سه شنبه, 23 مهر 1398

هفته‌نامه شماره 577:  22 مهر ۱۳۹۸

گفت‌و‌گوی پاسارگاد به وینگو بگوویچ سرمربی تیم فوتبال گل‌گهر 

برخی تلاش می‌کنند تیم فوتبال گل‌گهر صعود نکند

 با یک پیروزی تمام این شرایط  این چند بازی اخیر را پشت سر می‌گذاریم و به همان روند خوب نتایج قبل باز می‌گردیم 

 

 من به این تیم اعتقاد دارم، خیلی خیلی اعتقاد دارم و مطمئنم به لیگ برتر صعود می‌کند

 زهرا خواجویی‌نژاد

«من در همه‌ی سال‌هایی که مربیگری کردم دنبال پول پاک بودم و برای همین با هیچ دلالی کار نکردم و همین باعث شده است از من خوش‌شان نیاید و سنگ جلوی کارم بیاندازند.» مربی 70ساله‌ی کروات تیم گل‌گهر سیرجان معتقد است عده‌ای در داخل و خارج از سیرجان دوست ندارند تیم فوتبال گل‌گهر به لیگ برتر صعود کند. او می‌گوید همه‌ی این اتفاقات را نوشته است و روزی که از اینجا رفت تحت عنوان کتاب خاطراتش چاپ می‌کند. در وسط مصاحبه می‌خواهد ضبط‌صوتم را خاموش کنم و بعد نام تعدادی که به قول خودش دوست ندارند گل‌گهر به لیگ صعود کند را می‌گوید، سپس از من قول می‌گیرد که جایی نام‌شان را نبرم. گفت‌وگو با وینگو بگوویچ در منزل او با حضور پسرش و مترجمش آقای سالاری انجام شد. او معتقد بود در ایران دختران فوتبال‌دوست فهم فوتبالی‌شان خیلی بالاست و نسبت به مردان خیلی بیشتر دنبال کیفیت فوتبال هستند. ناراحت است که دختران نمی‌توانند به ورزشگاه بیایند. او از بین تیم‌های ایرانی عاشق پرسپولیس است، چون روزگاری مربی‌اش بوده است. با این حال می‌گوید روی هیچ تیمی تعصب ندارد و عاشق فوتبال زیباست. پسرش عاشق بارسلوناست اما خودش طرفدار هیچ باشگاهی نیست. او بیشتر سؤالات را به فارسی می‌فهمد و فقط جواب‌ها را به انگلیسی می‌گوید و مترجمش ترجمه می‌کند. خودش می‌گوید زبان ایرانی را خیلی خوب می‌فهد.

 چند سال است ایران هستید و با چه تیم‌هایی کار کردید؟

تقریبا از سال 2000 میلادی در ایران هستم و فقط دوسال نبودم. 17 سال است ایران هستم. من زمانی به ایران آمدم با فولاد اهواز کارم را آغاز کردم. چهارسال آنجا بودم و بعد از آن مربی پرسپولیس شدم. سپس به الوصل امارات رفتم و دوسال آنجا بودم و دوباره به ایران برگشتم.

 شما سه سال است سرمربی تیم فوتبال گل‌گهر هستید، در چهار بازی قبلی سه مساوی و یک باخت داشتید، به خاطر بخت بلندتان هنوز در صدر جدول قرار دارید، فکر می‌کنید این فصل می‌توانید به لیگ برتر صعود کنید؟

بسیار تا بسیار به این ماجرا خوشبین هستم اما باید کمی صادقانه فکر کنیم. قبل از اینکه من اینجا بیایم اگر یادتان باشد گل‌گهر فقط تلاش می‌کرد که در لیگ بماند. سال اول که اینجا بودم فقط برای یک امتیاز در هفته‌های پایانی نتوانستیم به لیگ برتر صعود کنیم. سال دوم متاسفانه نیم‌فصل اول با مشکلات حاشیه‌ای روبه‌رو شدیم ولی کم‌کم توانستیم مشکلات را جمع کنیم و خوشبختانه نیم فصل دوم هم از نظر بازی و هم از نظر نتایج خوب عمل کردیم و دومین تیم لیگ شدیم. امسال در ادامه‌ی نیم فصل دوم پارسال خیلی خوب شروع کردیم نتایج خوبی هم گرفتیم. اگر دقت کرده باشید نیم فصل دوم اکثر تیم‌ها بازی‌های‌شان سخت بود و همه‌ی تیم‌ها تلاش کردند بهترین نتایج را برای تیم‌شان کسب کنند. خوشبختانه گل‌گهر یک شخصیتی ایجاد کرده است که هر تیمی که مقابل آن قرار می‌گیرد صددرصد تلاش‌اش را می‌کند و انگیزه مضاعف جلوی تیم گل‌گهر دارد تا برای خودشان بتوانند به هر نحوی شده امتیاز کسب کنند. الان گل‌گهر نقش بارسلونا را دارد وقتی تیم‌های دیگر در برابر گل‌گهر بازی می‌کنند، انگار در برابر بارسلونا بازی می‌کنند؛ یعنی با این انگیزه در مقابل تیم گل‌گهر قرار می‌گیرند.

به هر حال این فصل را خیلی خوب شروع کردیم ولی سه تا از بازیکنان مهم‌مان متاسفانه مصدوم شدند و تمرکز بچه‌ها از بین رفت. البته خیلی هم خوب بازی کردیم اما نتایجی که می‌بایست کسب کنیم را به دست نیاوردیم. این چند روز اخیر هر کجا که می‌روم تمام مردم کوچک و بزرگ وقتی من را می‌بینند می‌پرسند چرا گل گهر در این چند بازی اخیر نمی‌تواند ببرد. مردم سیرجان خیلی دوست دارند که این تیم به لیگ برتر برود و لیاقتش هم دارند. من وظیفه‌ی خودم می‌دانم که از نظر وجدانی کاری انجام بدهم که این مردم و مدیریت را راضی نگه دارم و از صمیم قلب تلاش می‌کنم که این تیم موفق شود به لیگ برتر صعود کند.

 چرا گل‌گهر در چند بازی اخیر نتوانسته خوب نتیجه بگیرد؟

همان طور که گفتم اکثر تیم‌هایی که مقابل ما قرار می‌گیرند ده‌تا بازیکن در خط دفاعی در حال دفاع کردن هستند و گل‌زدن به چنین تیم‌هایی بسیار سخت است. البته ما فرصت‌های زیادی ایجاد می‌کنیم اما خوش‌‌شانس نیستیم. دلیل بعدی اینکه مصدومیت شوشتری و پورعلی بسیار تاثیر گذاشت و این بازیکنان در این بازی‌ها می‌توانستند خیلی به ما کمک کنند. همچنین پیمان رنجبری که آقای گل ما در نیم‌فصل اول بود و گل‌های بسیار زیادی به ثمر رساند نمی‌دانم به دلیل فشار یا استرس زیاد یا مسئولیت‌پذیری متاسفانه نتوانست نیم‌فصل دوم آن جوری که باید عمل کند. اگر شما بازی‌های ما را تک‌تک ببینید و آنالیز کنید، بدون اغراق باید بگویم که حفظ و مالکیت توپ‌مان در مقابل حریف 70 به 30 است یعنی بیشتر توپ را در اختیار داریم. اگر با دقت نگاه کنید هر بازی حداقل 5-6 تا فرصت صددرصد گل را ایجاد می‌کنیم. تک‌تک بازیکنان ما دارند تمام تلاش‌شان را می‌کنند و آرزوی‌شان این است که تیم به لیگ برتر برود اما متاسفانه من احساس می‌کنم این موضوع فشار زیادی را روی بازیکنان گذاشته است و ما به دلیل فشار و استرس زیاد نمی‌توانیم گل بزنیم، حتی ما در دو بازی اخیر دوتا پنالتی را از دست دادیم.

 یعنی بچه‌ها تمرکز ندارند؟

بچه‌ها استرس دارند. فشار بیش از حد باعث می‌شود که تا الان جواب عکس بگیرند. من باید تمام تلاشم را بکنم که بازیکنان از نظر روحی- روانی در آرامش بیشتری باشند. اعتمادبه نفس خودشان را داشته باشند، به خودشان اعتقاد و باور داشته باشند و در آن صورت ما می توانیم موفق شویم. 

 تیم در این فصل بیشتر از اینکه سیستم تهاجمی داشته باشد سیستم تدافعی دارد، این را قبول دارید؟

نه قبول ندارم. همان سیستم همیشگی را بازی می‌کنیم. یعنی همیشه با دو مهاجم بازی کردیم و الان هم بازی می‌کنم. این سه سالی که من اینجا بودم ما بهترین خط حمله‌ی لیگ را داشتیم. یعنی ما می‌رویم تلاش می‌کنیم و هجومی بازی می‌کنیم که گل به ثمر برسانیم. 

 این فصل نسبت به قبل حمایت هواداران، باشگاه، مدیریت را دارید، یعنی همه‌ی مواردی که برای موفقیت یک تیم باشد را دارید اما آن نتیجه دلخواه کسب نشده است.

حرف شما را قبول دارم و نمی‌توانم بگویم هیچ اختلافی در تیم وجود دارد و همه‌ی موارد هواداران، مدیریت، بازیکنان، مربیان وجود دارند اما بعضی مواقع در فوتبال مسایلی پیش می‌آید که نتایج آن طوری که باید رقم نمی‌خورد. حتی بزرگ‌ترین تیم‌های دنیا در چنین شرایطی با این مشکلات مواجه می‌شوند. کسب نتایج به همه چیز بستگی دارد ولی در فوتبال واقعا اکثر این اتفاقات می‌افتد و چیز غیرعادی نمی‌تواند باشد. ما باید با تلاش و کار بیشتر کمک کنیم تیم را از این شرایط در بیاوریم و بتوانیم نتایجی که می‌خواهیم کسب کنیم. من 100 درصد مطمئنم فقط با یک پیروزی تمام این شرایط  این چند بازی اخیر را پشت سر می‌گذاریم و به همان روند خوب نتایج قبل باز می‌گردیم. در همین فصل ما چهار تا مساوی پشت سرهم و بلافاصله 5 تا برد متوالی کسب کردیم. 

 از زمانی در ایران دارید مربیگری می‌کنید با اینکه مربی تیم‌های خوبی بوده‌اید اما هیچوقت نتوانسته‌اید تیم‌هایتان را قهرمان کنید یا به لیگ بالاتر بفرستد.

من یکی از مربیان موفق لیگ برتر بودم. همیشه تیمم بین 4-5 تا تیم اول جدول بوده است. من بیش از 20 تا بازیکن به تیم ملی ایران معرفی کردم، در لیگ دسته اول اولین بار با آلومنیوم هرمزگان شروع کردم و همان سال اول موفق شدیم به مرحله‌ی پلی‌آف برویم. سال دوم به رفسنجان رفتم، در آنجا هم موفق شدم تیم را به پلی‌آف ببرم. از روزی که من آمدم و با تلاش‌هایی که انجام شده گل‌گهری که همیشه برای تو لیگ بودن تلاش می‌کرد الان هر سه سال مدعی حضور در لیگ برتر بوده است. خیلی راحت، صادقانه و رک و راست به شما بگویم یک سری افراد هستند که واقعا من را دوست ندارند و از من خوششان نمی‌آید و من خودم دلیلش را می‌دانم. زیرا من یک مربی بودم که در تمام سالیانی که در فوتبال ایران بودم سعی کردم صادقانه کارم را انجام دهم، و با راه درستش به لیگ برتر بروم نه با تبانی و خریدن داور و بازیکن. خیلی از این دلال‌های فوتبالی به دلیل اینکه من با آن‌ها کار نمی‌کنم من را دوست ندارند و نمی‌خواهند هم من موفق شوم. مثلا من هرگز در دوران مربیگریم با بازیکنان در مورد پول و مسایل پولی صحبت نکردم، هرگز. حتی همین الان هم نمی‌دانم که قرارداد اکثر بازیکنانم چقدر است. فقط به مدیریت پیشنهاد می‌دهم مثلا این سه نفر را بگیرید. من از دلال‌ها بازیکن نمی‌گیرم و خیلی از آن‌ها دوست ندارند که من موفق شوم و با این شایعه‌پراکنی‌ها ذهن مردم را خراب می‌کنند. 

 بسیاری معتقدند وینگو تا هفته‌های آخر خوب نتیجه می‌گیرد و هفته‌های پایانی به هر دلیلی اسمش تبانی باشد یا هرچیز دیگری نتایج خوبی نمی‌گیرد، یا شاید توانایی لازم را برای صعود به لیگ برتر ندارید؟

این‌ها شایعاتی هستند که دلال‌ها پخش می‌کنند. پارسال تیم سپید‌رورد چگونه به لیگ برتر صعود کرد؟ 19 تا پنالتی برایش گرفتند. فیلم‌های بازی‌هایش هست بروید نگاه کنید. من به جرات قسم می‌خورم از این 19 تا پنالتی بالای 10 پنالتی‌اش درست نبود. سال اول که سیرجان بودم ما با تیم پارس جم بازی داشتیم داور دو تا پنالتی برای ما نگرفت. اما اگر ما قبل از بازی داور را دریافته بودیم قطعا الان در لیگ برتر داشتیم بازی می‌کردیم. وقتی من نمی‌توانم در این کثافت‌کاری‌های فوتبال شرکت کنم واقعا چکار می‌توانم بکنم. دقیقا همین جور اتفاقات را با مس رفسنجان تجربه کردم. من به هر قیمتی دوست ندارم تیمم به لیگ برتر صعود کند. من اسم کوچکی در فوتبال ایران ندارم که بخواهند من را این‌چنین تخریب کنند. مطمئن باشید اگر همین تیم گل‌گهر در لیگ برتر بود با این کیفیت بازی در نیمه بالایی جدول قرار داشت. کدام تیم لیگ برتری را می‌بینید که در هر بازی نزدیک به 400 پاس به همدیگر بدهند. این نشان‌دهنده‌ی کیفیت و به خاطر تمریناتی است که انجام می‌دهیم. چرا خیلی از این بازیکنان قبل از اینکه من بخواهم‌شان هیچ‌کس آن‌ها را نمی‌خواهد و زمانی من دست روی آن‌ها می‌گذارم بلافاصله همه دنبال‌شان می‌روند. همین امسال 4-5 تا از بازیکنان تیم ما پیشنهادات بسیار خوبی از لیگ برتر داشتند. اگر من توانایی این کار را ندارم و از نظر فنی ناتوانم چرا بقیه مربیان چنین کارهایی را نمی‌توانند بکنند. یک مثال دیگر بزنم زمانی من خوزستان بودم 8 تا از بازیکنان فیکس تیم ملی و 4 تا از بازیکنان فیکس تیم ملی المپیک ایران از خوزستان بودند؛ یعنی 12 بازیکن را من به تیم میلی ایران معرفی کردم.  چرا وقتی وینگو فوتبال خوزستان را ترک کرد به هیچ عنوان هیچ بازیکنی از خوزستان به تیم ملی ایران معرفی نشد؟ الان 14 سال گذشته چرا هیچ مربی دیگری نتوانست بعد از من هیچ بازیکنی را به تیم ملی معرفی کند،؟ چرا زمانی من مربی تیم پاس همدان در لیگ برتر بودم حنیف عمران‌زاده، خسرو حیدری، وریا غفوری، مرتضی تبریزی، محمد غلامی به لیگ برتر رفتند چرا قبلش نمی‌رفتند چرا بعد از آن دیگر هیچ اتفاقی نیفتاد؟ چرا بعد از من هیچ مربی دیگری نتوانست در آن باشگاه این کار را انجام دهد. زمانی من مربی تیم آلومنیوم هرمزگان بودم چرا امثال صادقی و بدلو و ابراهیمی وخیلی افراد دیگر رفتند در لیگ برتر چرا بعد و قبل از آن چنین اتفاقی نیفتاد؟ من اصولا کسی هستم که دوست ندارم از خودم تعریف کنم ولی این‌ها واقعیت‌هایی هستند که متاسفانه به خاطر این شایعات باید بگویم. اگر اواخر فصل نتوانستم نتایج لازم را بگیرم فقط بخاطر کثافت‌کاری‌هایی بوده که نکردم و نخواهم کرد. الان خیلی از باشگاه‌های لیگ برتری دنبال بازیکنان ما هستند. نظر اکثر مربیان این است که بازیکنی که وینگو بگوویچ بخواهد شک نکنید آن بازیکن خوب است و دنبالش بروید. 

 بسیار شنیده می‌شود وینگو فقط بخاطر رابطه‌ی خوبی که با آقای تقی‌زاده دارد در گل‌گهر ماندگار شده است نه عملکردش.

آقای تقی‌زاده بسیار آدم باتجربه، باذکاوت و با دانشی است. ایشان با من رابطه‌ی خوبی دارند اگر ایشان فکر می‌کند که من مربی خوبی هستم واقعا از او سپاسگزاری می‌کنم. یک باشگاه حرفه‌ای اگر بخواهد حرفه‌ای رفتار کند تا پایان پای مربی‌اش می‌ماند. مثال می‌زنم سال اولی که برانکو ایوانکویچ وارد پرسپولیس شد نیم فصل اول انتهای جدول قرار گرفت. یا شفر مربی استقلال شد  نتایج خوبی نگرفت. هر مربی در دنیا نیاز به زمان دارد که بتواند برنامه‌اش را اجرایی کند. من واقعا از افرادی که در مدیریت به من اعتماد کردند و این فرصت را به من دادند سپاسگزاری می‌کنم. برای مربی‌ای با اسم و اعتبار من آمدن به شهرهای کوچک و کم‌جمعیتی مثل رفسنجان و سیرجان یک چالش بزرگ محسوب می‌شود. من فقط برای اینکه خودم را محک بزنم به این شهرها آمده‌ام. چون همیشه در تیم‌های بزرگ بودم و می‌خواستم به تیم‌های کوچک‌تر بروم و ببینم می‌توانم موفقیت تیم‌های بزرگ را در تیم‌های کوچک دنبال کنم یا نه. اثبات کردم که می‌توانم. 

 چند روز پیش دوتا خبر داشتم؛ اولین خبر این بود که مدیران باشگاه گل‌گهر به تهران رفتند تا با مربیانی چون جواد نکونام وارد مذاکره شوند تا برای ادامه‌ی فصل مربی تیم را تغییر دهند، چند ساعت بعد خبر رسید که مدیران باشگاه تا پایان فصل از وینگو حمایت می‌کنند، شما در جریان این خبرها بوده‌اید؟

قبل از اینکه شما و مردم مطلع باشید من خبر دارم. طی صحبتی که با مدیران باشگاه کردیم گفتند تا پایان فصل قاطع از شما حمایت می‌کنیم. من به مدیران باشگاه و حرف‌هایی که زدند باور دارم. اما شغل و حرفه‌ای داریم که همیشه باید آماده‌ی پذیرش هر چیزی باشیم. من نه اولین مربی بودم و نه آخرین مربی خواهم بود که نتوانم یک فصل را تمام کنم یا نکنم.

 با توجه به اینکه 7 بازی بیشتر تا پایان فصل ندارید به نظر می‌رسد هر تغییر و تحولاتی در این برهه بیشتر از اینکه کمک کند ضربه می‌زند؟ 

کاملا موافقم. من از خیلی چیزها باخبرم؛ در مرحله‌ی اول یک‌سری آدم‌ها هستند که دوست ندارند گل‌گهر موفق شود، و حتی می‌دانم چه کسانی هستند و می‌توانم از آن‌ها نام ببرم.

 خب چه کسانی هستند؟

الان نمی‌توانم بگویم. اما حتی می‌توانم بگویم از چه سمتی می‌خواهند به این تیم ضربه بزنند. من الان مدت بسیار طولانی‌ست که در ایران هستم. دوستان بسیار زیادی در ایران دارم که آن خبرهایی که باید به من برسد، قبل از اینکه دست هرکسی برسد به من می‌رسد. گروهی هستند که دوست ندارند گل‌گهر به لیگ برتر صعود کند. الان دیگر صحبت وینگو بگوویچ نیست. این افراد هدف‌شان گل‌گهر است. این‌ها دوست ندارند تیم گل‌گهر سیرجان به لیگ برتر صعود کند. در این سه سال گل‌گهر سیرجان در فوتبال ایران برای خودش اسمی دست و پا کرده است و دارای شخصیت و وجهه‌ای شده که به عنوان باشگاه جدی مطرح است و متاسفانه وقتی یک باشگاه به این ساختار می‌رسد دشمنانش هم زیاد می‌شود. من دقیقا می‌توانم بگویم سرکرده این تیم چه کسی است. آن‌ها نهایت تلاش‌شان را می‌کنند که هرجوری شده به گل‌گهر ضربه بزنند. اما من آمادگی‌اش را دارم که با آن‌ها مبارزه کنم. بازی‌های کثیف آن‌ها از هفته‌ی پنجم نیم‌فصل اول شروع شد. قبل از اینکه ما مقابل مس کرمان در نیم فصل دوم بازی کنیم این‌ها کارهای‌شان را شدت بخشیدند و همین جور بیشتر و بیشتر و بیشتر کردند. البته من اصلا به این موضوعات توجه ندارم و کار خودم را انجام می‌دهم و فقط به فکر این هستم که تیمم چگونه بازی کند. یکسری افراد هستند که دوست ندارند تیمی از سیرجان به لیگ برتر صعود کند. همه‌ی ما وظیفه داریم از این کار جلوگیری کنیم و نگذاریم آن‌ها موفق شوند.

 از سال‌های گذشته اختلافی بین باشگاه‌ گل‌گهر و هیئت فوتبال وجود دارد و گاهی این اختلاف باعث حواشی می‌شود، این مشکل این فصل هنوز وجود دارد؟

فکر نمی‌کنم. آقای حدیدی بسیار آدم بزرگی هستند. می‌دانم که ایشان از ته دل دوست دارند که تیم گل‌گهر موفق شود. البته قطعا مثل همه جای دیگر یک سری افراد حسود هستند که دوست ندارند تیم موفق شود. اما من با شناختی که از دکتر حدیدی و سایر افراد در هیئت فوتبال دارم مطمئنم همچین اختلاف نظری در سیرجان وجود ندارد. 

 همیشه اول فصل یک‌سری بازیکن می‌گیرد نیم‌فصل می‌گویید من این بازیکنان را نمی‌خواهم و طبق قرارداد باشگاه موظف است دستمزدشان را بپردازد و دوباره یکسری بازیکن جدید می‌گیرید که اغلب این‌ها نیمکت‌نشین هستند. اگر این بازیکنان خوب هستند چرا به آن‌ها بازی نمی‌دهید و اگر خوب نیستند چرا این‌ها را می‌خرید؟

یک‌سری سوءتفاهمات به وجود می‌آید. بعضی مواقع شما به دنبال بازیکن خاص هستی و می‌خواهی آن‌ها را برای تیم‌ات بیاوری اما موفق نمی‌شوی. معمولا تیم‌ها در نیم فصل دوم آن‌قدر آپشن ندارند که بخواهند آزادانه عمل کنند. ما امسال هیچ‌کدام از بازیکنان‌مان را از تیم بیرون نکردیم و باشگاه امسال دقیقا همان کاری که من از آن‌ها می‌خواستم به نحو احسن انجام دادند و هیچ بازیکنی را بعد از نیم فصل اول کنار نگذاشتیم. امسال در نیم فصل دوم فقط سه تا بازیکن گرفتیم و آن‌ها را نگرفتیم که صددرصد بازی کنند. گرفتیم که هر لحظه که نیاز داشتیم بتوانند به تیم کمک کنند. آقای امیری را مثال می‌زنم ایشان را آوردیم که اگر اتفاقی برای مهاجمان‌مان افتاد، جایگزین مناسبی داشته باشند. نه اینکه حسرت بخوریم چرا یک مهاجم را نیم‌فصل نگرفیتم. ما این بازیکنان را نگرفتیم که فیکس از آن‌ها استفاده کنیم. وقتی روزبه سینکی را از تیم بیرون گذاشتیم دلیلش صرفا مسائل انضباطی بود والا از نظر فنی ایشان مشکلی نداشت. 

 زمانی که به سیرجان آمدید اکثر بازیکنان بومی سن‌دار را کنار گذاشتید و گفتید تمام تلاش‌تان را می‌کنید که از بازیکنان جوان بومی استفاده می‌کنید اما نکردید؟

اول باید بگویم که این صحت ندارد که من قول دادم از اکثر بازیکنان بومی استفاده می‌کنم. آن برنامه‌ای که من راجع به بازیکنان جوان سیرجانی داده بودم و می‌توانستیم روی‌شان سرمایه‌گذاری کنیم و در آینده به درد ما بخورند. متاسفانه باشگاه برنامه‌ی من را عملی نکرد. به باشگاه پیشنهاد دادم یک تیم زیر 23 سال تشکیل دهد که این بازیکنان آنجا تمرین کنند، مسابقه بدهند، تجربه‌دار شوند که ما بتوانیم در نیم‌فصل هرموقع به آن‌ها نیاز داشتیم استفاده کنیم اما متاسفانه باشگاه این کار را نکرد، و این نسل از بازیکنان یک جورایی نابود شدند. خیلی‌های‌شان از این شهر رفتند: شهسواری به پیکان رفت، حاجی‌زاده و اکوان سربازی رفتند، پورمهدی اصلا نمی‌دانم کجاست، دیانی آرمان‌گهر است، حتی همین الان تیم جوانان 16-17 ساله‌ای که گل‌گهر دارد تیم بسیار خوبی است ما سه بازی با آن‌ها کردیم بسیار بازیکنان باانگیزه و با‌استعدادی هستند اما برنامه‌ای که روی‌شان سرمایه‌گذاری کنند، ندارند. باشگاه باید تصمیمش را یک بار برای همیشه بگیرد. زمانی من فولاد مربیگری می‌کردم، همین کار را انجام دادم. تیم زیر 23 سال تشکیل دادیم و از آن تیم بازیکنانی مثل: حسن حوری، میثم سلیمانی، پژمان منتظری، عادل کلاه‌کج، عادل زبیدآوی، شیرمردی، و آل‌نعمه به تیم یک فولاد خوزستان ملحق شدند.

 شما دو سال رفسنجان، یک سال کرمان و الان هم سه سال است در سیرجان سرمربی هستید، یعنی 6 سال است در استان کرمان دارید مربیگری می‌کنید، خودتان از عملکردتان در استان کرمان راضی هستید؟

در رفسنجان که با کسی مشکلی نداشتم. سالی که من در مس کرمان بودم موقعیت بسیار ایده‌آلی داشتیم که به لیگ برتر صعود کنم اما تصمیم مدیریت بود که آن اتفاق بیفتد. بدترین تصمیمی که یک باشگاه می‌توانست بگیرد همان تصمیمی بود که مس کرمان گرفت و نتوانستند به لیگ برتر صعود کند.

 همان تصمیم که بعد از نیم‌فصل دوم شما را برداشتند و میثاقیان را گذاشتند؟

بله، اخراج من زمانی که با اختلاف زیاد در رده سوم جدول بودیم و اکبر میثاقیان جایگزین من شد. آن هم در زمانی که 8 تا بازی تا پایان فصل بیشتر باقی نمانده بود. 

 اگر در مس مانده بودید امکان صعود تیم بود؟

در جدول فقط 5 امتیاز با عدم صعود فاصله داشتیم و بازی‌های بسیار آسانی در کرمان پیش‌رو داشتیم. اما آن‌ها حرف دلالان را گوش کردند. خود آقای میثاقیان در اولین بازی در رختکن یک لیوان آب را می‌خورد و می‌گوید صعود به لیگ برتر به آسانی خوردن این لیوان آب است. 

من همیشه دردم را به خدا می‌گویم و معتقدم تصمیمات را خدا برایم می‌گیرد. من از روی وجدان کاری و با نهایت تلاش کار می‌کنم. تا لحظه‌ی آخر هر کاری که از دستم بربیاید را انجام می‌دهم. سه سال است در گل‌گهر هستم نمی‌توانم هیچ گله‌ای از مدیران گل‌گهر داشته باشم، امیدوارم این یکی دو ماه آینده که از لیگ باقی مانده است کنار همدیگر متحد بمانیم و با هم تلاش کنیم تیم را به لیگ برتر ببریم. من به این تیم اعتقاد دارم، خیلی خیلی اعتقاد دارم و مطمئنم به لیگ برتر صعود می‌کند.

 در بازی آخر هواداران یکسری شعارها بر علیه‌تان سر داده‌اند؟

این رفتارها یک امر عادی است و هوادار احساسی رفتار می‌کند و زمانی نتیجه مورد دلخواهش را نگیرد فریاد حیا کن، رها کن سر می‌دهد. من به آن‌ها احترام می‌گذارم. هوادران در این شرایط قرار نگرفته‌اند تا بدانند در چنین شرایط حساسی چه‌جوری باید رفتار کنند و چطور باید از تیم و کادر فنی حمایت کنند. ما زمانی به حمایت احتیاج داریم که در فرم ایده‌آل خودمان نیستیم وگرنه زمانی در شرایط ایده‌آل هستیم که همه حمایت می‌کنند. با این حال از همه‌ی هواداران تشکر می‌کنم و امیدوارم در بازی‌های پایانی هم با حضورشان در ورزشگاه از ما حمایت کنند.

 در بازی با مس رفسنجان شما تا شب قبل از بازی نمی‌دانستید یکی از بازیکنان‌تان سه‌کارته است، و چون قصوری از سمت مربی تیم بود، آقای افسری استعفا دادند؟

از این اشتباهات اتفاق می‌افتد. من واقعا نمی‌دانستم. چون مربی کارش این نیست که چک کند کدام بازیکن محروم است. براساس برنامه‌هایی که داشتم برای بازی با مس رفسنجان تمرین کردیم اما متاسفانه ساعت 9 شب موقع شام به ما اطلاع دادند علی ابراهیمی دفاع وسط نمی‌تواند در بازی فردا حضور داشته باشد. البته آقای افسری می‌دانست ایشان سه‌کارته است اما نمی‌دانست که بار دوم محرومیت است. چون بازیکن بار اول چهارکارته محروم می‌شود و بار دوم سه‌کارته، البته ایشان بعد از استعفا با درخواست کادر‌فنی و مدیریت باشگاه دوباره برگشتند. 

 7 بازی تا پایان فصل بیشتر باقی نمانده است، صعود می‌کنیم؟

 

هیچ بازی‌ای آسان نیست. در لیگ تیم‌ها بسیار به هم نزدیک هستند. لیگ یک، یک لیگ خاص است و فقط دوتا تیم به لیگ برتر صعود می‌کنند. خدا می‌داند در بازی‌های آخر چه اتفاقاتی پشت پرده بیفتد. براساس محاسباتی که من انجام دادم مطمئن باشید ما از این 7 بازی که 21 امتیاز دارند 10-11 امتیاز هم بگیریم به لیگ برتر صعود می‌کنیم. در حال حاضر تیم ما و پاکدشت یک بازی نسبت به بقیه کمتر داریم. واقعا به این تیم اعتقاد دارم و بازیکنانم لیاقت این را دارند که در لیگ برتر بازی کنند.