دو سیرجانی در بین برگزیدگان رویداد دوباغ

 پاسارگاد
نام «محمدمهدی بیگ‌مرادی» و «نرگس بیگ‌مرادی» دو هنرمند سیرجانی در بین 34 منتخب رویداد «دوباغ» به چشم می‌خورد.
رویداد ملی «دوباغ»‌ با محوریت باغ سنگی سیرجان و باغ شاهزاده کرمان در حال برگزاری است. در فاز نخست این رویداد تیر ماه امسال 100 نفر از هنرمندان حوزه تجسمی‏، مجسمه‌سازی، عکاسی و... از این دو باغ بازدید کردند و سپس آنها و دیگر هنرمندانی که دبیرخانه آنها را تایید کرده بود ایده‌های خود را برای ایجاد اثر هنری به دبیرخانه ارسال کردند. شورای انتخاب از بین 170 هنرمند شرکت کننده با 231 اثر، 29 اثر از 34 هنرمند را انتخاب کردند که در بین آنها نام «محمد مهدی بیگ‌مرادی» و «نرگس بیگ‌مرادی» دو هنرمند سیرجانی هم وجود دارد. محمد‌مهدی بیگ‌مرادی یک پروژه عکاسی و نرگس بیگ‌مرادی هم یک پروژه چیدمان را برای رویداد دو باغ تعریف کرده‌اند و قرار است در آذر ماه ایده‌های‌شان را اجرایی کنند. البته آنها توضیح بیشتری در مورد ایده هنری‌شان ارایه نکردند و قرار است آثار با رونمایی به جامعه هنری معرفی شوند. اما رویداد دو باغ چیست؟ خرداد ماه امسال فراخوان این رویداد در فضای مجازی و نشریات تخصصی منتشر شد. هدف از برگزاری این رویداد در فراخوان این‌گونه توضیح داده شده است: «کویر؛ زندگی گرم جهان مشترک ماست که راه از میان خشکی آن عبور می‌کند و سرزمینی را به سرزمین دیگر پیوند می‌دهد. راهی که گویی در پیچ و خم رویدادها و روایت‌ها مسیر خود را باز می‌کند و گذشته را به حال و آینده پیوند گره می‌زند. سرزمینی در‌هم‌تنیده در تاریخ که گاه چشم‌اندازی از حیات باغی همچون باغ ماهان به اندام مینیاتوری خیال‌انگیز می‌سازد که لابه‌لای درختانش سرشار از زیست زنان و مردانی است که در خشکی محیط خود، زندگی را در آغوش کشیده‌اند و گاه ، قهر با حیات و سرزندگی را در هیبت «باغی سنگی» پدیدار می‌کند. باغی که حاصل دست‌های مردی است که دیگر نمی‌خواهد و نمی‌تواند با زندگی به مفهوم متعارف آن گفت‌وگو کند. او سکوت می‌کند و باغی بی‌مرگ با میوه‌هایی از جنس زمین می‌سازد که تا ابد پایدار بماند و هیچ سلطه‌ای نتواند آن را نابارور سازد.»
100 هنرمند از کل کشور تمایل خود را برای دیدن این دو باغ نشان دادند و 19 و 20 تیرماه به سیرجان و کرمان آمدند و از نزدیک این دوباغ را مشاهده کردند. رویداد دوباغ هنری بینارشته‌ای بوده و اکثر هنرمندان در آن شرکت کردند. شهریار رضایی دبیر اجرایی این رویداد در مورد چگونگی شکل‌گیری آن این‌گونه توضیح داد: «از اواخر سال 97 انجمن مجسمه‌سازان ایران از طرف اداره تجسمی وزارت‌خانه موظف شد کاری در حوزه مجسمه‌سازی انجام دهد. این موضوع به بحث گذاشته شد و به این سمت آمدیم که کار ماندگار و جدی‌تری انجام بدهیم. سه منطقه مورد بررسی قرار گرفت. بررسی کردیم و دیدیم کرمان از لحاظ ایده و اندیشه این قابلیت را دارد و مسئولان هم می‌توانند حمایت کنند. قرار شد با محوریت دو باغ این رویداد هنری اجرا شود. به گفته‌ی رضایی «باغ شاهزاده» کرمان و «باغ سنگی» سیرجان دو باغ انتخابی بودند که با موضوع هنر معاصر به آنان بپردازیم.»
مرداد‌ماه طرح‌های پیشنهادی به شکل پرورپوزال به دبیرخانه رویداد ارایه شدند و هیئت انتخاب طرح‌هایی را که همراه و همراستا با دوباغ بودند انتخاب کرد. قرار است در دی‌ماه امسال طرح‌هایی که مورد تایید بوده در کرمان و تهران نمایش و آثار برگزیده در یک کتاب ارایه شوند. شهریار رضایی در مورد انتخاب کرمان برای این رویداد ملی گفت: ابتدا مطرح شد که زیست مردم منطقه را هدف قرار بدهیم ولی در نهایت به زیست‌بوم رسیدیم. هدف ما این است که به این دو باغ که هر دو به زیست‌بوم و بحث‌های حاکمیت و مردم بر‌می‌گردد توجه کنیم. هدف، گذر از معنای واضح باغ است. نمی‌خواهیم یک باغ ایرانی بسازیم و در کارهای‌مان سرو و سنبل داشته باشیم. رابطه بین باغ و مردم و حکومت مد نظر ما است. باغ معاصر را تعریف کنیم. رضایی همچنین در مورد بینارشته‌ای بودن این رویداد گفت: مجسمه‌سازی برای دعوت از دیگر رشته‌ها و ارایه اثر در بین هنرهای دیگر بیشترین ظرفیت را دارد. این نیاز هم در استان حس می‌شد و ما می‌خواستیم بدنه بیشتری از هنرمندان استان درگیر این موضوع شوند.