جمعه, 17 ارديبهشت 1400

هفته‌نامه شماره ۶۵۱ | ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

 

 

نبود روشنایی در ابتدای محور سیرجان - شیراز باعث تصادف می‌شود
جاده بی‌متولی

 گروه حوادث
هیچ نهادی متولی بخشی از جاده سیرجان - شیراز نمی‌شود و نداشتن روشنایی آن را تبدیل به یکی از نقاط حادثه‌خیز جاده‌های سیرجان کرده است. شب‌ها جاده شیراز بعد از پل دفاع مقدس تا قسمتی روشن است و بعد از آن روشنایی وجود ندارد. در این قسمت تصادفات زیادی رخ می‌دهد. محمود یکی از ساکنان آن منطقه گفت: هر‌از‌گاهی اینجا تصادف می‌شود‏، کشته هم داشته‌ایم. ما و همسایه‌ها موضوع را پیگیری کرده‌ایم ولی هیچ کس مسئولیت جاده را برعهده نمی‌گیرد.
سرهنگ پیام محمدی رییس پلیس‌راه سیرجان گفت: ما از این نقطه اطلاع داریم و در این قسمت تصادفات زیادی می‌شود. این جا که شما می‌گویید در حوزه پلیس‌راه است. از شروع کار برای دوبانده شدن تا الان معدن گل‌گهر انجام داده است. اعتباری هم برای روشنایی در نظر گرفته‌اند که امیدواریم این اعتبار هر چه سریع‌تر تامین شود. به گفته‌ی رییس پلیس‌راه سیرجان ما بارها و بارها در شورای ترافیک این مسئله را مطرح کردیم. این یک نقطه حساس و حادثه‌خیز است و چندین مورد تصادف منجر به فوت داشتیم که اگر روشنایی داشت می‌توانست جلوگیری شود. ما خیلی پیگیری کرده‌ایم و تا رسیدن به نتیجه پیگیری می‌کنیم.
 جاده را در شورای ترافیک تعیین تکلیف کنیم
علیرضا رضایی رییس اداره راهداری و حمل ونقل جاده ای شهرستان سیرجان گفت: محدوده شهر تا جایی است که ساخت‌و‌ساز شکل می‌گیرد و یا محدوده خدماتی و حریم شهر است. در این محوری که شما می‌گویید ساخت و ساز شکل گرفته، همه پروانه ساختمانی گرفته‌اند، خودسر که نساخته‌اند. اگر محدوده شهر هم نبوده، شهرداری گفته حریم شهر است. رضایی ادامه داد: نمی‌شود گفت اینجا اگر تصادفی بود مال من نیست ولی اگر پروانه ساختمانی و پولی می‌خواهم بگیرم مال من است. یک بام و دو هوا نمی‌شود. یا پروانه ساختمان را نگیرند و یا حوادث را هم پشتیبانی کنند. ساخت و سازها را شهرداری مدیریت می‌کند. وی راه‌حلی هم ارایه کرد: جاده را در شورای ترافیک تعیین تکلیف کنند. سه و نیم کیلومتر روشنایی را در دستور کار دارند. مشاور بگیرند رفع نقص کنند. ما و پلیس راه هم تحویل می‌گیریم.
 در حوزه شهرداری نیست
اما رامین یگانه معاون فنی و شهرسازی شهرداری سیرجان نظر دیگری دارد. او می‌گوید: از پل دفاع مقدس که پایین می‌آییم وقتی رفوژ تمام می‌شود محدوده شهرداری هم تمام می‌شود. تا آنجا ما روشنایی را انجام داده‌ایم و از آنجا به بعد مال اداره راه است. چند وقت است پایه چراغ گذاشتند ولی روشنایی را نصب نمی‌کنند. وی در پاسخ به این سؤال که اداره راه هم عنوان کرده که این قسمت از جاده زیر نظر شهرداری است گفت: نه زیر نظر اداره راه است. مسئولان شهری در جریان هستند اصلا زیر نظر ما نیست.
 جاده در حوزه راهداری است
علی نژاد‌بیگلری معاون هماهنگی امور عمرانی هم در این رابطه گفت: سه و نیم کیلومتر از این قسمت از جاده نیاز به روشنایی دارد. محدوده خدماتی شهرداری که در طرح تفضیلی آمده تا انتهای بلوار بعد از پل دفاع مقدس است که شهرداری روشنایی را تامین کرده است. بقیه آن می‌شود حریم شهر و از محدوده خدماتی خارج می‌شود. نژاد‌بیگلری افزود: این جاده در حوزه راهداری و حمل و نقل جاده‌ای است و اگر نیاز به روشنایی داشته باشد وظیفه اداره راهداری است اما اعتبارات دولتی جوابگو نیست. وی ادامه داد: نصب پایه روشنایی از محل اعتبارات گل‌گهر انجام شده که در راستای انجام مسئولیت‌های اجتماعی بوده ولی پولی که اختصاص دادند در همین حد بود و تمام شد. با مسئولان گل‌گهر رای‌زنی کردیم. وی افزود: از دو راه پیگیر موضوع هستیم. اول اینکه با اداره راهداری مکاتبه کرده‌ایم و پیگیری موضوع هستیم. بعد هم از محل اعتبارات گل‌گهر در مسئولیت‌های اجتماعی استفاده کنیم و بتوانیم روشنایی این قسمت را تمام کنیم.