جمعه, 02 آبان 1399

هفته‌نامه شماره ۶۲۵ | ۲۸ مهر ۱۳۹۹

 

 

اظهارنظر مسئولان راجع به وضعیت آسفالت سیرجان
کوچه‌و‌خیابان‌های چشم‌انتظار

 ناصر صبحی
گلایه‌های مردمی هر روز بیشتر و خشمگینانه‌تر از روز قبل است. آسفالت، معضل جاودانه‌ی این شهر بوده و حالا حفاری‌های فاضلاب، قوزی روی قوز زمخت قبلی گذاشته. عدم ترمیم محل حفاری در برخی مناطق، خاک بر سر مردم ریخته و از سویی ناهمواری‌ها بر استهلاک و آسیب دیدن خودروها تاثیر زیادی گذاشته است. این در حالی‌ست که مدیرعامل شرکت کاریز؛ متولی اجرای طرح فاضلاب در مصاحبه‌ای با هفته‌نامه‌ی پاسارگاد از پایان یافتن کارهای عقب‌افتاده تا 15 ازدیبهشت امسال سخن گفت. وعده‌ای که عملی نشد. در این میان رییس کمیسیون عمران شورای شهر در مصاحبه با نگارستان پایان اردیبهشت را به عنوان مهلت مصوب شورا جهت لکه‌گیری اعلام کرد که نشان می‌دهد نه تنها این مهلت 9 روزه، سنگ بزرگ و علامت نزدن است که از اساس، تعریف مردم از ترمیم با تعریف دست‌اندرکاران متفاوت است.
 توبیخ شرکت کاریز
معاون فنی شهردار که پیش از این با رسانه‌ها گفت‌وگویی نداشته، برای اولین بار میزبان پاسارگاد است. رامین یگانه شهرداری را ناظر عالی پروژه‌ی فاضلاب می‌نامد و با تشریح جزییات این طرح، می‌گوید: «در حال حاضر شرکت کاریز برنامه‌ی حفاری‌های سال 98 را به شهرداری داده اما ما مجوز ندادیم و گفتیم تا زمانی‌که حفاری‌های عقب‌مانده از برنامه اجرا نشود، ترمیم محل‌هایی که ریزش یا نشست کرده و یا آسفالت‌ش دچار مشکل است، اصلاح نشود، هیچ مجوزی صادر نمی‌کنیم.» یگانه تاکید دارد: «الان فقط ترمیم آسفالت انجام می‌دهند اما خیلی جاها عقب هستند و خیلی هم عقب هستند.» و اضافه می‌کند: «اتفاقا یک نامه‌ی توبیخی هم امروز-یک‌شنبه- نوشتم که کار عقب است. مردم بسیار شاکی هستند. باید تعداد اکیپ‌ها را بیشتر کنید. البته پیش از این هم بارها تذکر دادیم.» با این وجود یگانه به تصحیح اشتباهات در سال جدید خوشبین است: «ما در ابتدای سال در فرمانداری جلسات هماهنگی با تمام دستگاه‌هایی که ممکن است نیاز به حفاری داشته باشند، برگزار کردیم و مهلتی برای اعلام حفاری‌ها دادیم تا بتوانیم برنامه‌ریزی کنیم.»
نکته این‌جاست که سال‌های گذشته نیز بارها چنین جلساتی برگزار شد اما خروجی آن چندان قابل تامل نبود. وی معتقد است این‌بار ماجرا متفاوت است: امسال متولیان و دستگاه‌های ذینفع، از عنصری برخوردار هستند که پیش از این نداشتند؛ «عنصر تجربه». یگانه امیدوار است تجربه باعث شود چه در هماهنگی‌ها و چه در بحث زمان حفاری و کیفیت ترمیم، امسال، سال بهتری باشد.
 چرا پروژه طولانی شده است؟
امسال نیز مردم شاهد حفاری‌های چندباره خواهند بود. امری که یکی از دلایل عصبانیت مردم است. یگانه این کار را ناگزیر می‌داند و با زدن یک مثال می‌گوید: «امسال خیابان شریعتی در برنامه‌ی حفاری فاضلاب است. حالا ممکن است شرکت آب و فاضلاب یا گاز یا... هم بخواهند حفاری کنند. ناچار هستیم هربار به یکی از این شرکت‌ها اجازه‌ی حفاری بدهیم تا تمام مسیر بسته نشود. چون اگر قرار باشد تمام شرکت‌ها همزمان حفاری کنند، باید کل خیابان را 20 روز یا یک ماه ببندیم. از طرفی ممکن است یکی از شرکت‌ها الان لوله برای تعویض نداشته باشد یا شرکت دیگری نیاز به حفاری عرضی داشته باشد و تداخل ایجاد شود. ضمن آن‌که ترتیب لوله‌گذاری هم مهم است. مثلا حتما باید اول لوله‌های آب گذاشته شوند، بعد فاضلاب و بعد جداسازی آب شرب.» معاون فنی شهردار، در ادامه برخی از موارد طولانی شدن پروسه‌ی حفاری فاضلاب را طبیعی و ناشی از روند کار می‌داند: «پس از لوله‌گذاری و ریختن خاک و ماسه، ناچار هستیم 20 روز زمان بدهیم تا خاک نشست کند و بعد ترمیم انجام شود چون امکان کوبیدن لایه به لایه وجود ندارد. البته این‌که در برخی مناطق چهار ماه است کار عقب افتاده، هیچ توجیهی ندارد.»
یگانه می‌گوید: «نکته‌ای که مردم باید بدانند این است که اصولا آن مهلت 20 روزه پس از پایان حفاری مسیر محاسبه می‌شود. یعنی ابتدا باید کار حفر و لوله‌گذاری و پر کردن کانال، در تمام مسیر انجام شود، آزمایش‌های مربوط به مثلا شیب‌بندی اجرا شود و پس از آن، 20 روز برای ترمیم مهلت دارند که گاه بنا بر مشکلات، ممکن است تا یک ماه نیز زمان ببرد.» وی تاکید دارد در خیابان‌هایی که آسفالت شوند تا پنج سال اجازه‌ی هیچ‌گونه حفاری داده نمی‌شود مگر به ضرورت‌هایی نظیر ترکیدگی لوله.
در کلام یگانه، اولولیت‌های متفاوت بین شهرداری و شرکت کاریز، یکی از دلایل بروز مشکلات است و برای مثال از حفاری فاضلاب خیابان ولیعصر می‌گوید که قرار بود در سال 1399 کار شود اما به دلیل این‌که آسفالت خیابان بسیار خراب بود، شهرداری برنامه را به سال 1397 انداخت که در این میان مسایلی مثل نبود لوله‌ی آب برای تعویض-شرکت آب و فاضلاب-، دیده نشدن مسیر فیبر نوری و... از جمله دلایل طولانی شدن پروسه بود.
مدیرعامل شرکت کاریز در مصاحبه با پاسارگاد، ضمن دفاع از کلیت کار، موارد خطای انسانی را به کوبش کم در برخی مناطق محدود می‌کند و معاون فنی شهردار با اشاره به اجرای 120 کیلومتر پروژه در سال گذشته(13 کیلومتر اختلاف با میزان کلی اعلام شده توسط مدیرعامل شرکت کاریز) خطاها را موردی می‌داند و ترکیب وضعیت نامناسب آسفالت با حفاری را دلیل بیشتر و بزرگ‌تر به چشم آمدن مشکل ذکر می‌کند. یگانه تکمیل نبودن پروژه، جمع شدن آب باران در منهول‌ها (وسیله‌ای برای اتصال خطوط و تاسیسات زیرزمینی)، عدم آسفالت‌ریزی و خاکی بودن مسیر در برخی مناطق . وجود قنات‌ها را از دلایل خیس شدن و نشست و ریزش خاک و در نتیجه خرابی ترمیم مسیر حفاری می‌داند. او می‌گوید: «موارد مشکل محدود هستند. البته عقب ماندن ترمیم را می‌پذیریم. کیفیت بد آسفالت برخی مناطق را نیز قبول داریم و کتمان نمی‌کنیم. گفته‌ایم که آسفالت این مناطق باید کاملا جمع شده و دوباره انجام شود اما چون به پایان سال رسیده بودیم، برای -راحتی عبور و مرور مردم- تصمیم بر این شد که اصلاح این موارد به سال جدید موکول شود.»
اختلاف بین سطح آسفالت مسیر کانال فاضلاب با سطح آسفالت که باعث ایجاد دست‌انداز شده، یکی دیگر از انتقادهای مردمی است. یگانه این تفاوت سطح را الزامی می‌داند و دلیل را نشست تدریجی آسفالت مسیر فاضلاب در پی عبور و مرور عنوان می‌کند.
با وجود خرابی‌ها و نشست‌های رخ داده در مسیر حفاری که گاه تقریبا بلافاصله و گاه با گذشت مدت زمان بوده، اولین سؤالی که به اذهان متبادر می‌شود، ضمانت کیفیت نهایی مسیر است. یگانه در پاسخ از ضمانت دو ساله‌‌ای می‌گوید که تمام موارد خرابی را پوشش خواهد داد.
 جمع کردن خاک حفاری بر عهده‌ی متولی است
خاک یکی از مهمانان دل‌آزار سیرجانی‌ها بوده که با شروع پروژه‌ی فاضلاب و باقی ماندن بخش‌هایی از خاک ناشی از حفاری، این مشکل چند برابر شده است. عقب‌ماندن پروژه از زمان برنامه‌ریزی شده، موجب ناراحتی مردم از حجم خاکی است که خانه و کوچه و خیابان را درگیر خود کرده است. یگانه می‌گوید: «جمع کردن خاک باقیمانده بر عهده‌ی متولی حفاری است.»، اما برخلاف مشاهدات مردمی، گویا وی تاکنون به چنین موردی برخورد نکرده: «اگر چنین باشد، شرکت موظف است خاک را جارو کند و هیچ‌گونه خاک و مصالح ناشی از عملکرد شرکت حفاری نباید باقی نماند».
 معضلی به نام آسفالت
آسفالت سیرجان به لطف سال‌ها کم‌توجهی تبدیل به معضل شده! از کوچه‌های بلوار هجرت تا کوچه‌های به شدت ناهموار و عجیب پشت خیابان مهیاشهر و از خیابان‌ها و کوچه‌های صائب تا خواجه نظام و ابوریحان و میرزا رضا همه از وضعیت آسفالت گلایه دارند.
یگانه می‌گوید: «آسفالت سیرجان سال‌هاست که مشکل دارد. کارخانه‌ی آسفالت شهرداری هم ایرادهایی داشت اما الان سنگ‌شکن جدید نصب شده. تعمیرات انجام دادیم. معدن ثبت کردیم و سنگ‌دانه‌های کوهی با استاندارد بالا می‌آوریم. قیر را هم خودمان از پالایشگاه می‌خریم. البته توان این‌که آسفالت تمام شهر را یک‌باره انجام دهیم، نداریم. به همراه تعدادی پیمانکار که استخدام کرده‌ایم در حال آسفالت کردن مسیرها هستیم. همین‌طور مباحثی مثل جدول‌گذاری و جمع‌آوری آب‌های سطحی را نیز همزمان اجرا می‌کنیم.»
هرچند در کلام یگانه، واژه‌ی خیابان پرتکرار است اما در کلام مردم، این واژه‌ی کوچه‌ است که مکرر شنیده می‌شود. بنابه گفته‌ی وی، شهرداری یک تیم پخش آسفالت و دو ناحیه برای لکه‌گیری دارد و البته قرار است هم برای خیابان‌ها و هم کوچه‌ها پیمانکار بگیرند. او با اشاره به این‌که اکثر کوچه‌هایی که از چند سال قبل در شهرداری پرونده دارند و مبلغ خودیاری‌شان توسط مردم پرداخت شده، آسفالت شده‌اند، می‌گوید: «فکر کنم فقط 70 کوچه مانده که آن‌ها را نیز آگهی کردیم تا پیمانکار بگیریم و امسال کار آسفالت‌شان انجام شود. برخی کوچه‌ها مثل حدفاصل بین نصیری و تختی هستند که ساکنان‌ش هنوز برای تشکیل پرونده اقدام نکرده‌اند اما چون این کوچه‌ها حکم خیابان را پیدا کرده‌اند، آسفالت آن‌ها را در برنامه داریم اما مشکل ما این است که هنوز از این کوچه‌ها فاضلاب رد نشده است.»
یکی از سؤال‌هایی که یگانه از پاسخ دادن به آن خودداری می‌کند، میزان مساحتی از شهر است که نیاز به آسفالت دارد. هرچند یکی از همکاران وی که در گفت‌وگو حضور دارد، این میزان را 60 درصد عنوان می‌کند اما این عدد بلافاصله توسط یگانه رد می‌شود و می‌گوید: «سعی می‌کنیم امسال مشکل آسفالت بسیاری از مناطق را حل کنیم.»
 عمر متفاوت آسفالت در سیرجان و کرمان
یگانه میانگین عمر آسفالت را به میزان عبور و مرور مربوط می‌داند و وقتی می‌پرسیم توقع شما چند سال است، یکی دیگر از همکاران‌ش می‌گوید: «بستگی به حفاری‌ها دارد. حفاری نشود، 20 سال هم عمر می‌کند.» یگانه می‌گوید: «برنامه‌ریزی ما این است که تا پنج سال آسفالت مشکل پیدا نکند».
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کرمان میانگین عمر آسفالت در کرمان را 8 تا 10 سال اعلام می‌کند. اختلاف 3 ساله‌ی عمر آسفالت در سیرجان نسبت به کرمان، این سوال را پیش می‌آورد که مشکل کجاست؟ یگانه می‌گوید: «آن پنج سال را به طور کلی گفتم. عبور و مرور در عمر آسفالت خیلی نقش دارد. به طور مثال وقتی تا یکی دو ماه دیگر، پایانه افتتاح شود، اتوبوس‌ها دیگر در سطح شهر تردد نخواهند کرد و عمر آسفالت بیشتر خواهد بود. از طرفی در سیرجان عبور و مرور کامیون بسیار زیاد است که باعث پایین آمدن کیفیت آسفالت در بسیاری از مناطق شده. درحالی‌که در کرمان اصلا ماشین سنگین نمی‌بینید. من قول می‌دهم آسفالتی که امسال اجرا می‌کنیم حداقل تا پنج سال هیچ مشکلی نداشته باشد.»
یاد آسفالت خیابان امام(در سال 96)می‌افتیم که اگر محمدرضا عرب‌گویینی؛ عضو سابق شورا متوجه‌ نقصش نشده بود، همچنان در بغل گوش شهرداری در حال اجرا بود: «من آن زمان نبودم اما آسفالتی که اکنون انجام می‌شود را تضمین می‌کنم. ما حتا یک دکترای آسفالت را به عنوان مشاور استخدام کردیم. البته بخشی از مشکل آسفالت ناشی از بالا بودن هزینه‌هاست وگرنه ما می‌توانیم آسفالت با عمر 15 سال را هم اجرا کنیم. این را بدانید که آسفالتی که اکنون در سیرجان استفاده می‌شود، همان آسفالت تهران و کرمان است. اجرای آسفالت پرهزینه به صلاح نیست زیرا میان مسیر شهری با مسیر جاده‌ای تفاوت است. در مسیر جاده‌ای تا سال‌ها هیچ‌گونه مستحدثات شهری رد نمی‌شود. اما در شهر ممکن است ما آسفالت پرهزینه استفاده کنیم اما یک‌سال بعد مثلا شرکت برق ناچار به حفاری شود. پنج سالی که من گفتم، کف عمر آسفالت بود. مطمئن باشید کیفیت مصالح استفاده شده بسیار خوب است اما متغیرهای زیادی در میزان عمر آسفالت نقش دارد. مثلا مشکل تخت بودن برخی خیابان‌های سیرجان (شمالی-جنوبی) که موجب می‌شود آب بارندگی روی آسفالت بماند و عمرش کم شود. در خیابان نصیری بهترین آسفالت را هم بریزیم، با تجمع آب بارندگی خراب می‌شود. به طور مثال در بلوار هجرت که جزو خیابان‌های تخت است با صرف هزینه‌ای دو تا سه میلیاردی در حال اجرای یک کار اصولی هستیم و با احداث کانال بتونی طولانی، آب‌های سطحی جمع می‌شوند تا جلوی خرابی آسفالت گرفته شود.»
 اولویت چیست؟
تکلیف آسفالت کوچه‌هایی مثل کوچه‌هایی که به شدت نامناسب است، چیست؟ یگانه مبهم پاسخ می‌دهد: «کل شهر نیاز به آسفالت دارد. ما می‌خواهیم مشکلات را حل کنیم اما امکانات ما در حدی نیست که امسال تمام شهر را آسفالت کنیم چون آسفالت کل شهر خراب است. ما در عین آسفالت خیابان‌ها، کوچه‌ها را هم آسفالت می‌کنیم اما ابتدا باید اهالی به ما مراجعه کنند و تشکیل پرونده بدهند.»
مشکل این است که شهردار فعلی در جلسه‌ی شورا گفته برای ما مرکز شهر در اولویت است. این همان دیدگاهی است که اکثر شهرداران گذشته نیز داشته‌اند و باعث نادیده گرفتن معابر حاشیه‌ای شده است. یگانه پاسخ می‌دهد: «من در جلسه‌ی شورا بودم. شهردار چنین چیزی نگفت. یکی از دوستان پرسید چرا اول خیابان میرزا رضا را شروع نکردید، شهردار گفت ما اولویت‌بندی کردیم. نه این‌که میرزا رضا جزو اولویت نباشد اما مثلا شریعتی اولویت یک است، میرزا رضا اولویت دوم و خیام اولویت سوم؛ وگرنه پارسال از هسته‌ی مرکزی شروع نکردیم و اول بلوار فاطمیه را کار کردیم. بیشترین کوچه‌ی آسفالت شده در مکی‌آباد و دهیادگار و... بوده. کدام کوچه‌ی مرکزی آسفالت شده است؟ البته در این میان پروژه‌ی فاضلاب نیز در تعیین اولویت‌بندی‌ها نقش دارد چون نمی‌شود قبل از حفاری فاضلاب، آسفالت را انجام دهیم.»
یگانه در پایان با اشاره به برنامه‌های شهرداری در سال جدید، می‌گوید: «به ما یک‌سال فرصت بدهید و بعد بیاید و ببینید که به چه تعداد از وعده‌های‌مان عمل کرده‌ایم.»
 سرپرست فرمانداری سیرجان:
هنوز فرصت نکردم اما راهکار ارایه می‌دهم
با وجود پذیرفتن مشکل خرابی آسفالت، سرپرست فرمانداری محافظه‌کارانه سخن می‌گوید و برای توصیف آسفالت خیابان‌ها از کلمه‌ی ملایم «نامناسب» استفاده می‌کند: «واقعاً این نقد را می‌پذیرم و قبول دارم که وضعیت بسیاری از خیابان‌های سیرجان... یا بهتر است بگوییم وضعیت بخشی از خیابان‌ها از نظر آسفالت نامناسب است.»
محمد محمودآبادی می‌گوید: «من در سیرجان رفت و آمد داشته‌ام و الان هم به عنوان یک شهروند، از آسفالت بسیاری از خیابان‌ها شاکی‌ام. با معاون عمرانی خودم صحبت کرده‌ام و گفته‌ام راجع به این موضوع حتما یک جلسه طراحی کنند تا با شهردار و شورای شهر بنشینیم و برنامه‌ای در رابطه با بهبود وضعیت خیابان‌های شهر در سال جاری تدوین کنیم و به یک نتیجه‌ی مثبت برسیم.» آیا راهکاری برای حل این مشکل دارید؟ «این که بگوییم ۱۰۰% راهکار جدی دارم، خیر. هنوز فرصت نکردم تا راهکاری بیابم. کار را به معاون عمرانی ارجاع داده‌ام و ظرف مدت معینی راهکار ارایه خواهم داد. پیگیر مشکلات مربوط به قیر و آسفالت نیز هستم. منابع لازم را تعیین خواهیم کرد یا از جاهای مناسب نیازهای‌ شهرداری را برطرف می‌کنیم.»
 معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کرمان: درخواست بدهید؛ تیم بازرسی را می‌فرستم
با وجود آن‌که معاونت فنی شهرداری به دلیل زمان اندک منصوب شدنش، حق دارد که از مردم و رسانه‌ها تقاضای مهلت کند اما می توان امیدوار بود که این بار نیز همان داستان‎های قدیمی تکرار نشوند؟ سید‌مصطفی آیت‌اللهی‌موسوی؛ معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کرمان در این رابطه چنین می‌گوید: «با توجه به این‌که در شهرستان فرماندار مسئول است، من خواهشم این است که موضوع را به آقای محمودآبادی منتقل کنید. اگر نهایتاً ایشان اقدامی نکردند می‌توانید یک درخواست بنویسید تا من تیم بازرسی استانداری را بفرستم تا کار را کنترل کند.»
وی می‌گوید در سال‌های پیشین تنها یک پیام پیرامون مشکلات مربوط به آسفالت به استانداری ارجاع شده که این مورد به فرمانداری سیرجان جهت پیگیری و اعلام نتیجه ارجاع داده، بررسی و حل شد. همچنین بازخورد نهایی نیز به معاونت استانداری منعکس گردید. معاون هماهنگی امور استانداری می‌گوید: «مردم می‌توانند مشکلات‌شان را مکتوب بنویسند و به دفتر من یا به دفتر شهری استانداری ارایه کنند. دستور که بخورد، ما در خدمت‌شان هستیم.»