جمعه, 08 بهمن 1400

هفته‌نامه شماره ۶۸۷ | ۴ بهمن۱۴۰۰

ملیحه سادات منصوری، فعال مدنی اصلاح‌طلب:
بساط مافیای ثروت و قدرت جمع شود

 مسئولیت‌پذیری، ایستادگی در مقابل ظالمان، عدم سکوت در مقابل فسادهای اقتصادی و غیره از آموزه‌های دین مبین اسلام و جامعه مدنی است که نیاز به ترویج و گفتمان‌سازی دارد. «اصلاحات مسیری نیست که یک‌شبه طی شود. اصلاحات نیازمند رخ دادن اتفاقات بسیاری است که ممکن است سالیان دراز طول بکشد و باید امیدوار باشیم.» این‌ها بخشی از صحبت‌های ملیحه سادات منصوری، فعال مدنی اصلاح‌طلب است. وی از عموزادگان بنان‌الشریعه هماشهر است.
 سرکار خانم منصوری در شروع گفت‌وگو لطفا یک رزومه‌ی شخصی از خود برای خوانندگان بیان کنید؟
ملیحه سادات منصوری‌پور متولد سال ۱۳۵۵ هستم که پدرم مرحوم سیداحمد منصوری‌پور از مالکان خوشنام و مشهور بردسیر و جد مادرم بی‌بی زهرا رضوی اهل سعادت‌آباد سیرجان (هماشهر فعلی ) است. تحصیلات خود را در مدارس شهرستان بردسیر به اتمام رساندم و با رتبه‌ی ۸۰۰ در دانشگاه ملی اصفهان رشته‌ی دبیری معارف اسلامی پذیرفته شدم. از سال ۷۳ تا ۷۷ در دانشگاه اصفهان عضو انجمن‌اسلامی دانشجویان دانشکده‌ی ادبیات و علوم انسانی بودم و با حضور فعال در انجمن‌اسلامی دانشجویان به فعالیت بیشتر در عرصه‌ی اجتماعی و سیاسی علاقه‌مند شدم. در تبليغات انتخابات ریاست جمهوری ١٣٧٦ و انتخاب خاتمی حضوری فعال داشتم و با جريان فكري اصلاح‌طلب همراه بوده و هستم و در سال ۷۷ طبق تقسیم‌بندی آموزش‌وپرورش به استان یزد رفته و کار دبیری خود را در دبیرستان‌های این شهر آغاز کردم و پس از پنج سال و اتمام دوره‌ی تعهد دبیری به استان کرمان منتقل و مشغول به تدریس شدم. همچنین در سال ۸۲ در دانشکده‌ی الهیات دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز پذیرفته شدم و سال ۸۴ در رشته‌ی علوم قرآنی فارغ‌التحصيل شدم و در سال ۱۳۹۳ پس از قبولی در آزمون اعزام فرهنگیان به مدارس خارج ازکشور، به مدت دو سال با خانواده در کشور قطر مشغول به تدریس در مدارس ایرانی بودیم. سپس به کرمان برگشتم و در حال حاضر در مدارس کرمان مشغول به تدریس هستم.
برای نهادینه کردن مسئولیت‌پذیری در جامعه و گسترش فرهنگ جامعه مدنی چه راهکاری پیشنهاد می‌دهید؟
یکی از جلوه‌های توسعه‌یافتگی که در جامعه‌ی ما متاسفانه مورد کم‌توجهی قرار گرفته است، اصل مهم مسئولیت‌پذیری است. این اصلی است که اگر مردم آن را به شکل حقیقی پیاده نکنند، خساراتش جبران‌ناپذیر خواهد بود. این خسارات جبران‌ناپذیر می‌تواند یک جامعه را تا ورشکستگی فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی پیش ببرد. مردم در همین انتخابات پیش رو فرصت اظهارنظر و مشارکت دارند اما پس از این مشارکت نباید به خانه‌های‌شان بروند و بنشینند تا چهار سال دیگر. بلکه باید در میدان بمانند و مطالبه‌گری کنند. این اصل مطالبه‌گری یکی از اصول اساسی جامعه مدنی است. ما در اسلام فضیلت‌های بسیاری برای اظهارنظرهای اجتماعی و سیاسی، ایستادگی در مقابل ظالمان، عدم سکوت در مقابل فسادهای اقتصادی و... داریم که نمی‌بایست مورد بی‌توجهی قرار گیرند. بازگشت به اصول حقیقی اسلام ناب محمدی و تلاش برای اصلاح امت اسلامی، که شعار حرکت عظیم امام حسین(ع) بود یکی از ملزومات امروز جامعه ماست که از اهمیت بسیاری برخوردار است.
در مقوله سیاسی در جامعه در برخی موارد شاهد فساد اداری، پارتی بازی و رانت‌خواری هستیم علل آن چیست و چه راهکاری ارایه می‌دهید؟
علت‌ها فراوان است. اولین رکن مردم‌سالاری دینی حضور مردم است. ما در حاکمیتی تحت نام «جمهوری اسلامی» حرکت می‌کنیم. هر کسی که به نوعی تلاش بکند به یکی از این دو اصل مهم ضربه بزند در حقیقت در خلاف ارزش‌های امام و انقلاب حرکت کرده است. جمهوریت نظام مرهون تلاش‌ها و مجاهدت‌های مردم است. این مردم نه فقط در انتخابات‌ها بلکه در هر عرصه‌ای که نظام نیازمند به حضور آنان بود، به بهترین نحو ممکن حضور داشتند. در مجاهدت‌های بسیار قبل از انقلاب، در روزهای سخت انقلاب، در هشت سال دفاع مقدس، در صحنه‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی مختلف همواره پیروز میدان‌ها بودند. در مبارزات با تروریست‌های منطقه و دستاوردهای علمی همیشه توانمند ظاهر شدند. معتقدم در دولت‌ها و مجالس مختلف متاسفانه برهه‌هایی از تاریخ وجود دارد که از جیب مردم برای آنچه که آن‌ها لیاقتش را داشتند هزینه نشد. موارد متعدد اختلاس و فساد اقتصادی بیانگر همین مسئله است. البته این مردم هستند که بازهم میدان را خالی نمی‌کنند و با مشارکت بیشتر در مناسبات قدرت در ایران، همانند سال‌های انقلاب و جنگ تحمیلی طومار این مفسدان را در هم خواهند پیچید.
وجود گفتمان و جناح‌های مختلف در جامعه چه کمکی به پویایی و رشد آن جامعه می‌کند؟
تک‌صدایی به منزله فساد است در همه جای دنیا از تک‌صدایی پرهیز می‌کنند. قرائت‌های مختلف و روش‌های مختلف در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و... می‌تواند نویدبخش روزهایی بهتر باشد. در این زمینه استفاده از همه ظرفیت‌های نیروی انسانی قطعا رهایی‌بخش خواهد بود. باید فضا و فرصتی ایجاد شود که فرصت خدمت برای همه آنهایی که دل در گرو این نظام و انقلاب دارند ایجاد شود. این مشارکت می‌تواند رویکردهای نو و عملکردهای مثبت بسیاری را رقم بزند. نباید با تنگ‌نظری دایره خودی و ناخودی ایجاد کرد و آن را این قدر تنگ کرد که خواسته یا ناخواسته دلسوزانی در خارج از این دایره قرار گیرند. با مشارکت همه ایرانیان، ایران را می‌شود زیباتر ساخت.
وضعیت اقتصادی جامعه نامناسب است راهکار کاهش فشارهای اقتصادی را در چه می‌بینید؟
وضعیت اقتصادی فعلی نیازمند حرکت‌های جدی است. ابتدا به ساکن یک اصل بسیار مهم وجود دارد و آن هم این است که مبارزه با فساد در همه رده‌ها و با استفاده از تمامی ظرفیت‌های موجود می‌بایست صورت پذیرد. این رکن اول و شاید بهتر بگویم پیش‌شرط رشد کشور است. اختاپوس مافیای ثروت و قدرت اگر ریشه‌کن نشود، فرصت‌های رشد سوخت خواهند شد. نکته بعد جلوگیری از انزوای اقتصادی کشور است. شاید برخی بخواهند یک کره شمالی دیگری بر نقشه جهان بیافزایند اما هوشیاری مردم قطعا مانع خواهد شد. مسئولان نیز باید وظیفه خود بدانند که در شرایط جنگ اقتصادی فعلی نوک پیکان، دستگاه دیپلماسی ماست که می‌بایست حمایت شود. استفاده از تمام ظرفیت‌های داخلی نیز عامل دیگری‌ست که می‌تواند اقتصاد ما را متحول کند. نکته مهم این است که شعار مبارزه با خام‌فروشی در معادن و صنایع می‌بایست تبدیل به عمل شود که به نظر می‌رسد در حد شعار باقی مانده است و به علت سود سرشاری که برای عده‌ای دارد ممکن است برای همیشه در حد شعار باقی بماند و فروش این ارثیه وطن همچنان ادامه یابد.
در شرایط فعلی در بین نخبگان و برخی از مردم یک ناامیدی وجود دارد راهکار شما چه است؟
ساختن کشور و اصلاحات مسیری نیست که یک‌شبه طی شود. اصلاحات نیازمند رخ دادن اتفاقات بسیاری است که ممکن است سالیان دراز طول بکشد و باید امیدوار باشیم که اگر صد پله باشد ما پله چهل هستیم، گاهی هل‌مان دادند به پایین‌تر، گاهی دو پله را در یک آن طی کردیم. این مسیر مشکلات فراوان دارد و بالا و پایینی‌های بسیاری دارد. نباید از همین پله به عقب برگردیم. ملت‌هایی پیروز میدان سخت توسعه‌یافتگی شدند که در هر شرایطی پایمردی کردند، این پایمردی باید یاس را از بین ببرد و خدای ناکرده یک بی‌تفاوتی و یا یک ناامیدی ممکن است بحران‌های بزرگ‌تری در پی داشته باشد.
خانم منصوری مردم شهرستان سیرجان و بردسیر با چه مشکلاتی روبه‌رو هستند علت و پیشنهاد شما چیست؟
در سیرجان متاسفانه این روزها گلایه‌های مردم از برخی سوءاستفاده‌ها و پرنفوذها به حد اعلای خود رسیده است. واقعا نمی‌دانیم که چگونه برخی می‌توانند این‌گونه رفتار کنند. استفاده از نیروهای متخصص و متعهد نباید جای خود را به سیاسی‌کاری و دایره ستادی و غیرستادی بدهد. همه مردم در این انقلاب و تمام دستاوردهای آن شریک هستند. این نظام و این انقلاب و این کشور ارث پدر هیچ کسی نیست. بسیاری از مسایلی که متاسفانه امروز می‌شنویم رنگ و بویی از انقلاب اسلامی که یک اتفاق بزرگ مردمی بود ندارند. اما مردم باز هم اجازه نخواهند داد. من فکر می‌کنم اتفاقات بزرگی در راه خواهد بود.
بردسیر نیز شهرستانی است که سالیان مختلف متاسفانه مورد بی‌مهری‌های بسیاری قرار گرفته است. استفاده از ظرفیت‌های کشاورزی و صنعتی آن بسیار ناچیز بوده است. مردم بردسیر از فریب‌خوردن‌ها، گله‌های بسیار دارند از منت‌های بی‌خود و بی‌جا گله‌مندند. از رویکردهای بسته و دایره‌های خودی و ناخودی دلخورند. از اینکه بسیاری از ظرفیت‌های نیروی انسانی استفاده نمی‌شود و هر چهار سال یک بار کسی یادشان می‌کند ناراحتند. بردسیر الزاما همه‌چیز را برای رشد و توسعه دارد و فقط به توجه نیازمند است. بردسیر برای رشد و پیشرفت در بحث نمایندگی مجلس باید مستقل شود.