دوشنبه, 22 مهر 1398

هفته‌نامه شماره 577:  22 مهر ۱۳۹۸

در نشست مطبوعاتی معاون بهداشتی دانشکده علوم‌پزشکی مطرح شد:
در سیرجان 35 هزارنفر به فشارخون بالا مبتلا هستند

 گروه جامعه
به مناسبت هفته «بسیج کنترل فشارخون» معاون بهداشتی دانشکده علوم‌پزشکی سیرجان صبح دیروز نشست مطبوعاتی برگزار کرد. نشستی که با تاخیر 25 دقیقه‌ای و استقبال کم خبرنگاران و گلایه دکتر محمد موقری آغاز شد. او در ابتدای جلسه تاکید داشت این نشست با نشست‌های دیگر فرق می‌کند؛«قصد داریم با نشان دادن اسلایدهای آمار و ارقامی بگوییم که چرا وزارت بهداشت طرح بسیج کنترل فشارخون را آغاز کرده است و دلیل اهمیت آن چیست؟»
به گفته‌ی دکتر محمد موقری روند شیوع بیماری فشارخون طی سال‌های گذشته «روند افزایشی» داشته است؛ «فشارخون زمینه ابتلای فرد را به بسیاری از بیماری‌ها مثل: قلبی‌عروقی، سکته‌های مغزی، بیماری‌های کلیوی، دیابت و... را فراهم می‌کند.» او سپس به اصطلاح غلط بین عوام پرداخت؛«می‌گویند فلانی فشارخون دارد. در حالی که همه‌ی انسان‌ها فشارخون دارند و بدون فشار خون زندگی میسر نیست بلکه باید بگوییم فلانی فشارخون بالا یا پرفشاری خون دارد».
او بعد از ین مقدمه به سراغ آمارها رفت و به صورت اسلاید نشان داد وضعیت چقدر بحرانی است؛ «15 میلیون نفر در کشور به بیماری فشارخون بالا مبتلا هستند و در سه دهه گذشته متاسفانه ابتلا به این بیماری 3 برابر شده است و هیچ بیماری دیگری به این شدت روند افزایشی نداشته است. البته فشارخون از جمله بیماری‌های قابل پیشگیری است.» او می‌گوید؛ «در سال 2017 در جهان 10 میلیون‌نفر جان خود را به علل مرتبط با فشارخون از دست دادند، این آمار در ایران هم قابل توجه است. در سال 96 در کشور 97 هزار نفر جان خود را از دست دادند.» دکتر موقری به آمار قابل توجه‌ای اشاره می‌کند؛ «از حدود 15-16 میلون نفری که در کشور به بیماری فشارخون مبتلا هستند فقط 60 درصدشان از بیماری‌شان اطلاع دارند و 40 درصد اصلا نمی‌دانند فشارخون بالا دارند، باز هم از 60 درصدی که از بیماری‌شان اطلاع دارند فقط نیمی از آن‌ها یعنی 30 درصدشان دارو مصرف می‌کنند.»
رییس مرکز بهداشت سیرجان با تاکید بر اینکه بیماری فشارخون در خانم‌ها بیشتر از آقایان است، می‌گوید؛ «طبق بررسی‌های انجام شده در سال 95-96 در سیرجان هم خانم‌ها بیشتر از آقایان مبتلا به بیماری فشارخون بودند.» او می‌گوید پیش‌بینی‌مان این است حدود 35 هزار نفر در سیرجان مبتلا به فشارخون بالا باشند.» وی سپس ادامه می‌دهد؛ «البته درصد استفاده از نمکدان در سر سفره- استفاده از نمک تاثیر زیادی بر بیماری فشارخون دارد- در آقایان بیشتر از خانم‌ها بوده است.» از نظر دکتر موقری؛ «درست است شیوع بیماری در خانم‌ها بیشتر از آقایان است اما به همین نسبت آگاهی خانم‌ها از بیماری فشارخون بالای‌شان هم بیشتر از آقایان بوده است یعنی خیلی از آقایان از بیماری خود خبر ندارند و شاید همین باعث این تفاوت شده است. درواقع خانم‌ها بیشتر به سلامتی و چکاب خود اهمیت می‌دهند. این را با نگاه کردن به آمار دریافت درمان مرتبط هم می‌توان ‌فهمید. طبق آمارها خانم‌‌ها بیشتر از آقایان درمان‌شان را به موقع آغاز کردند و مرتب دارو مصرف می‌کنند و همین کم‌توجهی باعث شده میزان مرگ‌و‌میر در آقایان بیشتر از خانم‌ها باشد».
او با بیان اینکه طبق پیش‌بینی‌ها تا سال 2025 روند این بیماری روند افزایشی خواهد داشت و به اقدامات سازمان جهانی بهداشت در راستای پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیردار اشاره کرد؛« اقداماتی مثل: کاهش 30 درصدی نمک، 30 درصد کاهش نسبی دخانیات، 10 درصد کاهش الکل، 25 درصد کاهش فشارخون، ثابت نگه داشتن بیماری دیابت و چاقی و... البته درصد این موارد در ایران از سوی وزارت بهداشت بیشتر در نظر گرفته شده است».
دکتر موقری می‌گوید مردم ایران در مصرف نمک و شکر در دنیا سرآمد هستند؛« البته دسترسی مردم به دارو و تکنولوژی مورد نیاز برای کنترل فشارخون در کشور بسیار خوب است و داروهای با کیفیت خوب و قیمت عالی در دسترس مردم قرار دارد». او سپس توضیح کوتاهی پیرامون این طرح داد؛ «طرح بسیج کنترل فشار خون با دستور رییس‌جمهور و وزیر بهداشت از 27 اردیبهشت آغاز و تا 15 تیرماه ادامه دارد. در این طرح قرار است فشارخون افراد بالای 30 سال، خانم‌های باردار و افرادی که سابقه بیماری‌های کلیوی دارند اندازه‌گیری شود و سپس در سامانه ثبت و پیگیری برای درمان موثر برای‌شان آغاز شود. پیش‌بینی وزارت بهداشت این است که در پایان این طرح 2 میلیون نفر مبتلا به فشارخون کشف و شناسایی شوند و حداقل 1 میلیون نفرشان درمان مؤثر بگیرند.» او تاکید دارد اگر نمکدان از سر سفره حذف شود به میزان قابل توجهی مصرف نمک در جامعه پایین می‌آید. معاون بهداشتی دانشکده علوم‌پزشکی سیرجان با تاکید به اینکه اصطلاحی در اقتصاد درمان با عنوان «بار بیماری» وجود دارد، می‌گوید: بار بیماری یعنی وقتی بیماری خودش را نشان می‌دهد چقدر از نظر مالی به آن خانواده و دولت هزینه تحمیل می‌کند. حال فشارخون از جمله بیماری‌هایی‌ست که بار بیماری بسیار بالایی دارد. چون یکی از علل اصلی ابتلا افراد به بیماری‌های کلیوی و دیالیزی شدن‌شان بیماری فشارخون و دیابت است و اگر بتوانیم از تعداد افراد مبتلا به این بیماری بکاهیم، از تعداد تخت‌های دیالیز و آی‌سی‌یو هم کاسته می‌شود. علاوه بر این افراد باید به این موضوع فکر کنند که در صورت سکته‌ مغزی حتی اگر فوت نکنند تا پایان عمرشان دچار فلج شدن و از کار افتادگی می‌شوند. موقری می‌گوید: طبق بررسی‌های صورت گرفته 2/40 درصد از مردم سیرجان وزن طبیعی دارند، 5/35 درصد اضافه‌وزن، 7/19 درصد چاق و 8/4 درصد لاغر هستند. از نظر او سالم‌ترین و تمیزترین فست‌فودها هم مضر است
در ادامه غلامرضا پوراباذری کارشناس مسئول بیماری‌های غیرواگیردار معاونت بهداشتی در پاسخ به این سؤال که چگونه در سیرجان به آمار 35 هزار مبتلا به فشارخون رسیدید، می‌گوید: سال 95 در یک اقدام آماری وضعیت 100 نفر رابررسی کردیم و آزمایش گرفتیم که 25 درصد این افراد مبتلا بودند که این درصد را به جامعه تعمیم دادیم و این رقم به دست آمد
او سپس می‌گوید: طرح به صورت کاملا رایگان است و به صورت حضوری و غیرحضوری انجام می‌شود. افراد برای مراجعه حضوری می‌توانند به پایگاه‌های بهداشتی، بیمارستان‌ها، درمانگاه‌ها، خانه‌های بهداشت و... مراجعه کنند حتی قرار است پایگاه‌های سیاری در داروخانه‌ها، نماز جمعه و ... در نظر بگیریم، همچنین افراد برای مراجعه غیرحضور هم می‌توانند به درگاه اینترنتی salamat.gov.ir مراجعه کنند. افراد می‌توانند با مراجعه به این پایگاه براساس کدملی و شناسنامه وارد شوند، آنجا یک راهنما ست که راهنمایی می‌کند و پرسش‌نامه‌ای است که باید پر کنند، سپس عدد فشارخون‌شان را ثبت کنند. بعد از آن پیامکی به فرد همراه با توصیه‌های پزشکی ارسال می‌شود. پوراباذری گفت: این طرح مخصوص مردم کشور خودمان است با این حال اگر اتباع غیرایرانی هم مراجعه کند به آن‌ها خدمات می‌دهیم.
اکبر اسدی مدیرگروه مبارزه با بیماری‌ها هم می‌گوید: 4 بیماری قلبی‌عروقی، دیابت، سرطان و تنفسی 70 درصد مرگ‌‌های جهان را به خود اختصاص می‌دهند. که به راحتی می‌توانید با کاهش مصرف دخانیات، افزایش فعالیت‌های بدنی، روند پیشگیری از الکل و تغذیه مناسب این درصد را کاهش دهیم.
او می‌گوید: اگر مردم فقط به بحث خودمراقبتی اهمیت می‌دادند تا 70 درصد نیاز به پزشک و مصرف دارو نبود. هرچند در این بین آموزش هم موثر است اما آموزشی که منجر به تغییر رفتار شود. او معتقد است با بالا رفتن سن میزان ابتلا به فشارخون افزایش می‌یابد