یکشنبه, 30 شهریور 1399

هفته‌نامه شماره 620| 24 شهریور 1399  

 

 

فرماندار جدید سیرجان در گفت‌وگوی اختصاصی با پاسارگاد:
در مورد گذشته نمی‌خواهم بحث کنم

 در همه‌ی برنامه‌های من، رسانه‌ها می‌توانند حضور داشته باشند؛ به‌جز جلسات و مسایل امنیتی
 آنچه را که به عنوان هدفم طراحی کرده‌ام خدمت‌رسانی به مردم با قاطعیت کامل است

 ناصر صبحی
یک تماس تلفنی پیرامون یک موضوع مشخص، با دعوت فرماندار جدید شهرستان سیرجان به گفت‌وگوی رودرو تبدیل شد. با این وجود زمان 20 دقیقه‌ای که آقای محمد محمودآبادی به ما داد برای تببین و تشریح موضوعات کافی نبود و ناچار شدیم بر سؤال‌های زیادی که در پی پاسخ‌های فرماندار ایجاد شده بود، خط بکشیم و طرح آن‌ها را به فرصتی دیگر موکول کنیم.
حدود ساعت هشت جز تعدادی از کارمندان که در اتاق انتظار فرماندار گرد هم آمده‌اند، فرد دیگری در فرمانداری نیست. وارد اتاق که می‌شویم، فرماندار لبخندزنان خوش‌آمد می‌گوید و با دیدن دوربین اضافه می‌کند: «جلوی شما باید رسمی باشم.» کت‌اش را از روی صندلی بر‌می‌دارد، بر تن می‌کند و با شانه‌ی کوچکی، موهایش را شانه می‌زند. چهره‌اش خسته است اما در صدایش خبری از خستگی نیست. در ابتدای صحبت، تاکید فراوانی روی همکاری با رسانه‌ها دارد و می‌گوید دستور داده‌ام تمام ادارات شکایات خویش از رسانه‌ها پس بگیرند. با این وجود در پایان مصاحبه سخنی می‌گوید که باعث می‌شود بپرسم: «پس احتمال دارد خودتان از نشریات شکایت کنید؟» با تاکید می‌گوید: «هرگز. تاکنون هیچ شکایتی نکرده‌ام و در آینده هم این‌کار را نخواهم کرد اما اگر نقد غیرمنصفانه باشد، ناراحت می‌شوم.»
 آقای محمودآبادی! شما با خودتان به فرمانداری چه آورده‌اید؟
اولاً خیلی خوشحالم که توانستم در شهر و زادگاه خودم خدمت کنم. هدف اصلی من ادای دینی بود که نسبت به همشهریانم دارم. آنچه من با خود به ارمغان آورده‌ام تجربیات ۲۷ سال خدمت و مدیریت در استان‌های مختلف، در پست‌های مختلف و همچنین دیدگاه‌های فرهنگی در اجرای برنامه‌ها و توان مدیریت عملیاتی است. آمده‌ام تا با استفاده از سایر امکاناتی که در شهرستان است، هم‌افزایی ایجاد کنیم و ان‌شاالله خدمتی سازنده را به مردم فرهیخته‌ی سیرجان ارایه کنیم.
 با توجه به این که آقای مکی‌آبادی هم خودشان را یک فرماندار فرهنگی می‌دانستند و روی امور فرهنگی تاکید زیادی داشتند، تصور می‌کنید تفاوت دیدگاه شما با ایشان در چه خواهد بود؟
به هر صورت جناب دکتر مکی‌آبادی پنج سال خدمات زیادی را انجام دادند. من از زحمات ایشان تشکر می‌کنم و امیدوارم که به هر صورت کارهای مثبتی را که ایشان انجام داده‌اند، ادامه داده و به اتمام برسانم. در حوزه‌ی فرهنگی هم ایشان اقدمات مثبتی در بحث میراث فرهنگی سیرجان، در بحث مرمت بناهای تاریخی، توجه به تشکل‌های غیردولتی که در حوزه‌ی میراث فعالیت می‌کنند و... انجام دادند. تفاوت این است که من یک مدیر فرهنگی بوده‌ام. یعنی در بسیاری از حوزه‌ها، مدیریتم علاوه بر مدیریت اجرایی، مدیریت فرهنگی بوده است. بر اساس تجربه‌ای که دارم، اعتقادم بر این است که اگر نشریات و رسانه‌های جمعی همراه نماینده‌ی عالی دولت در شهرستان باشند، راحت می‌توانیم به اهداف‌مان دست پیدا کنیم و خدمت به مردم در واقع خیلی آسان‌تر و سریع‌تر انجام می‌شود.
 یکی از انتقاداتی که به ایشان گرفته می‌شد سلوک کدخدامنشانه‌ و به تعبیر برخی از دوستان محافظه‌کارانه‌ی ایشان بود. می‌خواهیم بدانیم که آقای محمودآبادی نیز چنین هستند؟
من خیلی در مورد گذشته نمی‌خواهم بحث کنم. چون نه در مقامی هستم که بخواهم قضاوت کنم و نه بخواهم غیابا نسبت به کسی که کار کرده و رفته مطالبی را مطرح کنم. آنچه را که در توان بنده است و به عنوان هدفم طراحی کرده‌ام خدمت‌رسانی به مردم با قاطعیت کامل است. گرچه بحث تعامل، همیاری و همکاری با تمام بخش‌های شهرستان لازمه‌ی کار است و نامش را هر چه می‌خواهید بگذارید ولی مردم هیچ‌گاه از درگیری، دعوا، افترا و تفرقه استفاده نمی‌برند.
 با توجه به بررسی‌هایی که از مشکلات شهرستان داشته‌اید، اولویت‌های‌تان را چگونه تعریف می‌کنید؟
همان‌طور که می‌دانید امسال را مقام معظم رهبری سال رونق تولید نام‌گذاری کرده است. بنا به همین فرموده ما باید اولویت اول‌مان را معیشت مردم قرار دهیم. الان آنچه که دغدغه‌ی همه مسئولان سیاسی و اقتصادی کشور است، بحث معیشت مردم است. رونق تولید بر معیشت مردم اثر مستقیم دارد و سیرجان هم بین شهرهای استان یا در منطقه جنوب شرق شهری تقریباً صنعتی محسوب می‌شود. رونق تولید در بحث اشتغال و رفع مشکلات معیشتی مردم و همچنین توسعه همه‌جانبه سیرجان مؤثر است.
از طرفی با توجه به این‌که امسال سال انتخابات است، من در واقع بنا را گذاشته‌ام بر حفظ و صیانت از آرای مردم، برگزاری انتخاباتی سالم در فضایی آرام و به‌دور از تنش تا نتیجه برآمده از آرای مردم و صندوق رای باشد. ما فقط مجری قانون و برگزار‌کننده‌ی انتخابات هستیم.
مورد سوم در بحث توسعه و در حقیقت توجه به حوزه‌های فرهنگی، به خصوص فرهنگ عمومی است. ما زیرساخت اصلی در توسعه، حتی در مسایل اقتصادی را فرهنگ می‌دانیم. با فعال کردن شورای فرهنگی عمومی شهرستان قصد داریم فرهنگ غنی و ماندگار ایرانی- اسلامی را پیاده کنیم که نتیجه‌ی مطلوبش می‌تواند زیبا و آرام زیستن و زندگی بدون دغدغه باشد. ان‌شاالله بتوانیم شهرمان را در حوزه‌ی شهروندی و در واقع مدیریت شهری به عنوان الگو مطرح کنیم.
 جملات شما زیبا هستند اما به شعار شبیه‌ترند!
(با خنده) شاید. هر کاری که می‌خواهیم انجام دهیم اول باید شعار دهیم. شعار کاری بنده هم صداقت، شفافیت و قاطعیت است. شما هم می‌توانید هر جور که صلاح می‌دانید، شفاف با بنده صحبت کنید.
 شما روی راه‌اندازی سامانه‌ی شفافیت و اصولا شفاف‌سازی تاکید دارید. دقیقا چه برنامه‌ای در ذهن‌تان است؟
شفافیت یکی از شعارهای من، نه فقط در این‌جا که در جاهای دیگر هم بوده است. علاوه بر صداقت و شفافیت، قاطعیت هم داشته‌ام. شفافیت به این معناست که من اعتقاد دارم در همه‌ی برنامه‌های من، رسانه‌ها می‌توانند حضور داشته باشند؛ به‌جز جلسات و مسایل امنیتی. به همین خاطر قرار است سامانه‌ای طراحی کنیم برای اطلاع‌رسانی به مطبوعات‌ تا روابط عمومی فرمانداری شب قبل برنامه‌هایی را که روزانه قرار است اجرا یا شرکت کنم به اطلاع رسانه‌ها برساند تا خبرنگاران بتوانند حضور داشته باشند و خبر تهیه کنند.
 وقتی صحبت از شفاف‌سازی می‌شود، به شفاف‌سازی در حوزه‌های مالی ادارات مختلف یا سازمان‌هایی مثل شهرداری نیز اعتقاد دارید یا...
از نظر من باید این اتفاق بیافتد. اما ناظر شهرداری، شوار است و باید این موارد را تصویب کند. اگر نظر شورا موافق باشد که می‌توانند به هر صورت چگونگی تصویب اعتبارات و هزینه‌کرد اعتبارات را در حوزه‌های مختلف شهری به اطلاع مردم برسانند، نه تنها هیچ منعی از نظر من ندارد، بلکه در حد توان تلاش می‌کنم که این اتفاق بیفتد. در مورد سایر دستگاه‌ها هم به همین ترتیب است. بنده اعتقاد دارم که همه‌ی مدیران در همه‌ی ساعات شبانه‌روز باید در دسترس باشند و هر وقت از طریق فرمانداری یا سایر مسئولان احضار شدند پاسخگو باشند. ثانیا مدیران باید در دسترس رسانه‌ها نیز باشند.
 این سخنان بدین معنی است که اگر مدیری از پاسخگویی به رسانه‌ها امتناع کند، شما برخورد خواهید کرد؟
قطعا هم تذکر خواهم داد و هم برخوردهای اداری انجام می‌شود. مگر اینکه ما قانونی داشته باشیم که در آن محدودیت اطلاع‌رسانی وجود داشته باشد؛ به نوعی در واقع مسایل امنیتی باشد که آن‌ها را قطعاً تابع قانونیم. اما آنچه را که قانون به ما اجازه داده، در اختیار نشریات قرار می‌دهیم و قطعا شفاف عمل خواهیم کرد.
 آقای محمودآبادی را در سالن موسیقی و تئاتر خواهیم دید؟
قطعاً. من یک تئاتری هستم. داور تئاتر و عضو هیئت بازبینی تئاتر هستم و اگر وقتم اجازه دهد و متوجه اجرای نمایش دلچسبی شوم، حتماً استفاده خواهم کرد.
 پاسخ به بخش موسیقی را عمدا نادیده گرفتید؟!
موسیقی هم به هر صورت یکی از هنرهای زیباست. اتفاقا اخیراً ارکستر ملی ایران را به خوانندگی آقای عقیلی در کرمان داشتیم که من به اتفاق آقای استاندار در آن شرکت کردیم. به هر صورت امیدوارم که شاهد اجراهای فاخر موسیقی در سیرجان باشیم و مسئولان را هم در کنارش ببینیم.
 زمانی که مشاور فرهنگی گل‌گهر بودید، بحث ساخت و تکمیل تعدادی پروژه‌ی فرهنگی مانند آمفی‌تئاتر مطرح بود.
یکی از مشکلات و کمبودهایی که ما احساس می‌کنیم، زیرساخت‌های فرهنگی است. ما در شهرستان یک سالن استاندارد برای اجرای برنامه‌های جمعی نداریم. سالنی بزرگ‌تر از ۴۰۰ نفر نداریم. گرچه گل‌گهر یک اعتباری گذاشته و زمینی انتخاب کرده و در حقیقت یک پروژه ناتمام دارد که من در اولین روزهایی که حکم دریافت کردم و هنوز هم معارفه نشده بودم، راجع به این موضوع با آقای مهندس تقی‌زاده مذاکره کردم. ایشان قول دادند پروژه را دوباره از سر بگیرند تا در مدتی کمتر از دو سال شاهد افتتاح یک سالن هزار نفره را در سیرجان باشیم. امیدوارم وعده‌ای را که داده‌ام عملی کنم و گل‌گهر در کنار سایر مسئولیت‌های اجتماعی که انجام می‌دهد، در حوزه‌ی فرهنگی این مسئولیت را هم به انجام برساند.
 با توجه به این‌که در سال‌های اخیر رویکردی در سیرجان مبنی بر محدود کردن شهر برای اتباع بیگانه وجود داشت، دیدگاه شما نسبت به این موضوع چیست؟
من اطلاعاتی را در این رابطه دارم اما نمی‌توانم قول بدهم که صددرصد به نتیجه‌ای خواهیم رسید؟ در همین یکی دو روز به دلیل برخی موضوعاتی که پیش آمد، با این مسئله برخورد کردیم. فکر کنم حدود ۳۰ هزار افاغنه در شهرستان سیرجان ساکن هستند و به همین ترتیب بخشی از اشتغال را هم اشغال کرده‌اند. اگر بدانیم شغل‌هایی را که افاغنه انجام می‌دهند، از عهده‌ی جوان سیرجانی و بومی برمی‌آید، قطعاً اولویت ما همشهریان هستند. گرچه مشکل اتباع بیگانه یک مشکل استانی و ملی است. امیدوارم در سطح ملی یا حداقل در استان یک تصمیم جدی گرفته شود. آنچه ما در حد وظایف و تصمیمات شهرستان می‌توانیم انجام دهیم سعی خواهیم کرد در بحث اشتغال‌زایی به بخشی از مردم و بیکاران شهر کمک کنیم.