جمعه, 02 آبان 1399

هفته‌نامه شماره ۶۲۵ | ۲۸ مهر ۱۳۹۹

 

 

حسن‌پور در واکنش به تصویب طرح ممنوعیت کاندیداتوری کسانی که 3 دوره نماینده بودند:

منتظر نظر شورای نگهبان هستیم

 پاسارگاد:«نمایندگان مجلس در نشست علنی دیروز-یکشنبه-  به پیشنهاد حسین امیری خامکانی، نماینده مردم زرند مبنی بر اینکه «کاندیداتوری کسانی که ۳ دوره نماینده بوده‌اند ممنوع است» رای مثبت دادند. طبق این مصوبه، نمایندگی مجلس شورای اسلامی پس از ۳ دوره متوالی ممنوع می‌شود» این خبری بود که صبح دیروز در تمام کانال‌های خبری دست‌به دست شد و موجب تعجب همگان شد، این تعجب زمانی بیشتر شد که نام شهباز‌حسن‌پور نماینده مردم سیرجان در بین 34 نماینده‌ای بود که 3 دوره نماینده بودند و دور بعد نمایندگی‌شان ممنوع است.

 شهباز حسن‌پور در گفتگو با پاسارگاد گفت: «جمعی از نمایندگان مجلس پیشنهادی را امروز-یکشنبه- ارایه دادند مبنی بر اینکه نمایندگانی که بیش از سه دوره حضور دارند یک دوره نمی‌توانند فعالیت داشته باشند. البته این فعلا کلیات طرح است، در بحث جزییات طرح ابهاماتی وجود دارد.

 

حسن‌پور با تاکید بر اینکه بنده موافق این طرح بودم، گفت: با توجه به اینکه چندماه پیش جمعی از نخبگان کشور تحت عنوان بازنشستگان را از ادامه‌ی خدمت منع کردیم، این حرکت امروز مجلس حرکتی هوشمندانه، عاقلانه و حسابگرانه و به نوعی فداکارانه بود. که نمایندگان خود را تافته‌ی جدابافته از دیگران ندانند. و از طرفی هم به بحث شایسته‌سالاری و چرخش نخبگان توجه بیشتری در کشور داشته باشند. به گفته‌ی او این طرح با رای اکثریت تصویب شد؛« اما این طرح دارای ابهاماتی هم هست. یکی اینکه شورای نگهبان به عنوان ناظر قانون اساسی باید نظر نهایی را اعلام کند. مطلب دوم اینکه قانون عطف به ماسبق نمی‌شود، یعنی از این تاریخ به بعد هر نماینده‌ای که سه دوره حضور داشته باشد نمی‌تواند باشد. بعضی از دوستان پس از تصویب این طرح ابهاماتی را به این طرح داشتند از جمله جناب دکتر دهقان که از حقوقدانان زبده مجلس هستند ایشان رسما مخالفت خودش را با این طرح اعلام کرد.» وی افزود: «در هر صورت بنده سرباز نظام و خادم ملت هستم. و در هر کجا هم باشم تا عمر دارم مدیون مردم سیرجان هستم، خدا کند آدم بخواهد کار کند. کار در این مملکت فراوان است، جای کار زیاد است، فعلا منتظرنظر نهایی شورای نگهبان هستیم.» شورای‌نگهبان کی نظرش را اعلام می‌کند؛«شورای نگهبان معمولا دو هفته طول می‌کشد که نظرش را اعلام ‌کند. ولی روح کلی این طرح قطعا به نفع کشور است.چرا که یکی از مسایل و مشکلاتی که امروز در جامعه داریم بحث طرح آمایش سرزمین است.که حالا بحث استانی شدن هم همزمان با آن مطرح شده است.» اگر این طرح قرار باشد اجرا شود شما که سه دوره نماینده سیرجان بودید می‌توانید از حوزه دیگری کاندید شوید؟«یکی از ابهامات همین است. باید وارد جزییات شویم و تکلیف روشن شود، یکی دیگر از ابهامات این است افردی که میان‌دوره‌ای آمده‌اند تکلیف‌شان چیست؟ولی اصل کار، کار پسندیده‌ای است» به هرحال شما موافق این طرح بودید یا مخالف؛« اینکه می‌گویید شما مخالف یا موافق بودید فرض بگیرید همه‌ی ماهایی که سه دوره بودیم مخالف بودیم اما وقتی قانونی در مجلس مصوب می‌شود همه یاد گرفتیم که تابع مصوبه مجلس باشیم. من در بین پیشنهاددهندگان این طرح نبودم اما اصل موضوع این است این یک کار خوبی است و بنده حامی این طرح هستم. رسما اعلام کردم هیچ‌کجا هم به این طرح اعتراض نخواهم کرد. از ظهر هم که جمع کثیری از سیرجان و بردسیر و کرمان با من تماس گرفتند که شما به این طرح اعتراض کنید، گفتم هیچ‌گونه اعتراضی ندارم و با تمام وجود از این طرح استقبال می‌کنم.» او ادامه داد:« همیشه گفتم افراد باید در اوج قدرت کنار روند تا به عنوان یک سرمایه اجتماعی باقی بمانند.» یعنی شما در اوج می خواهید کنار روید؛« اگر هم بروم قدرت را نه به اصولگرایان می‌دهیم نه اصلاح‌طلبان، یک آدم خوب مستقل را می‌فرستیم.» گفتنی‌ست در بین این 34 نفر نام چهره‌های شاخصی مانند لاریجانی،  مطهری، امیری،پزشکیان، بروجردی،تابش، قاضی‌پور و... دیده می‌شود.