که لزومی پیدا نمی‌کرد آقای فرماندار و نماینده دنبال من بیایند. به هرحال نماینده شهر وقتی اصرار می‌کند به خاطر درخواست‌های مکرر همکاران و پرسنل‌مان بوده و اینکه در این مدت جانشینی برای ما مشخص نکردند تا ما برگردیم. آقای دکتر جهانشاهی هم موقتا سکان هدایت بیمارستان را در دست گرفتند که اوضاع به هم نریزد. چون امید داشتند که بتوانند ما را راضی کنند و بعد هم نماینده خودشان به اتفاق فرماندار و رییس دانشکده آمدند و ما را برگرداندند.

 در متن استعفای‌تان نوشته بودید می‌خواهید بیشتر به کار رادیولوژی برسید، الان که برگشتید وضعیت کارتان چه می‌شود؟

برای من یکی از انگیزه‌های استعفا همین بود که تمام وقتم را در رادیولوژی بگذارم. این که می‌گویند سونوگرافی‌ها دوماهه و سه ماهه وقت می‌دهند،واقعی نیست و الان هم ثابت شد که جایی بیشتر از یک هفته نوبت نمی‌دهند. من خودم آن موقع گفتم که سعی می‌کنم بیمارانم را جوری تنظیم کنم که بیشتر بیمارانم، روزانه باشند.

 یعنی  مسایل مطرح‌شده غیرواقعی بوده است؟

بله یک مقدارش غیرواقعی بود، یک مقدارش هم حساسیت‌های خاصی بود که روی ما وجود داشت. چون من و پسر عمویم که معاون دانشکده هستند هر دو رادیولوژیست هستیم طبیعی است یک مقدار حساسیت ایجاد می‌شود. از طرفی امسال معاونت درمان طبق قانونی که در کشور ابلاغ شده بود جلوی سونوگرافی‌های غیرقانونی پزشکان زنان را گرفت و این هم حساسیت‌هایی ایجاد کرد. روی بحث شرعی‌اش هم حساسیت به وجود آمد، چندوقت پیش خدمت امام‌جمعه رسیدیم اولین حرفی که داشتند این بود چرا متخصص سونوگرافی خانم ندارید و خانم‌ها روی جنبه‌ی محرم، نامحرمی معذب هستند، که خدمت‌شان عرض کردم که این غیرواقعی است به خاطر اینکه هیچ‌کس نمی‌گوید خانم جوانی که استخوان ران و لگنش شکسته و یک پزشک ارتوپد و جراح آن را مشاهده، لمس و معاینه می‌کند. در حالی که در سونوگرافی اصلا دست به بیمار زده نمی‌شود و یک موضع کوچکی روی شکم مشخص است و نگاه ‌ما روی مانیتور است. 

 یعنی این حساسیت‌ها به خاطر حضور نصرالله‌پورها در بخش بهداشت و درمان است؟

(با خنده) مثل لاریجانی‌ها، خب هرکس که واقعا توانایی دارد و داوطلب است بیاید. من که استعفا داده بودم. الان هم آمادگی دارم که هرکسی که توانایی دارد که با همکاران ما همکاری کند و پرسنل‌مان او را بپذیرند، بیاید و من الان مسئولیت را به او واگذار می‌کنم. من تمام هم‌ و غم‌ام رفع مشکل پرسنل بود و اگر پولی داخل سیستم می‌آمد به واحد مالی می‌گفتم اول حقوق پرسنل، دوم پزشک و در آخر صرف مسایل عمرانی شود. 

 اما به نظر می‌رسد بیشتر در بحث عمرانی هزینه کردید؟

اینچنین نیست. در بحث عمرانی سال گذشته پارکینگ مسقف برای آمبولانس، پزشکان‌، پرسنل در نظر گرفتیم. مرکز غربالگری را راه انداختیم، تعداد تخت‌های دیالیز را از 13 تخت به 26 تخت افزایش دادیم، مرکز جامع بیماری‌های خاص را راه انداختیم، ساختمان زباله‌سوز را امسال راه می‌اندازیم. 

 در نشست مطبوعاتی‌تان از راه‌اندازی اورژانس هوایی گفته بودید، در چه مرحله‌ای است؟

یکی از گلایه‌های ما از مسئولان این بود که با توجه به اینکه در بودجه‌ی عمرانی‌مان امسال مشکل داریم، آسفالت محوطه بیمارستان و اطراف باند باقی مانده بود و کسی کمک نمی‌داد اما حالا با مساعدت نماینده و فرماندار قراردادی با شهرداری و شورا داشتیم که شهرداری بیاید آسفالت کند و ما هم در قبالش خدماتی را به شهرداری طی دو سال ارایه دهیم. اگر شهرداری بیاید آسفالت کند تلاش‌مان این است که بتوانیم در تعطیلات نوروز باند راه بیفتد که اورژانس هوایی‌مان در این ایام فعال شود. فعلا هوانیوز یک هلی‌کوپتر مستقر می‌کند. 

 شنیدیم قصد توسعه بیمارستان را دارید؟

زمین بیمارستان حدود 4 هکتار است که جوابگوی طرح‌های توسعه بیمارستان نیست. به همین منظور زمینی در جنوب بیمارستان که به مدرسه‌ای واگذار شده است پیگیر هستیم از صاحب آن خلع‌ید شود و در جای دیگری به او زمین داده شود.

 اما آن فرد مدعی است که بیمارستان به زور می‌خواهد زمین او را بگیرد و طبق مدارک، او خیلی قبل‌تر از بیمارستان این زمین را خریده‌ است؟

ما کاری به مدارک‌اش نداریم. ما می‌گوییم مسئولان آن موقع اشتباه کردند که در چنین جایی به فرد مجوز مدرسه دادند. چون یک طرف مدرسه بیمارستان است، یک طرف اداره ثبت‌اسناد است، طرف دیگر پزشکی قانونی و آن طرف هم بهشت‌زهرا. واقعا جای مناسبی برای دانش‌آموزان نیست که بخواهند هر روز از جلوی بهشت‌زهرا رد شوند، درثانی باند هلی‌کوپتر ما جایی است که وقتی پرواز می‌کند هم لرزش و هم صدا و هم خطرات خاص خودش را برای دانش‌آموزان دارد. رعب و وحشتی هم ممکن است هنگام نشست و برخاست یا سرو صدایی که زمانی بیماری می‌آید برای دانش‌آموزان ایجاد کند، یا ساختمان زباله‌سوز ما به دیوار مدرسه چسبیده است که قطعا بوی زباله آنجا دانش‌آموزان را اذیت خواهد کرد. اگر بخواهیم همه‌ی این موارد را کنار هم بگذاریم بدترین مکان برای مدرسه آنجاست و ما رایزنی کردیم حق و حقوق آن فرد را بدهند. متاسفانه ایشان زمانی که ما اقدام کردیم طمع‌کاری کرد و آمد ساخت‌وساز را شروع کرد. فونداسیون ریخت و یک حصار بلوکی ضرب‌العجلی درست کرد که بتواند ملک را بگیرد البته خودش هم می‌دانست که اینجا برای مدرسه مناسب نیست. من همه‌ی این موارد را به ایشان گفتم و تاکید کردم نمی‌گذارم اینجا مدرسه شود، چون اینجا اولا مناسب مدرسه نیست و دوم آن که ما باید فکر 50 سال آینده این شهر را بکنیم. 

 چقدر ممکن است در این کشمکش بیمارستان برنده شود؟

بحث دعوا و کشمکش نیست یک بحث منطقی است. ما سال آینده می‌خواهیم 20 دانشجوی پزشکی بگیریم قطعا آموزشی می‌شویم، خوابگاه اساتید و دانشجو می‌خواهیم، سالن چندمنظوره و آمفی‌تئاتر می‌خواهیم و فضاهای زیادی را در آینده نیاز داریم. من معتقدم فقط پیش‌بینی یکی دوسال آینده را نبایید بکنیم و باید پیش‌بینی 30 سال آینده را کنیم. 

 آخرین پرکیس پزشکان اردیبهشت‌ماه پرداخت شده است؟

بله درست است. آخرین پرکیس پزشکان اردیبهشت‌ماه و پرسنل تیرماه پرداخت شده است. درواقع الان 9 ماه پزشکان و 7 ماه پرسنل‌مان عقب‌افتادگی دارند و برای همین ما درخواست تسهیلات از بانک رفاه به مبلغ 10 میلیارد تومان طی 4 سال کردیم. 

 بیمارستان برای بازپرداخت اقساط درآمد دارد؟

مبلغ اقساط آن‌قدر زیاد نمی‌شود. ما الان مبلغی که به پرسنل‌مان می‌خواهیم بدهیم ماهیانه یک میلیارد و 600 میلیون تومان است. 10 میلیارد که بگیریم 4 ساله ماهی 300 میلیون تومان می‌شود که به نسبت یک میلیارد و 600 میلیون تومان خیلی بار اضافی ندارد.

 پزشکان معتقدند دریافتی‌شان خیلی کمتر از کاری‌است که انجام می‌دهند و این باعث نارضایتی‌شان شده است؟

این چیزی است که مربوط به دانشکده سیرجان و بیمارستان نیست این‌ها کشوری است. مبلغی که باید به پزشک داده شود یک سری کسورات می‌خورد که این‌ها نارضایتی‌ها را ایجاد کرده است. اخیرا هم درصد دیگری به کسورات اضافه شده است. این مصوبه آخری مجلس پیرامون مالیات را خلاف قانون اساسی می‌دانم.

 چرا؟

مجلس حق ندارد برای یک قشر خاصی قانونی را مصوب کند و بقیه جامعه را معاف کند. اخیرا مصوب کردند فقط پزشکان در مطب‌شان کارتخوان داشته باشند و بقیه آزاد هستند که این خلاف قانون است. ما نمی‌گوییم پزشکان نباید مالیات بدهند، پزشکان باید مالیات بدهند ولی همه‌ی ملت باید مالیات بدهند و اگر می‌گویند با کارتخوان جلوی فرار مالیاتی پزشک را می‌خواهند بگیرند با چه چیزی می‌خواهند جلوی فرار مالیاتی مغازه‌دار، بنگاه املاک، دلال را بگیرند. من فکر می‌کنم این یک مقدار جنبه‌ی سیاسی دارد و شاید مجلس به خاطر جلب آرای مردم این را تصویب کرده است.

 می‌گویند در بحث دارو و سرم در بیمارستان کمبود وجود دارد؟

ما خوشبختانه در بحث تامین دارو و سرم مشکل نداریم. در هر حال کمبود کشوری است. ما خوشبختانه تدبیری اندیشیدیم هم در تجهیزات پزشکی و هم در خرید دارو قول به مردم می‌دهیم که در ایام عید که حساس هست هیچ کمبودی نداشته باشیم. ما 40 هزار سرم خریداری کردیم که 5 هزار تای آن امروز وارد شده است و بقیه هم در حال انتقال است. در بحث داروهای کمیاب با تدبیری که اندیشیدیم حداقل دو برابر سهمیه‌ای که قبلا برای ما تعیین کردند براساس نامه‌نگاری‌هایی که انجام دادیم، سهمیه‌مان افزایش یافت و تا دو سه ماه آینده مشکل نداریم.

 به نظر می‌رسد ما سال آینده وضعیت دشواری را در بحث دارو پیش‌رو داشته باشیم؟

ببینید ما 40 سال است سال سخت داشتیم، کدام سال بوده تا الان که بگوییم مشکل نداشتیم؟ من هیچ نگرانی بابت سال آینده ندارم. چون ما یک کشور باثباتی از نظر امنیتی هستیم و از لحاظ اقتصادی هم همیشه تحت فشار بودیم. 

 شما که در این دولت پست گرفتید از عملکرد دولت راضی هستید؟

 

من از حامیان دولت نیستم و دور اول به روحانی رای دادم و دور دوم رای ندادم. من دور دوم بنا به دلایلی که دیدم که دولت چهار سال رکود ایجاد کرده و هیچ کاری هم نکرده به روحانی رای ندادم.