گفت‌وگو با امیر فیروزآبادی مسئول انجمن حمایت از حیوانات
بدنم پر از جای دندان سگ است

 پناهگاه سگ با کمک شهرداری از اسفند سال قبل راه‌اندازی شده است

 حسین اطمینان
یک سال پیش که با او گفت‌وگو کردم مهمترین خواسته و هدفش راه‌اندازی پناهگاه سگ‌های بدون صاحب بود. حالا این پناهگاه به همت شهرداری سیرجان راه افتاده و امیر فیروزآبادی نماینده انجمن حمایت از حیوانات سیرجان مسئولیت جمع‌آوری، عقیم‌سازی و نگهداری از این سگ‌ها را بر عهده دارد. او در همان گفت‌وگو عنوان کرد که برای اولین بار یک سگ را که صدمه دیده بود به خانه آورده و پس از مراقبت و بهبودی دوباره رها کرده است. پس از آن بوده که به کمک این حیوانات اهلی شتافته و در این راه مادرش هم به او کمک می‌کرده. فیروزآبادی قبل از راه‌اندازی پناهگاه در اواخر سال گذشته با دوستانش به سگ‌های بدون صاحب غذا می‌داد و حالا کارش سخت‌تر شده و برای نگهداری سگ‌ها به کمک نیاز دارد. هم اکنون بیش از 200 قلاده سگ در پناهگاه تحت مراقبت هستند.
 در گفت‌وگوی چند ماه قبل پیگیر راه‌اندازی پناهگاه بودید کی به نتیجه رسیدید؟
یکسال برای راه‌اندازی پیگیری کردیم. اوایل سال گذشته نامه‌نگاری را شروع کردیم و آقای سروش‌نیا خیلی همکاری کرد. قبل از عید شهرداری دور زمینی به مساحت یک هکتار دیوار بلوکی ایجاد کرد. اتاق نگهبانی هم قرار است ساخته شود. فنس‌های جداسازی هم مانده و دو تا قرنطینه هم می‌خواهیم. آقای سروش‌نیا دستورش را داده‌اند. اتاق عقیم‌سازی داریم ولی حیوان ماده برای عقیم‌سازی باید شکمش باز شود و جراحی سنگینی دارد. نمی‌توان بعد از جراحی سگ را کنار دیگر سگ‌ها رها کرد. باید در قرنطینه نگهداری شوند که ما آن را نداریم. همچنین توله‌ها باید از سگ‌های بزرگ جدا شوند اگر جدا نشوند زیر دست و پاها له می‌شوند و می‌میرند. ما تا می‌توانیم توله‌ها را آنجا نمی‌بریم و فقط سگ‌های بزرگ را می‌بریم.
 محل پناهگاه کجاست؟
کیلومتر20 جاده بندرعباس.
 از کی گرفتن سگ‌ها را شروع کردید؟
از قبل از قرارداد ما سگ‌گیری را شروع کرده بودیم. آنها را به باغی در روستایمان می‌بردیم یا اینکه آنها را واگذار می‌کردیم. از حدود یکماه قبل از عید به پناهگاه بردیم. ولی خیلی سگ فرار کرد بیشتر از 120 قلاده از ما فرار کرد.
 تا الان چند تا سگ گرفتین و الان چند سگ آنجا هست؟
بیش از 300 قلاده سگ گرفتیم که 120 تا فرار کردند. یک تعداد هم بیمار بودند و تلف شدند.
 چرا فرار می‌کنند؟
هنوز ساخت پناهگاه کامل نیست و از زیر در و دیوار فرار می‌کنند.
 سگ‌های بیمار را معدوم نمی‌کنید؟
نه. ما تا جایی بشود سگ‌ها را معدوم نمی‌کنیم. پیش از عید سه میلیون تومان برای ده تا سگ دارو خریدیم.
 سگ‌ها بعد از عقیم‌سازی رها می‌شوند؟
پیشنهاد من به شهرداری این بود که به جای این که سگ‌ها را قفس قفس کنیم، قفس‌ها را بزرگتر کنیم و بعد سگ‌ها را عقیم کنیم و در زمینی بزرگ‌تر رها کنیم. اگر این همکاری صورت بگیرد نیازی نیست که در اطراف شهر رهاسازی شوند. باید سگ‌ها را پلاک کنیم. اگر محیط زیست هم صلاح دانست سال‌های آینده یک تعداد سگ را در اطراف شهر برای حفظ اکو سیستم رها کنیم. اگر سگ یک دفعه حذف شود گربه، روباه و شغال زیاد می‌شود حتی گرگ‌ها هم به داخل شهر می‌آیند. در دستور وزارت کشور هم هست که در روستاها با توجه به جمعیت روستا باید عقیم‌سازی انجام شودو سگ‌ها همه جمع‌آوری نشوند.
 هزینه نگهداری این سگ‌ها را از کجا می‌آورید؟
ما یک قرارداد با شهرداری داریم که برای هزینه نگهداری یک مبلغی به ما می‌دهد.
 این مبلغ جوابگوی هزینه‌های شما هست؟
خیلی کم است. ما مبلغ را کم گفتیم که برنده مناقصه بشویم. از آن طرف باید یک قیمت می‌دادیم که بالای آنالیز شهرداری نشود. از آن طرف هم خیلی هزینه داریم.
 چقدر می‌دهند؟
برای دستگیری، عقیم سازی و یک سال نگهداری 100 هزار تومان می‌دهند. ما قرارداد بستیم و طبق این قرارداد باید کار کنیم.
 چجوری سگ‌ها را می گیرید؟
دارت بیهوشی و یک قفس زنده‌گیری داریم. قفس از لحاظ قیمتی خیلی به صرفه است ولی باز هم نمی‌شود همه را گرفت و باید از داروی بیهوشی هم استفاده کنیم.
 خودتان سگ‌ها را جمع‌آوری می‌کنید؟
بله
 چند نفر هستید؟
چهار نفر هستیم.
 چه زمان‌هایی جمع می‌کنید؟
بیشتر شب‌ها.
 در یک شبانه روز چند سگ می‌گیرید؟
بستگی دارد. از روزی پنج قلاده تا 20 قلاده. اگر لوازم بود روزی سی تا چهل سگ هم می‌توانستیم بگیریم. قفس را عقب ماشین می‌بندیم و غذا داخل آن می‌ریزیم سگ‌ها که داخل رفتند در را می‌بندیم. شهر پر از سگ است و همه توقع دارند که زودتر جمع شوند. ولی ما اول کارمان است و خیلی مشکل داریم.
 خودتان مجانی کار می‌کنید؟
بله همه‌ی ماها برای جلوگیری از کشتن سگ‌ها و نگهداری صحیح، این کار را می‌کنیم. هر چی از شهرداری می‌گیریم باید روی آن هم بگذاریم و هزینه کنیم. هزینه خورد و خوراک زیاد است.
یک موضوع دیگر این که بخاطر نبود فنس خیلی مشکل داریم. باید از روی دیوار برویم. سگ‌ها پشت درها هستند، ابتدا ما باید از روی دیوار غذا بریزیم تا از در فاصله بگیرند. حتی اگر سگی را که گرفته‌ایم داخل ببریم همه سگ‌ها به علت اینکه سگ جدید به قلمرو آنها آمده به او حمله می‌کنند. الان 200 سگ آنجا هست و غیر از خودم کسی نمی‌تواند داخل برود. من خودم باید جمع کنم و بعد هم خودم باید بیایم داخل بروم و غذا بدهم.
 برای خودتان خطرناک نیست؟
چرا هست. دست‌های من را نگاه کنید (دستانش را نشان می‌دهد) پر از جای گاز گرفتن سگ است. ما خفت‌گیر می‌خواهیم. کارمان سخت است و نیروی ثابت می‌خواهیم.
 این که دندانتان می‌گیرند ضرر ندارد؟
نه. واکسیناسیون را انجام داده‌ام. واکسن پنج ساله است من پارسال انجام دادم.
 سگ‌ها هاری ندارند؟
نه. اگر حیوانی هاری داشته باشد بعد از ده روز می‌میرد. علایم هاری وحشتناک است و حیوان دیوانه می‌شود. هاری مختص سگ نیست خرگوش هم می‌تواند بگیرد. حیوان اگر هار باشد باید زنده‌گیری کنیم و دکتر بعد از تشخیص اجازه معدوم کردن بدهد. ما حق نداریم حیوان‌ها را هم با تشخیص خودمان بکشیم. اگر خون این حیوان جایی بریزد ممکن است کلی پرنده و حیوان دیگر را به هاری مبتلا کند. ممکن است انسان بگیرد.
 تالارها برای پسماند غذا همکاری می‌کنند؟
بله همکاری می‌کنند اما کمی هزینه‌بر است. نامه از دانشگاه علوم پزشکی برای تالارها گرفتیم که پسمانده غذایشان را به ما بدهند امیدواریم همکاری کنند.
 بیشترین مشکلات شما چه هستند؟
مشکلات مالی. لوازم زنده‌گیری می‌خواهیم که نداریم. موضوع بعد فنس‌کشی پناهگاه هست. نیروی ثابت هم می‌خواهیم. اگر بیشتر حمایت می‌شدیم به جای اینکه یک ماشین برای جمع‌آوری برود چند ماشین می‌رفت. مثلا رفسنجان چند ماشین زنده‌گیری را بر عهده دارد و انجمن فقط عقیم‌سازی را انجام می‌دهد. فکر می‌کنم سال گذشته دو هزار قلاده سگ را عقیم کردند.
 شما چند قلاده عقیم کردید؟
قسمت ریکاوری آماده نیست. چهار قلاده عقیم کردیم و آنها را در خانه خودمان نگهداری کردیم.
 شهروندان چه کمکی می‌توانند بکنند؟
در بحث مالی کمک می‌کنند. ما می‌دانیم مردم در شرایط سخت اقتصادی هستند. اما کمک‌ها در ماه آنقدر جمع نمی‌شود که تمام مشکلات ما را حل کند. ما شروع کارمان است و اول کار خیلی نیاز به کمک داریم. ما آمدیم یک کاری در این شهر انجام دهیم و دنبال درآمد نیستیم. هر کمکی که شهروندان بکنند به خودشان برمی‌گردد. ما این سگ‌ها را با اصولی‌ترین شیوه می‌گیریم و با بهداشتی‌ترین حالت نگهداری می‌کنیم که هیچ‌گونه آسیبی به شهروندان نرسانند و این به نفع خود شهروندان است. ما از روز اول 20 میلیون ضمانتنامه دادیم. دارت بیهوشی خریدیم و قفس زنده‌گیری گرفتیم. اگر پول داشتیم و یک تفنگ بیهوشی می‌گرفتیم تا پنجاه متر می‌توانستیم سگ‌ها را بیهوش کنیم. الان با دارت تا هفت متر می‌توانیم بیهوش کنیم. اگر پول داشتیم دستگاه پرتاب تور می‌گرفتیم. در این شهر پول وجود دارد، مثلا گل‌گهر کلی هزینه کمربند سبز کرده است اگر کمک کوچکی به ما بکنند تمام مشکلاتمان حل می‌شود. به نفع خودشان هم هست آنها در این شهر زندگی می‌کنند و این به بهداشت و امنیت شهر کمک می‌کند. مشکل تصادفات هم هست. پارسال 300 میلیون هزینه واکسن کزاز و هاری درشبکه بهداشت شده بود ما داریم این را برطرف می‌کنیم. این سگ‌ها باعث سلب آرامش مردم است. کسی که ساعت شیش صبح سر کار می‌رود با یک گله سگ مواجه می‌شود می‌ترسد. این سگ‌ها عقیم نیستند. اگر عقیم باشند دسته جمعی جایی نمی‌روند و پرخاشگری‌شان کم می‌شود. ما اگر عقیم‌سازی کنیم و واکسن سگ‌ها را بزنیم و آن را پلاک کنیم این سگ کاملا بهداشتی است. حتی انگل هم ندارد. ایمنِ ایمن است. اگر در شهر هم آمدند مشکلی ندارند. الان هزینه‌های ما خیلی زیاد شده. ما آشغال گوشت می‌گرفتیم کیلویی 500 تومان الان شده کیلویی دو هزار تومان. مراسم تالارها کم شده. ولی با این حال ضایعات غذا خیلی هست. کارخانه‌ها، شرکت‌ها و ... نیروی دریایی خیلی کمک می‌کند. گل گهر می‌تواند در پسماند غذا کمک کند.
اگر به ما کمک بشود همه مشکلات برطرف می‌شود. درهمه جای دنیا انجمن‌ها خیلی بهتر از پیمانکاران این کار را انجام می‌دهند. انجمن‌ها به حیوانات علاقه دارند و پیمانکاران به فکر درآمد هستند. در تهران پیمانکاری آمده بود چوب توی دهن سگ کرده بود و آقای پرستویی هم عکسش را گذاشت. سگ را پر خون کرده بود. معلوم نیست در پناهگاه چه بلایی سر سگ‌ها می‌آورند. ما از همه چیزمان می‌زنیم. از زندگی‌مان روی این کار گذاشته‌ایم.
 شغلت چیست؟
کارگاه ام دی اف دارم. سه چهار ماه قبل از عید که اوج کار است کلا تعطیل بودم و دنبال همین کارهای پناهگاه بودم ما در این حد پای کار ایستادیم. آقای شهردار خیلی به ما کمک کردند و باید از ایشان تشکر کنم.