رییس اداره برق در خصوص گلایه‌های مردم از تاریکی معابر سیرجان گفت
حق با مردم است

 پاسارگاد
«چرا اداره برق توجه‌ای به معابر تاریک شهر نمی‌کند، وضعیت روشنایی معابر شهر اصلا خوب نیست، بسیاری از بلوارها، خیابان‌ها و کوچه‌ها با تاریک هستند یا نورکافی ندارند، و این باعث ناامنی و بروز تصادفات می‌شود، واقعا شب‌ها اگر کسی لباس تیره پوشیده باشد اصلا قابل دید نیست.» این یکی از ده‌ها پیامی است که بارها به نشریه ارسال شده است.
رییس اداره برق با بیان اینکه در زمینه تاریکی معابر کاملا حق با مردم است، گفت: «متاسفانه در این مدت اخیر قصه‌ی پر غصه‌ی سرقت کابل‌ها هم‌چنان ادامه دارد و کاری هم نمی‌توان کرد. شما اگر دقت کرده باشید بلوارهایی که قبلا خاموش بودند ما الان داریم کابل هوایی می‌کشیم مثل بلوار مهدیه، بلوار فاطمیه، بلوار سلیمان‌خاطر، بلوار قائم‌، بلوار ابن‌سینا و... در این‌ بلوارها مدام سرقت کابل انجام می‌شد و ما با رایزنی توانستیم کابل‌های مسی را حذف و کابل‌های خودنگهدار یا آلمنیومی به صورت هوایی جایگزین کنیم، سایر قسمت‌ها و بلوارهای شهر هم در برنامه‌ی کارمان قرار دارد.» رضا سلمانی معتقد است؛ علت اصلی زیاد بودن خاموشی‌ها در شهر فقط سرقت کابل روشنایی‌ست؛ «متاسفانه سرقت‌ها چندین بار در یک منطقه اتفاق می‌افتد، مثلا امروز می‌آیند 10 متر، 5 متر می‌چیدند دوباره روز بعد 5 متر دیگر، وقتی 5 متر کابل روشنایی سرقت شود کل منطقه خاموش می‌شود. ما می‌آییم درست می‌کنیم دوباره 5 متر بعدی را سرقت می‌کنند و این قصه مرتب تکرار می‌شود. مدام تکرار تکرار، تا بلاخره ما با کرمان مکاتبه کردیم و با رایزنی‌هایی که انجام دادیم توانستیم کابل‌ بخشی از بلوارها را  را تغییر دهیم».
سلمانی گفت: تا الان حدود 5 هزار متر کابل عوض کرده‌ایم، به هر حال این سرقت‌ها هزینه، اعتبار همه چیز را از بین می‌برند، شما فکر کنید ما به جای اینکه برویم جاهایی که مشکل داریم را حل کنیم باید مدام سرقت‌ها را رفع کنیم. او در پاسخ به این سوال که تاریکی معابر به جز سرقت‌ها به فرسودگی شبکه مرتبط نیست، گفت: «‌نه اصلا. ما الان نزدیک به 500 دستگاه چراغ در سطح شهر داریم نصب می‌کنیم. همچنین 1000 تا 2000 تا تعمیرات هم در برنامه داریم».
رییس اداره برق معتقد است وضعیت روشنایی شهر بهتر شده است؛«ما باز هم نگران هستیم چون سرقت‌ها ادامه دارد. شخصا هرشب از سطح شهر بازدید دارم، یک شب رفتم بلوار امام‌رضا دیدم یک قسمت از آن خاموش است زنگ زدم مسئول روشنایی گفت این قسمت شب گذشته کابلش به سرقت رفته است، شب بعد دوباره رفتم دیدم تیکه بعدی بلوار باز خاموش است پرسیدم چرا این تیکه خاموش است گفت این قسمت هم کابل‌هایش را سرقت کرده‌اند». وی افزود: سرقت‌ها هزینه‌بر هستند و در زمینه روشنایی و جایگزین کردن کابل‌های برق هیچ هزینه‌ای از مردم نمی‌گیریم. و مشارکتی انجام نمی‌شود.
او بابیان اینکه نصب روشنایی معابر تاریک در الویت‌مان قرار دارد، گفت: «تا الان 10-12 بلوار که خاموشی داشتند نزدیک به 6-7 مورد از آن‌ها انجام شده است انشالا بقیه هم در اولویت قرار می‌دهیم».
رییس اداره برق هزینه سالانه چراغ‌ها و روشنایی معابر را بین یک تا 2 میلیارد تومان اعلام می‌کند؛« امسال هزینه روشنایی معابرمان به خاطر بحث سرقت کابل‌های برق از دو میلیارد بیشتر است و همین عامل باعث می‌شود ما توسعه روشنایی کمتری داشته باشیم. یعنی به جای اینکه در جاهایی که روشنایی نداریم روشنایی بگذاریم، چراغ جدید بگذاریم  یا روشنایی یک بلوار جدید را انجام دهیم مجبوریم برویم ابتدا خرابی‌ها را درست کنیم.» او می‌گوید برای جلوگیری از سرقت کابل‌ها هیچ راهی به جز دستگیری سارقان وجود ندارد؛«از ابتدای امسال تا پایان شهریورماه یعنی در نیمه اول امسال نزدیک به دو هزار متر شبکه فشار ضعیف یعنی روشنایی شرقت داشتیم و سه تن سیم مسی به سرقت رفته است تا الان که این آمار بیشتر شده است. این‌ها از نظر برآورد ریالی شاید ارزشی نداشته باشند ولی چون ما دیگر نمی‌توانیم سیم مسی جایگزین کنیم و به جای آن‌ها باید کابل بکشیم وقتی قرار است کابل بکشیم یک رشته نمی‌توانیم کابل بکشیم باید کل سیم‌ها آن منطقه و شبکه را جمع کنیم و کابل آلومنیومی بکشیم و هزینه‌ها بیشتر می‌شوند».
سلمانی با اشاره به شروع فصل سرما می‌گوید: «متاسفانه سال‌های قبل هم تجربه نشان داده است در زمستان سرقت کابل‌ها بیشتر از تابستان است، معمولا چون در زمستان هوا سرد است مردم کمتر در کوچه خیابان هستند و معابر خلوت‌ند، در خانه‌ها هم کمتر به برق نیاز دارند و برق هم که نصف شب در اثر سرقت کابل قطع شود شاید متوجه نشوند».