چاپ

در اعتراضات اخیر 40 نفر در سیرجان دستگیر شدند

 پاسارگاد: شهباز حسن‌پور نماینده مردم سیرجان در مجلس شورای اسلامی گفت: در بحث برآورد ریالی خسارات آنچه که فرماندار به بنده گفته، دو میلیارد تومان است که گفته شده این مبلغ بیشتر مربوط به پمپ‌بنزین جاده بندرعباس و دوتا دکه‌ای است که در محل بوده‌اند. اما از دید بنده خسارات بیش از این و غیرقابل جبران است و امیدوارم دستگاه قضا با قاطعیت هرچه بیشتر سریعتر این آشوبگران را مشخص و به سزای اعمال‌شان برساند.
او با بیان اینکه طبق آماری که به بنده دادند در این حادثه 40 نفر دستگیر شدند، گفت: اکثریت با قید ضمانت و تعهدات سنگین آزاد شدند و تعدادی هم هنوز در حال بازجویی هستند. همچنین 8 نفر هم در بیمارستان‌ها بستری هستند که چند نفرشان مرخص شدند. وی افزود: «با اکثریت خانواده‌های مجروحان تماس داشتم وموضوع را داریم دنبال می‌کنیم فقط یکی از مجروحان که در بیمارستان بستری است هنوز به تشخیص پزشکان مورد جراحی قرار نگرفته است و خانواده‌شان اظهار نگرانی کردند و حال‌شان مساعد نیست. بیشتر بحث‌های پزشکی است و همه این خانواده‌ها وضعیت پیش‌آمده برای‌شان غیرقابل تصور بوده، امیدوارم با آگاهی و هوشیاری نیروهای متعهد و مومن در دستگاه‌های امنیتی و انتظامی دیگر شاهد چنین رخدادهای تلخی در کشور نباشیم».  از نظر حسن‌پور خسارات روحی و روانی که به مردم رسیده است به هیچ عنوان قابل برآورد نیست و با هیچ سیستمی هم قابل اندازه‌گیری و ارزش‌گذاری نبوده و نیست؛« متاسفانه از نظر روحی و روانی برای مردم عزیز شهرستان مشکلاتی پیش آمد که شاید ظرف چندماه آینده هم این مشکلات برطرف نشود. در بحث خسارات بنده نشستی را با جناب رییسی رییس قوه قضاییه داشتم و از ایشان خواستم دستور رسیدگی به اعمال مسببین و محرکین اغتشاشات اخیر سیرجان را بدهند، متاسفانه شهرستانی برای این اعمال انتخاب شد که از هر جهت حائز اهمیت بود. شهرستان سیرجان دارای وضعیت جغرافیایی خاصی در کشور است و جاده ترانزیت بندرعباس به اهمیت این موضوع افزوده است، همچنین اقداماتی که در سال‌های گذشته در سیرجان انجام شده است عده‌ای از این وضعیت نگران و ناراضی بودند. و بیشتر بحث‌شان هم بستن جاده ترانزیت بندرعباس به سیرجان بود.» حسن‌پور با تاکید بر اینکه اغتشاشگران از استان‌های اطراف بودند، گفت:« براساس اطلاعاتی که تا این لحظه به دست من رسیده است تعداد زیادی از افرادی که در اغتشاش اخیر سیرجان در جمع معترضان رخنه کردند از استان‌های هم‌جوار وارد شده بودند و ماشین‌های‌شان را در چندکیلومتری اطراف آن تجمع در جاده خاکی گذاشته بودند، و خودشان را به جمعیت معترضان رسانده بودند. ضمن اینکه اعتراض حق مسلم مردم بوده و هست و بایستی نسبت به این کار بی‌تدبیرانه‌ی دولت اعتراض خودشان را مسالمت‌آمیز انجام می‌دادند، اما متاسفانه عده‌ای معدود تصمیم گرفتند که به اموال عمومی خسارات زیادی را وارد کنند.» وی افزود:«در بحث خسارات بنده بلافاصله با وزیر کشور و معاونین ایشان نشست‌هایی را داشتم و تا این لحظه رسما وزیر کشور میزان دقیق خسارات را اعلام نکرده است، در بحث خسارات به کار و کسب‌های فضای مجازی هم با وزیر ارتباطات امروز صبح نشستی داشتم و ایشان هم گفتند خسارات کلی را می‌توان گفت اما به تفکیک استان و شهرستان هنوز اطلاعاتی ندارم.
او گفت: «وزیر ارتباطات در خصوص وصل شدن اینترنت تلفن‌های همراه گفت که ما به دنبال وصل اینترنت هستیم؛ شبکه‌های داخلی کاملا راه‌اندازی شدند و بخشی از نیازهای مردم را پاسخگو است. و بصورت نقطه‌ای در حال وصل هست. برای قطع ارتباط ما سریع می‌توانستیم اقدام کنیم اما برای وصل مخصوصا در استان کرمان با مشکلی که روبه‌رو شدیم و مرکز ده میلیون شماره‌ای در شیراز دچار حادثه و حریق شد و کاملا از بین رفته است این باعث شده یک مقدار کندی در موضوع و سرعت‌دهی در وصل اینترنت استان‌های جنوبی به وجود بیاید که از طریق مرکز مخابراتی که در اصفهان هست و پشتیبان می‌تواند باشد در تلاش هستند هرچه سریعتر مردم به اینترنت دسترسی داشته باشند البته مخالفت‌هایی هم در کشور برای راه‌اندازی اینترنت در حال شکل‌گیری است.»