سه شنبه, 29 بهمن 1398

هفته‌نامه شماره 594:  21 بهمن ۱۳۹۸

باید مالیات سنگین از مسکن خالی اخذ شود

خبرآنلاین: رییس مجلس راهکارهایی برای حل مشکل مسکن ارائه کرد و گفت: باید نظام مالیاتی بر مسکن‌های خالی وضع شود و مالیات سنگین از مسکن خالی اخذ شود اما در صورت اجاره دادن مسکن‌ها افراد معاف شوند. علی لاریجانی گفت: حدود ۵۰۰ هزار واحد مسکن اضافه در تهران و حدود دو میلیون مسکن زائد در کل کشور وجود دارد که بسیاری از آنها شامل مسکن‌های لوکس است. وی با بیان اینکه قشر متوسط نمی‌تواند مسکن لوکس خریداری کند، خاطرنشان کرد: مسکن متناسب با وضعیت آنها وجود ندارد. باید برنامه‌ریزی روشنی برای مردم در بخش مسکن وجود داشته باشد.

اعدام برای اسیدپاشی با قصد ایجاد ناامنی

ایسنا:  نمایندگان مجلس در جریان بررسی طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه دیدگان ناشی از آن در جلسه علنی دیروز تبصره الحاقی به ماده یک این طرح را با ۱۶۱ رأی موافق، ۹ رأی مخالف و ۹ رأی ممتنع به تصویب رساندند که براساس آن در مواردی که اسیدپاشی به قصد ارعاب و ایجاد ناامنی در جامعه باشد؛ اقدام مرتکب افساد فی الارض محسوب و به مجازات آن محکوم می‌شود. طبق قانون مجازات اسلامی برای اتهام افساد فی الارض اشد مجازات یعنی اعدام در نظر گرفته شده اما در مواردی نیز احکامی دیگر مثل قطع دست و پا و یا تبعید صادر می‌شود.

ما زیاد می‌خوریم و می‌پوشیم

ایلنا: وزیر نیرو، با انتقاد از زیاد بودن مصرف انرژی در ایران گفته است: «علت اینکه تحریم شدیم همین بد عادتی در مصرف است، تحریم کنندگان فهمیده‌اند نقطه ضعف ما؛ مصرف است. ما جامعه‌ای مصرفی هستیم؛ چرا چین اینگونه تحریم نمی‌شود؟ چون با یک وعده غذا هم رفع گرسنگی می‌کنند.» رضا اردکانیان گفت: ۴۰ سال فرصت داشته‌ایم خودمان را از شیر نفت جدا کنیم و نکردیم، آنها نقطه ضعف ما را فهمیده‌اند و دائم از همان ناحیه فشار وارد می‌کنند. چون بیشتر از متوسط کشورهای صنعتی و توسعه یافته غذا می‌خوریم، بیشتر می‌پوشیم و سرانه مسکونی بالاتری داریم.

نظر مردم را در مسائل هسته‌ای و ارتباط با آمریکا بدانیم

عصرایران: نماینده مردم رشت گفت: الان  ما نمی‌دانیم در مسائل هسته‌ای، ارتباط با آمریکا یا جنگ با این کشور نظر عامه مردم چیست؟  چه مکانیزمی داریم که نظر مردم را در مسائل مختلف بدانیم؟ غلامعلی جعفرزاده گفت: معتقدم باید از همه ظرفیت‌های قانون اساسی استفاده شود از جمله ظرفیت‌های خوب قانون اساسی این است که وقتی مباحثی به صورت گسترده در جامعه مطرح می شود که باید به آراء عمومی مراجعه کنیم . اینکه به آراء مردم مراجعه نمی شود به این دلیل است که از چیزهای دیگری می ترسیم،شاید فکر می کنند آراء مردم می تواند چیز دیگری باشد که به صلاح نیست.