چهارشنبه, 09 مهر 1399

هفته‌نامه شماره ۶۲۲ | ۷ مهر ۱۳۹۹

 

 

گزارشی از اسلحه غیرمجاز در سیرجان
آماری از تعداد اسلحه‌های غیرمجاز وجود ندارد

 حسین اطمینان
در شش ماه گذشته دو نفر در سیرجان با اسلحه شکاری به قتل رسیدند. یک نفر در قهوه‌خانه‌ای در خیابان وحید و یک نفر هم در جلوی تالاری در حجت‌آباد. یک منبع آگاه در محیط زیست تعداد اسلحه‌های شکاری غیرمجاز در سیرجان را قابل توجه ‌دانست و ‌گفت: حدود پنج هزار اسلحه غیرمجاز در سیرجان وجود دارد. موضوعی که فرمانده انتظامی سیرجان آن را رد می‌کند و تعداد اسلحه‌های غیر‌مجاز را کمتر می‌داند. دادستان سیرجان به مجازات نگهداری اسلحه غیرمجاز پرداخته و رییس اسلحه و مهمات سیرجان از نحوه گرفتن مجوز و نظارت بر مجوزها گفته است.
 مجازات سه تا شش ماه زندان برای نگهداری سلاح غیرمجاز
محسن نیک‌ورز دادستان عمومی و انقلاب سیرجان می‌گوید: سلاح‌های شکاری باید برای شکار مجاز مورد استفاده قرار بگیرد و این استفاده یک سری مقررات قانونی خودش را دارد. به گفته‌ی دادستان سیرجان یک سری از جرایم مثل قدرت‌نمایی، سرقت مسلحانه و ضرب و جرح عمدی هم توسط سلاح به وقوع می‌پیوندد که این جرایم هم احکام خاص خودش را دارد و ممکن است گاه تا محاربه پیش برود و به حکم اعدام هم منجر شود. اینها جرایم عمومی است. محسن نیک‌ورز افزود: نگهداری و خرید و فروش سلاح غیر‌مجاز مشمول قانون قاچاق اسلحه و مهمات است. در دو حوزه قاچاق و نگهداری سلاح غیرمجاز برای آن مجازات پیش‌بینی شده است. این مجازات‌ها هم متفاوت است. سلاح گرم سبک غیرخودکار‏، سبک خودکار، نیمه‌سنگین، سنگین و شکاری و‌... داریم. هر کدام از این سلاح‌ها بر اساس موضوع و مصداق، مجازات آن متفاوت است. وی در پاسخ به این سؤال که مجازات نگهداری اسلحه شکاری در قانون چیست، گفت: مجازات قانونی سلاح شکاری یا مهمات برای نگهداری یک قبضه اسلحه، از سه ماه و یک روز تا شش‌ماه حبس و یا جزای نقدی از یک میلیون تومان تا دو میلیون تومان است. اگر تعداد اسلحه بیش از یک قبضه ‌شود، مجازات هم بیشتر می‌شود. مجازات قاچاق سلاح شکاری هم از شش‌ماه تا دو سال حبس است.
دادستان سیرجان در پاسخ به این سؤال که برای دستگیری نیاز به استفاده سلاح غیرمجاز است یا خیر گفت: قطعا این موضوع نیست که فقط سلاح مورد استفاده قرار بگیرد. در همین رابطه یک‌سری تصمیمات پیشگیرانه گرفته شده است. وی به نکته دیگری هم اشاره کرد. او گفت: یک رقابت در دستیابی به سلاح مجاز بین خانواده‌ها ایجاد شده که هر خانواده‌‌‌ای یک سلاح با مارک‌های مختلف داشته باشد. به گفته‌ی دادستان سیرجان رقابت غیرمنطقی بین خانواده‌ها ایجاد شده که اسلحه بخرند و عکس ‌بگیرند و در فضای مجازی منتشر ‌کنند. باید در این حوزه متصدیان مربوطه با آن برخورد کنند. وی ادامه داد: ما کلا با سلاح غیرمجاز برخورد می‌کنیم. از طریق گزارش‌هایی که به ما می‌رسد، هر جا سلاح شکاری و جنگی هم باشد ما وارد می‌شویم ولی این‌گونه نیست که همه حادثه‌ها با سلاح غیرمجاز اتفاق افتاده باشند. مواردی هم بوده که با سلاح شکاری مجاز اتفاق افتاده است. مثلا قتلی که در خیابان وحید اتفاق افتاد با اسلحه شکاری مجاز بود. یا قدرت‌نمایی‌ای که با اسلحه در خیابان ابوریحان صورت گرفت. جرایمی که گفتم حتما با جدیت رسیدگی می‌شود و آرایی هم در خصوص ابطال مجوز سلاح صادر می‌شود.
محسن نیک‌ورز گفت: مجوز سلاح برای دارنده آن صادر می‌شود و نگهداری و حمل برای کسی است که جواز به اسمش صادر شده است. این شخص به هیچ وجه حق در اختیار گذاشتن اسلحه به کس دیگری را ندارد. اگر اتفاقی هم بیفتد و جرمی رخ دهد یا اینکه سلاح از او کشف شود بر اساس سلاح غیرمجاز محاکمه می‌شود.
 کشف 20 مورد اسلحه غیرمجاز
فرمانده انتظامی سیرجان در پاسخ به این سؤال که در مورد تعداد اسلحه‌های شکاری غیرمجاز در سیرجان برآوردی شده یا نه، گفت: این اسلحه‌ها غیر‌مجاز هستند و منبع موثقی برای تعداد آنها در دست نیست. به گفته‌ی سرهنگ محمدرضا ایران‌نژاد مشاهده شده که فرد یک اسلحه مجاز دارد و یک اسلحه غیرمجاز هم کنار آن نگهداری می‌کند. رییس پلیس سیرجان در پاسخ به این سؤال که شنیده شده بیش از پنج هزار اسلحه غیرمجاز در سیرجان است گفت: چنین چیزی واقعیت ندارد. مجازات نگهداری اسلحه غیرمجاز خیلی سخت است و این تعداد افراد که می‌گویید جرات نگهداری اسلحه را ندارند. آمار دقیقی از سلاح غیرمجاز در دست نیست ولی آمار، خیلی پایین‌تر از آماری است که شما عنوان کردید.
وی ادامه داد: در برخی موارد مردم به ما اطلاع می‌دهند و ما پس از بررسی‌های میدانی با وارد شدن به محل اختفای اسلحه آن را کشف می‌کنیم. وی آمار کشف سلاح غیرمجاز را در سال گذشته 20 مورد عنوان کرد و افزود: این تعداد اسلحه شامل اسلحه غیرمجاز شکاری و جنگی است.
وی در واکنش به این موضوع که در مراسم‌های عروسی در برخی روستاها شلیک اسلحه داشتیم، گفت: در عروسی‌ها تیراندازی ممنوع است افرادی که تیراندازی می‌کنند کار غیرقانونی می‌کنند و با آنها برخورد می‌شود. در تیراندازی‌ در این‌گونه مراسم با شلیک مشکلاتی هم پیش آمده و افراد هزینه‌های زیادی پرداخت کرده‌اند. ولی آنهایی که تیراندازی می‌کنند عموما از اسلحه‌های مجاز استفاده می‌کنند چون می‌دانند فیلم گرفته می‌شود و اسلحه دیده می‌شود. وی افزود اسلحه‌های غیرمجاز بیشتر برای شکار استفاده می‌شوند.
اسلحه غیرمجاز از مرزهای غربی و شرقی وارد کشور می‌شود. ما از مردم می‌خواهیم در این مورد با پلیس اطلاعات ما همکاری کنند و یا با شماره دفتر خود من تماس بگیرند. ما به هیچ عنوان هویت مردم را فاش نمی‌کنیم و این موضوع برای مردم مشکل‌ساز نمی‌شود.
 صدور مجوز دو یا پنج‌ساله
رییس اسلحه و مهمات شهرستان سیرجان در رابطه با نحوه گرفتن مجوز حمل اسلحه شکاری به پاسارگاد گفت: مردم شهرستان سیرجان و شهرستان‌های حوزه استحفاظی که بنا به علاقه‌مندی سلاح تهیه می‌کنند به خوبی می‌دانند که چگونه از اسلحه‌های شکاری استفاده کنند. اما مراحل تهیه و مقررات نگهداری از اسلحه به گونه‌ای است که فرد ابتدا اسلحه را از محل فروشگاه‌های مجاز که زیر نظر اسلحه و مهمات ارتش هستند و یا افرادی که قصد فروش اسلحه با مجوز را دارند، تهیه می‌کند. سپس در گام دوم با مراجعه حضوری و با ثبت مشخصات اولیه پرونده‌ای برای او تشکیل می‌شود. بعد از آن از نهادهای مربوطه استعلام گرفته می‌شود و بعد از تایید صلاحیت امنیتی‏، بقیه مراحل صدور جواز انجام می‌شود. وی در پاسخ به این سؤال که اگر صلاحیت فرد برای صدور مجوز تایید نشد چه باید بکند، گفت: اگر فرد اسلحه را تهیه کرد و بنا به هر دلیلی رد صلاحیت شد باید در حداقل زمان اسلحه را به دیگری واگذار کند.
وی در پاسخ به این سؤال که بعد از صدور مجوز آیا نظارتی هم صورت می‌گیرد گفت: مجوز اسلحه دو یا پنج‌ساله صادر می‌شود. فرد برای گرفتن سهمیه مهمات باید به اسلحه‌فروش‌های مجاز شهرستان و یا بعضعا به ما مراجعه کند. آنها برای تمدید جواز هم باید شش‌ماه زودتر از موعد به ما مراجعه کنند و تمامی موارد مربوطه کنترل می‌شود. نکته‌ی مهم اینکه ارتباط کسی که مجوز می‌گیرد با ما قطع نمی‌شود و این که طرف برود‏، این‌گونه نیست. ضمن اینکه قبل از گرفتن مجوز این فرد پس از شرکت در کلاس‌های آموزشی کاملا توجیه می‌شود و تذکرهای لازم به او داده می‌شود. اینکه مسئولیت صفر تا صد اسلحه با مالک آن است و باید در اختیار خودش باشد و تحت هیچ شرایطی در اختیار دیگری قرار نمی‌گیرد. حتی فرزندان و نزدیکان او هم حق استفاده ندارند. وی گفت: اگر مشکلی مثل گم‌شدن و سرقت پیش آمد حتما موضوع را به ما اطلاع بدهند. به گفته‌ی رییس اسلحه و مهمات سیرجان هر وقت در خصوص نحوه استفاده از سلاح و مهمات مشکل قضایی و انتظامی هم پیش بیاید آنها دوباره به ما مراجعه ‌کنند. رییس اسلحه و مهمات شهرستان سیرجان در پاسخ به این سؤال که مجوز اسلحه چگونه باطل می‌شود، گفت: اگر توسط اسلحه مجاز تخلفی صورت پذیرد این اداره برابر رای و نظر مرجع قضایی مجوز حمل سلاح را باطل می‌کند.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا برای صدور جواز محدودیتی وجود دارد،گفت: نه ما محدودیتی در تعداد جواز نداریم. ما یک بسیج عمومی داریم که در توجیه و آموزش به همه می‌گوییم که شما باید تیراندازی یاد بگیرید که با دشمن مبارزه کنید. این اسلحه برای شکار و طبیعت و خدای ناکرده ایجاد رعب و وحشت برای مردم نیست. ما همه علاقه‌مندی مردم به سلاح‌های شکاری را در جبهه‌ای فرضی بر علیه دشمن هدایت کرده‌ایم. ما سلاحی را که در اختیار مردم است را مدیریت کرده‌ایم و به لطف خدا امنیت کامل برقرار است و با قاطعیت می‌گویم مردم ما از اسلحه خوب استفاده می‌کنند. این که حادثه‌ای رخ می‌دهد بسیار کم است و موردی اتفاق می‌افتد و معمولا اتفاقات مربوط اسلحه‌های غیرمجاز است. آنهایی که اسلحه مجاز دارند ارشاد شده‌اند و می‌دانند چگونه از اسلحه استفاده کنند.