چاپ

تحویل جوجه دلیجه و سارگپه به محیط زیست 

 پاسارگاد
سرهنگ علی آباده‌ای و همکارانش در کلانتری 13 یک بهله سارگپه و حسین خالقجو یک بهله جوجه دلیجه را تحویل این اداره دادند.
به گزارش صادق خزیمه مسئول روابط عمومی اداره حفاظت محیط زیست؛ یک بهله سارگپه درحالی که ناتوان و بی‌رمق بود تحویل کلانتری 13 داده می‌شود. همچنین یک بهله جوجه دلیجه که در کوچه‌ای رها شده بود از سوی حسین خالقجو پیدا شد. این پرندگان که دچار ضعف جسمی شده بودند به مرکز مراقبت‌های موقت حیات وحش واقع در اداره حفاظت محیط زیست سیرجان منتقل شدند تا ضمن رسیدگی زیر نظر دامپزشک حیات وحش در سلامت کامل به طبیعت بازگردند.
خزیمه با اشاره به اینکه محل زندگی پرندگان وحشی در طبیعت است، گفت: ممکن است پرنده‌ای نابالغ را که در حال یادگیری پرواز است پیدا کنید و تصور کنید نیاز به کمک دارد. فراموش نکنید گاهی والدین، جوجه‌های نابالغ را در این موقعیت قرار می‌دهند تا پرواز یاد بگیرند. بنابراین پیش از هر چیز، مدتی پرنده را زیرنظر بگیرید تا مطمئن شوید مشکلی ندارد. در زمان نزدیک شدن به پرنده، بدون دست زدن، نخست پرها را بررسی کنید. اگر به نظرتان جوجه بود، اما پرهایش درآمده بود، شک نکنید در حال یادگیری پرواز است. اگر جوجه‌ای بدون پر و سالم بود، احتمالا لانه اش در همان حوالی است بنابراین بدون اینکه مستقیما به آن دست بزنید به آرامی و با استفاده از پارچه و یا چیزی شبیه به آن جوجه را جایی دور از دسترس گربه‌ها و سایر حیوانات شکارچی قرار دهید. لابلای شاخه‌های درختان بهترین گزینه است.
صادق خزیمه ضمن تشکر از این دوستداران محیط زیست برای همکاری در این زمینه، از مردم خواست تا در مواجهه با چنین رخدادهایی یا تخلفات حیات وحش در ساعات اداری با شماره 42302100 اداره حفاظت محیط زیست تماس بگیرند.
به گفته‌ی وی از ابتدای سال تاکنون بیش از 25 مورد حیات وحش آسیب‌دیده به محیط زیست تحویل داده شده است که این همکاری مردم را در این زمینه نشان می‌دهد. وی از همشهریان خواست نسبت به این موضوع حساسیت داشته باشند و اهمیت محیط زیست و حیات وحش را درک کنند.
به گفته‌ی خزیمه دلیجه در میان کوچک‌ترین پرندگان شکاری جای دارد. طول بدنش حدود ۳۲ تا ۳۸ سانتی متر است سرعت عمل این پرنده مثال زدنی است حتی توانایی شکار قمری‌ها و مرغان در حال پرواز را دارد.
سارگپه راسته شاهین‌سانان پرنده‌ای شکاری است کوچک‌تر از عقاب با جثه‌ای متوسط و توپر، سری کوچک و گرد روی گردنی کلفت، بال‌های پهن و دم کوتاه. رنگ پر و بال بسیار متنوعی دارد. طرح کلی بدنش قهوه‌ای رنگ با خال‌های سفید، قهوه‌ای تیره و سیاه بر روی سطح پشتی، کمر و بال و خال‌های متراکم‌تر بر روی سطح شکمی و سینه‌هایش است.